De ce nu vor sa imi scoata varicele?

Boli de inima
Intrebare postata de carolinna cu 13 ani in urma

Am 24ani si 47kg. Aveam de ceva timp o venisoara pe piciorul stang,care nu deranja.Acum venisoara e de toata frumusetea..mare,groasa, iesita in afara,proeminenta si deranjanta.Doare si este inestetica.Am fost la medic la o clinica privata din Cj(pt doppler)si in ideea ca ma trimite catre estetica,daca nu vrea sa ma opereze.Asa a si fost.Nu m-a operat,mi-a dat un tratament medicamentuos de urmat TOATA VIATA+Lioton Gel.Mi-a zis ca nu e caz de operatie.Venisoara e acum VENA iar daca stau mult timp in picioare,innebunesc de durere!Parca am doar un picior!Intrebarea mea e,sunt varice care se refac dupa operatie?deci,sa insist sa ma operez sau sa stau linistita ca oricum se reface?Un tratament naturist BUN?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

carmen009 (acum 13 ani)

Eu zic ca poti sa faci scleroterapie,adica acea injectare de substanta in vena bolnava,in contact cu peretii venosi,vena se sclerozeaza si cu timpul dispare..probabil la tine e doar local,ceva izolat si din cauza asta nu a vrut sa te opereze...mergi la clinici particulare de estetica unde se practica aceasta metoda,cauti pe net eventual,si mai ceri o parere...acum depinde ce ti a zis in urma eco doppler,dar nu cred ca ar fi ceva grav... de regula se trateaza succes..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Rafael3 (acum 11 ani)

Din pacate varicele sunt o boala cronica determinata in special de "slabiciunea" peretilor venosi.
Aceasta slabiciune determina in cursul vietii aparitia unor dilatatii ale venelor din sistemul venos superficial (denumite varice).
In momentul operatie se scot toate venele "stricate" DE LA ACEL MOMENT. Din pacate insa in cursul vietii se pot dilata si alte vene care sa necesite o reinterventie.
Asta insa nu inseamna ca daca varicele reapar, operatia initiala nu trebuie facuta!!!
Operatia de varice se face cu doua scopuri PRINCIPALE:
1. PENTRU A PREVENI APARITIA COMPLICATIILOR (TROMBOZA VENOASA SI ULCERUL VENOS) CARE SUNT EXTREM DE GREU DE TRATAT SI FOARTE PERICULOASE
2. PENTRU A AVEA UN COFORT AL VIETII BUN (FARA DURERI SI FARA DISCOMFORT LA NIVELUL PICIOARELOR).

Daca aveti o CARIE asteptati sa faceti un ABCES DENTAR si sa VA CADA DINTII, nu O PLOMBATI pentru ca va ganditi ca va apare alta?????

Asadar: tratati varicele (sau vena) care va creaza discomfort, tratati-o la un profesionist si urmati urmatoarele sfaturi pentru a impiedica reaparitia varicelor sau macar a le incetini evolutia:

Ce trebuie sa evitati?

Statul in picioare sau la birou timp indelungat
Aparitiei obezitatii
Expunerea indelungata la soare, baile fierbinti, sauna.
Masajele anticelulitice sau traumatismele pe traiectul principalelor vene (venei safene mari si a veni safene mici)
Sariturile, echitatia, gimnastica aerobica
Anticonceptionalele si tocurile inalte (pentru doamne)
Ce trebuie sa faceti?

In timpul statului in picioare sau la birou un timp indelungat sau in timpul unei calatorii de lunga durata cu avionul, trenul sau masina trebuie sa faceti cel putin din 2 in 2 ore urmatoarele miscari:
miscari ale gambelor (miscari de "bicicleta")
miscari de flexie si extensie a piciorului
miscari de ridicare si coborare pe varfuri
Sa faceti dus cu apa rece la nivelul gambelor de jos in sus
Sa stati cu membrele inferioare ridicate la 30 de grade in timpul noptii si in perioadele de repaus
Sa practicati mersul pe bicicleta si inotul

Cu stima,
Dr. Rafael Halpern
www.e-varice.ro
tel.0740.195.363

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana (acum 10 ani)

am mai citit faza cu anticonceptionalele...oare mie doar de la ele sa-mi fi aparut?
ca la mine nu sunt cauze genetice, nu am nascut, nu am stat mult timp in picioare, am o greutate normala,nu consum p***ai,ba din contra...
initial mi-au aparut sub forma unor vene mai albastre, dar nu ieseau in relief, insa de vreo 2 ani pe genunche si mai sus, am niste vene iesite in relief si f inestetice, indeosebi pe piciorul stang.
venele sunt mai proeminente mai ales cans stau in picioare, durerile sunt suportabile...inca...
m-as duce la chiryrg cu ele dar mi-e frica in primul rand de anestezia locala(epidurala, daca am inteles bine, ca sa nu raman cumva paralizata) si cea generala(ca nu ma voi mai trezi, am mai citit cazuri in care au aparut complicatii)
am 29 ani, sunt din cj...multa lume mi-a zis sa astept pana dupa ce voi naste, insa nu mai suport sa fiu mereu cu picioarele acoperite.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: