Am tenul gras si acnee, va rog , vreau raspuns rapid , multumesc anticipat raspuns medic

Frumusete si intretinere
Intrebare postata de biancat cu 11 ani in urma

Am 15 ani , am tenul gras si cu cosuri in zona barbiei si in zona obrajilor, pe frunte nu prea am. De asemenea mai am cosuri pe spate. Am fost la un dermatolog si mi-a dat tratamentul urmator: dimineata , gel de curatare ivatherm ivapur, si crema tot Ivatherm Akne-Syt, iar seara o pasta precum varul asa, cu care punctam pe cosuri si Skinoren Gel si mai aveam niste pastile Azitrox. Doctorita mi-a spus ca dupa 3 saptamni o sa se vada rezultate... dar nu am observat nicio imbunatatire. Va rog , ce tratament imi sugerati sa folosesc. Va multumesc mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (27)

Dr. Mirela Telipan MDr. Mirela Telipan este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Acneea nu apare peste noapte si nici nu dispare la fel; orice tratament antiacneic se urmeaza constant cu rezultate vizibile in 2-4 luni. Ptr. mai multe sfaturi cititi si articolul meu despre acnee din revista farmaciilor Remedio.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Frumusete si intretinere.

AlinAlinAlin (acum 11 ani)

Buna, la aceasta varsta este normal ceea ce ai, insa iti recomand sa discuti cu medicul pentru a te trimite sa faci o analiza la sange, daca este asa grav. Incearca sa.ti protejezi pielea cat mai mult,atentie la maini, praf etc. Poti avea pielea sensibila si la o simpla atingere sa ai probleme. Daca cosurile apar din senin este o problema sanguina specifica varstei. Mult succes in continuare si stai linistita nu e o crima ceea ce patesti,e ceva clasic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eva (acum 7 ani)

Pastile pentru acnee - http://bit.ly/15mzrbr
În ultima lună am folosit Derminax și trebuie să spun că acest produs este extraordinar. Am cheltuit în trecut mari sume de bani pe alte produse pentru acnee și pe vizite la dermatolog. Aceasta nu a dat niciun rezultat sau rezultatele nu au fost de durată. De când am început să folosesc Derminax, nu mi-a mai apărut niciun coș mai mare pe față. Îmbunătățirea a fost treptată, dar am reușit în cele din urmă să câștig bătălia împotriva acneei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr Mihai Danut Teodorescu MDr Mihai Danut Teodorescu este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

daca azitromicina nu a dat rezultate o puteti inlocui cu tetraciclina capsule 250 mg cu o ora inaninte de mese, 3/zi timp de 15 zile apoi 2 zi timp de 1 luna, apoi 1/zi timp de 6 luni iar gelul il puteti inlocui cu fastum gel 2,5%, 1 tub(denumirea comuna chimica internationala este ketoprofen); REGIM ALIMENTAR FARA DULCIURI CONCENTRATE, E-URI SI GRASIMI ANIMALE, 3 MESE PE ZI EGALE IN CALORII.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

indira f. (acum 11 ani)

inainte de culcare, spala-te foarte bine cu un sapun cu ph neutru, nu te sterge ci doar tamponeaza-ti fata cu un prosop curat pe care sa-l folosesti doar tu.. iar ultul lucru inainte de a te baga in pat, taie o lamaie o felie mai groasa si maseaza bine zona respectiva. este cea mai naturala si eficienta si pana dimineata ti se vor usca. daca vei simiti mancarime, inseamna ca deja isi face efectul, incearca sa nu te zgandarmi si nu folosi produse cosmetice 2-3 zile pentru a lasa tenul sa ia aer. daca acneea este din genul "mare si sub piele", atunci nu prea ai ce sa faci ci doar sa astepti. mie mi-a dat rezultate asa k iti doresc acelasi lucru.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sanziana (acum 11 ani)

Eu iti recomand gelul de curatare a fetei cu Aloe Vera de la biorigine.ro. Nu contine parabeni si nici alte chimicale pentru ca toate produsele c***aute acolo sunt bio si sunt certificate international. Si eu aveam un ten gras, cu probleme, pori deschisi si puncte negre si de cand folosesc in mod constant acest gel, tenul meu a devenit mai luminos si mai curat. In plus, vezi ca momentan este la o promotie si pretul produsului este mai ieftin ca de obicei. Multa bafta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

atebeautysalon (acum 10 ani)

Hai sa-ti dau cateva sfaturi pt acasa
Dimineata te demachezi cu un lapte demacheant pe baza de stearina, completezi demacherea cu infuzie de galbenele. Dpa aceea crema de galbenele iar pe pustule pui revichen sau cutaden. Evitarea fondului de ten !
Seara demachezi fata si gatul si in competare speli fata cu sapun cu ihtiol sau sulf (gasestti la farmacie). Parul se tine strans fara a atinge fata,nu pui mainile pe fata .fata de perna se schimba zilnic .regim alimentar .sa consumi fructe si legume si sa eviti excitantele precum ciocolata cafea tutun mancarurile cu grasimi si condimentate.
Multa bafta.
Pt alte info [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

atebeautysalon (acum 10 ani)

Hai sa-ti dau cateva sfaturi pt acasa Dimineata te demachezi cu un lapte demacheant pe baza de stearina, completezi demacherea cu infuzie de galbenele. Dpa aceea crema de galbenele iar pe pustule pui revichen sau cutaden. Evitarea fondului de ten ! Seara demachezi fata si gatul si in competare speli fata cu sapun cu ihtiol sau sulf (gasestti la farmacie). Parul se tine strans fara a atinge fata,nu pui mainile pe fata .fata de perna se schimba zilnic .regim alimentar .sa consumi fructe si legume si sa eviti excitantele precum ciocolata cafea tutun mancarurile cu grasimi si condimentate. Multa bafta. Pt alte info [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmen (acum 10 ani)

eu am 15 ani si am o mare problema cu cosurie negre si am si un ten gras incerc ca nu folosec des fachiajul dar o fac pentru a le acoperi sa nu se mai vada urat aveti un sfat si pentru mine ????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Larisa Petrea (acum 10 ani)

Eu iti recomand tratamentul cu care am scapat de acnee,... pe care il am de la un doctor dermatolog.

Tratament cu creme pe baza 100% ulei pur de arbore de ceai de la Thursday Plantation.

Uleiul de arbore de ceai(tea tree) contine compusi antibacteriali si antimicrobiali foarte puternici care ajuta la distrugerea bacteriilor. Uleiul de arbore de ceai nu usuca pielea, ci o hraneste si in acelasi timp elimina puternic acneea si punctele negre si punctele albe.

Medicul mi-a dat sa folosesc si demachiant si lotiune tonica special conceputa pentru acnee pe baza de ulei 100% pur de arbore de ceai de la Thursday Plantation.

La mine a functionat perfect tratamentul, am scapat de acnee si de puncte negre si il recomand cu ceea mai mare incredere.

Si apropo de cremele de la Thursday Plantation am citit de curand intr-o rezista ca sunt castigatoare de multe premii in Asia si au fost votate tratamentul cel mai eficent impotriva acneei.

Acuma mai folosesc doar un sapun cu 100% ulei pur de arbore de ceai pentru a controla eficent excesul de sebum si pentru a distruge bacteriile.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

suzana (acum 8 ani)

buna
am luat si eu tratamentul pe baza de ulei de arbore de ceai. imi spui te rog cum a evoluat tratamentul? am o saptamana si am impresia ca mi au iesit mult mai multer

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Rox Roz (acum 10 ani)

Multumesc Larisa pentru tratamentul anti-acnee de la Thursday Plantation. L-am folosit si eu si e foarte eficient.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Beti (acum 9 ani)

Buna. Te sfatuiesc sa folosesti Zynerit pentru cosuri,acesta le usuca si daca ai noroc scapi de ele. Vine cu niste pastile care si acestea ajuta foarte mult.
Eu folosesc la recomandarea unei bune prietene si pot spune ca mi-au mai trecut. Si pentru ten gras, asa cum ziceai tu...folosesc zeama de lamaie, seara, inainte sa ma pun in pat.Te ustura putin fata dar pe urma trece, asta inseamna ca-si face efectul.Sper sa te ajute!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andutza (acum 9 ani)

Am folosit si eu produsele de la Thursday Plantation, dar din pacate nu am scapat de acnee, ba mai mai mult decat atat gelul ala medicinal de la ei care a costat destul de mult are un miros insuportabil, nu recomand asa ceva!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

claudia (acum 9 ani)

Cred ca sigur nu l-ai folosit cum trebuie, pentru ca la mine si la prietenele mele a dat rezultate aceste produse de la Thursday Plantation, ne-a vindecat de acnee.
Daca ai o acnee puternica, care nu ti-a disparut ani de zile, nu te astepta sa folosesti gelul antiacnee 7-9 zile si gata sa dispara total acneea..
Tratamentul se face in timp, si la fel ca orice tratament la unele persoane functioneaza mai repede, la altele mai incet, depinde si de organismul tau si de acnee ta.
Asa s-a intamplat si la mine cu prietenele mele, eu m-am vindecat mai greu, iar alte prietene mai repede, dar in total, rezultatele au fost la fel de bune.
Noi am folosit zilnic, dimineata si seara de la ei o spuma naturala de spalat pe fata, o lotiune tonica, o crema hidratanta si un gel medicinal anti-acnee.
Legat de mirosul gelului, pot sa zic ca miroasa foarte bine a arbore de ceai, a natura pot sa zic. Eu am simtit mirosul puternic de arbore de ceai doar la inceput, apoi m-am obisnuit cu el.
Pe mine ma bucura ca miroasa a arbore de ceai, pentru ca asta inseamna ca nu contine parfum sau alte chimicale care sa imi afecteze tenul.
Deci cum ziceam, la prietenele mele si la mine a functionat si recomand aceste produse naturale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alesia (acum 7 ani)

Buna, de unde pot lua aceste produse de la Thursday Plantation? Am cautat in farmacii si nu am gasit.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorinel (acum 8 ani)

Si eu am acnee si chiar habar nu am ce trebuie sa iau. O sa las sa mai treaca o perioada si sper sa se vindece de la sine. Daca nu se intampla asta atunci nu-mi ramane decat sa merg la dermatolog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandra (acum 8 ani)

Da. Uleiul din arbore de ceai 100℅ pur chiar functioneaza. Am 16 ani si de 2 ani am acnee. La inceput nu conta nu era nimic grav....cu timpul mi.am dat seamsa ca trebuie sa intervin. Am inceput un tratament de la gerovital....o mare porcarie....nu s.a schimbat nimic timp de cateva luni bune si aveam cateva cosuri pe barbie si frunte....pana cand a inceput liceul foloseam fond de ten in proportie mica sa le ascund.....am zis sa renunt..... imi ingrijeam tenul exagerat de des sperand ca vor disparea.....au fost perioade in care nu aveam acnee deloc cate doua zile...dupa un timp aparea iar....am incercat masti de fata naturale cu castravete,rosii,lamaie...am incercat un fel de stick pentru acnee...NIMIC DUPA DOI ANI. Acum cateva zile dat de acest site cu produse din arbore de ceai 100℅ pur mi.am comandat si au inceput sa.mi treca. Ma simt fericita....sper sa dispara complet. Va recomand tuturor. Stiu ca sunt cam scumpe dar trebuie sa aratam si bine ;)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maya (acum 8 ani)

Nu te supara.. si eu am aceasi problema dar am fost si la dermatolog.. mi-a recomandat fond de ten de la vichy.. tu acuma te mai machiezi? Ai continuat cu machiajul?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina (acum 8 ani)

Eu mi-am inceput lunga experienta cu acneea inca din clasa a 7-a deci te inteleg (desi acum am 18 ani si abia recent, in ultimul an jumate am inceput sa am cu adevarat grija de pielea mea). Mai jos iti voi spune ce am folosit in ultima vreme iar tu poti modifica elementele in functie de nevoile tale.
La inceput aveam tenul gras si am gasit pe internet un procedeu numit "The Oil Cleansing Method". Sunt sigura ca daca il vei cauta si tu, vei gasi o tona de raspunsuri, cum am facut si eu (sfat. intotdeauna cauta si efectele negative asupra celor care au incercat anumite produse. Cauta review-uri). Dar ca sa te scutesc de o munca in plus, iti voi da eu ideile principale: se incepe cu o combinatie de ulei de ricin si ulei de masline. Asta e baza, complet generala. De aici o poti ajusta cum vrei tu, conform problemelor tale. Spre exemplu in unele cazuri uleiul de masline poate provoca acnee. Poti folosi ce uleiuri stii tu ca te ajuta. Ai aici o lista si indicat e sa le incerci pe cele cu rata 0 sau 1. http://www.holistichealthherbalist.com/is-that-oil-good-to-use-for-acne/ In prezent folosesc ulei de sofranel si ulei de kukui (care nu e in lista din link dar e non-comedogenic) cu 5 picaturi de ulei esential de rozmarin. Ideea principala e sa cauti uleiuri bogate in ACID LINOLEIC.
Aplici combinatia de uleiuri pe fata (este un excelent demachiant. indicat sa il folosesti seara pentru a indeparta machiajul si praful acumulat pe parcursul zilei, iar dimineata sa folosesti un demachiant usor), masezi usor si aplici un prosop umezit in apa calda pentru a-ti deschide porii. Dezavantajul e ca trebuie sa schimbi prosopul la fiecare utilizare pentru ca in umezeala aia se formeaza tot felul de microbi pe care crede-ma, nu ii vrei pe fata. Apoi poti sa folosesti un sapun cu ulei de arbore de ceai sau un lapte demachiant sau chiar sa freci fata cu prosopul si sa o lasi asa. In 2 saptamani am observat ca tenul meu nu mai era gras aproape deloc. Am incetat din a mai imi usca tenul cu prosopul; acum folosesc servetele de unica folosinta si stiu ca pare un moft dar este o schimbare benefica.
Dupa curatarea tenului, poti aplica vreo 10 minute un cub de gheata folosind miscari circulare si concentrandu-te mai ales pe cosuri (reduce roseata si inflamatia si grabeste vindecarea din cate am observat).
Apoi poti folosi un toner. Ai multe variante: apa de hamamelis, cam orice apa florala (menta, lac***aa, arbore de ceai), otet de mere diluat cu apa sau ceai verde (1/3 otet, 2/3 diluant) sau chiar ceai verde simplu.
Ai grija la ingredientele cremei tale hidratante, sa nu fie grasa, dar nici sa contina acid salicilic pentru ca usuca pielea excesiv, cauzand producerea unei cantitati si mai mare de sebum. Indicat ar fi sa aplici crema hidratanta cat pielea este inca putin umeda, pentru a intra mai bine in piele. Ultimul pas ar fi o crema pentru protectie solara (si vorbesc foarte serios, e esential sa folosesti una, chiar si iarna, in fiecare zi. nu glumesc); eu iti recomand la roche-posay anthelios XL, poti gasi cu factor de protectie 30, 50, cat vrei tu. Nu are foarte multe ingrediente daunatoare, nu irita pielea si nici nu mi-a cauzat sau inrautatit acneea.

De 2-3 ori pe saptamana incearca o masca cu argila. Tipul de argila ramane la alegerea ta. Rosie, alba, verde, albastra, poti cauta pe net si sa decizi care ti se pare mai potrivita TIE. Pana acum am incercat verde (la inceput a mers bine dar mai apoi mi-a uscat tenul) apoi am trecut la argila albastra de Raciu care pare sa functioneze bine, dupa prima folosire am observat ca petele ramase de la cosuri se diminuasera iar cosurile isi redusesera roseata si marimea. Iti recomand sa aplici mastile seara, la 1-2 ore inainte de culcare, pentru ca noaptea tenul se regenereaza. Stiu ca e tentant sa profiti de frumusetea pielii obtinute dupa o astfel de masca pe parcursul zilei dar iti incarci porii abia curatati cu praful si mizeriile orasului.
La final poti aplica o crema prescrisa de dermatolog si ulei de arbore de ceai sau ulei de cuisoare (acesta este mai puternic) cu un betisor de urechi DIRECT pe cosuri, nu pe o suprafata mai mare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2