Dupa avort

Avortul
Intrebare postata de Otylyk cu 13 ani in urma

Am facut un avort acum 3 ani. eram in 10 saptamani si 5 zile. M-a dururt foarte tare si nu stiu ce fel de avort a fost...stiu doar ca s-au jucat doctorii (erau sot si sotie ) cu uterul meu vreo jumatate de ora! De atunci am mereu anexite si vaginite (am inteles ca sunt normale si trec dupa prima nastere) dar cel mai rau e ca am dureri in zona ovarului drept in fiecare luna cand sunt la ovulateie (ma inteapa ca si cum s-ar chinui ovarul sa dea drumul la ovul) si am dureri puternice uneori la contactul sexual ( ma gandisem la inceput ca durerile la contat se datoreaza sotului meu dar mi-am dat seama ca nu le aveam inainte de a face avortul)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Iuli (acum 13 ani)

Sarcina era foarte mare si e normal sa fie un avort dificil. O jumatate de ora nu mi se pare excesiv in aceasta situatie. Ai dezvoltat o sensibilitate intr-un fel sau altul. Nu stiu unde ai auzit tu ca anexitele si vaginitele sunt normale si trec dupa prima nastere! Nu, nu sunt normale si lasate netratate pot duce la infertilitate!
Ai mai consultat, de acum 3 ani, sper, si alti ginecologi. Acestia ce ti-au spus?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Otylyk (acum 13 ani)

Am mai fost si la alti medici ginecologi si majoritatea se uitau cam lung la mine (banuiesc ca din cauza avortului...si nici constitutia mea cam slabuta nu m-a ajutat...nu prea arat a femeie maritata de 24 de ani).... Oricum, cert este ca nimeni nu mi-a dat o explicatie pentru durerile pe care le am.Mi s-a spus sa iau tratamentele indicate si sa stau linistita ca vor trece aceste dureri dupa prima nastere (mi-a spus-o chiar un medic ginecolog!!!).Am cerut respectivului doctor sa-mi faca o ecografie si m-a refuzat pe motiv ca eu nu am facut facultatea de medicina si nu stiu mai bine ca el ce imi trebuie si ce nu!problema este (va inchipuiti cred) ca toate durerile astea au inceput sa-mi afecteze activitatea sexuala si nu numai...!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Filipa (acum 13 ani)

Mergi sa-ti faci echografie la un cabinet particular. Eu mi-am facut in toamna, la cerere si m-a costat 80 de lei. Costa 80-100lei. Daca mergi la particular, platesti si ti se face ce vrei. Pt papa nicolau am dat 60 lei. Depinde in ce oras locuiesti. Eu stau in Iasi si aici cam acestea sunt preturile. Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Otylyk (acum 13 ani)

oare exista posibilitatea sa am vreun chist pe ovare?...am inteles ca se formeaza chisturi dupa avort sau de la anexite netratate...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Filipa (acum 13 ani)

Chisturile apar si din cauza dereglarilor hormonale. Dar nu are sens sa anticipezi, sa-ti pui singura diagnostice, pana nu-ti faci o echografie. Mergi la un cab particular, fa-ti un control ginecologic, echografie, asteapta rezultatul si fa tratamentul corespunzator, daca-i cazul. Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nirolf (acum 12 ani)

In primul rand, daca crezi in Dumnezeu, cauta sa te impaci cu El. Avortul este crima, orice s-ar zice.
Referitor la conditia ta actuala, ai toata compasiunea mea si sper ca sa te pot ajuta prin sfaturile mele.
In primul rand, sunt analize care sunt acoperite de CAS si daca le faci la clinici particulare (eu am facut radiografie la una), dar trebuie sa ai trimitere de la medicul de familie. Deci, eu zic ca sa mergi la medicul de familie, sa ii spui pe unde ai umblat si ce ai patit si sa-l intrebi ce analize poti face, si care poti sa le faci gratuit.
In al doilea rand, exista o farmacie de care noi am cam uitat, si care se poate sa-ti fie de foarte mare ajutor. Iti recomand sa faci baie de sezut cu ceai de coada calului, fa asta cel putin saptamanal, si de fiecare data dupa ce ai fost la strand, padure, etc. sau dupa ce ai sezut pe ceva rece. La aceste bai este bine sa te scufunzi pana la mijloc, sa "acopere" toate organele din sfera uro-genitala. Apoi, in fiecare dimineata, pe nemancate, sa beti o cana de ceai de coada soricelului, Asta faceti timp de o luna, apoi faceti o pauza 2-3 luni dupa care reluati tratamentul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: