pastile pentru articulatii
am si eu o intrebare dak ma duc la "planificare familiala" pt am prescrie niste anticonceptionale..trebuie sa fac vreun test ceva sau doar prin intrebari mi se prescrie un anumit tip de pilule..si o alta intrebare e ..sunt pastile pt cresterea sanilor?..multumesc anticipat [continuare]
O perioada buna de timp am scapat de ea,acum mi-a reaparut pe obrazul stang pe mandibula si totodata cu asta a inceput sa mi se usuce tenul rau de tot,cu toate ca beau lichide si il hidratez cu o crema,e aiurea pentru ca atunci cand aplic fondul de ten se observa cojile uscate si este inestetic rau de tot!:((nu stiu ce se intampla,cineva mi-a spus ca si anticonceptionalele joaca un rol important in asta:( [continuare]
Am inceput de 10 zile o dieta cu capsula de slabit...pot spune ca rezultatul este din ce in ce mai bun, cu toate ca ma simt oarecum slabita deoarece niciodata nu simt foame si nu pot manca, mananc foarte putin doar pentru a nu lasa stomacul gol. Mi-e teama insa ca imi va face mai rau dupa terminarea sa...daca ma voi ingrasa si mai mult? cum pot sa imi pastrez greutatea dorita? are efecte negative din punct de vedere medical? [continuare]
vroiam sa stiu daca stie cineva despre antibioticul Minicin 100mg.doctorul nostru de familie l-a dat fetei mele de 12 ani sa-l ia pentru cosurile care i-au iesit pe fata [continuare]
am si eu o mare problema de ceva timp. in iunie 2009 am fost diagnosticata fara nici o analiza cu anexita cronica. am urmat tratament cu polidin gentamicina diflucan si gynofort. apoi 3 luni am luat antiinflamatoare deoarece nu trecuse. dupa 3 luni la al control doctora mi-a dat tot pentru anexita orgametril si voltaren tot 3 luni de zile. nu mi-a trecut. in decembrie 2009 mi s-a descoperit o rana pe col.am urmat tratament cu canesten. dupa care mi s-a prelevat probe pentru papa nicolau (rezultatele nu sunt gata nici dupa 2 luni). in ianuarie m-am intors la cabinet pentru aceeasi problema diagnosticul fiind colpita mixta. am urmat tratament cu cervugid 6 zile apoi 2 zile/saptamana iar pentru anexita polidin 2injectii pe zi - 5 zile (doar o luna) si flamexin. In februarie ma intorc iar la cabinet de data asta pentru niste analize si mi-a iesit chlamydia si coci gram pozitivi. am luat azytrox 3 zile diflucan 2 zile polygynax 6 ovule si gynofort la sfarsitul tratamentului.... [continuare]
Tatal meu in varsta de 70 ani cu hepatita c ,a gasit o metoda de vindecare a bolilor prin masaj cu bile de jad de la Ceragem.sant bulversata pentru ca zice el se simte bine i s a indrepat coloana chiar si a cumparat aparatul.mie mi se pare ca ceva nu e in regula cu aceasta metoda alternativa si intreb daca este legala si daca are vreun beneficiu pentru sanatate [continuare]
Buna ziua, In urma unui control medical de rutina, in decembrie 2008 mi s-a descoperit pe lobul drept al glandei tiroide o formatiune nodulara heterogena, hipervascularizata, tisulara cu mici zone lichidiene, polar superior prezentand calcificare de 7-8 mmm diam. (70% din dimesiunile lobului). Mi s-a recomandat extirparea nodulului cu o parte din lobul tiroidian drept, prin operatia. Nu am facut nici un tratament. Luna acesta, am facut un alt ecograf si s-a constatat ca si la lobul stang exista o ecostructura neomogene, iar lobul are o vascularizare crescuta. Mi s-a recomandat de urgenta operatia si extirparea glandei tiroide. In octombrie sunt programata pentru operatie. Poate cineva sa imi dea cateva informatii despre operatie si despre perioada postoperatorie? Multumesc. [continuare]
n octombrie anul trecut mi-a murit mama. Neasteptat, avand in vedere ca era tanara ( 51 ani ), cu ceva probleme de sanatate, insa nu atat de grave incat sa doarma si sa nu se mai trezeasca. Moartea ei m-a dat peste cap total. Am inceput sa am atacuri de panica ( mi-e frica sa nu mi se intample ceva pe strada, sa fac vreun accident vascular, sa paralizez, ca cad pur si simplu...) Am o fetita de 3 ani care este tot timpul cu mine peste tot...mi-e frica sa nu mi se intample ceva cand sunt cu ea afara.. Atacurile astea constau intr-o frica aparuta instantaneu, nu mai am aer, parca imi amorteste capul, greata, azi spre exemplu am si vomitat. Am ajuns la spital la 9, acum 2 saptamani cu o durere de cap nebuna, simteam cum mi-a amortit capul...am fost si la neurologie....diagnostic pus: cefalee de tensiune. Mi-am facut niste analize care au iesit normale, control neurologie ok, radiografie coloana cervicala ok... Am impresia ca tot timpul sufar de ceva...ba de fiere, ba ma dor... [continuare]
Buna seara. Sufar de acnee si medicul dermatolog mi-a recomandat un tratament cu Sotret 10, timp de 10 zile, 2 capsule dimineata si 2 capsule seara. Eu am o greutate de 50 kg si as vrea sa stiu daca doza aceasta nu este prea mare pentru mine. [continuare]
Bunaziua.Nu inteleg un lucru referitor la aceasta crema,poate ma poate ajuta cineva care o foloseste de ceva timp.In prospect spune ca isi face efectul local imediat ce se adminstreaza si protejeaza timp de 10 ore.Dar apoi spune ca pentru un alt raport sexual avut imediat se adiminstreaza crema inca o data. Nu inteleg dc se administreaza inca o data crema daca prima administrare protejeaza pana la 10 ore.Trebuie intodusa foarte adanc aceasta crema pentru a nu exista nici un risc de sarcina?Nu am folosit niciodata aceasta metoda. Va multumesc [continuare]
Buna! Am primit un tratament cu Sotret pentru acnee si doza zilnica pe care trebuie sa o iau este de 20 mg : 10 mg dimineata si 10 mg la amiaz insotita de prednison. De la farmacie mi-au dat Sotret 20 mg (cred ca nu au fost atenti ca sunt capsule moi si eu am observat doar acasa). Eu am reusit sa le tai in doua bucati cu o forfecuta (noua si dezinfectata pentru ca pastilele contin substanta fluida si daca am grija nu curge)...intrebarea mea este: e ok cum procedez? Pana la amiaz tin in frigider intr-o lingurita jumatatea de sotret. Nu produce nici o reactie cu aerul (sau nu isi pierde din proprietati)? Sau imi afecteaza stomacul daca nu le iau cu invelisul intact? Sau ar fi mai bine daca as lua toata doza (20 mg) in acelasi timp? Mi-ar fi foarte util daca as afla parerea unui medic in acest sens. Multumesc. [continuare]
am probleme cu acneea de 4 ani si nu mai dau de capat sa pot scapa de ea.Am consultat si un medic dermatolog ce mi-a recomandat anticonceptionale pe care le-am lut de 2 ori la rand timp de 4 luni si rezultate dor pentru o perioada de timp dupa care imi apar iar.nu stiu ce sa mai fac sa pot scapa de ele. credeti ca un doctor endocrinolog mi-ar putea da de capat problemei mele.ce m-ati sfatui sa fac? [continuare]
Cresterea sanilor- un mic ajutor naturist??
Am si eu o problema. Am 20 de ani si am o inaltime si greutate normale pentru varsta mea (1,65m si 49 kg). Problema mea este ca am sanii subdezvoltati. Nu ma refer aici la un complex psihic, ci la un fapt obiectiv. Aproape ca nu am sani deloc. Mi-au crescut un pic pe la varsta de 14-15 ani, dar nu au ajuns la fel de dezvoltati ca ai altor fete de varsta mea. Se vede din insasi forma sanului, ca nu este... "plin", cum sunt sanii tuturor femeilor dezvoltate normal. Mameloanele, de asemenea, nu sunt aproape deloc dezvoltate, arata ca niste mameloane de fetita inainte sa intre la pubertate. In rest, sunt o persoana sanatoasa, dar ceva a mers gresit cu dezvoltarea sanilor mei, iar in momentul adolescentei nu am dat importanta. Va rog ajutati-ma si pe mine cu un remediu naturist pentru dezvoltarea sanilor, fara ca sanii sa revina la forma initiala subdezvoltata dupa incetarea tratamentului. Sper ca nu este prea tarziu la 20 de ani. Va multumesc. [continuare]
Nu stiu ce metoda sa mai aplic pentru a mi se vindeca fisura anala .Am incercat tot felul de medicamente cum ar fi:PROCTOGLYVENOL,PROCTOLOG ,ULTRAPROCT si pe baza de plante:CARPICON S,CREMA DE GALBENELE .MENTIONEZ FAPTUL ca am si hemoroizi interni si externi ,am nascut de 4 luni iar acum alaptez.Medicamentele luate sunt luate dupa sfatul medicului ,dar nu mi se vindeca ulceratia ,recidiveaza [continuare]
Salut.am dureri insuportabile in timpul menstruatiei.spuneti-mi va rog ce sa fac.m-am saturat de pastile. [continuare]
Este posibil ca afectiuni precum ateroscleroza coronariana cu cardiomegalie, miocardoscleroza si fenomene de insuficienta cardiaca sa nu poata fi descoperite niciodata? Este normal ca un pacient care se plange medicilor de-a lungul timpului de dureri in capul pieptului, gheara in piept, stari de oboseala, etc. sa nu fie supus unor investigatii amanuntite (e.g. ecografie, etc) ci numai unui EKG. Este posibil ca EKG-ul sa nu arate niciuna dintre afectiunile descrise si rezultatul sa iasa "aproape normal"? Este normal ca aceste afectiuni sa fie confundate cu afectiuni gastrice, diagnosticate si tratate ca atare? Sunt multe intrebarile la care incerc sa gasesc un raspuns insa ma intreb, probabil retoric, cine anume din sistemul de sanatate romanesc(altfel bolnav din toate punctele de vedere) poate fi facut raspunzator pentru decesul pacientului respectiv, pentru incapacitatea de a diagnostica corect o afectiune care, descoperita la timp ar fi putut fi tratata si nu s-ar fi produs... [continuare]
in urma cu 4 luni am facut o operatie de marire a sanilor.Abordula fost biplan,impusde gradul de ptoza preexistent!problema este ca nici chiar dupa 4 luni de la operatie sanul nu s-a asezat si privind mai ales din lateral are aspectul de san dublu,mai ales pe partea stanga!medicul care a efectuat operatia zice sa am rabdare ca se va aseza,dar nu stiu daca sunt dispusa sa mai astept pentru ca imi cam pierd increderea in el,banuiala mea fiind ca operatia nu a fost chiar un succes! [continuare]
Am 17 ani si de la 12 ani ma confrunt cu acneea. Pana acum am fost la 2 medici dermatologi si am primit tratament (pastile si creme) dar nu observ rezultate. Cosurile imi apar chiar daca am facut tratamente, unele sunt mari si dureroase la atingere. Imi apar cosuri si in ureche , care sunt dureroase, se sparg usor si sangereaza mult. cosurile nu imi aprat doar in urechi si pe fata ci si pe maini , pe umeri , pe spate si mai putin pe piept. Va rog sa ma ajutati, deoarece nu mai stiu ce sa fac. [continuare]
buna ziua,am si eu nevoie de un sfat.de o saptamana am inceput sa am dureri in piept si daca fac efort si daca sunt in repaos,uneori am dureri si in bratul stang,am dureri care imi raspund si in spate si dureri laterale pe partea stanga.tin sa spun ca eu sunt anxioasa,oare asta sa fie cauza?mi-am facut un ekg si a iesit in regula,ar trebui sa fac niste analize mai amanuntite,cum ar fie o ecografie la inima?ce precizie are ekg acesta?imi cer scuze pentru numeroasele intrebari.cu respect va multumesc [continuare]
Buna seara, Ma confrunt cu caderea parului de vreo 2-3 ani si am incercat foarte multe tratamente (doar locale, fara medicatie) si nu vad niciun rezultat. Ba mai mult, imi cade tot mai mult chiar acum in timpul unui tratament (fiole Gerovital + sampon si masca). Sunt foarte ingrijorata pentru ca in ultima vreme imi simt coada tot mai subtire de la o saptamana la alta. Orice opinie imi poate fi de mare ajutor! Multumesc! [continuare]
buna ziua,de mica am suferit de acnee am urmat diferite tratamente, solutii creme ,insa fara nici un rezultat de durata .In jurul varstei de 14 ani am urmat un tratament cu roaccutane,tratament cu care mi-a mers foarte bine,nu am avut reactii adverse iar rezultatul a fost de lunga durata fata de rezultatul obtinut dupa anumite solutii(zynerit) si creme(skinoren,retien A),acum am 22 de ani acneea a reaparut de cativa ani buni (4 ani)nu la fel de rau ca atunci cand aveam 14 ani sau poate doar mi se pare pentru ca acum folosesc fond de ten si pudra si reusesc sa ii acopar cat de cat.In acesti 4 ani am tot folosit zynerit,skinoren,geluri diferite pt spalare,creme pentru tenul acneic,la inceput zyneritul si skinorenul isi faceau treaba cat de cat insa akum nimik nu pare sa mai mearga.Am tenul tot timpul foarte gras ,parul mi se ingrasa de pe o zi pe alta,intrebearea mea este daca as mai putea incerca din nou roaccutane ,specific ca am 22 de ani,162 inaltime,53kg.Va rog din suflet daca... [continuare]
Crestere in greutate in timpul administrarii pilulelor anticonceptionale
Medicul m-a avertizat ca e posibil sa am o pofta de mancare mai mare dupa ce incep sa iau anticonceptionale dar nu credeam ca o sa ma ingras vazand cu ochii. Mi-e greu totusi sa renunt la ele pentru ca mi-au fost prescrie pentru dismenoree si m-au ajutat mult sa-mi reglez ciclul menstrual de cand le-am luat. Nu exista si altceva care sa nu ma ingrase atat de mult? [continuare]
Buna ziua, Am si eu nevoie de ajutorul dvs in urmatoarea problema: Am 25 de ani, iar de la varsta de 15 ani am Acnee vulgara (pe fata, brate, spate) - am folosit Skinoren, solutii preparate in farmacii, Amoxiciclina- nu au facut decat sa amelioreze problemele doar local, unde aplicam si doar pe perioada de timp in care le foloseam. Problema a ramas. In ultimii 5 ani mi-am facut exudat faringian& nazal, mi-a fost descoperit Stafilococ Auriu: am urmat ca tratament Metronidazol, Gentamicica injectabil, Retin A. Fara niciun rezultat. Acum un an mi-am facut o biopsie in urma careia mi-a fost pus rezultatul de Foliculita acuta. Mi-a fost prescris Roaccutane si atat. Pot spune ca de 10 ani de cand am aceste probleme, dupa 3 luni de tratament ( 1 capsula pe zi) nu am mai avut niciun cos. in urmatoarele luni ( pana acum 2 luni) am redus doza, ajungand la 1 capsuala pe saptamana. De 2 luni de cand nu am mai luat Roaccutane am revenit la vechea mea problema, au reaparut cosurile pe fata,... [continuare]
Acum o saptamana in timpul unui meci de fotbal am fost lovit cu mingea in mana stanga si fiindca nu era incordata mana a fost data pe spate(un fel de a spune). Pe moment am simtit o amorteala si pana la sfarsitul meciului mana s-a umflat putin mai sus de zona incheieturii. In seara respectiva am pus compresa cu gheata si pana dimineata s-a mai tras umflatura insa nu mai puteam misca mana din incheietura la fel de usor. Am fost la urgente a doua zi, am facut radiografie. Mana nu e rupta dupa spusele doctorului, ci am doar o entorsa, si mi s-a aplicat un ghips timp de 5 zile(pentru a nu forta mana si pentru a grabi vindecarea). Am scos ghipsul de 3 zile. Inca umflatura persista in zona respectiva, nu la fel de proeminenta dar e tot acolo. In primele 2 zile au fost oarecare dureri normale, insa in a 3a zi au aparut dureri si stari de disconfort(in cazul unor anumite miscari care le puteam face fara probleme cu o zi inainte). Se poate sa ma ajutati cu un sfat. Va multumesc [continuare]
nu faceti prostia sa luati pastile, acestea va distrug in primul rand stomacul si nu va ajuta sa slabiti [continuare]
Buna ziua! In urma cu 6 zile am fost la un nou medic dermatolog pentru a-mi trata acneea. Mi-a prescris urmatoarele: 1 capsula de doxicilina timp de 20 de zile, isotrexin gel aplicat in fiecare seara pana dimineata, timp de o luna, iar brevoxil aplicat dimineata pana seara. Problema este ca dupa 5 zile de tratament, fata mea ma arde groaznic. Este rosie ca racul. Desi ma dau si pe brate si pe spate cu ele, doar asupra fetei si a gatului au reactia asta. Nu stiu cum sa procedez. Sa ma duc din nou la dna doctor? Mentionez ca acneea mea este una polimorfa, dezvoltata mai mult sub piele decat in afara. Nu exista cosuri, ci puncte albe si negre si comedoane inflamate. Mi-as dori sa ma ajutati cu un sfat daca ati trecut prin asa ceva! [continuare]
Am incercat o gramada de produse,lotiuni,am mers si la dermatolog si la cosmeticiana si tot nu mi-au disparut cosurile. Am folosit niste produse de la Gerovital pentru tenul gras si cat timp am facut tratamentul totul a fost bine,dupa ce am terminat tratamentul iarasi mi-au aparut cosuri,au inceput sa-mi iasa mai multe pe barbie si pe frunte.Nu stiu ce sa mai fac?Ce mi-ati putea recomanda sa folosesc? [continuare]
Acnee la fata de 18 ani?
Buna ziua. Doresc sa ma indrumati si pe mine, va rog frumos in legatura cu aneea fiicei mele , care are 18 ani... ce ar putea face? cineva ne-a indrumat la cantacuzino, pentru un autovaccin!... as dori sa stiu cum sa procedez mai bine? va multumesc anticipat si va doresc toate cele bune [continuare]
Inainte de a incepe un act sexual cu partenerul meu, facem un preludiu, care de obicei tine intre jumatate de h si 1 h.Destul de mult zic eu si suficient pentru a-l incita! Penisul lui ajunge in erectie, sta, mai ales ca practicam si sexul oral (chiar si asa se excita destul de greu), iar cand vine momentul de a-l introduce in vagin, nu dureaza nici 5 secunde si se inmoaie de tot, instantaneu. Se intampla deseori si chiar de apuca sa introduca penisul nu este decat intr-o semi erectie.De un al 2-lea numar nici nu se pune discutia...Un sfat de la un specialist ne-ar fi de mare ajutor.Multumesc! [continuare]
Va rog sa imi recomandati un tratament pentru coxartroza veche de peste 25 de ani, mentionez ca am 49 de ani si as dori amanarea protezarii. Am dureri mari, mai ales noaptea cu pauze suportabile. In prezent iau calmante care nu isi mai fac efectul. Va multumesc si astept un raspuns. [continuare]
Programează-te rapid la medicii recomandați de SfatulMedicului.ro prin serviciul de programări Clickmed
Găsești peste 7500 de medici cu program disponibil
Alege medicul potrivit pentru: Reumatologie , Recuperare medicala .


Urmareste Sfatul Medicului
Aboneaza-te la Newsletter