pastile pentru articulatii
3 retete sanatoase cu peste care scad riscul artritei reumatoide
Autor: SfatulMedicului
Generalitati Medicii nutritionisti recomanda consumul de peste in mod regulat, datorita continutului sau bogat de proteine si acizi grasi esentiali omega-3, cu beneficii multiple pentru sanatate. Publicatia de specialitate Cronicile Bolilor Reumatice prezinta un studiu care asociaza proprietatile nutritive unice ale pestelui gras cu un risc semnificativ redus de dezvoltare a bolilor reumatice. Prepararea de retete sanatoase cu peste, de cel putin doua ori pe saptamana, poate insemna o sanatate articulara deplina. Consumul de peste si artrita reumatoida Revista stiintifica Cronicile bolilor reumatice a publicat recent un studiu care arata ca un consum de 4 portii de peste saptamanal reduce cu 50% riscul instalarii artritei reumatoide, o afectiune care cauzeaza inflamatii deseori debilitante ale articulatiilor, dureri cronice si oboseala accentuata. Cercetatorii suedezi au descoperit ca o dieta bogata in peste poate preveni instalarea boilor reumatismale. Grasimile... [continuare]
buna! as avea si eu o intrebare:m-i s-au prescris acum cateva zile MARVELON 28 fara nici un fel de analize la sange.Pot lua astfel de pastile?Din cate stiu au si cateva afecte adverse cum ar fi faptul ca nu poti lua antibiotice,greturi,dereglari hormonale...Stie cineva mai multe detalii???Trebuie sa0mi fac analize mai intai sau sa nu-mi fac griji?Multumesc mult. [continuare]
Buna!Ma confrunt cu acnee de la varsta de 16 ani.Acum am 20.Am fost la dermatolog insa tratamentul nu m a ajutat.Am fost foarte dezamagit si nu am mai incercat si la alti medici.Acum de curand am inceput sa folosesc masca cu argila.Intr-adevar cosurile nu mai sunt asa multe insa nu m am vindecat complet.Citeam zilele astea si am gasit pe cineva,ca diagnostic tot acnee juvenila , care zicea ca a fost la o groaza de clinici pentru tratamentul acneei cu peeling,diferite masti,cheltuieli de sute de euro.Aceasta persoana a zis ca si a incercat norocul la un dermatolog care i a prescris o crema BREVOXYL si care spre mirarea ei a reusit sa vindece acnee.Intrebarea mea este urmatoare:credeti ca ar fi indicat sa folosesc si eu acest gel avand in vedere ca avem acelasi diagnostic?Sincer m am saturat sa tot merg la medic sa dau bani pe creme scumpe etc.As dori daca se poate si parerea unui specialist.Va multumesc! [continuare]
Buna.Am 19 ani si sufar de acnee de la varsta de 14 ani.Pot sa va spun ca am incercat toate produsele recomandate de medici,insa rezultatele nu erau cele asteptate de mine.Odata cu intreruperea tratamentului cosurile apareau din nou.Deci fara nici un rezultat.Insa in urma cu 3 luni de zile,am urmat un alt tratament,doar ca de data aceasta unul naturist,recomandat de o prietena,si sincer sa va spun rezultatele s-au vazut.Acum o luna de zile am intrerupt tratamentul,si rezultatele sunt definitive.Cosurile nu au inceput a imi mai apara.Pentru orice informatie astept un mail pe [email protected] [continuare]
am o intrebare ,am observat ca dupa o seara de petrecere ... in care am servit cateva pahare de vin si tarie a doua zi ma dureau foarte tare incheieturile ca si cum as fi tras de toate aparatele de la sala de fitness, care este explicatia nu pot sa imi dau seama am patit asta de vreo 3 ori ? ( deobicei nu exagerez cu alcoolul ). va multumesc pentru timpul acordat. [continuare]
Va rog frumos ajutatima. Sunt complexat deoarece marime penisului meu in stare flasca e de 3 cm si in stare erecta de 10. Vreau un remediu care sa dea rezultate ca iau pastile de 6 luni si niciun rezultat. Apropo am 18 ani [continuare]
Buna! Am 21 de ani si de 5 ani, aproape 6, fac tratament cu Diane si Androcur, 5 pastile, cate jumatate pe seara, primele 10 zile. Am facut analize la doctorul endocrinolog inainte de a incepe tratamentul si am nivelul testosteronului ridicat. Problema este ca tratamentul nu isi mai face efectul si am cosuri infectate, rosii, mai tot timpul acum, mai ales in zona nasului si gurii. Ce as putea sa fac? Ce altceva as putea sa iau? Am incercat si Roaccutane acum mai multi ani, insa reactiile adverse au fost prea puternice. Multumesc, Sandra. [continuare]
Erectie slaba; ejaculare precoce
ma puteti ajuta va rog in aceasta problema ?problema aceasta e de mai mult timp am fost la medic sexolog imi dadea niste pastile maronii pe care nu scria nimic adica 2 buc.de fiecare data si imi zicea sa i-au 1 [una ]pe saptamina dar nu au avut nici un rezultat asa ca dupa vreo 2 luni am renuntat ca imi lua cite 80 ron pt. 2 pastile de fiecare data .multumesc pt. ajutor.de 6 ani nu beau nu fumez nu cafele.altfel ma simt f. bine. [continuare]
Buna ziua. Vreau sa gasesc o cura sau un produs pentru detoxifierea organismului. Am citit diverse articole despre argila, aloe sau alte produse pe baza de fibre. Problema mea este ca toate cer sa se consume zilnic o cantitate de 2 litri de lichid. Eu nu pot sa beau atata din pacate... nu stiu de ce dar cel mult un litru consum pe zi chiar si vara cand este caldura torida afara. Daca beau o cana de apa, urinez de 3 ori :( Nu stiu ce pot sa fac in privinta asta... este posibil sa am ceva probleme cu rinichii? nu m-au durut niciodata... doar urina este un pic urat mirositoare. Ma poate ajuta cineva cu un sfat va rog? Chiar vreau sa fac o astfel de cura de detoxifiere... uneori ma constip.. sunt mai tot timpul obosita, nu am energie mai deloc... sunt mai mereu nervoasa... de balonare nu mai zic... am mereu burta cat un cimpoi mai ales dupa ce mananc.. Astept solutii daca aveti sau sfaturi! Multumesc anticipat! [continuare]
Am mincarimi foarte puternice in zona anala in special noaptea.La scarpinare zona se irita foarte tare si se umezeste . Am fost la dermatolog, am facut toate analizele si totul a iesit bine. Mi s-a spus ca poate fii o iritatie dar nu trece cu nimic si mancarimea parca s-a amplificat si ma supara si ziua. Sper sa imi puteti da in sfat pentru a putea sa scap de aceasta problema foarte suparatoare. VA MULTUMESC ANTICIPAT!! [continuare]
buna ziua. as vrea sa stiu si eu ce metoda de marire de penis ar fi mai indicata fiindca imi masoara 13cm in erectie si sincer nu sunt satisfacut, cand penisul nu e in erectie masoara 6cm, am o viata sexuala destul de activa fara prezervative,prietena utilizeaza pastile si uneori primul contact sexual poate dura intre 5-20 min dar de la al 2-3 pot sa zic ca ajung si la 30min. tot citesc despre perechi ce au contactul intre o ora si 3 ore.. ce tre sa faci sa se ajunga la asa ceva. doresc ca durata contactului sa se si mareasca, am citit ca e vb de concentrare dar nu reusesc foarte bine. de lungimea ca depinde de nu stiu ce de la penis care nu ii da voie sa cresca. ajuntati-ma, dati-mi un sfat va rog [continuare]
Buna ziua, imi spuneti va rog o parere despre medicamentul de slabit Cidru 100, cica este natural. Capsulele sunt pe baza de otet din cidru de mere. Capsulele pe baza de otet din cidru de mere prezinta riscuri pentru sanatate? [continuare]
Poate ramane insarcinata daca foloseste corect si la timp ac yasmine??????????????
buna seara prietena mea are 21 de ani ia ac yasmine de 2 luni de ziel , le ia zilnic si la aceasi ora in fiecare zi intrebarea mea este cand poti avea contact sexual ? inainte sau dupa menstruatie? avand in vedere ca le ia timp de 21 de zile in ce zile poatea avea contact sexual ? exista riscul sa rmana insarcinata daca ia la timp aceste ac.? mai ales ca nu ejaculez in ea. dar daca se intampla sa ....exista riscul sa raman daca ia aceste pastile? [continuare]
Am si eu o problema in sensul ca pielita care acopera capul penisului nu da voie acestuia sa se elibereze in totalitate. Am observat pe partea de jos un mic vas de sange care ajunge in contact cu capul penisului. Este normal? Intreb pentru ca nu am avut nici o experienta sexuala pana acum si nu stiu la ce sa ma astept. Inca ceva: cand incerc sa eliberez capul penisului, pielita nu este destul de elastica sau larga astfel incat sa permita asta fara a ma ustura. Ce parere aveti? E ceva normal sau chiar am probleme?Multumesc. [continuare]
Am tenul gras si acnee, va rog , vreau raspuns rapid , multumesc anticipat
Am 15 ani , am tenul gras si cu cosuri in zona barbiei si in zona obrajilor, pe frunte nu prea am. De asemenea mai am cosuri pe spate. Am fost la un dermatolog si mi-a dat tratamentul urmator: dimineata , gel de curatare ivatherm ivapur, si crema tot Ivatherm Akne-Syt, iar seara o pasta precum varul asa, cu care punctam pe cosuri si Skinoren Gel si mai aveam niste pastile Azitrox. Doctorita mi-a spus ca dupa 3 saptamni o sa se vada rezultate... dar nu am observat nicio imbunatatire. Va rog , ce tratament imi sugerati sa folosesc. Va multumesc mult! [continuare]
Buna. Pentru cosurile care apar pe baza hormonala ce ar fi mai bine sa iau dintre : Tinctura Branca Ursului, Extract de mladite de zmeur sau Donavital? Care are efect? [continuare]
Buna ziua! Ma numesc Anca si am 15 ani... As dori sa va povestesc cum a inceput totul,am fost cam acum 2 ani la mall la un film de groaza cu prietena mea,a inceput coloana sonora iar eu simtind o stare de sufocare am rugat-o pe prietena mea sa mergem pana la toaleta,deoarece senzatile nu dispareau am luat un taxi si am plecat acasa de unde am mers cu mama la urgente. Acolo mi-au dat o injectie,mi-au pus oxigen si m-am simtit mai bine pe moment. A trecut ceva timp(vreo 3 luni) in care am avut numeroase stari de sufocare si neliniste,dar raul a inceput deabia atunci...eram afara cu niste prietene si pierdeam vremea intr-un parc,cand dintr-o data am avut senzatia(nu stiu cum sa o explic clar pe intelesul tuturor),am avut senzatia ca sunt pe alta planeta,nu mai avema nici o legatura cu realitate,simteam o stare de panica si ma simteam rau,simteam o frica,simteam ca aveam sa uit tot,ca nu mai aveam sa stiu cine sunt,simteam disperare si ma simteam de parca eram aeriana de parca nimic ce... [continuare]
Buna,ma numesc Estera am si eu nevoie de un sfat.De vreo 2 saptamani simt ca am un nod in gat ma deranjeaza si un fular sau o bluza pe gat,noaptea sau cand mananc nu am probleme dar pe langa nodul asta am si sentimentul ca ma apasa ceva pe piept si imi vine sa casc mult,respir adanc oftez si am senzatia ca sunt tare emotionata.La doctor am fost si mi-a prescris ceva pentru calmarea iritatiilor in gat si pentru reflux esofagian deoarece nu am infectie/inflamatie in gat.Daca ati trecut prin asa ceva dati-mi si mie un sfat,va multumesc. [continuare]
Dureri de esofag? normale in gastrita?
am fost diagnosticata cu reflux gastroesofagian mediu si gastrita acuta insa nu prezint simptome de aciditate sau arsuri la stomac cum sunt normale in gastrita. simtomele mele sunt senzatie de dilatare al esofagului, senzatie permanenta de plentitudine, dureri in capul pieptului si de-a lungul esofagului, senzatie de nod in gat si chiar dificultate in respiratie. ma doare in permanenta de 3 saptamani si iau emanera pentru gastrita de o saptamana fara nici un rezultat. sunt normale durerile acestea in gastrita? [continuare]
Buna seara, M-am trezit cu o pata de 5 cm ovala fara par in partea stanga dupa ureche.Imediat m-am dus la doctor dermatolog si am fost diagnosticata Alopecie areata si am primit tratatment. Fac precizarea ca, mie deja a inceput sa imi creasca parul fara tratament. Am primit tratamentul: 1 preparat cu care sa ma dau de 2 ori/ saptamana si dupa 20 min sa ma spal + Alopexy. La 2 zile m-am dus la un alt doctor pentru a afla si o a doua parere, acelasi diagnostic, doar ca..alt tratament: 1 crema preparat sa aplic azi 5 min, maine 10 min...pana ajung la 60 min/ zi + CUTIVATE. Sincer, nu gasesc aceasta crema pe net..si care cineva s-o fi folosit-o in acest caz. Va rog sa imi spuneti ce tratament din cele doua de mai sus sa-l folosesc? [continuare]
Buna! Acum o luna si jumatate am avut un atac de panica, a fost unul agresiv pentru ca a trebuit sa ajung la spital. Dar in urma atacului de panica am ramas cu o respiratie greoaie. Am fost la medic si m-a consultat la plamani si a spus ca nu am nimic si ca totul este de la atacul de panica. Am facut tratament cu magne b6 dar nu am simtit nici o amelioarare a simptomelor. Tin sa precizez ca acum o luna m-am lasat de fumat si nici nu mai beau cafea sau bauturi carbogazoase. Atac de panica nu am mai avut dar respiratia greoaie persista si uneori mi se pune un nod in gat si respir si mai greu. A mai patit cineva asa? Sau a-ti avea niste sfaturi bune? Multumesc! [continuare]
Buna Ziua, Intrebarea mea ar fi urmatoarea: de 5 ani am inceput sa iau anticonceptionale Diane 35 dupa recomandarea medicului dermatolog impreuna cu un medic ginecolog pt tratarea acneei, a functionat perfect, dupa 2 luni a disparut acneea total si nu si-a mai revenit, am continuat sa iau pastilele. Acuma doresc sa opresc anticonceptionalele si nu stiu ce se va intampla, dar presupun ca acneea va reaparea. Ce alte solutii am in loc de Diane 35? Poate un medic endocrinolog sa imi dea alt medicament in loc de anticonceptionale, care sa trateze acneea? Va multumesc mult pentru raspuns. [continuare]
Durerile monturilor au legatura cu artroza?
Buna ziua, Am monturi relativ mici din adolescenta,trasmise genetic de la mama, dar nu am avut absolut deloc dureri pana acum, la 34 de ani.De cateva zile insa, ma deranjeaza unul extrem de tare,deabia pot merge. Acum cateva luni am fost diagosticata dupa RMN in urma durerilor la genunchiul celuilalt picior cu condromalacie retropaletara, am inteles ca un stadiu precursor al artrozei, un menisc rupt si bursita. Sunt curioasa daca exista vreo legatura intre aceste manifestari-mentionez ca si genunchiul ma supara destul de tare aceste zile; de asemenea , mentionez ca nu am inceput nici un tratament pentru genunchi. Se poate lua in calcul interventia chirurgicala pentru mont ( in caz ca persista durerile) pe un fond ereditar de artroza? Multumesc anticipat, Alina [continuare]
Buna ziua, Am o poveste foarte trista, sunt convinsa ca nu sunt singura care a trecut prin astfel de experiente mai putin placute, si de aceea voi incerca sa fiu cat mai scurta si la obiect. Am pierdut sansa de a deveni mamica pentru a doua oara si doare cumplit de tare, mai ales cand iti doresti din suflet acest lucru. Am avut pentru a doua oara sarcina oprita in evolutie (la controlul de 12 saptamani am primit cumplita veste ca sarcina se oprise in evolutie inca de la 9 saptamani, prima sarcina oprindu-se la 6 saptamani). Mentionez ca in ambele cazuri am fost supusa unei interventii chirurgicale - chiuretaj prin aspiratie. Fizic nu am simtit nimic, Slava Domnului, pt ca am avut anestezie generala. Insa, psihic este foarte greu de depasit momentul. Numai cine a trecut prin astfel de momente, ma poate intelege negresit. Referitor la aceste sarcini care se opresc in evolutie, am constatat cu stupoare, ca sunt intr-un nr alarmant de mare. Si totusi nimeni, absolut nici un medic,... [continuare]
Buna! Iau Roaccutane de 3 luni primele 2 luni am luat 30mg eu avand 60kg in prima luna mi sau agravat asa cum scrie si in prospect iar acum cea de a 3 a luna iau 40mg si as vrea sa iau 60mg\\kg in ultima luna tin sa va anunt ca mi-a crescut bilirubina indirecta dupa prima luna,nu cu mult (16 sutimi) problema mea este urmatoarea mananc sanatos bineinteles si nu numai din cauza medicamentului pur si simplu imi permit si asa sunt obisnuit,nu mananc mai nimic procesat,mananc fructe si legume fiind sezonul de vara,beau apa normal nici chiar exagerat,acneea sa mai retras fata de ce am avut la inceput dar dupa 3 luni de tratament inca imi apar aletele,eu normal am fata foarte uleioasa si parul dealtfel iar acum nu mai am aceasta problema dar totusi mai apare acnee si inca pustule destul de mari. Ce imi recomandati sa continuu sau nu tratamentul,eu as fi vrut sa fac 4-5 luni maxim. Apropo la soare nu stau mai deloc pentru ca nu il suport (nu din cauza medicamentului).iar pe fata ma dau... [continuare]
Ma numesc g.ivancea ,am 22 de ani.Mentionez ca mi-am inceput viata sexuala de circa 2 ani,iar pana atunci,practicam masturbarea foarte des. Cand vroiam sa o penetrez,penisul nu era erect 100%,insa am reusit intrucat partenera nu era virgina.De 2 luni,am cunoscut pe cineva,care este virgina.De curand am fost incapabil sa am o erectie fiind in pat cu ea .Totul este ok ,cand ne atingem si ne sarutam,am erectie,insa atunci cand vreau sa o penetrez,mi se inmoaie de tot,si orice as face nu mai pot obtine iarasi erectia . Imi este teama de ziua urmatoare,cand va trebui din nou sa incercam si iarasi o voi dezamagi.Tot timpul numai la lucrul acesta ma gandesc.Va rog sa ma ajutati cu un raspuns,simt ca ajung la depresie. Exista pastile pe care mi le-ati recomanda sa le iau ? Astept raspunsuri,sunt disperat ! [continuare]
Buna ziua, Am fost de curand la medicul dermatolog pentru probleme cu acneea si mi s-a recomandat sa iau Unidox 1 cp de 100 mg pe zi si Fluconazol 150 mg 1 cp la 2 saptamani. De asemenea, mi s-a recomandat si o lotiune de tamponare a fetei. Problema este ca nu am inteles de ce trebuie sa iau Fluconazolul 1 cp la doua saptamani si nu stiu cu ce poate interactiona Unidoxul din categoria medicamentelor uzuale pe care le am in casa (antinevralgic, paracetamol, metocopramid etc). Multumesc! [continuare]
buna ziua! va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine cu o problema. am 25 de ani si un ciclu menstrulal dereglat de 2ani jumate de cat nu mai iau anticonceptionalele yasmin. de atunci am stimulat aparitia ciclului cu duphaston la indemnul medicului. 3 luni cat luam duphaston venea la 28 de zile cum nu mai luam cum nu mai venea...apoi se instala singur dupa 50-60 de zile. in septembrie a.c. am facut un tratament cu clostybegit din a 5 zi pana in a 9a, acid folic si vitamina e, pentru a ramane insarcinata...nu am ramans iar ciclul s a produs in a 39 zi. acum am fost la alt medic si mi a dat zanocin si flamexin, pt ovare inflamate si duphaston din a 16 zi cate o pastila/zi 10 zile. acum sunt iar in a 38 zi si tot nu s a instalat ciclul. pe 6 octombrie am avut ultimul ciclu menstrual. pe data de 2 noiembrie am avut o secretie rosiatica atat. am facut un test de sarcina pe 9 noiembrie care a iesit negativ. ce poate sa fie?? oare se va instala menstruiatia sau sunt insarcinata...imi doresc... [continuare]
Salutare Am probleme cu cosurile , as vrea sa imi spuneti ce as putea face sa dispara cosurile de pe fata ,am 24 de ani si tot nu au disparut ,va rog ajutati-ma cu un sfat ce regiim ar trebui sa tin sau ce pastile ar trebui sa eau sa ce crema ar trebui sa ma dau ce ar trebui sa mananc ca sa imi treaca .astept raspuns va multumesc [continuare]
Nu stiu ce sa mai fac. De o luna si 2 saptamani iau tratament pt gastrita acuta. Primele 4 saptamani am luat Lansoprazol si datorita faptului ca imi era mult prea rau din cauza lor, mi-au dat Omeprazol, 20 mg pe zi siBuscopan pt dureri. Ideea e ca nu am pofta de mancare, abia daca reusesc sa ciugulesc ceva, si mai am mici dureri( junghiuri) In partea stanga, in dreptul coastelor, respectiv partea dreapta. Cand nu ma doare intr-o parte, ma doare in cealalta. Dimineata ma trezezc cu greturi si am senzatia ca respire greu... cu toate ca tensiunea este buna. Va rog, ajutati-ma. Cum ar trebui sa procedez pentru a mai reduce din aceste stari? [continuare]
Programează-te rapid la medicii recomandați de SfatulMedicului.ro prin serviciul de programări Clickmed
Găsești peste 7500 de medici cu program disponibil
Alege medicul potrivit pentru: Medicina interna , Recuperare medicala .


Urmareste Sfatul Medicului
Aboneaza-te la Newsletter