pastile pentru articulatii
am un prieten..care are o problema cu parul,nu-i creste deloc are 21 de ani,si acum cativa ani cand parinti lui s-au despartit a fost foarte suparat,stresat,socat,de atunci a inceput totul..acum incerca diferite tratamente.Stie cineva ceva in legatura cu acesta problema? [continuare]
Salut! Am si eu o intrebare... Noi ne dorim mult un bb, dar nu prea ne reuseste ;( Am o intarziere a menstruatiei de 4 saptamani... testul de sarcina negativ... recent au mai aparut si dureri... USG a aratat folicul matur, dar care nu a eliberat ovulul. Medicul spune ca asta e cauza durerii si lipsei menstruatiei... As vrea sa stiu daca a mai fost cineva in situatia mea, si de ce foliculul nu a eliberat ovulul. Multumesc! [continuare]
am niste dureri foarte mari de mana stanga. daca las capul in partea opusa, in dreapta, simt o durere in omoplat, coloana, spre ceafa. Capul nu ma doare. mi-a dat medicul profemid, am simtit o ameliorare 2 zile dupa care, la fel. nu pot sta culcata pe nici o parte, doar pe spate, dar nici asa prea mult. m-am uns cu ''puterea ursului'' de la life care, ma incalzeste, si dupa ce-si face efectul, apare durerea. folosesc plasturi antireumatici dar nu prea mai au efect. ce poate sa fie? [continuare]
Buna. Sunt din piatra neamt si as dori un raspuns.Sotul meu a fost diagnosticat cu LOMBOSCIATICA stanga discopena.Urmeaza un tratament cu Movalis injectabil,Gabaran,Nexim,Neuromultivit,dar durerea persista ,tratamentul il face de 10 zile si durerea este aceiasi,cand sta prea mult in fund nu se mai poate ridica .Cnd se ridica nu poate sta in picioare,simte ca nu are putere in picioare.Ce imi recomandati? [continuare]
Este adevarat ca femeile care beau cafea nu au celulita??
Mama mea bea cafea foarte mult si are 42 ani dar credetima ca nu are celulita si nu mai zic ca nu are nici macar oo dungulita de vergeturi ...insa eu nu suport cafeaua numi place deloc.... si desi am 1.72...si..58 kg...celulita isi face aparitia....fac sport la bicicleta insa de un timp am inceput sa beau si ceai negru verde etc...am auzit ca au antioxidante si mai ajuta la disparitia celulitei...totusi intrebarea mea e persoanele care beau cafea nu au probleme cu celulita?? [continuare]
buna ziua.de aproximativ 5 luni am o durere abdominala(jos la ovare).acum 2 luni am fost operata prin metoda laparascopica de chist ovarian(de o dimensiune f mica).au trecut 2 luni si durerile inaca persista.este o durere continua cand si cand acuta.am facut testu microscopic al secretiei vaginale care a iesit negativ,ecografii peste ecografii toate negative.toti medicii imi spun ca sunt bine dar eu durerile inca le am.de ce?ce as putea avea.?va multumesc [continuare]
Buna ziua, Am nevoie de un sfat din partea voastra. mama mea sufera de dureri de oase de mult timp. Problmea este ca in ultima vreme, durerile s-au accentuat . O cunostinta i-a recomandat un medicament strain, piascledine, eu nu am mai auzit de el si ce am citit nu m-a dumirit foarte tare. Ma poate ajuta cineva cu un sfat? l-a folosit careva pana acum? Sanatate multa, Marcela [continuare]
buna ziua...timp de aproape 8 ani de zile am avut probleme cu acneea pe spate, am fct tot felul de tratamente fara niciun rezultat.La sfarsitul anului 2007 am fost internata la Iasi la spitalul Sf Spiridon unde mi-au gasit si "numeroase chisturi ovariene cu dimensiunea 10mm".In primavara anului 2008 am inceput tratamentul recomandat cu Roaccutane dupa care am facut peeling cu raze puva...reusisem sa scap de ele dar acum au reaparut...ce tratament pot face ptr vindecare definitiva? Au vreo legatura chisturile ovariene cu acneea dureroasa de pe spate? [continuare]
scuze am uitat sa spun ca am celulita in fata axilei, de la ceva stramt purtat.m-am masat cu mana fara aparate dar avand in vedere ca e aproape de sani , sper sa nu fi gresit. pot face masaj? [continuare]
este adevarat ca nu pot consuma ceaiuri ciocolate si sucuri acidulate daca am acnee ? [continuare]
sunt din cluj, am 34 de ani dar de multi, prea multi ani ma zbat si lupt cu acneea. acum am o acnee foarte urata cu pustole si umflaturi dureroase si rosii pe fata, pe gat, spate si piept, chiar si pe ceafa. m-am saturat de dr dermatologi pe care ii plateam foarte scump pt vizite si de retete la fel de scumpe care nu au dat niciun rezultat. nu mai am bani in situatia de fata, nici de doctori nici de retete scumpe. in sistemul sanitar de stat nu exist pt ca nu muncesc..am o fata groaznica si psihic sunt la pamant. nu mai stiu ce sa fac. va rog daca cineva imi poate consilia un tratament ieftin si datator de rezultate adevarate. va multumesc. [continuare]
buna ziua, am si o nelamurire.am 29 de ani, o viata sexuala activa, iau niste medicamente de slabit si in urma cu o zi am facut spalaturi cu betadina diluata cu apa, precizez ca ma stiu si cu o rana pe col care e sub control, sau era...de o zi incoace am mici sangerari intermenstruale, adik exact la o saptamana inainte a-mi veni cilcu, am o mica sangerare insotita de o usoara durere de ovare. Sangerarea se vede doar pe hartia igienica iar pe tamponul zilnic sunt cateva pete maroni. poate fi vorba de o ovulatie mai "severa" sau rana aceea isi face de cap...marturisesc ca mi-e frica de mor iar la dr mi-a facut programare abia joi. [continuare]
am avut usor infarct IMA si cred ca nu mai suport medicamentele,senzatii de greata , voma, ce se intampla daca intrerup tratamentul ? medicamentele pot sa-mi atace ficatul ??? [continuare]
CE ESTE INSUFICIENTA VENRICULARA STANGA [continuare]
Ce as putea face sa scap de acneea papulo-chistica? E insuportabil de dureroasa si urat vizibila. Am luat de-a lungul timpului Sumamed 500 mg, CLAR 500, Aerius 5 mg, Skinoren, Zynerit si alte solutii pt aplicare locala. Mentionez ca nu am probleme hormonale. [continuare]
imi puteti spune ce stare este aceasta de acare va zic eu imediat?mie de 2 ori pe an mi se face rau un ce sens ca ma i-a cu calduri si dureri de cap cuprinsa de o frica ca mi se poate intampla ceva sau ca as putea sa-mi fac eu singura rau.un medic mi-a zis ca am spasmofilie.ce imi puteti zice ce sa fac sau daca este vreiu tratament ca daca imi iau tot felul de calciu sau alte vitamine imi mai trece dar aceasta stare dupa cum v-am spus imi reapare iar dupa 5-6 luni.va multumesc [continuare]
cum pot scapa si eu de cosurile dupa fata am mult si sunt mari rau..si lasa niste pete urate....si miau facut cateva gropite...ce tratament pot urma pt cosurile astea....imi puteti da un sfat [continuare]
Buna seara. Am si eu o problema. Pe 19 februarie am fost operata de peritonita. Am asteptat mai mult de 10 ore in salonul spitalului judetean din Baia Mare ca sa intru in operatie. "Neintelegere" intre medici. In fine. Mi s-a perforat apendicul, medicul mi-a spus ca mi-a spalat toata cavitatea abdominala, mi-a spalat intestinele asa cum se spala o soseta cu mana. Eram plina de puroi. Mi s-a facut drenaj. De parca eu eram vina ca am asteptat atata timp, mi-au zis ca mai aveam maxim doua ore, daca nu ma opera muream. Dupa 6 zile mi-au scos tuburile(3 la numar) si firele(doar 3, celalalte 3 dupa 10 zile), iar la o saptamana am fost externata. Cam dupa 4-5 saptamani mi s-a cicatrizat taietura. Nu am depus efort si pe cat am putut am tinut si regim primele saptamani. Nu am avut probleme, nu am avut dureri. De vreo doua saptamani a inceput sa ma injunghie operatia, ba chiar sa ma si doara putin. Am revenit la medicul care m-a operat si in urma consultatiei prin palpare m-a trimis sa... [continuare]
Buna ziua! Sunt interesata de posibile modalitati de a trata/ de a controla evolutia lupusului eritematos. Am 24 de ani si am fost diagnosticata cu aceasta afectiune de catre 2 medici dermatologi care m-au vazut; nu am facut nicio analiza in acest sens, dumnealor considerand suficient de relevant aspectul clinic (mentionez ca singura manifestare este, pana in prezent, un semn catalogat initial drept "angiom plan aripa nazala dreapta"). In ultimul an mi s-au prescris anumite tratamente: sedinte de terapie laser (la care am renuntat dupa un timp, intrucat mi s-a parut ca mai degraba traumatizeaza locul decat sa-l vindece); Plaquenil pe toata perioada verii + creme de protectie solara cu filtru maxim; diverse unguente locale... Ma ingrijoreaza faptul ca nu exista suficiente informatii despre aceasta boala si sunt speriata de perspectiva agravarii. De asemenea, ma deranjeaza repercusiunile de natura estetica si as incerca orice metoda care m-ar putea scapa de semnul de pe fata sau... [continuare]
Va salut cu respect am o fetita de un an si jumatate si de circa 30 minutele are febra mare 39. I`am dat un supozitor si nimic..sa mai astept sau sa ma duc la spital.. [continuare]
Acnee vulgara la 28 ani?
buna ziua,sunt o mamica de 28 ani diagnosticata cu acnee vulgara.mi s-a recomandat sa folosesc un gel de curatare care de ceva vreme nu mai da rezultate.in afara de asta,in zona inghinala,am ca un furuncul care la cateva saptamani supureaza rau,si care are legaturi cu inca vreo 3 de acest gen.sa fie oare vreun,microb in sange?ce fel de medic sa consult:chirurg sau dermatolog?va multumesc. [continuare]
cum asi putea sa imi maresc sani pe cale naturala? [continuare]
Sunt medic rezident pe medicina de familie, si de aproximativ 9 luni mama mea cred ca are acnee rozacee.A fost la dermatologi, nu are niciun diagnostic pus deocamdata , a incercat tot felul de tratamente majoritatea bazate pe antihistaminice.Am vazut ca situatia se inrautateste, fata ei e foarte rosie, milte cosuri in piele si acum de doua saptamani, ochii sunt foarte pruriginosi, pleoape edematiate si cruste furfuracee albe...asa ca am citit si parerea mea ca are cuperoza...as vrea un sfat si eventual o schema de tratament .Va multumesc [continuare]
Iau de vreo 6 zile vitamina B6 si am constatat ca am stari de agitatie si dureri de cap. O iau dintr-un complex de vitamine (5mg) si alta doza din Memoplus (2mg). Credeti ca doza este prea mare? Va multumesc [continuare]
Buna seara! Am 23 de ani iar prietenul meu la fel, suntem impreuna de peste 3 ani. De fiecare data cand incercam sa facem dragoste, ma doare cand ma penetreaza(am fost la gineco, nu am vaginita, nu e nimic in neregula), iar de mai bine de un an, cand incercam , nu reuseste sa-si mentina erectia, decat pt foarte putin timp, nici nu apuca sa introduca bine. Voiam sa stiu daca se poate sa existe probleme legate de impotenta sau altceva,(cand sexul se poate finaliza cu mana, insa nu si in mod obisnuit) Multumesc anticipat!Numai bine! [continuare]
Dureri la genunchi , incheieturi la degete maini
ce credeti ca este si ce as putea face ca sa scap de dureri [continuare]
ce pot lua pt reglarea ciclului???in afara de anticonceptionale.niciodata n-am avut si eu ciclu regulat ca toate femeile"normale",eu nush knd imi vn,nush knd trb sa mi se termine!CARE MA PUTETI SFATUI,SAU CINE SA AFLAT IN SITUATIA MEA VA ROOOOG AJUTATI-MA [continuare]
e normal la 19ani sa am un penis de 10cm,un prieten are 13ani si o are de 15..imi vine sa il bat knd il vad:|....datimi un sfat si mie va rog:((:((:(( [continuare]
buna ziua,si scuza-ti de deranj... o intrebare daca se poate ... gura imi miroase foarte rau in special seara in timpul dormiri ()sotul imi spune) ,si dimineata cand ma trezesc miroase foarte urat ... de asemenea cand nu vorbesc si stau cu gura inchisa cateva momente sotul iarasi imi spune ca imi miroase foarte urat gura .. tin sa mentionez ca nu am carii.mi-am reparat toate maselel si ce era de reparat,candida bucala nu am ...de spalat ma spal 3-4 ori pe zii + dimineata si seara ...deoarece imi miroase foarte urat...trebuie sa mestec mentolat tot mereu ...ca sa se diminueze mirosul ...ce-i de facut? la un control de rutina mi sa recomandata ata dentara ...ok ...dar daca nu am nici o carie si ma spal ...de ce imi miroase si de unde provine mirosul... multumesc frumos... [continuare]
din pacate am facut celulita. ce ma sfatuiti in afara de sport? ce mai pot face? ori ma resemnez? [continuare]
Programează-te rapid la medicii recomandați de SfatulMedicului.ro prin serviciul de programări Clickmed
Găsești peste 7500 de medici cu program disponibil
Alege medicul potrivit pentru: Reumatologie , Recuperare medicala .


Urmareste Sfatul Medicului
Aboneaza-te la Newsletter