noliprel arg forte 5mg 1 25
tusesc f f mult si mai ales de demult cam 2 ani. Am crize de tuse o data la 2..3 zile la 1 saptamana...la 1 zi dar si din ora in ora. tusesc sec si pana nu expectorez macar putin...nu ma calmez.Ma doare deja f rau si gatul pt ca ma fortez sa tusesc, ma fortez sa expectorez. Am fost si la medic si nu sant multumit nici de tratamentul primit pt ca odata ce am oprit antibioticul dupa 1 saptamana am inceput sa tusesc din nou.Sa IAU ANTIBIOTIC DIN NOU? AM ASTM?unne sa ma duc pt un consult fara graba si care sa ma inteleaga? [continuare]
Buna ziua. De ce atunci cand intru in criza de timp sau cand sunt constransa de ceva ma i-a cu ametelii,transpir,mi se inmoaie picioarele si simt ca ma prabusesc.Ce inseamna asta? De cele mai multe ori ma trezesc din somn noaptea si imi vin in minte fel si fel de probleme la care practic nu gasesc nici o solutie(specific ca aceste probleme sunt reale) si nu mai pot adormi la loc decat spre dimineata. Ma enervez foarte repede si din orice....dimineata imi doresc sa nu trebuiasca sa ies din casa,cred ca daca nu as fi obligata sa merg la serviciu m-as izola total de contactul cu lumea...Cam de 2 saptamani iau seara inainte de culcare cate o capsula de PERSEN FORTE si ma ajuta foarte mult. Sunt despartita de 3 saptamani,urmand a avea prima infatisare la divort in octombrie. Va rog ajutati-ma cu un sfat legat de aceasta stare a mea. Am 33 ani si o fetita in varsta de 11 ani care sta cu mine. [continuare]
Pentru ca imi plac forte mult ouale c-am timp de 10 zile in fiecare dimineata sau seara am mancat oua (ochiuri , prajite) am facut un echo si mi-a iesit ficatu gras si colecistul marit . Nu beau alcool , nu mananc gras . Este oare posibil sa iasa rezultatul la echo asa si din cauza oualor ? Va multumesc mult si astept un raspuns , va rog . [continuare]
buna ziua spuneti-mi de ce fluctueaza glicemia?Dimineata este mai mare decat in timpul zilei si dupa 6 seara nu mananca nimic.Sotul meu a cosumat timp de 5 luni de zile Glykofit un produs natural la recomandare,si a avut efect.Din pacate vad ca are organismul slabit,si nu stiu la ce perioada asi putea asa ii ofer vitamine ptr diabetici,pentru ca din alimentatie nu are cum sa asimileze vitaminele necesare(din pacate si criza ne mai "ajuta"Nu pofteste apa deloc numai cand vine de la sevici il fortez pur si simplu sa bea cel putin 1 L putin cate putin. Ajutatima cu sfaturi va rog. [continuare]
Buna ziua, Acum 2 saptamani am urmat un tratament cu antibiotice Augmentin 6zile (cate 2 pe zi) si nurofen forte - 2/zi in urma unei infectii la amigdalite. Bucuria inceput dupa ce am terminat tratamentul....la aproximativ 3 zile am inceput sa am diaree (cate 5-6/zi). La inceput nu am dat importanta, dar dupa cateva zile am observat ca diaree prezenta mucozitati iar pe alocuri firisoare de sange. Tot de atunci am si un puternic gust dulce in gura. Ieri am fost la medicul de familie, de unde am fost trimis sa fac o coprocultura (abia maine am rezultatul) si mi s-a prescris Smecta 3/zi si Biotics 2/zi Din cate observ diareea a disparut,in schimb ma simt imbalonat si ragaii la absoult orice manac. Am analizat si scaunul si am observat pe alocuri aparitia unor bilute alb - rozacee. Gustul dulce inca nu a disparut :(. In asteptarea coproculturii sunt tot mai speriat de ce citesc pe internet. As fi recunoscator daca as primi cateva sfaturi in legatura cu afectiunea pe... [continuare]
Am tot avut probleme cu genunchiul stang de ceva vreme.La miscari mai bruste pe acest picior imi sarea genunchiul, o durere imensa si cateva zile dupa nu puteam calca normal pe picior.Acum o saptamana a aparut din nou durerea dupa o miscare brusca si de data asta este mai deosebit fata de situatiile precedente. Nu mai pot indoi genunchiul mai mult de 90 grade si simt o presiune in genunchi daca fortez.In jurul genunchiului s-aunflat destul de tare si cineva mi-a recomandat sa port genunchiera fasa elestica.Am cumparat aceasta genunchiera si intradevar nu mai simteam acea durere profunda la genunchi in timp ce umblam.Dar dupa doua zile de cand am pus genunchiera s-a unflat glezna inclusiv pana jos iar partea de sub glezna este efectiv dreapta de la unflatura nu se mai vede acea curba de la laba piciorului.Mentionez ca am 31 de ani.Va multumesc si va rog sa imi spuneti ce e de facut. [continuare]
Buna ziua, Petrec in fata calculatorului la serviciu aproximativ 10 ore si de aproape un an sufar de o conditie fizica slaba (forta foarte scazuta in muschii mainilor si ai picioarelor) care dispare si apare frecvent. Tin sa mentionez ca am 175 cm si 90 kg. Am facut niste analize recent care au iesit foarte bune si as dori sa stiu daca exista vreun tratament pentru aceasta boala. Multumesc [continuare]
Se vad ochi forte urat din punct de vedere estetic(ciudat, adica cand ma uit la cineva il deranjeaza si se freaca la ochi), ceea ce ma baga intr-o stare de depresie. Am fost la 3 cabinete medicale si tot degeaba, va rog din suflet sa ma ajutati.Tin sa precizez ca am facut mai toate analizele necesare si am urmat numeroase tratamente.Plus ca am si o durere ingrozitoare de cap, mai exact la radacina nasului si in zona orbitelor. [continuare]
A inceput cand avea un an, cand am fost in concediu la mare, iar tati era cu noi tot timpul. Baietelul meu, care acum are aproape doi ani, de cate ori este cu tatal lui, pe mine ma respinge. Intradevar eu sunt cea care il cearta cand face prostii, eu il fortez sa ia medicamentele cand nu vrea, eu fac toate chestiile mai neplacute pentru el. Cand suntem doar noi doi, totul este foarte bine. Ce pot sa fac? [continuare]
Buna ziua, In urma cu 2 saptamani am facut o intindere musculara la gamba stanga, in urma careia m-am ales cu degetele de la picior amortite si incapacitatea de a calca normal cu piciorul respectiv. Durerea din gamba s-a stins in cateva zile, insa nu am forta in picior (glezna), iar daca incerc sa ma ridic pe varf, pur si simplu ma prabusesc (ca si paranteza, merg mult mai bine cu tocuri decat cu incaltamite sport). Repet ca nu am niciun disconfort cu exceptia faptului ca degetele sunt amortite, nu simt nicio durere de articulatii sau ligamente si cu toate astea, nu am forta sa pasesc normal. Va trece de la sine sau este cazul sa consult un medic? Va multumesc foarte mult. [continuare]
AM 22DE ANI SI SUFAR DE HEPATITA B CRONICA . AS VREA SA STIU DACA MA AJUTA REGIMUL ALIMENTAR SI DACA POT FACE EXERCITII LA SALA DE FORTA SI DACA SE POATE SA IMI SPUNETI DACA ESTE BINE SA FAC CURA DE APE (LA OLANESTI,VALCEA) [continuare]
Buna ziua. In urma cu 4 ani (la varsta de 19 ani si 10 luni) am efectuat o operatie cu laser (LASEK) la clinica Optilaser, la domnul doctor Radu Iulian Burcin. Cel putin asa mi s-a spus/scris in fisa ca mi s-a efectuat tehnica LASEK. Din ce am citit pe internet, tipul asta de operatie ar fi trebuit sa aiba rezultate imediat si nici un fel de disconfort postoperator. Insa nu a fost deloc asa: vederea mi-a revenit la cateva luni de la efectuarea operatiei, iar imediat dupa operatie a trebuit sa port niste lentile "protectoare" si am avut dureri si o stare de disconfort timp de cateva zile (nu mai retin exact), in plus a trebuit sa imi pun picaturi (tears natural free) timp de jumatate de an. Din pacate a trebuit sa plec din tara pentru o perioada mai lunga si nu am efectuat toate controalele postoperatorii. Ideea e ca de ceva vreme (6 luni-1 an) am inceput sa am probleme cu ochiul drept (cred ca e o diferenta mica de vedere fata de ochiul stang), am probleme de focalizare si am... [continuare]
Cat de bolnav trebue sa fiu pt ami recapata gradul..orb?
ma numesc lazar cristian bogdan..si din nastere sufar de miopie forte coroidoza miopigena incipienta.la varsta de 8 ani mi sau dat primii ochelari de vedere cu dioptrii de -5...acum la 28 de ani am ajuns la -23.printr-o anumita imprejurare am ajuns la chisinau republica moldova..unde am descoperit clinica MICROCHIRURGHIA OCHIULUI..in urma unor analize amanuntite diagnoza a fost urmatoarea..AO MIOPIE INALTA COMPLICATA,AMBLIOPIE DE GR 2,DISTRUCTIA CORPULUI VITROS,MPVHDR,PNO ROZ PALIDA STAFILON MIOPIC,ATROFIA PARTIALA A NERVULUI OPTIC...mai scrie mult aici in acest document dar nu inteleg scrisul medical..pana la 18 ani am avut alocatie dubla..de la 18 ani am avut gr 2 de handicap.iar din ian.2010 pana in iunie 2010 gr 1 de handicap fara insotitor.in luna aprilie medicii rusi din chisinau miau facut o operatie estetica pt a ma scapa de ochelarii ce ii purtam cu lentile de -23..miau specificat destul de clar ca e doar o operatie estetica..ochii mei sunt prea bolnavi sai mai... [continuare]
exista vreo sansa sa se mai repare ceva in cazul in care am fost dignosticat cu :ambliopie forte,hipermetropie mare(dioptriile sunt +8,respectiv +12),nistagmus congenital orizontal? unul din medicii care m-au consultat mi-a spus sa am mare grija caci sunt pe cale sa dezvolt un glaucom.sunt foarte speriat.am 22 de ani si de la varsta de 4 ani am fost diagnosticat cu aceste boli.desi port ochelari permanent,durerile de cap sunt extrem de violente si nu pot sa le calmez decat prin somn.mi s-a spus ca nu exista nici un remediu in afara de a pueta ochelarii.cu corectie capacitatea mea vizuala este de 30%.CE SA FAC?mi-e greu sa cred ca toata viata am sa sufar in acest fel fara sa am sansa de a-mi imbunatati starea de sanatate a ochilor. [continuare]
Ce trebuie facut?
Buna ziua Am intrat in urma cu cateva ,pentru prima oara, pe acest site, cautand cat mai multe date despre schizofrenie paranoidala. Am un frate , tanar 23 ani, care acum 4 ani a avut o depresie f urata,(in starinatate) cu incercare de suicid. A primit tratament timp de 3 ani zyprexa. In urma acestui tratament s-a ingrasat 40 de kg, ceea ce l-a afectat f mult. Doctorul in romania i-a schimbat tratamentul cu SERDOLEKT, ma scuzati daca nu scriu corect denumirile, ceea ce l-a intors pe dos. Daca pe perioada cat i s-a administrat zyprexa a fost normal, cu un comportament normal catusi de putin, de cand i s-a schimbaty tratamentul incepuse din nou cu vechea placa toata lumea ii vrea raul, se izolase total fata de prieteni, si isi petrecea toataiua in fata calculatorului jucandu-se. Nu munceste, nu are prieteni, nu are prietena...nimic. Vazand ca starea lui s-a inrautatit l-am rugat sa mergem la un alt doctor, a acceptat. Doctorul respectiv a spus ca tratamentul cu Serdolect e... [continuare]
Buna ziua! Numele meu este Vechiu am 36 de ani si am urmatoarea pb. de sanatate: in urma cu 3 luni am depus efort cu mana dreapta ( 10 zile la rand am tencuit o casa) si de atunci am inceput sa am o durere suportabila aproape in fiecare zi, la incheietura cotului. De atunci si pana in prezent nu am mai fortato asa tare, dar daca o fortez durerea se intensifica si urca spre umar. Mentionez ca lucrez in constructii. multumesc! [continuare]
Buna la toti.azi am cumparat reteta pentru HTA si din greseala in loc de Enap 10mg mam trezit acasa cu Enap 5mg.ce sa fac?pot lua doua de 5 mg sau trebuie sa fie de 10 mg cum luam si pana acum? un raspuns va rog.Multumesc_ [continuare]
Iau de vreo 6 zile vitamina B6 si am constatat ca am stari de agitatie si dureri de cap. O iau dintr-un complex de vitamine (5mg) si alta doza din Memoplus (2mg). Credeti ca doza este prea mare? Va multumesc [continuare]
buna, am 24 de ani 185cm 81 kg, am si eu o problema de ceva timp ce ma deranjeaza si ma pune pe ginduri, dupa ce maninc am ameteli, vederea si auzul scade, am impresia ca sint beat, lucrez gradinar (la aer liber-munti) , ma alimentez de 5-6 ori pe zi..cred ca trec de norma de 1.5grame de proteine pe kg, fac si sala de forta 3 ori pe saptamina cite 1 ora pe zi, maninc cu o ora inainte de antrenament masa bogata in carbohidranti si proteine si dupa antrenament am alta masa + imi fac shake din praf de proteine(protein powder) cum pot scapa de stare aceasta neplacuta> va multumesc [continuare]
salutare. as avea si eu cateva nelamuriri, as fi recunoscator daca m-ati ajuta sa le spulber. am avut cam timp de o luna niste dureri, zic eu minore, in urechea stanga. mici intepaturi ciudate. am spus ca m-a tras curentul (faceam dus si apoi ieseam afara) si am inceput sa am grija, sa-mi bag vata in ureche si cumva sa ma feresc, desi durerile desi nu chiar asa de problematice au trecut destul de greu. iar acum de o zi, dupa o seara petrecuta pe terasa, bausem cam patru beri, ma intorceam cu o senzatie ciudata ca si cum m-ar fi afectat cumva in cazul asta alcoolul (greu de explicat). Cand am ajuns acasa am stat jumatate de ora in pat si m-am ridicat cu dureri extrem de groaznice in partea stanga a fetei: ma durea maxilarul, urechea, maseaua, si in timp a inceput sa ma doara si radacina limbii in aceeasi parte stanga. Am luat un nurofen forte in speranta ca o sa-mi treaca... dar nu a fost asa. Dupa vreo 2 ore jumate am luat inca unul, desi stiam ca trebuie sa fie luate la interval... [continuare]
Buna ziua! Iau tratament pt HTA, Acum am descoperit o durere la rinichiul drept ,am mers la urgente si mi s-a prescris o reteta [ NO-SPA , PIAFEN , URINEX , CIPRINOL , de la farmacie mi s-a mai dat Activit Imuno forte ] Cum pot sa le iau? Le pot asocia cu tratamentul HTA ??? Cum mi s-a prescris ar veni la aceleasi ore. Nu sunt prea multe o data??? Ar veni cam 9 seara si 11 dimineata impreuna . URGENT. Va multumesc! [continuare]
Sotia mea, in varsta de 59 de ani, are reflexul de voma (totusi, fara a da afara aproape nimic) de circa o jumatate de an, de fiecare data cand ia vreun medicament sau incearca sa manance cate ceva. Problema s-a agravat in conditiile in care acum cateva luni a fost diagnosticata cu cancer la plamanul drept. Acum a terminat si cea de-a cincea sedinta de chimioterapie. Cu toate acestea, ea tot nu mananca mai nimic, spune ca nu are chef, in schimb ia tot felul de medicamente pentru voma care paradoxal o fac sa vomite (reactie similara si la algocalmin, aspirina, paracetamol). In plus se plange ca o dor toti muschii si are senzatie alterata tot timpul. La spital i s-a spus sa se forteze sa manance si daca nu are chef. Doresc sa va intreb daca ar fi posibile perfuzii cu substante nutritive, care sa fie administrate in sange si astfel sa se evite vomitatul. De asemenea, nu stiu daca nu ar putea sa ia vitamine care sa substituie deficitul de hrana (situatie ce dureaza de aproape o... [continuare]
Se poate cu pastile?
buna,sunt f f obosita imi vine greu chiar si sa vb ,am senzatia ca ma privesc din afara ca nu mai sunt eu ;incerc sa mi ¨¨dau ordine¨¨cum ar fii:ridica te din pat ,hai mergi ,incearca sa faci asta....ma simt de parca acum as invata sa merg.nu am pus pret pe pastile ,luam doar in caz de forta majora ,dar acum chiar as vrea sa stiu daca se poate rezolva ¨¨starea asta ´´de neputinta ,medicamentos.va multumesc [continuare]
Buna ziua! Ma numesc Alina, am 23 ani, de o saptamana ma doar burta putin, sunt insarcinata in 6 saptamani, din spusele doctorului, astazi mi-a venit ceva maroniu pe slip,ca la menstruatie, m-am speriat , am mers la un doctor ginecolog din Deva , care mi-a spus urmatoarle:am un chist de 3,49 /4,29 mm pe ovarul drept, uter cu sac ovarian cu ecouri embrionare schitzate =vezicule viterina de 0,22 cm, mi dat urmatorul tratament: dupfaston 3x2/zi, nospa 3x1/zi, acid folic 5mg 1x1/zi. si sa merg peste 10 zile la control,. Vreau sa va intreb daca este in ragula ce se intampla daca tratamnetul este ok, si ce im recomandati mia departe... multumesc [continuare]
Buna ziua! As vrea sa stiu daca complex de vitamina B in cantitate mai mare poate sa aiba ceva efecte adverse.Si daca pot sa le iau in continuare. Am achizitionat o cutie de 100 de tablete de astfel de vitamine si am consumat cate 1 tableta pe zi numai dupa o masa copioasa.In a 6-a zi de cand am inceput am facut o diaree severa si cu dureri de burta ingrozitoare.Sincer nu cred sa fie de la mancare pentru ca am grija ce mananc, vreau sa mentionez ca m-am speriat foarte tare crezand ca m-am intoxicat de la vitaminele respective ele avand si un miros specific. As vrea sa mentionez ca merg la sala de forta si de aceea am luat vitamine.Am 177cm, 70kg si varsta 23 de ani. Vreau sa specific si concentratia unei tablete de vitamina: B1 100mg B2 100mg B3 100mg B5 100mg B6 100mg B12 100micrograme H 300micrograme Acid folic 400 micrograme Colina 100mg Inositol 100mg PABA 30mg [continuare]
buna ziua,am 30 ani si ma confrunt cu o alergie f.deranjanta.de 4 ani am inceput cu o mancarime in jurul gatului de 3-4cm,apoi iesea pe sezut,apoi sub genunchi si la glezna.pe sezut se vedeau mult mai bine si basicutele purulente.mancarimili erau ingrozitoare,la glezna mai ales imi rupeam carnea.treceau singure si ciudat e ca nu imi ramaneau nici cicatrice.am avut varicela cand eram mica,iar mama a avut zona zoster f.grava,dar la mine in schimb se manifesta pe portiuni mici.citind simptomele zonei zoster am descoperit ca f.multe dintre ele corespund cu ale mele,mai ales ca mai tot timpul ma confruntam si cu secretii vaginale fapt pt care mergeam la doctor des pt controale.in urma unui test PAP am folosit tratamentul cu fasygine si ovule dafnegil.m-am simtit f.bine,dar la o perioada de timp am avut iar probleme si am folosit bactrim forte.dar cand ma tratez intr-un punct imi apare la o perioada de timp intr-un altul si tot asa.intotdeauna au fost numai pe partea dreapta si ma... [continuare]
buna ziua . mama mea consuma alcool de vreo 30ani.am incercat sa o ajutam dar cred ca refuza vindecarea de acest viciu.am duso cu forta la medic in care a urmat tratament pe o perioada de vreo 8 luni in acest timp am crezut ca nu a mai consumat alool pana intr-o zi cand am fost pe la ea si am gasit o sticla de bere de 1litru consuma in cantitati mici sa nu ne dam seama.medicamentele in contact cu bautura a facut o alergie (niste bubite pe corp mici). medicamentele care le-a luat sunt PROZAC, ANIXIAL SI DEPARKINE(ceva de genul asta nu mai stiu sigur) [continuare]
am chist ovarian si endometrioza la ovarul stang si am facut niste analize: din uree: uro0.2mg/dl ph 6 sg 1.03 ket +- 5mg/dl restul rdw-sd 36.2 pdw 17.9 mpv 12.6 p-lcr 46.8 cele cu diferente. E vreo problema? [continuare]
buna ziua,am 30 ani si ma confrunt cu o alergie f.deranjanta.de 4 ani am inceput cu o mancarime in jurul gatului de 3-4cm,apoi iesea pe sezut,apoi sub genunchi si la glezna.pe sezut se vedeau mult mai bine si basicutele purulente.mancarimili erau ingrozitoare,la glezna mai ales imi rupeam carnea.treceau singure si ciudat e ca nu imi ramaneau nici cicatrice.am avut varicela cand eram mica,iar mama a avut zona zoster f.grava,dar la mine in schimb se manifesta pe portiuni mici.citind simptomele zonei zoster am descoperit ca f.multe dintre ele corespund cu ale mele,mai ales ca mai tot timpul ma confruntam si cu secretii vaginale fapt pt care mergeam la doctor des pt controale.in urma unui test PAP am folosit tratamentul cu fasygine si ovule dafnegil.m-am simtit f.bine,dar la o perioada de timp am avut iar probleme si am folosit bactrim forte.dar cand ma tratez intr-un punct imi apare la o perioada de timp intr-un altul si tot asa.intotdeauna au fost numai pe partea dreapta si ma... [continuare]
buna ziua.AM 27 DE ANI SI DE VREO CATEVA LUNI ,CHIAR ANI POT SA ZIC,DAR IN ULTIMA PERIOADA MI S-A ACCENTUNAT SITUATIA,AM O PROBLEMA CAND TREBUIE SA FAC TREABA MARE.INTAI AM NISTE CONTRATCI PUTERNICE,CARE DUREAZA CATEVA SEC,SI IAR REVIN SI TOT ASA,AM O GREATA EXCESIVA,DECI EXAGERATA,STARI DE VOMA ,SI IMI VINE SA DAU AERUL AFARA.TOTUL DUREAZA CAM IN JUR DE O JUMATATE DE ORA PANA ELIM TOT.NU POT SA CRED CA MA SIMT ASA RAU DOAR PTR CA TREBUIE SA MA DUC LA BAIE.PLUS CA MA APUCA SI IN LOCURI PUBLICE,IN TIMP CE DORM DE CHIAR MA SIMT RAU RAU DE TOT.INTAI DURERILE ASTEA CARE ZICI CA STAU SA NASC,SI PE URMA ACESTE SIMPTOME DE GREATA,VOMA,IMI IA TOATE FORTELE POT SA ZIC.CREDETIMA CA MA SIMT F RAU.DE LA CE AR PUTEA SA FIE??VA IMPLOR AJUTATIMA.MI-E RUSINE DE CEEA CE VA SCRIU DAU SUNT DISPERATA.VA MULTUMESC SI ASTEPT UN RASPUNS. [continuare]


Urmareste Sfatul Medicului
Aboneaza-te la Newsletter