Fac cadere de calciu sau atac de panica??? raspuns medic

Boli respiratorii Deficit de carnitina
Intrebare postata de carolinna cu 13 ani in urma

Simptome: stres,incep sa plang,probleme respiratorii minore care se intensifica semnificativ. Imi amortesc mainile(antebratele),picioarele,nu pot sta in picioare.Cand ma intind(daca nu sunt intinsa de cineva,cad jos)ma adun..ghem,imi strang picioarele la piept.Poate e cam mult spus,dar cred ca ma si ¨inclestez¨(raman asa,adunata)Respir FOARTE greu in continuare,de vorbit nici nu se pune problema,nu pot.OBLIGATORIU,trebuie sa imi acopar gura(cu mainile sau cu un material ce-l am la mana atunci)practic,sa respir acelasi aer,ca si cum as respira intr-o punga de hartie,sper sa fiu inteleasa..totul dureaza 5-7minute(cred eu,in timpul meu cat mai sunt constienta atunci).Am avut 4 astfel de stari.Cu toata rusinea o spun,nu am avut inca timpul necesar sa merg la medic..mi-am promis mie ca merg,dar,odata cu trecerea starii de criza..ma linistesc si sper ca va fi ultima!
Am 24 ani,1,71 si 49kg,alergica la lactoza(daca poate avea legatura cu lipsa Ca din corp).Astept un rasp de specialitate.Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (25)

M este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Cred ca este atac de panica. S-a intamplat ceva foarte stresant in viata dumneavoastra in ultima vreme?
Mergeti la medicul de familie pentru un set de analize , o spirometrie si bilet de trimitere pentru un consult psihiatrie.
Trebuie sa stiti ca atacurile de panica creeaza atacuri de panica. Frica de aparitia unui nou atac chiar il provoaca. incercati sa constientizati ca nu veti pati nimic asa cum nu s-a intamplat nici in cazul celorlalte atacuri si se vor rari.
O zi buna!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli respiratorii.

carolinna (acum 13 ani)

multumesc,am uitat sa mentionez ca sumt studenta la Psiho.Mi-am descris exact simptomele..dar am preferat sa aud un posibil diagnostic de la un specialist.Odata eliminata ¨sursa de panica¨ ,se mai declanseaza atacul? Nu e nevoie de o situatie stresanta ca sa fac atac de panica..ajunge sa am un motiv de plans.Plang atat de intens,incat sfarsesc ¨inclestata¨ intr-un atac de panica.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ina (acum 10 ani)

atacul de panica este urmarea lipsei calciului si mineralelor, cred ca deja ati facut analizele , eram curioasa sa vad daca mai aveti atacuri de panica.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Simptomele pe care le descrieti arata ca este MULT mai mult decat un atac de panica.
Un atac de panica nu se manifesta atat de fizic ca la dvoastra.
Va recomand mai degraba sa mergeti la un medic homeopat cu experienta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carolinna (acum 13 ani)

multumesc,am postat intrebarea mea si in domeniul Psiho.M-a ajutat destul de mult sa citesc atatea rasp de specialitate. Primul pas va fi catre psiholog,apoi psihoterapeut(zic eu).Toate astea in februarie,cand merg acasa.Pana atunci..sper ca ultimul atac de panica ..a fost ultimul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Esti foarte optimista si este bine asa. Insa pana in februarie este mult prea mult. Bine ar fi daca problemele s-ar rezolva toate prin asteptare si discutii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

liliana (acum 13 ani)

In legatura cu starea ta,eu teas sfatui sa nu consulti un psihiatru medicamentele antidepresive care o sa ti le prescrie te v-a afecta foarte mul.Eu am trecut prin asa ceva si stiu cum e sa ai atacuri de panica si caderi de calciu.Mai bine ia o tura de vitamine b1 b6 b12 si magneziu,te vor ajuta foarte mult sa te simti mai bine.Cand simti ca te ia atacul de panica spune-ti in gand ca nu se intampla nimic,gandeste-te la altceva si o sa treaca singur.Mult succes si sanatate multa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vasy (acum 12 ani)

buna si eu anul trecut am facut o cadere de calciu dupa care imi amorteau mainile capul fata aveam palpitatii in acelasi timp am fost la cluj la un medic neurolog am primit un tratament cu magne b6 coenzime Q10 NEUROMULTIVITAMINE SETRALINA SI RIVOTRIL AM LUAT TRAT DAR DUPA 6LUNI SIMTOMELE AU REAPARUT A AM FACUT INCLUSIV SI RMN ANALIZE DE SINGE AM FACUT DE 7 ORI IN 3 JUDETE SI NIMIC ASTEPT UN RASPUNS VA MULTUMESC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lavina (acum 12 ani)

Prezicatoarea *** deschide cartile prin telefon, dezvaluindu-va destinul, esecurile si implinirile. Daca credeti in paranormal atunci trebuie sa aveti incredere in *** pentru ca ea vine in ajutorul vostru cu leacuri pentru toti.
Rezultate garantate chiar si prin telefon.

Vrei sa afli ce iti rezerva viitorul?
Vrei sa afli care iti este soarta?
Vrei sa stii daca iubitul / iubita te iubeste cu adevarat?
Ce sanse de reusita ai intr-un examen sau o afacere?
ACUM este timpul sa afli !
Intreaba-ma si iti raspund la orice vrei sa afli !
Prezicatoare, clarvazatoare si tamaduitoare,*** ghiceste in cartile de ***chiar si prin telefon !
Prin harul pe care il detine, poate ajuta oamenii care depind de puterile ei.

Clarvazatoarea ***poate fi contactata astfel :

Mobil : ***

Website : www.***

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristian (acum 12 ani)

Buna ziua!!! acum 1 sapt. am avut o cadere de calciu si de atunci am vederea slabita si ameteli. Cat dureaza refacerea dupa o cadere de calciu in general? Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lenuta (acum 11 ani)

am39 ani si toata viata m-am chinuit cu caderile de calciuamorteam jumatate de corp pe durataa 10 minute incepand cu bratul sau piciorul si continuind cu celelalte partiiale corpului in cele mai mici detalii urma o stare de slabiciune insotita de durere de cap groaznica. dupa multe amanari si rezultate normale laanalize am ajunsla psiholog este vorba de metabollsm ajutam organismul dar nuil putem schimba acolo am invatat ca trebuie sa imi cunosc organismul sa il respect

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lenuta (acum 11 ani)

crizele sunt mai rare dar celputin nu stau mereu cu frica ca se vor intimplaimi ramane libertate dintre ele cand incercsa nu magandesc la asta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bia sb (acum 11 ani)

Buna,fiica mea in varsta de 12 ani si 9 luni,a facut o criza...te teama,spaima,simtea ca este cineva in spatele ei,in casa,ma strangea in brate ca-i e frica,apoi varbeam cu ea si nu ma auzea se uita in jos,cand i-am atras atentia strigand-o":controleata-te!nu e nimeni,inceteaza!ä spus pierduta"ceai"'''',pe tatal ei nu l-a lasat sa o mangaie pe fata,a spus "''''du-te mi-e frica,e cineva"''''apoi l-a luat inbrate si umbla cu frica prin casa plangand,i-am aprins luminile,i-am aratat ca nu-i nimeni si nimic,a durat cam20-min!?i-am dat 1 distonocal,ca a doua zi am fost la analize la sange!ce a fost?!nu a facut asa NICI O DATA!
Va rog spun-ti ce a putea fi!?MULTUMESC!(o mama disperata!)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ina (acum 10 ani)

pai aceeasi lipsa de calciu si minerale, sper ca i-ati facut analizele.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabriela mocan (acum 10 ani)

Urgent la medic,poate fi scadere de magneziu si altele nu vreau sa va speriu......dar nu e bine,neurolog,analize.Acum cum e fetita?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florina (acum 10 ani)

aceleasi simtome le am de 10 ani,si pot sa-ti spun dupa parerea mea ca este tulburari de anxietate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nicolai Ivaniuc (acum 10 ani)

Colita nu-mi permite sa folosesc lactate ma balonez am folosit lactate fara lactoze dar tot am fost afectata de balonari acum dupa ce folosesc putin bicarbonat de sodiu nu in exces ma simt confortabil si imi asimilez calciu iaurtu m- o ajutat f.mult dupa ce am avut transpiratii repetate deasemenea va recomand si ouale fierte moi ajuta mult .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FLORIN (acum 9 ani)

Buna ziua.Cu respect, as dori raspuns la starea mea.A-m plecat la piata la un momendat a inceput sa mi se faca rau,i-mi venea sa cad din picioae ,mi-am luat apa si am venit aasa.Tensiunea122/81,si82 batai ale inimi,glicemia120.Am 51 de ani si 90kg.Mentionez caci am baut un calciu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela (acum 9 ani)

Buna seara!A mai gasit cineva raspuns la aceste simptome caci ma aflu si eu la fel ca voi si am facut toate analizele posibile.La Bucuresti la domnul doctor Oproiu am fost si a zis ca am colonul iritabil infectios .Dar tot cu tratament eu tot rau ma simt.Va rog daca a gasit cineva o rezolvare sa publice.Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabriela mocan (acum 9 ani)

Intra pe facebook si ia legatura cu Gabriel Marsian,,,ii povestesti tot si te va ajuta.sanatate multa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2