Acnee

Boli de piele
Intrebare postata de Mihai295134856 cu 13 ani in urma

Am 17 ani si de la 12 ani ma confrunt cu acneea. Pana acum am fost la 2 medici dermatologi si am primit tratament (pastile si creme) dar nu observ rezultate. Cosurile
imi apar chiar daca am facut tratamente, unele sunt mari si dureroase la atingere. Imi
apar cosuri si in ureche , care sunt dureroase, se sparg usor si sangereaza mult.
cosurile nu imi aprat doar in urechi si pe fata ci si pe maini , pe umeri , pe spate si mai
putin pe piept. Va rog sa ma ajutati, deoarece nu mai stiu ce sa fac.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (20)

sara (acum 13 ani)

buna Mihai,

parerea mea este ca trebuie sa pleci din interior catre experior. vei cum stai cu hormonii (endocrinologie).
atentie la alimentatie (facea, chips, mancaruri prajite, grele la ficat). e nevoie sa mananci cat mai natural, cat mai putin prelucrat.

de asemenea, curata-ti colonul, de acolo pot veni MULTE probleme de sanatate, inclusiv asta. cum faci asta? - facand clisme de curatare. mai multe despre clisma poti afla pe http://www.fa-clisma.ro .

sa fim sanatosi!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

KLARA (acum 13 ani)

Eu am 18 ani si am exact aceesi cu cea a lui mihai,am folosit zeci de creme si pastile,fara rezultat,sunt cam obsedata de igiena corporala,dusul e nelipsit,duc o viata straight edge,nu fumez,nu beau si nu consum substante interzise.Duc o alimentatie sanatoasa,aproape vegetariana,(nu mananc p***ai don pungi sau asa ceva),dulciuri mai rar si nu in cantitati mari.Sun complexata de propia persoana,niciodata nu port maieuri,ci doar tricouri si camasi,pot spune ca sunt o fata frustrata,sunt frumosa ca sa fiu sincera (dar nu ma autoestimez in fata celorlalti) si am acesta problema care persista de 3 ani,m-am obisnuit cu ideea si in orice caz imi place sa port haine nu prea deocheate nu asta-i problema dar ma simt asa nasol cu acneea asta,bine ca pe fata imi apre doar cate 2-3.Culmea igienei,cand ma uit la unele fete ca nu au aflat de apa si sapun dar nu au nici un cos,ma apuca toate alea,in fine cred ca pretentiile pe care le am,mintea rationamentul pe care Creatorul mi le-a dat completeza oarecum lipsa unei pieli cu probleme.Asta o fi oare pretul pe care il platim pentru ca suntem culti,nu ne lasam pacaliti de catre altii si ca vrem si putem schimba lumea? nu cred ca cineva imi poate raspunde la aceasta intrebare,sfatul meu pt, ce care au probleme de genul:Consolati-va cu ideea ca s-ar putea sa nu va vindecati,asa cum am facut si eu,stiu cum va simtiti,bye!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

livia (acum 13 ani)

nu trebuie sa te dai batut cu atat mai mult sa te resemnezi ca nu poti face nimic .acestea din urma vor trece si trebuie incercate cat mai multe. chiar daca vei fi dezamajit continua cu speranta ca maine totul va fi perfect te pup pp

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Kristina2233 (acum 10 ani)

Pastile pentru acnee -
http://track.derminax.ro/product/Derminax/?uid=2484&sid=748&pid=123&bid=adc***aec

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena-Maria (acum 13 ani)

Klara ai dreptate,de exemplu pe mine ma enerveaza dermatologii astia care iti dau tot felul de tratamente si sfaturi desi stiu ca nu exista rezultate,am aceeasi problema ca tine si ca Mihai,eu una prefer adevarul,de ce nu ne spun direct:"nu o sa te vindeci,o sa ramai asa,nu avem ce-ti face." si o sa ma simt mai bine,dar ei nu,prefera sa-ti dea false spreante,nu ei traiesc cu asta ci noi asa ca putin le pasa daca ne vindecam noi sau nu.
Intotdeauna ne dau tratamente fara niciun rezultat,ne spun sa ne spalam,sa mancam sanatos,-Hei dragi dermatologi,asta facem si multe pe langa,ma intreb oare daca avem vreo boala de sange sau e pe sistem nervos,in fine eu am 17 si am problema asta de 2 ani,m-am obisnuit cu ideea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena-Maria (acum 13 ani)

Klara ai dreptate,de exemplu pe mine ma enerveaza dermatologii astia care iti dau tot felul de tratamente si sfaturi desi stiu ca nu exista rezultate,am aceeasi problema ca tine si ca Mihai,eu una prefer adevarul,de ce nu ne spun direct:"nu o sa te vindeci,o sa ramai asa,nu avem ce-ti face." si o sa ma simt mai bine,dar ei nu,prefera sa-ti dea false spreante,nu ei traiesc cu asta ci noi asa ca putin le pasa daca ne vindecam noi sau nu.
Intotdeauna ne dau tratamente fara niciun rezultat,ne spun sa ne spalam,sa mancam sanatos,-Hei dragi dermatologi,asta facem si multe pe langa,ma intreb oare daca avem vreo boala de sange sau e pe sistem nervos,in fine eu am 17 si am problema asta de 2 ani,m-am obisnuit cu ideea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andrada-19 ani (acum 13 ani)

Da e adevarat tot ce ati spus mai mult de atat nu am ce spune,sunt niste incompetenti,trimit oameni pe luna dar sa cape niste adolescenti de acnee nu pot,:((((

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Buna. Am comentat altcuiva pe aceeasi tema, asa ca iti voi da copy paste, cu scuzele de rigoare ca formularea e la pers a 3-a si nu la a 2-a.
- baiatul sa se spele dimineata si seara invariabil pe fata (sau zona afectata) cu un gel antiacneic (Garnier, L''''''''Oreal, ce se gaseste in comert).
- atentie la mancare: orice grasime va avea efect dublu asupra acneei. Inlocuiti smantana (strict interzisa) cu iaurt degresat, branza cat mai degresata, cat mai putin ulei si acela de masline, cat mai putin unt sau margarina etc.
- atentie la atingerea fetei cu mainile. Niciodata sa nu isi faca un obicei din a-si atinge fata cu mainile care, natural, sunt grase. De asemenea, atunci cand se scot cosurile, unghiile sa fie taiate scurt, mainile curate si dezinfectate si eventual folosit un servetel pentru stors.
- cel mai important: mergeti la o farmacie si rugati sa vi se faca la comanda o solutie cu antibiotic si putin camfor sau mentol, pe care copilul sa o aplice pe zonele afectate (fata, spate, brate etc) SEARA.
- Dimineata, dupa toaleta fetei, se va aplic ao solutie astringenta (din comert).
- Tine minte faptul ca are multi adolescenti de varsta ta au aceeasi problema, ca va disparea putin cate putin de la 16-18 ani incolo.
- Si inca ceva: stresul agraveaza rau de tot simptomele. Am 23 de ani acum si desi nu mai am acnee propriu-zisa, in perioade de stres (in sesiune de exemplu) ma umplu de cosuri. Prietenul meu la fel, la aproape 24. Deci eliminati stresul pe cat posibil (de ex la lucrari, teze, testari etc, gandeste pozitiv).
Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Ah da, si fara fumat si pe cat posibil fara stat in fum de tigara. Acneea apare dintr-un complex de imprejurari, asa ca trebuie tratata tot asa, din mai multe unghiuri. Eu cu ce v-am scris mai sus am reusit sa o controlez (adica sa dispara!) mai putin cand sunt stresata... :( Asta e. Succes!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Csara (acum 13 ani)

Eu iti recomand sa mergi la medicul dermatolog pentru o analiza de secretie (recoltata din pustule) cu antibiograma. Pustulele sunt produse de o bacterie, clar, iar daca vei afla care este aceasta vei face tratament tintit. Produsele cosmetice contribuie la igiena tenului si la prevenirea problemelor acestora, dar nu prea le rezolva. Mergi totusi la consult la medcul dermatolog. Iti recomand doi medici de exceptie: dr Mihaela Levanter poate fi gasita la sp Colentina si se ajunge la ea cu trimitere sau la clinica particulara a ei undeva pe la Eroilor tel progr.0722363577 sau pe dr. Dr. Rodica TRIFU, medic primar dermato-venerolog, doctor in stiinte medicale la Centrul Medical Romano-Olandez, MED RO – OL; Tel./Fax: 321.45.59, 0744649244 sau la Clinica de Dermatologie Scarlat Longhin; Tel: 337.49.90

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina_18 (acum 13 ani)

buna fetelor,am 18 ani si am aceeasi problema cu acneea.eu am incercat un tratament,am folosit unguent mibazon,se gasesc numai la farmaciile veterinare,la me nu prea a functionat,insa o colega de-a me foloseste de ceva timp si are fata curata ca lacrima,ce e drept e foarte grasa,dar la ea a functionat.in schimb eu folosesc altceva,ma spal pe fata de 2 ori cu sapun protex cu aloe vera,apoi folosesc un gel de curatare de la avon clearskin Blackhead clearing cleanser, ma sterg si apoi aplic crema apidermin se gaseste la farmacie,eu am gasit si la magazin am dat 65.000,se p[oate folosi si ca baza de machiaj,la me a dayt rezultate bune,am tenul gras si sensibil.bafta care vrea sa incerce.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina12081989 (acum 13 ani)

eu personal cred k problema trebuie tratata din interior.toate produsele de ingrijire si curatare se folosesc pentru intretinerea tenului,mai exact pentru un echilibru.toti medicii dermatologii iti recomanda produse care poate iti afecteaza tenul doar uitandu-se la fata ta....fara investigatii fara nimic.p la 16-17ani(akum am 21) am fost si eu la un dermatolog care mi-a prescris zineryt....l-am folosit o perioada dar nu mi se pare ca iti usuca cosurile ci le accelereaza evolutia.....poate depinde de ten eu vb din propria experienta
trebuie sa va faceti investigatii la ginecolog dermatolog etc...probe de sange secretie....asta ca sa va recomande un tratament corespunzator nu sa va dea unu asa...din ochi DAK STITI UNU RECOMANDATI SI LA ALTII:P

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 13 ani)

sunt de acord cu voi..eu de la 17 ani ma tot lupt cu acneea asta si acum am 23 ani si miau ramas semne de la acnee... totusi am gasit tratament care ajuta la disparitia acestei probleme..am mers la un laborator de boli dermatologice si mi sau luat analize.. gene,puroi din cos..atunci medikul mia prescris o receta cu diferite ingrediente dupa care mi sa preparat o solutie ce se prepara dupa la farmacii anumite.. si anume p-u tenul meu...dar nu zinerit curiozin si altele...care nu au nici-un efect..Deja de jum.de an ma dau cu solutia data si miau trecut insa semnele numi dispar..in schimb stopeaza aparitia cosurilor...o ameliorare deosebita a tenului se observa de departe ...o stikluta imi ajunge pe o luna ..deci in fiece luna imi iau receta simi fac regulat solutia data..Cine stie poate cindva voi putea sa nu depind de solutia data?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

John Doe (acum 13 ani)

Sunt de acord cu tine in mare parte.

Eu am 30 de ani si inca mai am acnee; la mine vine in mare masura de la parinti pentru ca asa au fost si ei.

As vrea totusi sa fac anumite completari la postarea ta:
- aveti grija la calitatea apei cu care va spalati - apa dura agraveaza acneea; am stat in Anglia o vreme si acolo activitatea acneica era mult diminuata fata de cea din tara, asta pentru ca acolo apa nu este asa dura ca aici;
- in cazul meu doar un produs a avut efect (sa imi elimine aproape complet cosurile) - in fiecare seara foloseam Normaderm Nuit de la Vichy;
- folosesc lotiune de curatare de la Gerovital in fiecare zi acum, nu mai folosesc Vichy pt ca este foarte scumpa crema, si efectul acneic este redus; multi au avut rezultate foarte bune cu aceste produse, eu nu am reusit asta;
- nu toate antibioticele au efect antiacneic - trebuie facuta o antibiograma pentru a vedea exact ce antibiotice au efect la corpul vostru (recomandarea unei farmaciste); eu am luat multe antibiotice de-a lungul vietii si asta e probabil un efect secundar in cazul meu, la mine nu a functionat tratamentul cu antibiotice recomandat de medicul dermatolog;
- daca aveti multe fantezii sexuale, sunteti stresati - activitatea acneica va spori;
- NU PUNETI MAINILE PE FATA - cum uit asta imediat imi apar cosuri, nici acum nu m-am obnisnuit cu asta.

Pentru toata lumea exista un tratament, consider ca oamenii au avansat mult cu stiinta, e o p***ae sa te complaci asa, cheia problemei exista, doar trebuie gasita.

Mult succes tututor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ella_13 (acum 12 ani)

buna am 13 ani . si eu am multe cosuri pe fata le indepartez cu foarte mare usurinta dar apar altele.ma incurajez zilnic spunandumi k este doar perioada de pubertate dar sora mea (16) nu a avut nici un cos pe fata in aceasta perioada.ma spal zilnik cu tot felul de produse si nu da rezultate iar sora mea se spala din an in paste si nu are nimik.cce va recomand eu este sa mancati sanatos si sa nu umblati cu parul desprins deoarece in contact cu acneea se produce si mai mult puroi.ir despre gelul acele care nu usuca cosurile ci le grabeste procesul este foarte bun deoarece cosurile trec mai repede.mult succes/!!!!!:((

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rebeca (acum 12 ani)

contactati ma pe [email protected] sunt numita magiciana acneei am 17 ani dar mama e dermatolog va voi ajuta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rebeca (acum 12 ani)

contactati ma pe [email protected] sunt numita magiciana acneei am 17 ani dar mama e dermatolog va voi ajuta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iness (acum 11 ani)

Doctorul Viorel Trifu de la spitalul Militar din Bucuresti chiar a facut minuni cu fata mea si a altor doua prietene. Vi-l recomand din toata inima!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Stef. (acum 10 ani)

Salut..am 18 ani .. si de cativa ani incoace.ma tot confrund cu acneea... am fost la multi dermatologi pana acum... am facut analize. mi sa dat. antibiotice..creme.. am incercat multe unguente pana acuma.. zinerit,fucidin,fucicorn,Skinoren .. si degeaba .. acneea nu disparea deloc.. se fac. mari..si rosi .. pe obraji .. si pe gat..sub pometi .. de spate si de piept nu mai precizez.. ca parerea mea e ca e un dezastru .. nu stiu cum sa scap de ele am incercat orice tratament .. si naturist si babesc.. si dermatologic. dar fara rezultat.. daca ma puteti ajuta cu un sfat.. e bine venit.. multe persoane zic ca e de la varsta.. si de la hormoni .. dar am deja 18 ani aproape 19 .. si cu acneea ma confrunt de la vreo 13 14 ani .. ce sa ii mai fac.. ??? un sfat.. ceva daca se poate. ?! ...Multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

CataLina Cata (acum 10 ani)

Buna, mama mea e medic iar eu sunt studenta la medicina, sfatul meu este: sa cauti tratamentul natural anti-acnee pe baza de ulei 100% pur de arbore de ceai(Tea Tree Oil) de la Thursday Plantation.
E foarte eficient si bland cu pielea….prietenul meu avea o eruptie foarte puternica pe fata si asa a scapat de ea..si pe viitor, sa nu iti spargi cosurile, nu faci altceva decat sa ii inmultesti! te pup

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: