senzatia de corp
Buna ziua, Am facut de aproximativ 5 ori tratament pentru infectia urinara e.coli si nu a dat rezultat.In urma cu cateva zile,m-am trezit cu niste usturimi ingrozitoare,observand atat prezenta sangelui in urina cat si un miros neplacut.Am facut urmatoarele analize: Sumar urina: densitate urina: 1.025 ph: 6.5 leucocite: 250wbc/ul nitriti: 0.1mg/dl proteine urinare: negativ glucoza: negativ corpi cetonici: negativ urobilinogen: 0.1mg/dl pigmenti biliari: negativ hematii:5rbc/ul sediment:flora microbiana prezenta Urocultura: escherichia coli >100.000 ufc/ml Va multumesc,sper ca ma puteti ajuta! O zi buna! [continuare]
Buna ziua tuturor, Acum ceva timp am resimtit dureri in piept,ameteli,transpiratii,respiratie greoaie......ce sa mai o stare foarte nasoala. Am inceput sa imi fac tot felul de analize la sange,tiroida,oftalmologie,ecografie interne,raze la plamani si inima.Toate au iesit bine iar la cardiologie am fost diagnosticat cu distonie neuro vegetativa.Mai nou de cateva zile mi se pune un nod in gat si o presiune pe piept si stomac care imi da dificultati in respiratie si apoi o senzatie de frica foarte puternica dupa care pulsul o ia razna peste 100b/min. V-as ruga ceva tratament si indicatii terapeutice . Multumesc anticipat. [continuare]
buna ziua ,sant ana maria r am 35 ani.am facut un tratament de 8 luni cu daparox pt depresie.m am simtit f bine in urma tratamentului pe care l am termiinat in decembrie 2011.dupa cca 2 luni am inceput sa am iar simptomele depresiei.(dupa un episod de stres si oboseala).as dori sa stiu daca se poate sa ma simt asa din cauza intreruperii daparox ului si daca e cazul sa l reiau.aceste simptome le am avut si intr un moment cand am intrerupt brusc tratamentul din greseala doctorului.stare de voma ,ameteala ,imi tremura corpul ,nu am putere si nu pot manca.multumesc [continuare]
salut!......problema la mine este'' ca am tras cocaina si la scurt timp am facut tahicardie,m-am speriat fff rauu am crezut ca mor...am simtit palpitatii puternice la inima ,am crezut ca-mi zboara din piept ....fff urata senzatie am trait ...m-am dus repede la spital fiind 2 noaptea credeam ca mor aveam tot corpul in calduri, ameteli puternice .....am ajuns la spital mia facut o injectie si in max 1 h mi-am revenit treptat.... vreau sa-mi raspundeti si mie de ce sa comportat,corpul meu asa? repet am luat cocaina dar foarte putzina ...binenteles nu o sa mai repet!!!!!!! ...poate fii atac de panica? lipsa de calciu mahneziu...? nu stiu ...astept un raspuns.MULTUMESC!!!!!!!!! [continuare]
Acum 5-6 ani am fost operat de un chist sebaceu pe frunte, dar dupa nu mi-s scos ''camasa''. In timp mi-au mai aparut altele in diverse parti ale corpului, insa dupa o saptamana dispareau. De cateva zile mi-au aparut altele 2 tot pe frunte, si nu dispar. Zilele urmatoare am zis ca voi cosnulta un dermatolog. Ce se poate face, cu el? Doar chirurgical se poate rezolva? Operatia de acum 5-6 ani se vede destul de urat, si de aceea nu as mai vrea sa actionez chirurgical, insa am inteles ca altfel nu se poate? Si de ce tot apar? Multumesc! [continuare]
Buna ziua, De 3-4 saptamani mi-au aparut pe corp niste bubite mici incolore, care l-a scarpinat se fac maricele ca o bubita de tantar, si se umfla. Aceste bubite le am in zona fundului, linia chilotului. Aveam si pe picioare dar am folosit crema advantan si tractopors urea. Bubitele de la fund ma ingrijoreaza pt ca ma scarpin, am mancarimi, si acum sunt usor vineti si la scarpinat se umfla. Am cateva poze, daca v-ar ajuta... Medicul de familie mi-a spus ca am urticarie si mi-a dat calmin si xyzal. Ideea e ca calmin-ul mi-a uscat pielea, si de la scarpinat mi-am facut rani. Va rog dati-mi un sfat, ce sa fac? Am posibilitatea de a-mi face analize deabia peste 2 saptamani(motive financiare). Astept raspunsul dvs. cat de repede posibil. Cu respect, [continuare]
Buna seara ,ma numesc Adina si intrebarea la care as dori raspuns este despre rezultatul analizelor socrului meu in varsta de 67 de ani si 10 luni. Examenul complet de urina are urmatoarele valori: ------rezultat-------val.norm. Densitate >=1,030---1015-1030 pH -----------5,5------4,8-7,4 Leucocite--->=Ca500----Negativ Hematii----negativ-----Negativ Nitriti----Pos---------Negativ Corpi cetonici--1------Negativ Bilirubina-----51------Negativ Urobilinogen-17,0umol/l--3,4umol/l Proteine-------1,0-----Negativ Glucoza----Negativ-----Negativ As vrea sa stiu, daca se poate, cat de grav si ce indica aceste valori fiindca este clar ca majoritatea sunt jalnice,insa as dori o parere specializata .Maine merge la un consult medical, dar o a doua parere nu strica niciodata.Simptomele sunt senzatie de urinare ,dar fara a putea urina si dureri in abdomenul inferior.Mentionez ca a fost si operat de hernie inghinala severa acum 3 ani. Va multumesc [continuare]
Tensiune musculara la nivelul fetei, gatului, spatele urechilor
Buna ziua, Am aproximativ 2 luni de cand fac investigatii, tin tratament, dar nu am niciun remediu. Voi incerca sa scriu pe scurt istoricul meu. Initial m-am confruntat cu o durere de cap insuportabila timp de o saptamana. Mentionez ca aceasta durere nu a cedat sub actiunea niciunui analgezic: Aulin, Nurofen, Piafen. M-am prezentat unui medic neurolog care, in urma unei consultatii si a unui examen CT (rezultat normal conform varstei mele de 26 de ani), mi-a pus diagnosticul: Nevralgie - nerv arnold bilateral si mi-a dat un tratament cu Movalis 75mg injectabil timp de 7 zile. Am urmat acest tratament, timp de 5 zile m-am simtit relativ bine, dar dupa 2 zile de la terminarea tratamentului m-am prezentat la Urgente Neurologie cu dureri de cap foarte mari (in special ma durea in spatele capului si aveam o tensiune musculara ca o banda stransa in jurul capului si la nivelul muschilor fetei: ochi, obraji, barbie). M-au internat in spital si mi-au administrat Mydocalm, Piafen si... [continuare]
buna ziua ma numesc george si am unele simptome foarte rele. Cand plec de acas pe jos mai ales dimineata,am o stare rea in picioare,simt ca nu vad clar,senzatia sa trag mereu aer in piept si o stare de lesin. apoi incet incet imi trec aceste stari. Iar pe parcursul zilei mai fac tahicardie,o stare de dezeechilibru,si nu imi simt picioarele,apoi totul trece in 15-30 de min cateodata trece cam intr-o ora,iar apoi ma simt foarte bine. In orash in bucuresti sunt anumite zone unde ma ia aceste simptome. Si cand intru la metrou ,cum intru sub pamant se invarte peronul cu mine. Apoi cand ma sui in metrou incep sa traspir f mult in palme si talpi,tahicardie si stare de lesin,iar cand ies la suprafata simt ca parca nu mai am corpul cu mine,o stare foarte ciudata,iar de la aceasta stare ciudata ma apuca o frica si mai mare. am facut analize si sunt f bune. Mai am o chestie si cu scara rulanta,cand urc sau cobor si ma dau jos de pe scara rulanta nu mai imi simt deloc... [continuare]
Ma simt foarte stresata ma enervez foarte repede pe oricine din aproape orice uneori am impresia ca nu mai suport pe nimeni nu pot dormi noptile sunt foarte agitata am impresia ca ma doare tot corpul si sunt foarte slabita.Ce se intampla? [continuare]
Depresie?fibromialgie?syringomyelia?autoimune ?ce se intampla?
buna seara am 32 ani nu stiu exact unde sa ma adresez .locuesc in Islanda sunt din iasi sunt casatorita si am o fetita de 3 ani .la varsta de 14 ani am facut un atac de spasfosmelie nu puteam sa respir grav crizele durau de ceva ani se intimplau frecvent dupa antranament gymnastica nu am primit nici o data un certificat apt pt. a participa la competiti Dr. a spus sunt sanatoasa dar nu apt pt competitie dupa criza mare de la 14 ani pe foaia de esire din spital totul era normal pe reteta scria spasfosmelie si sirop chlorocalcin(nu stiu exact denumirea) si 1an au spus sa nu fac sport nu am mai facut crize nu mam intors nici o data inapoi la doctor pana la varsta de 22ani nu am avut nici o problema de sanatate nici macar o durere mica de cap nimic sanatoasa tun:) multa energie am muncit multi ani sifturi 12/24 ,24/24,12/36 la varsta de 22 ani mam prezentat la doctor spunand ca ma simt obosita dupa munca pt mine nu era normal luna de luna am fost la doctor cu aceasi problema ceva nu e... [continuare]
Din nou va deranjez cu aceasta intrebare..Am mai postat cu 2 saptamani in urma o intrebare..atunci aveam dureri de cap..fara nici un alt simptom..timp de 2 saptamani am avut dureri de cap dar care dispareau cu calmante..am luat piafen..paracetamol si aspirina..insa azi m-am simtit foarte rau..adica..durerile de cap nu sunt mai puternice dar persista..e ca o senzatie de amorteala..si imi pulseaza .. in partea inferioara deasupra cefei..am luat calmant degeaba..si ma simt extrem de slabita..imi vine sa vomit..nu am vomitat pana acum dar nu pot face nimic//am stat in pat toata ziua..dumneavoastra ce credeti?sensibilitatea la lumina nu pot sa imi dau seama ..febra nu am..ma simt calda dar nu am febra..nu inteleg exact cum sa verific daca am gatul "intepenit"..va multumesc [continuare]
Tulburare anxios -depresiva. pot lua arketis, doar la nevoie?
Am ameteli usoare si unele senzatii de amorteala a manii si piciorului (destul de rare) . Exista totusi un disconfort ca o emotie, cand simt aceste senzatii. Trebuie sa mentionez ca, cu ceva timp in urma am suferit adevarate atacuri de panica, cu fele si fel de stari ciudate, iar ametelile erau puternice incat simteam ca ma clatin. Am reusit cu medicamente naturiste si vointa scap de starile acelea groaznice. Acum, am fost la psihiatru si mi-a prescris Arketis cate 1/4 seara (timp de 4 zile), apoi cate 1/2 tot 4 zile, dupa care, 1/2 la amiaz si seara.. Va rog sa-mi spuneti : oare pot lua doar 1/4 Arketis doar seara, fara sa maresc doza? Ma ajuta ? Va intreb pentru ca, daca am depasit fara Arketis sau alt medicament alopat, faza aia cu atacuri de panica , poate reusesc sa evit creearea unei dependente sau alte reatii adverse. Daca iau doar la nevoie, ma ajuta ? Cum este mai bine sa fac? Va multumesc [continuare]
buna ziua intrebarea mea ar fi daca la un EKG se poate depista un infarct ? si am sa va spun si de ce intreb... de-a lungul timpul am avut 3 episoade sau ¨crize¨ nici nu stiu cum ii pot spune, care sau manifestat cu o senzatie de arsura fffff puternica in umar/brat care se simtea si in zona spatelui, urmata de o stare de greata la fel de puternica, moleseala, ba chiar si o mica durere de stomac( sau in zona stomacului) si nu in ultimul rand respiratia scurta care nu ma lasa sa respir normal vreau sa precizez ca nu fumez iar episoadele respective se manifestau in momente de relaxare ( fara sa fac efort) nu stiu daca este sau nu relevant dar glicemia a iesit 130 si colesterolul 127........ [continuare]
Fac cadere de calciu sau atac de panica???
simptome: stres,incep sa plang,probleme respiratorii minore care se intensifica semnificativ. Imi amortesc mainile(antebratele),picioarele,nu pot sta in picioare.Cand ma intind(daca nu sunt intinsa de cineva,cad jos)ma adun..ghem,imi strang picioarele la piept.Poate e cam mult spus,dar cred ca ma si ¨inclestez¨(raman asa,adunata)Respir FOARTE greu in continuare,de vorbit nici nu se pune problema,nu pot.OBLIGATORIU,trebuie sa imi acopar gura(cu mainile sau cu un material ce-l am la mana atunci)practic,sa respir acelasi aer,ca si cum as respira intr-o punga de hartie,sper sa fiu inteleasa..totul dureaza 5-7minute(cred eu,in timpul meu cat mai sunt constienta atunci).Am avut 4 astfel de stari.Cu toata rusinea o spun,nu am avut inca timpul necesar sa merg la medic..mi-am promis mie ca merg,dar,odata cu trecerea starii de criza..ma linistesc si sper ca va fi ultima! Am 24 ani,1,71 si 49kg,alergica la lactoza(daca poate avea legatura cu lipsa Ca din corp).Astept un rasp de... [continuare]
Va rog sa am ajutati si pe mine. Sunt barbat, am 31de ani si ma confrunt cu o problema care imi afecteaza viata. Acum cateva luni am inceput sa am ameteli, sa simt ca imi pierd simtul tactil, senzatii f ciudate. Am facut toate analizele posibile, tomografie la cap, radiografie si rmn la coloana si totul e ok. La reflexe raspund bine cand sunt examinat de neurolog, un singur medic ortoped mi-a spus ca e posibil sa am o inflamatie a spatelui si mi-a dat diclofenac, iar dupa ce am luat o pastila parca ametelile au inceput sa treaca si mai mult, am inceput sa simt pentru o scurta perioada. Precizez ca am lucrat cu greutati cand eram in liceu.Dureri nu am. Ce poate fi?Nimeni nu imi da de cap, totusi se intampla ceva cu nervii mei periferici. Probleme psihice nu am, pentru ca probabil la asta se gandesc toti cand analizele sunt bune, totusi de ce nu simt la intensitate normala, si de ce am inceput sa simt cand am luat un antiinflamator, este f ciudat. Este posibil ca acea inflamatie... [continuare]
buna ziua! de cativa ani organismul meu a devenit foarte sensil si il simt ca se comporta foarte batranicios.mentionez ca am implinit 25 de ani, am dureri in fiecare dimineata, pana acum ma dureau rinichii, am avut o colica renala anul trecut, acum ma doare spatele, sus, unde sunt omoplatii, tind sa cred ca sunt nevralgii intercistale, am avut si anul trecut, dar nu stau in frig, dorm imbracata gros, fac miscare cat pot,de asemenea, pe langa aceste dureri dimineata tind sa ma trezesc si cu altele, ma doare in partea exterioara a talpii, cumva paralela cu scobitura, mi se incaleca in aproape fiecare zi cate o vena, in special la gat si spate, dar mi s-au incalecat si la laba piciorului. de curand dorm cu dintii inclestati si ma dor maselele dimineata, mentionez ca nu sunt mai stresata decat de obicei. incep sa am probleme si cu auzul, toata lumea imi spune ca nu mai aud. nu stiu la ce medic sa ma duc si de unde sa incep.mentionez ca anul trecut am avut amigdalele pline de puroi,... [continuare]
Buna ziua! Ma numesc Ionut si de aproximativ o luna jumatate am fost diagnosticat cu sindromul Hiperventilatie. Totul a inceput usor, din senin, cu o senzatie de foame de aer..la inceput a fost suportabil, nu stiam despre ce e vorba asa ca am fost si mi-am facut niste analize (sange, raze la piept si plamani, ekg, glanda tiroida)...toate au iesit normale, iar doctorii de la urgente nu au stiut ce raspuns sa imi dea.Cu timpul, pe parcursul a 3 saptamani, simptomele s-au inrautatit...am inceput sa simt dureri in piept cand trageam aer, intram in panica din cauza "lipsei de aer", simteam furnicaturi in degetele mainilor si picioarelor si simteam ca sunt in pragul lesinului cand un atac de panica intervenea.Asa ca dupa o luna de astfel de simptome,m-am hotarat sa merg in cele din urma la medicul de familie.Dupa ce m-a consultat, mi-a povestit despre hiperventilatie.Mi-a spus sa incerc sa imi controlez ritmul respiratiei, sa ma odihnesc ziua si mi-a prescris niste pastile, si anume... [continuare]
Va rog sa ma ajutati sa scap de o micoza cu care ma lupt de luni de zile.
Buna ziua ! In urma cu vreo cateva luni am fost diagnosticata cu Tricofitie....Dr.dermatolog mi-a zis ca am luat aceasta micoza de la pisica de apartament si a avut dreptate...problema cea mai grava e ca, in ciuda tratamentului, inca nu mi-a trecut. iar problema si mai grava e ca ne-am contaminat toti membrii familiei....cea mai afectata fiind eu, deoarece eu m-am imbolnavit prima.Din cate am mai cercetat si eu pe internet, am aflat ca, tricofitia se localizeaza la nivelul capului dar eu am si pe corp.As vrea sa mai specific ca la inceput mi-a aparut sub o forma iar acum sub alta(la inceput eczemele erau sub forma unei pecingine,acum apar sub forma unor mici blande sau mici cosulete care se pot sparge la apasare si se inmultesc uneori mai repede alteori mai incet....oricum eu incerc sa le tin sub control dar nu le pot face sa nu mai apara.Ca sa ma puteti ajuta am sa va spun si ce tratament am urmat : am luat pe cale orala 10 zile TERBINAFINE 1/zi. am folosit un preparat pe baza de... [continuare]
de ceva timp, ma confrunt cu ameteli, de fiecare data cand ma ridic in picioare. nu am pofta de mancare, obosesc foarte repede, etc. am fost la medic, mi-am facut analize, dar totul a iesit ok. doar tensiunea e putin scazuta, insa beau in fiecare zi o cafea si imi revine. ma gandesc ca poate fi de la stres, eu fiind in clasa a 12a, urmeaza bacul si admiterea la facultate si sunt foarte panicata.. iar zilele trecute am racit si ameteala si-a atins apogeul. nu pot sta in picioare nici macar un minut, intrucat ametesc, ma doare capul si am o senzatie de voma. ce sa fie? [continuare]
am un baietel de 1 si 11 luni zilele trecute a mancat spre seara cu taicaso niste supita neam jucat putin si dupaia dintro data a vomitat am zis sa ii dau nite biscuitii sa iitreaca senzatia de greata dar si pe aceea ia vomitat a doua zii dimineata a facut febra 38,5 si nu a dormit toata noapte am mers cu el la urgenta dar nu mia zis ca e cva grav mia dat tratament acasa metroclopramid si nurofen si miau zis ca are putin de rosu in gat si ca e posibil sa ii iasa rubeola dar nu cred, am ajuns acasa in aceea zii nu a mancat nimic decat a baut putin lapte spre seara a adormit si iar nu a dormit toata noaptea am inceput sai dau tratamentul dar am vazut ca iar a inceput sa vomite chiar in ziua urmatoare dupa ce am fost la spital dimineata a vomitat, iara nu a prea mancat si am observat ca a inceput sa faca si diarie ,,,,, va rog sa ma ajutati nu stiu ce sa fac oare ce a... [continuare]
Ameteala cu stare de voma si scaun moale la miez de noapte
bunaziua numele meu este nicoleta am 28 de ani nu fumez ,nu beau alcol nu ma consider o femei obosita am o fetita de 2 ani .de cateva zile am niste stari de voma cu ameteli si senzatie ca lesin dupa care ma ea cu durere de burta si scaun rapid .nu sufar de o boala anume am avut cateva dureri de spate de la lombosciatica mea si am luat niste capsule de calciu efervescent cu vitamina d ptr a nu ma mai durea spatele dar de 2 zile ma trezesc la miez de noapte cu stare f rea senzatie ca nu am aer cu usoara moleseala sau stare de lesin cu tueli an urechi capu mil simt greu si ard toata an 15 ami revin dar nu anteleg cear putea fi ce analize sami fac am mai patit odata acu 7 luni si fusese o toxinfectie alimentara de la niste oua de gaina .ce ma sfatuiti .multumesc anticipat.. [continuare]
Anxietate cu atacuri de panica ? spondiloza/entorsa ?
In urma cu doua luni am cazut de pe un scaun si m-am lovit cu capul de un perete deasupra cefei (nu mi-am pierdut cunostinta), nu am avut niciun fel de simptome timp de aproximativ 3 saptamani, moment in care am fost pe munte la plimbare si am simtit o ameteala si genunchii moi - precisez ca nu mancasem, nu dormisem suficient si in cele din urma am ajuns la urgente cu mainile inclestate si o agitatie, tremur in maini, cap si picioare, mi-au dat distonocalm si calciu intravenos si au spus ca am o cadere de calciu cu atac de panica (mi s-a facut ekg si era normal - doar agitatie) - a durat aproximativ 2 ore toata starea ciudata. Apoi in zilele urmatoare am avut tot felul de simptome - presiune in zona gatului, muschi umerilor si ai gatului incordati, dureri de spate*(dar nu foarte mari), o presiunea in zona cefei, ceva dureri de cap, senzatie de greutate a capului la aplecare stanga dreapta, senzatie de emotie in stomac si ceva stari pe care le-am identificat ca fiind atacuri de... [continuare]
Anul trecut prin noiembrie, menstra mi-a venit normal (cca. 26-28 zile). Apoi, surpriza: mi-a venit iar dupa exact 14 zile (pe la inceputul lunii decembrie). Ma intrebam: oare o fi menstra sau o fi altceva? Oare cand o sa fie urmatoarea --- A fost la cca.4 saptamani de la aceasta "surpriza" (Pe 30 decembrie) Am presupus ca o fi fost o dereglare cauzat de ceva schimbat in viata mea (cum ar fi renuntarea la carne) si nu am fost la medic. Pe 31 decembrie (la o zi dupa aparitia menstruatiei) mi-au aparut primele bubite de varicela. Boala a evoluat normal, fara complicatii si in 16 ianuarie am avut voie sa ma intorc la servici, mai avand doar neplacutele cojite. Zilele au trecut ...... prin 20 si ceva ianuarie simteam simptome care anuntau o iminenta menstra, dar .... nimic. Am asteptat, si am asteptat si ..... inca mai astept (azi e 7 ianuarie - deci au trecut deja cca 38-40 de zile de la ultima menstra). Partea nasoala e ca de cca. 2 saptamani am simptomele pre-menstruale obisnuite... [continuare]
Cui trebuie sa ma adresez? psiholog sau psihiatru?
Buna seara, am o problema si nu stiu cum sa o cataloghez si unde trebuie sa merg, la Psiholog sau Psihiatru. Am perioade din ce in ce mai dese in ultimul timp cand ma simt rau in sufletul meu, adica am stari de plans, nu vreau sa vb cu nimeni, nu vreau sa vad pe nimeni, ma simt inutila, nu pot sa fac nimic as sta si as dormi toata ziua, insa noaptea nu mai am somn. Imi vin in cap tot felul de ganduri urate dar nu legate de persoana mea ci legate de cei dragi mie.Tot am senzatia ca m-am indobitocit ca nu mai pot comunica ca ma fac de ras atunci cand deschid gura.Nu-mi gasesc cuvintele atunci cand stau de vb cu cineva.Nu mai am incredere in mine.Nu sunt multumita de viata mea de cuplu cu toate ca am un sot bun care ma intelege si imi ofera multe. As dori sa-mi spuna cineva daca este o problema sau nu. Tin sa mentionez faptul ca am avut o copilarie alaturi de un tata betiv care facea scandal in fiecare seara si ne batea frecvent si am mai trecut si printr-un divort care la vremea... [continuare]
Buna ziua ,am 17 si sunt baiat. De la un timp pielea mea a luat-o razna.Am mai multe probleme.Nu stiu ce se intampla dar 1 :sunt plin de vergeturi ( la subrat(mov-roz) ; pe fese ; in saptele genunchilor ) stiu ca acestea sunt normale la femei si ma ingrijoreaza. 2 : am niste bubite roz-rosiatice ca pielea de gaina(foarte multe) pe brate , la inceput erau pe o portiune acum se intind catre antebrat ,spate si piept.Acestea la caldura se inrosesc rau si se vad mai proeminent iar la frig se fac mov.(se vede foarte urat si sunt intrebat adesea ce am ,ceea ce ma deranjeaza deoarece nici eu nu stiu motivul) 3 : Cand stau la caldura sau la soare apar pe mine pete rosii neregulate mereu in aceleasi locuri care se intensifica si le simt foarte calde iar inafara de acestea ma ia ca un val de caldura. 4: (aceasta problema o am de multi ani) Sunt non-stop rosu in obraji , la emotii sau tot asa la caldura devine un rosu intens ce se intinde uneori pana nivelul ploapelor inferioare dand o... [continuare]
Am 50 de ani impliniti,de doi ani am intrat in premenopauza si cea mai mare problema sunt bufeurile care se manifesta prin caldura mare, transpiratie abundenta pe tot corpul si excesiva pe spate si fata, roseata pe fata si piept.La inceput aveam cam 2-3 pe ora .Era un calvar , incepusem sa-i inteleg pe sinucigasi.Glumesc, bineinteles. Am facut niste tratamente pentru prelungirea ciclului timp in care nu am avut bufeuri dar la un moment am renuntat si din luna februarie nu mi-a mai venit ciclul ceea ce ma face sa cred ca am intrat la menopauza.Bufeurile ...la fel dar mai rare cam unul la doua ore.Am luat o perioada comuna cu tratamentul si Climactoplant, deci nu mi-am dat seama daca a fost eficient pentru bufeuri , acum iau de o luna Mabelle de la Walmark. Nici un remediu .Am baut ceaiuri....nici un remediu.Ce sa mai fac..?Sunt caraghioasa cu evantaiul in mana si prosopul dupa gat.Sotul meu este foarte atent dar cred ca devin nesuferita. [continuare]
am ajuns la urgenta cu niste simptome ciudate,tremor puternic,stari de lesin,nu mai recunosteam pe nimeni,frica,mai apoi am luat un tratament cu cipralex,spitomin si anxiar din motive financiare dupa o luna nu am mai luat,dupa 2 luni am dureri toracice puternice,si senzatie de sufocare,mentionez ca acum iau anxiar insa simptomele sunt aceleasi.mi s-a spus ca sufar de atac de panica,insa as vrea sa gasesc o alternativa de tratament naturista,si nu stiu incotro sa ma indrept. [continuare]
Ce se intampla cu mine
mi s-a intamplat ca in somn sa ma cuprinda o spaima teribila si sa incremenesc incat sa nu pot sa fac nici o miscare.nu pot nici sa tip si nici sa imi misc corpul simt ca inima imi bate tare si nu pot sa respir.pot misca doar limba si ochii.va rog daca stiti ce mi se intampla sa imi lasati un raspuns.ma numesc mihaela si am 47 de ani. [continuare]
am de ceva vreme niste stari care ma epuizeaza psihic si fizic. amortirea picioarelor, racirea lor, o senzatie de tremor a intregului corp, furnicaturi care pornesc din stomac pana-n gat, puls mare, am avut chiar si un puseu de tensiune,dificultate in respiratie.ma sperii foarte tare in timpul acestor episoade. credeti ca ar putea fi atacuri de panica? anxietate? [continuare]


Urmareste Sfatul Medicului
Aboneaza-te la Newsletter