Dereglari menstruale raspuns medic

Boli genitale feminine
Intrebare postata de Andra55121856 cu 12 ani in urma

Anul trecut prin noiembrie, menstra mi-a venit normal (cca. 26-28 zile). Apoi, surpriza: mi-a venit iar dupa exact 14 zile (pe la inceputul lunii decembrie). Ma intrebam: oare o fi menstra sau o fi altceva? Oare cand o sa fie urmatoarea ---> A fost la cca.4 saptamani de la aceasta "surpriza" (Pe 30 decembrie) Am presupus ca o fi fost o dereglare cauzat de ceva schimbat in viata mea (cum ar fi renuntarea la carne) si nu am fost la medic. Pe 31 decembrie (la o zi dupa aparitia menstruatiei) mi-au aparut primele bubite de varicela. Boala a evoluat normal, fara complicatii si in 16 ianuarie am avut voie sa ma intorc la servici, mai ac***a doar neplacutele cojite. Zilele au trecut ...... prin 20 si ceva ianuarie simteam simptome care anuntau o iminenta menstra, dar .... nimic. Am asteptat, si am asteptat si ..... inca mai astept (azi e 7 ianuarie - deci au trecut deja cca 38-40 de zile de la ultima menstra). Partea nasoala e ca de cca. 2 saptamani am simptomele pre-menstruale obisnuite (senzatii in zona ovarelor, balonare, etc.). In plus nu stiu ce sa fac:
- O fi de la varicela? Sa mai astept ca.... poate vine?
- Sa imi fac programare la ginecolog? (Dar daca imi vine totusi chiar in ziua cand ma programeaza?)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Andra55121856 (acum 12 ani)

P.S.:
- Nu am nici un motiv sa cred ca ar fi o sarcina!
- Daca poate cineva sa imi recomande o doctorita buna (medic ginecolog, obligatoriu femeie) in Timisoara, va rog sa o faceti! - O persoana care sa asculte si detaliile, sa stie ce face si sa imi si explice si mie daca si care este problema, de ce a aparut, cum se poate rezolva si alte detalii de genul asta. Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Ar fi necesare suplimentare in sfera ginecologica cat si in cea endocrinologica (privind eventualele dezechilibre hormonale ) pentru identificarea cauzelor sangerarilor disfunctionale (in cadrul ciclurilor anovulatorii =absenta ovulatiei corpul galben nu se formeaza, secretia de progesteron este practic absenta, frecvent intalnite la adolescente si in premenopauza, dar si la femei cu ovare polichistice, cu afectiuni endocrine (hipotiroidie, obezitate) si din ciclurile ovulatorii, cand corpul galben format este anormal, producand progesteron in cantitate scazuta sau persista anormal de mult )

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli genitale feminine.

carmina (acum 12 ani)

dupa ce mergi la dr si vezi care-i problema ta, poti sa faci o cura cu Femicur. se ia o singura pastila pe zi si sunt 100% obtinute din plante. este recomandat in "in tratamentul mastopatiei fibrochistice, tulburarilor de ciclu menstrual, sindrom premenstrual". daca vrei sa citesti prospectul il gasesti aici: http://www.3f.ro/page.php?pageName=products&pageSubName=details&entry_var1=12&entry_var2=1

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andra55121856 (acum 12 ani)

Am intrat pe link-ul tau si am citit:

Femicur® Capsule
Substanţa activă: extract uscat de fructe de
vitex agnus castus (piperul călugărului)
1 capsulă conţine :
4 mg de extract uscat de fructe de vitex agnus
castus (7 – 13 :1)
Agent de extracţie: ethanol 60% (m/m)
Alte ingrediente :
Sirop de glucoză, lactoză monohidrat, talc,
amidon, stearat de magneziu, siliciu coloidal,
gelatină, sodium laurilsulfat, apă purificată, agenţi
de colorare (dioxid de titaniu, oxid roşu de fier).

Poate ne explici si noua ce intelegi tu prin 100% din plante?! Eu nu as recomanda asa usor acest medicament care contine alcool, glucoza, lactoza s.a. unei persoane pe care nu o cunosc si nu stiu ce alte afectiuni are (alcoolism, diabet, intoleranta la lactoza, alergie la fructele de vitex agnus castus sau faţă de un alt ingredient) ... nici macar daca as primi un comision din vanzari!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: