clinici particulare oftalmologie
Dermatomiozita - boala autoimuna care afecteaza muschii si pielea
Dr. Oancea Madalina Elena
Medic rezident Neurologie
Ce este dermatomiozita? Dermatomiozita este o miopatie inflamatorie idiopatica, rara, cu expresie clinica bizara si un tablou histopatologic bine conturat, caracterizata prin afectare musculara simetrica proximala si manifestari cutanate tipice. Face parte din grupul idiopatic al miopatiilor inflamatorii alaturi de polimiozita si miozita cu corpi de incluziune, dar se distinge prin asocierea cu afectarea tegumentara si relatia stransa cu neoplaziile. Incidenta este estimata la 1–10 cazuri per milion anual, cu un varf de frecventa intre 40–60 ani si o forma juvenila distincta. Studiile recente publicate in "ScienceDirect" si "NCBI" pun in evidenta rolul autoimunitatii, activarii complementului si implicarea mecanismelor de microangiopatie in patogeneza. Cum se manifesta? Mecanismul patogenic al dermatomiozitei este complex si implica activarea complementului si lezarea microvascularizatiei musculare. Leziunile vasculare se manifesta histologic prin pierderea capilarelor... [continuare]
Paralizia generalizata
Dr. Oancea Madalina Elena
Medic rezident Neurologie
Generalitati Paralizia generalizata este o tulburare a creierului, care poate aparea ca urmare a sifilisului netratat. Paralizia generalizata apare de obicei dupa 15-20 de ani de infectie luetica (sifilis). Sunt la risc atat persoanele care au sifilis cat si aceia care au alta boala cu transmitere sexuala, precum gonoreea (care poate ascunde semnele si simptomele sifilisului). Sifilisul se transmite prin contactul sexual cu o persoana infectata, dar uneori transmiterea se poate face si prin simplul contact interuman, independent de contactul sexual. Cauze Paralizia generalizata este o forma de neurosifilis. In zilele noastre, aceasta boala este foarte rara. Sifilisul afecteaza nervii si creierul. Aceasta afectare cauzeaza: - Activitate psihica anormala, incluzand halucinatii si idei false (cu caracter de delir) - Dureri acute, vii, cu caracter de strafulgerare - Scaderea capacitatii mentale - Modificari oculare si raspuns pupilar anormal - Modificari ale... [continuare]
Expunerea medicala in radiologia pediatrica
Autor: SfatulMedicului
CAPITOLUL I Reglementare specifica referitoare la expunerea medicala in radiologia pediatrica, 2006 Publicat in Monitorul Oficial, Partea I, nr.3 din 03/01/2007 ARTICOLUL 1 Prezentele reglementari completeaza Ordinul presedintelui Comisiei Nationale pentru Controlul Activitatilor Nucleare nr. 14/2000 pentru aprobarea Normelor fundamentale de securitate radiologica, cu modificarile si completarile ulterioare, Ordinul ministrului sanatatii si familiei si al presedintelui Comisiei Nationale pentru Controlul Activitatilor Nucleare nr. 285/79/2002 pentru aprobarea Normelor privind radioprotectia persoanelor in cazul expunerilor medicale la radiatii ionizante si Ordinul presedintelui Comisiei Nationale pentru Controlul Activitatilor Nucleare nr. 173/2003 pentru aprobarea Normelor de securitate radiologica in practicile de radiologie de diagnostic si radiologie interventionala, cu modificarile si completarile ulterioare, si stabilesc principiile generale de radioprotectie in cazul... [continuare]
La inceputul lunii mai am facut greseala vietii mele, pe baza consumului de alcool am acceptat sa intretin relatii intime cu o prostituata. Contactul sexual (vaginal) a avut loc NUMAI cu prezervativ, dar am avut parte si de contact sexual oral fara protectie (fara prezervativ), deasemenea in timpul actului sexual am atins zonele intime atata ale ei cat si ale mele (aici am frica sa nu ma fi luat din greseala secretii vaginale de la aceasta). Din acel moment sunt distrus psihic, nu mai sunt in stare de absolut nimic cand ma gandesc ca a-si fi putut lua o BTS sau mai rau HIV. Am citit si m-am documentat despre tot ce presupune HIV si metodele de detectie. Ca sa fac testul HIV (ELISA) presupune sa astept sa treaca fereastra imunologica de 2-12 saptamani apoi sa fac testul ELISA. Deci abia dupa 3 luni ma pot linsiti dar nu de tot, dupa ce il repet la 6 luni respectiv 12 luni (abia atunci pot sa fiu impacat ca nu am nimic). De aceea vreau sa fac testul PCR. Acum vine si intrebarea... [continuare]
Buna ziua. Sunt deja de o luna in tratament pt. fisura anala la o clinica de proctologie. Problema e ca am impresia ca fisura nu se vindeca si de 2 saptamani si sangereaza mai mult sau mai putin la scaun. Imi respect tratamentul, igiena e exemplara, am consultat medicul in prima zi cand am sangerat speriata fiind de faptul ca nu se mai intampase pana atunci la care mi-a raspuns ca nu trebuie sa ma sperii de putin sange. Durerile parca s-au mai ameliorat dar in fiecare zi sangerez. ce ma puteti sfatiu ? [continuare]
Buna seara! Astazi am fost la 4 cabinete de oftalmologie pentru ca mi s-au rup ochlarii si vroiam rame noi deoarece lentilele sunt bune. In 2 din cele patru cabinete s-au uitat aiurea la lentile si mi-au spus ca sunt prea albastre. Am explicat ca sunt cu protectie pentru calculator (ii port tot timpul nu numai la calculator) si mi s-a spus ca nu se alege niciodata culoarea aceasta. As vrea sa ma lamurti. Multumesc! [continuare]
salut. se pare ca am racit si de cateva zile tusesc in continuu. partea rea este ca simt la nivelul pieptului niste intepaturi atunci cand tusesc si un nod in gat. as vrea sa ma duc la o clinica particulara, dar nu stiu de unde sa incep (la ce tip de medic sa-mi fac programare). ma puteti ajuta? [continuare]
Tulburarea afectiva bipolara este o boala vindecabila?
Buna seara, Numele meu este Ioana, iar sora mea Laura in varsta de 28 de ani a fost diacnosticata cu tulburare afectiva bipolara, de catre domnul doctor psihiatru Popescu de la Spitalul Alexandru Obregia din Bucuresti. Am mare nevoie de ajutor pentru a putea intelege prin ce trece sora mea si pentru ca mai apoi, eu si intreaga familie s-o putem ajuta sa treaca cu bine peste toate. As dori sa va povestesc cateva cuvinte despre trecutul familiei noastre si in mod special al surorii mele, doarece am dori sa stim care a putut fii motivul imbolnavirii sale, pentru a stii ce sa facem pe viitor. Incep prin a va spune ca suntem patru frati, iar tatal nostru, care a decedat in luna noiembrie a anului trecut, a avut mari probleme cu alcoolul, iar toata copilaria noastra a fost grea, plina de scene de violenta verbala si fizica. De aici cu totii putem spune ca am ramas cu o trauma... Sora mea si-a ales mereu gresit partenerii de viata, si de aceea s-a ajuns sa fie batuta si maltratata,... [continuare]
am 24ani si 47kg. Aveam de ceva timp o venisoara pe piciorul stang,care nu deranja.Acum venisoara e de toata frumusetea..mare,groasa, iesita in afara,proeminenta si deranjanta.Doare si este inestetica.Am fost la medic la o clinica privata din Cj(pt doppler)si in ideea ca ma trimite catre estetica,daca nu vrea sa ma opereze.Asa a si fost.Nu m-a operat,mi-a dat un tratament medicamentuos de urmat TOATA VIATA+Lioton Gel.Mi-a zis ca nu e caz de operatie.Venisoara e acum VENA iar daca stau mult timp in picioare,innebunesc de durere!Parca am doar un picior!Intrebarea mea e,sunt varice care se refac dupa operatie?deci,sa insist sa ma operez sau sa stau linistita ca oricum se reface?Un tratament naturist BUN? [continuare]
Ce se poate deconta prin casa de asigurari de sanatate ptr o operatie de cataracta? Mama mea urmeaza sa se opereze de cataracta la o policlinica particulara. Am auzit ca se poate deconta o suma prin casa de asigurari. Stie cineva ceva? Nu am stiut la ce categorie sa incadrez aceasta intrebare. Multumesc! iulia [continuare]
am fost operata de carcinom in situ col uterin acum un an.Toul este f.bine,inclusiv rezultatul anatomopatologic a iesit fara carcinom,doar displazie.Dar in urma razelor facute,pe care le_am suportat f.f.f.greu ,cu diaree zilnic cu sangerari anale si imodium trei pe zi timp de cinci saptamani,uneori am sangerari anale cu mucus.Medicul la controlul periodic mi_a spus ca e rectita radica si sa am grija ce mananc.Atat,sa nu iau nimic ,dar pe mine ma ingrijoreaza chestia asta.A mai trecut cineva prin aceasta problema,va rog mult datim un sfat.multumesc [continuare]
buna seara tuturor!in urma cu 4ani mama mea a fost operata de cancer pe col uterin....a facut radioterapie timp de 3luni de zile dupa care a urmat operatia care dupa spusele medicului a iesit bine...si rezultatul la biopsie a iesit foarte bun u era nimik invadat....numai ca mama imi spunea tot timpu ca o doare rau burta ca se umfla rauu cand mananca ceva ca o doare spatele si i se umflau prea rau picioarele ca niste butuci.....a fost la control la domnul doctor care ia spus ca e normala durerea dupa operatie dar ca in rest e bine...in toti acesti ani a facut tomografiile care iau fost recomandate odata pe an isotite de controlurile la medic....timp de 3ani toate tomografiile au iesit bine nu a avut nimik,iar acum ultimul rezultat ma uimit ma lasat fara cuvinte si nu mai stiu ce sa cred(bloc adenopatic pe vasele de sange intr aorta si cava practic cele mai imp vene din corp de 11cm situat in zona stomacului si chisti pe ambii rinichi)am fost dupa tomografie la domnul doctor care a... [continuare]
Criterii de incadrare persoane cu handicap vizual
sotul meu are 31 de ani si are miopie cu astigmatism -11 dioptrii la ambii ochi si nistagmus rotator s-ar incadra pentru a beneficia de vre-un ajutor de la stat ? multumesc . iulia. [continuare]
aveti idee unde se poate face investigatia?multumesc [continuare]
as dori si eu o asemenea operatie pentru ca am aceasta boala . ce ma sfatuiti? [continuare]
am fost la un medic ortoped ku un rmn si mia zis k am ligamentul incrucisat rupt...va rog frumos da imi puteti spune kum, se face operatia si dak imi puteti recomanda un cabinet!!!multumesc!!! [continuare]
Facilitati de tratament
Clinici si cabinete medicale
as dori tare mult sa stiu cum pot face diferenta intre simpli utilizatori si doctorii cu adevarat doctori de pe acest site...spre exemplu multa lume pune intrebari destul de serioase...cred eu k nu e de glumit cu sanatatea....si primesc sfaturi si sfaturi....cum stiu ei c sa aleaga din atitea idei din care mai diverse? mai ales cei tineri...cu o experienta nu asa de bogata....care se comfrunta cu probleme de sanatate de cele mai multe ori demne de dus la doctor....cel mai bun sfat ....medicamentele nu se iau dupa ureche...iar leacurile babesti ....sunt bune....dar merita sa riscam? [continuare]
ce reprezinta o encefalograma?si daca are repercursiuni asupra organismulu? [continuare]
salut......traiesc intro casa cu o persoana ce are hepatita B cronica........in genere ne vedem rar......dar ne folosim de aceleasi tacamuri si baia la fel...........ne straduim sa tinem totul curat......orisicum poate cineva sami spuna este un procent cit de mic de infectare......... [continuare]
buna ziua de vreo 7 ani sufar de alergie la praf la pamant frunze copaci plante etc.. imi curge nasul si stranut pana imi curg lacrimile si ma si mananca ochi acum un an am luat reactine un medicament din italia dar dupa ce l-am folosit 2 luni in fiecare zi organismul sa obisnuit cu el si nu mai avea nici un efect nu mai stiu ce sa iau imi puteti da un sfat vreun medicament ceva naturist care poate sa ma scape de suferinta e o suferinta pentru mine luna mai iunie si iulie si dupa aceea septembrie.astept raspunsuri [continuare]
Buna ziua! Am si eu o nelamurire, de o saptamana jumatate am niste crampe abdominale, nu sunt dureri insuportabile, dar ma deranjeaza, precizez ca ma doare si spatele (nu f tare, dar in partea de jos ma doare). Am avut si senzatie de greata si ameteli. Ar putea fi vorba de o sarcina? Ciclul menstrual ar trebuii sa-mi vina pe 17 mai, cand as putea sa-mi fac un test de sarcina sa vad daca asta e problema? Daca merg la medic acuma, cu o analiza de sange ar putea depista o posibila sarcina? Vreau sa spun ca am contacte sexuale neprotejate ptr ca imi doresc f mult un copil si incerc cu viitorul meu sot de vreo 3 luni si inca nu am reusit, sper ca acuma sa fie cu noroc. Va multumesc anticipat! [continuare]
am si eu o nelamurire ,cam tot ce se scrie despre TULBURAREA DE PERSONALITATE BORDELINE incep sa cred ca asta am si eu numai ca eu nu ma mutilez,nu am incercat sa ma omor,nu folosesc droguri ,nu imi place sa ma cert ,cu toate astea sunt foarte nervoasa ,nu pot sta singura in casa ,ce credeti,asi dori un sfat.Multumesc [continuare]
am facut avort in a 4 luna la varsta de 18 ani. acum am 25 ani,sunt casatorita si imi doresc un copil.de 2 luni incerc si nu raman insarcinata. oare am ramas cu urmari?mai pot ramane insarcinata? la control mi-a zis ca am uterul si ovarele in stare normala [continuare]
buna!de 5 ani incerc sa raman insarcinata si nu reusesc...am facut tot felul de analize ...la Medsana la Sanador ...toate bune si ale mele si ale sotolui...dupa ce a facut o operatie de varicocel la Centrul Medical Unirea ...i-au iesit bine analizele la spermograma ...iar eu dupa ce am facut analiza la trompe mi sa spue ca sunt cam subtiri dar nu sunt infundate am facut 4 luni tratament cu moldamin si alte antibiotice si...nici un rezultat...nu mai stiu unde sa merg toti medicii care m-au vazut au zis ca am analize bune dar eu nu reuses sa raman insarcinata .Stie cineva ce mai pot face?La ce medic sa mai merg? [continuare]
Buna ziua ! De vreo 2 saptamani am dureri de mijloc, care radiaza spre spate si uneori si spre ceafa.Durerea de mijloc e mai exact una lombara, de fapt pe osul superior de unde incepe piciorul drept(sper ca m-am exprimat corect).Acum 2 saptamani a, fost la Spitalul Floreasca unde mi s-a facut ecograf abdominal si nu mi s-a depistat absolut nimic, desi eu avusesem microlitiaza la rinichi, acum nu s-a gasit nimic.Mi s-a spus , in urma ecografiei si a sumarului de urina ca tractul urinar este lezat pentru ca s-a eliminat microlitiaza si mi s-au dat niste analgezice si dezinfectante pentru tratctul urinar.Nu am dureri abdominale, dar nu inteleg de ce exista aceasta durere de spate si de mijloc in acelasi timp, care imi creaza un disconfort.Eu am luat Nurofen si No Spa.Poate ma puteti ajuta si indruma cu niste sfaturi.,Multumesc! [continuare]
Am facut un avort acum 3 ani. eram in 10 saptamani si 5 zile. M-a dururt foarte tare si nu stiu ce fel de avort a fost...stiu doar ca s-au jucat doctorii (erau sot si sotie ) cu uterul meu vreo jumatate de ora! De atunci am mereu anexite si vaginite (am inteles ca sunt normale si trec dupa prima nastere) dar cel mai rau e ca am dureri in zona ovarului drept in fiecare luna cand sunt la ovulateie (ma inteapa ca si cum s-ar chinui ovarul sa dea drumul la ovul) si am dureri puternice uneori la contactul sexual ( ma gandisem la inceput ca durerile la contat se datoreaza sotului meu dar mi-am dat seama ca nu le aveam inainte de a face avortul) [continuare]
cum pot sa ma tratez si unde trebuie sa apelez [continuare]
va rog mult de tot sa ma ajutati !nu mai aud bine cu ambele urechi si am un vijait in ele.I-mi curge si un lichid din ele.Nu pot sa ma duc la medic ca sunt in italia si lucrez la negru(nu am medic de familie aici).Ce trebuie sa fac?ce medicamente sa iau? Va multumesc mult! [continuare]
buna ziua. va rog sa imi spuneti ce sa fac . atunci cand am scaun ma doare si sangerez. de obicei am grija ce mananc ca sa nu fiu constipata . problemele acestea le am dupa ce am nascut am avut o perioada cand am alaptat si eram ingrozitor de (constipata). am fost si la un control si mi s-a spus ca am fisura anala. mi-a dat un tratament constand in supozitoare proctolog ,dar nici un rezultat. eu cred si simt ca nu se dilata anusul atunci cand am scaunul ,nu este destul de elastic ca inainte si se produce fisura instantaneu . va rog datimi un tratament caci nu stiu ce sa fac . de fumat nu fumez ,nu beau cafea ,de mancat incerc sa nu mananc condimentat si prajeli . va rog sa nu ocoloti mesajul meu si sa imi raspundeti .v-as fi tare recunoscatoare .multumesc mult. [continuare]
Programează-te rapid la medicii recomandați de SfatulMedicului.ro prin serviciul de programări Clickmed
Găsești peste 7500 de medici cu program disponibil
Alege medicul potrivit pentru: Oftalmologie .


Urmareste Sfatul Medicului
Aboneaza-te la Newsletter