noliprel arg forte 5mg 1 25
Buna ziua! As dori sa vad intreb daca mananc de 3-4 ori pe zi cate 100-150gr de cascaval as putea adauga niste masa musculara. Scopul meu nu este sa particip la concursuri sau ceva de genu, doresc doar sa fiu masiv. Umblu si la sala de forta de 3 ori pe saptamana. Multumesc anticipat! [continuare]
In urma cu trei zile mi s-a facut o interventie la o masea. Mi s-au obturat canalele. Doua dintre canale aveau nervii morti iar cel de-al treilea a "sucombat" la interventia dnei dr. care a curatat atat de bine !!!! canalul incat a depasit lungimea canalului si mi-a intepat radacina. Durerile sunt atat de mari incat nu pot fii descrise in cuvinte. Ca sa ma intelegeti am ales sa mi se faca intreaga interventie fara anestezie - deci sunt una dintre persoanele care suporta cu stoicism durerea. Insa la cat de tare sunt pot sa zic ca durerea postuma e infioratoare. In prima zi am luat pe rand aulin, algocalmin, doua doze de ketonal forte si stupoare durerea nu a trecut deloc ca si cum nimic nu as fi luat. Am sunat intr-un tarziu la dva dr. si i-am spus. Raspunsul a fost sa am rabdare pt. ca la radiografie a iesit bine. Dar cata? ca ma doare in continuare si simt ca gingia s-a umflat. Va intreb acum asa se intampla de obicei la o asemenea interventie? cat timp mai am de suferit? [continuare]
referitor la analize doresc sa stiu stadiul bolii daca nr. limfocite este de 11,60/mmc,SI LEUCOCITE 17.00 cu tratament prescris de dr. de 2 zile ISOPRINOSINE,BRONCHOVAXOM SI VIT.A FORTE [continuare]
In urma analizelor facute sotului meu in varsta de 40 de ani ,in data de 19.12.08 , la ficat , au iesit mari STGP-96 , GAMA GLUTAMILTRANSFERAZA-129. A fost la medic , a facut RMN-ul , ECO , REGIM , NIMIC ALCOOL , medicul ia spus ca nu este nimic grav , doar ficatul putin gras , si o pietricica de 0,4 mm pe care a eliminato dupa un scurt timp . Nu i sa dat nici un tratament , dar a luat de la farmacie Essentiale forte N. Vestea proasta este ca persista o durere in zona ficatului , iar in data de 16.03.09 am refacut analizele , de data asta iesind si mai mari : STGO-54 , STGP-160 , GAMA GLUTAMILTRANSFERAZA-200 . Ce se mai poate face ?! Astept un raspuns de la dumneavoastra. Va multumesc . [continuare]
Buna seara simt de ceva vreme ca ma doare piciorul drept, o durere usoara si chiar acum mie putin mai rece decat stangul si simt o furnicatura usoara de la genunchi in jos, in timpul zlei nu am nici o problema si cred ca e din cauza circulatiei. Poate fi de vina oare faptul ca umblu descult pe gresie prin casa? Durerea sau mai bine zis discomfortul incepe din fesa si creste usor pana la genunchi, de la genunchi in jos descrescand incet discomfortul. Poate fi din cauza circulatiei? La un momentdat m-am gandit ca e din cauza nervilor ... chiar nu am idee niste precizari despre mine cred ca ar fi de ajutor -22 ani -fac sala (forta) -munca sedentara(8 ore pe zi) -consum suplimente nutritive pentru sala -discomfortul/durerea o simt numai de 1/2 saptamani, mai intens in timpul antrenamentelor in cazul in care nu aveti un raspuns exact va rog sa imi ziceti la e medic sa apelez Multumesc [continuare]
Cum pot sa ma redresez ca si durata si calitate a somnului?
buna ziua, as dorii sa ma sfatuiti ce sa fac sa pot revenii la somnul meu obosnuit. am 53 de ani si am o insuficienta aortica gr 1-2,din cauza strsului pe care mi- lam auto indus cred,privind iminenta unei operatii de schimbare de valva cit si a faptului ca la un moment dat am avut o mica viroza si am inceput sa tusesc ,incepind de pe data de 26.12 2009 mi-am distrus somnul.Din ziua aceea nu am mai dormit decit citeva ore pe noapte si acelea chinuite.Am incercat cu pasiflora si valeriana si aproape nimic,apoi un medic mi-a recomandat o jumatate de pastila -1,5mg de calmepan si parca am mai dormit 4-5 ore mai bine.SI IN timpul zilei mai am stari de agitatie nedefinita cu un fel de slabiciune apiciorelor care dispare daca iau o pastila sau doua de sedativ PC.INCERC SA MA AUTO COMTROLEZ dar noaptea e destul de greu,simbata am dormit satisfacator iar duminica iar prost.Am observat ca de cind iau med .pentru inima ,respectiv metroplolol si prestarium am devenit brusc ziua f vioi... [continuare]
Baietelului meu de 1 an si 11 luni iau iesit doar 6 dintisori,primi fiind la varsta de 11 luni .Acum ne comfruntam cu niste dureri foarte mari deoarece gingiile lui sunt foarte umflate parca ar vrea sa iasa mai multi dintisori odata, durerile sunt forte mari si abia dupa 2 saptamini reuseste sai crape gigia .Ce as putea sa fac sa grabesc si sa usurez putin procesul de iesire si de durere a dintisorilor.Mentionez ca am folosit tot felul de geluri ptr durere si dentitie.Va rog ajutati-ma si va multumesc . [continuare]
Va scriu in speranta ca cineva imi poate da o sugestie buna. Am colon iritabil si nu pot sa mananc mai nimic (sunt aproape doi ani de cand nu mananc legume, fructe, lactate). Sunt malnutrita, slabita, irascibila si nu stiu ce sa fac! Poate stie cineva, in afara de clasicele vitamine, ce as putea sa iau. Colonul imi e in vindecare, sunt mult mai bine, dar nu pot forta tocmai acum sa-l irit...Mierea este exlusa, da diaree...Rog da-ti un sfat!!!!!!!!!Poate exista batoane sau ceva cu multe calorii... [continuare]
Buna ziua tuturor ! Am incercat in nenumarate randuri sa iau legatura cu voi insa fara succes . Sper ca de aceasta data sa putem vorbii! Ma numesc Simona , am 28 ani si......ameteli permanente de 5 ani ! Am mare nevoie de ajutorul vostru pt ca intamplator am descoperit ca starile mele se identifica destul de bine cu cele ale demielinizarii. Sunt intr-o stare permanenta de ameteala de 5 ani , ameteala care uneori scade ca intensitate , alteori e foarte violenta! In urma cu 2 ani au aparut si alte stari : nu mai aveam control asupra mainii stangi, nu-mi mai puteam coordona miscarile , au aparut apoi si la mana dreapta, dar parca de o intensitate mai usoara, de cateva luni au reaparut, iar daca incerc sa accelerez miscarea mainii simt o presiune craniana foarte mare. Mi-a aparut si un punct pe ochiul drept care dispare din cand in cand si se transforma intr-o pata de intensitate mai redusa . Oftalmologic nu am nimic , iar analizele de sange sunt mereu bune( punctul il vad eu nu-i... [continuare]
ma numesc madalina si am si eu o intrebare, in urma cu 2 saptamani imi faceam griji k nu imi vine ciclu deoarece am avut un raport sexual cu prietenul meu si imi intarziase ciclu in jur de o saptamana dupa care mi-a venit dar nu imi curgea normal, imi curgea forte putin mi-a venit pe 15 si normal trebuia sa imi vina pe 5,6 si nici acum nu mi s-a terminat ciclu imi curge la fel de putin ce credeti ca trebuie sa fac? [continuare]
Buna tuturor! De cateva zile am o durere insuportabila la molarul 3.7. Am avut extractie de nerv, care a mers foarte bine, apoi la o saptamana mi-a fost obturata cu AHplus. Dupa 3 zile de la obturare, au inceput durerile, la inceput mai usoare, apoi au devenit din ce in ce mai violente. Molarul doare ingrozitor la atingere, insa nu doare alveola si nici un alt molar din jur. Anestezia nu prinde pe molar, ci doar pe tesuturile din jur. Nici anestezie intraligamentara nu a prins. Nu ajuta niciun calmant, mi-a facut doctorul infiltratii cu dexametazona ieri, durerea nu a incetat, azi parca e mai violenta. Radiografia arata bine, canalele arata bine, nici o formatiune apicala sau abces nu se vede. Iau amoxacilina 1 la 6 ore. Toate semnele dau spre parodontita apicala, insa nu sunt niciun fel de secretii sau puroi, nimic. Am consultat 4 medici pana acum si un specialist in chirurgie OMF, nici ei nu inteleg ce se intampla. Acum observ ca incep sa fac o usoara febra dupa o zi de... [continuare]
Buna ziua, Am fost diagnosticata cu diabet zaharat II si obezitate, am avut glicemia 330, 280 - internare, 160 - externare. Recomandari: 2 capsule GLIBOMET, dieta cu 140 gr carbohidrati (intre noi fie vorba, nu prea am inteles ce si cum ar trebui sa mananc...) Am inceput sa fac sport la o sala de forta, iar glicemia a ajuns chiar si la 62 dupa efort, (medie intre 92-62 dupa efort, 96-105 dimineata). Din cauza ca de multe ori aveam hipoglicemii, am redus glibomet la 1/2cp dimineata si seara. V-as ruga sa imi indicati ce trebuie sa fac fie pentru stabilirea unui diagnostic corect, fie pentru tratamentul/regimul pe care trebuie sa il urmez. [continuare]
Buna ziua, Locuiesc impeuna cu logodnicul meu dar ma obsedeaza altul care l-am lasat eu acum un an imi pare forte rau. Nu reusesc sa-mi fac o viata normala, de 8 luni il visez continuu. O parte din mine mai judeca si stiu ca nu este bine. As vre sa scap de acest gand dar nu stiu cum. Simt ca o iau razna. Nu sunt niciodata multumita,lucrurile ma bucura doar pe moment. Ce pot sa fac? Cand l-am lasat pe celalat suferea forte mult a vrut sa se sinucida dar nu ma interesa nici cum, lucrurile sunt in invers acum, mi se pare ca platesc pentru ceea ce i-am facut. Dati-mi un sfat cum sa trec de acest moment. De ce oare imi doresc ceea ce nu pot avea? Cum sa-mi bag mintile in cap? Se poate avea o obsesie toata viata? Sau ma va duce la innebnire ? [continuare]
Buna.Am si eu o intrebare.Inca nu mi-am inceput viata sexuala dar de fiecare data cand ma sarut cu iubita mea mai mult si se secreta mai mult lichid dintrala seminal sau nus cum ii zice,lichidul ala de lubrifiere, incep sa mi se umfle testicolele si ma dor tare.Ma doare daca apas si mai sus acolo in locul unde se retrag cateodata ouale.Daca stau linistit pe urma vreo 2 ore se dezumfla si imi trece.Este ceva normal?Sau e o problema mai grava.Daca e vorba sa ejaculez nu e nici o problema nu ma doare nimik nici in timp ce....... si nici dupa.Iar daca vreau sa fortez urina sa iasa atunci la urma cand urinez tot asa ma dor testicolele si locul unde se retrag ele. [continuare]
Aveti idee de unde se poate cumpara medicamentul immunarc forte? I-a fost prescris socrului meu impotriva cancerului de oase. Va multumesc! [continuare]
Buna seara, In urma cu mai putin de o saptamana, la diferenta de o zi, mi s-au rupt, in timp ce mancam, bucati din 2 premolari. Unul dintre ei este devital, are nervul scos de 2 ani si era plombat, iar celalalt avea doar o carie (fara nerv scos, insa nu am dureri). Cel cu plomba(molar2) s-a retezat din fata, cam 25% pe diagonala, pana la nivelul gingiei. in spate este intreg. Celalalt (fara plomba - molar1) s-a spart tot pe diagonala, insa mai mult, in fata ramanand doar ca un colt, jumatatea din spate fiind intreaga, iar in centru o gaura. In acesta situatie ramane de facut o coroana dentara, insa intrebarea mea este ce tip sa aleg? Din ceramica total, sau ceramica+metal( pt ca ma gandesc, fiind premolari, se exercita forta masticatorie si ar avea nevoie de mai multa rezistenta? Credeti ca necesita si pivot? Multumesc! [continuare]
Zece minciuni sfruntate ce sunt vehiculate in mod obsesiv de mijloacele mass-media despre gripa porcina si vaccinurile impotriva virusului H1N1 Motto: "Reporterii sunt intocmai ca niste papusi. Ei doar raspund intotdeauna la comenzile acelora care, din umbra, trag sforile" - Lyndon Johnson, fost presedinte SUA Mass-media pe aceasta planeta este atat de aservita elitei francmasonice mondiale si asa-zisilor iluminati care conduc din umbra lumea, din pacate catre un adevarat dezastru planetar, incat ea face fara rusine si in mod slugarnic aproape orice pentru dezinformarea unui public adesea nestiutor si naiv, care inghite cu credulitate orice. Interesele financiare ale marilor companii farmaceutice (care, culmea, apartin in numar mare chiar unor francmasoni de rang inalt sau membrilor gruparii criminale Bilderberg) au intotdeauna prioritate. Mass-media contribuie din plin, la ora actuala, la raspandirea in randul maselor credule a gogosilor mediatice infricosatoare cu privire... [continuare]
am tratat o mastoza 3 luni cu progestogel apoi dupa alte7 luni au aparut si noduli , am facut alt tratament cu mastodinon ,dufaston diclofenac unguent si magneziu forte cu b6dupa trei luni am facut mamografie si ma trimis la oncologieam noduli si la axila de5-7mm si la sin 6-7 mm un medic spue ca mastoza fibrochistica altul cancer unde gases un rezultat sigur la ias cluj sau unde ? i-mieste frica de cei mai rau .am si fibrom unul de 25mm intramural si unul de 20 mm supraismic.vreau un raspun mai sigur [continuare]
buna din nou!!dragii mamici si viit mamici miar placea sami impartasitii cate ceva din experienta voastra ca am mare mare nevoie ...eu sunt insarcinata in 29 de saptamani sii am mai multe nelamuriri............1.numi simt fetita f tare misca dar ff incet si rar..............am fost la eco acum 2 saptamanii era totul bine chiar a miscat numai ca nu am simtit delok.....oare ce o fii???mam ingrasat cam mult intradevar am pus 16 kg pana acum dar nu cred sa fie asta cauza?/? chiar nu stiu ce sa cred.2.problema e ca in iluie sunt programata la cezariana si mie ffffff frik...........o sa fie aici la spitalul din moinesti,am ales cezariana ca nu prea am forta necesara sa nasc natural ....obosesc cam repede am avut unele probleme cu inima cand am fost mai mik.si chiar dca nu erau astea tot la cezariana mas fii gandit...........voi ce parere aveti?? cum decurge mai exact operatia ? care sunt pasii exact?/ ?si mai ales oare aproximativ cat costa??/?ma gandesc cu groaza la operatie... [continuare]
Salut tuturor! Sunt nou pe aici si mi-a spus o cunostinta de site-ul acesta pentru ca am o problema ca ma sperie de mor. Totul a inceput asa... pe la jumatatea lui octombrie am cazut la fotbal si am cazut in cot si am facut o contuzie foarte puternica mi sa spus la spital ( Grigore Alexandrescu Bucuresti ). Am stat cu mana in gips 2 saptamani si cu 2 zile inainte sa ma duc sa mi se scoata gipsul mi l-am scos singur am crezut ca totul este ok daca nu am avut decat o contuzie. Dupa o saptamana tata a vazut ca nu mi se desumfla si m-am dus la doctor. Mi-a spus ca totul este ok ca trebuie recuperare. Am facut 3 saptamani de recuperare cu mici rezultate pentru ca mi s-au atrofiat muschii si mi s-au scurtat capetele la tendoane si nu pot intinde mana. Dupa recuperare nu am mai facut nimic au trecut sarbatorile chiar nu am mai facut nimic pentru ca ma durea foarte tare osul in sine cotul cand incercam sa fortez. Acum fiind februarie ma sperie de mor ideea ca o sa raman cu mana asa... [continuare]
Salut tuturor! Sunt nou pe aici si mi-a spus o cunostinta de site-ul acesta pentru ca am o problema ca ma sperie de mor. Totul a inceput asa... pe la jumatatea lui octombrie am cazut la fotbal si am cazut in cot si am facut o contuzie foarte puternica mi sa spus la spital ( Grigore Alexandrescu Bucuresti ). Am stat cu mana in gips 2 saptamani si cu 2 zile inainte sa ma duc sa mi se scoata gipsul mi l-am scos singur am crezut ca totul este ok daca nu am avut decat o contuzie. Dupa o saptamana tata a vazut ca nu mi se desumfla si m-am dus la doctor. Mi-a spus ca totul este ok ca trebuie recuperare. Am facut 3 saptamani de recuperare cu mici rezultate pentru ca mi s-au atrofiat muschii si mi s-au scurtat capetele la tendoane si nu pot intinde mana. Dupa recuperare nu am mai facut nimic au trecut sarbatorile chiar nu am mai facut nimic pentru ca ma durea foarte tare osul in sine cotul cand incercam sa fortez. Acum fiind februarie ma sperie de mor ideea ca o sa raman cu mana asa... [continuare]
Va salut cu respect, am 52 de ani si de 1-2 luni a inceput imi slabeasca erectia si acum nu mai pot face sex. Mentionez ca sint hipertensiv; am un angiom cerebral care acum 6 ani s-a "spart";cardiopatie ischemica; si in urma cu 10-12 ani am avut 2-3 crize comitiale. Pentru toate acestea iau zilnic urmatorul tratament:Enalapril 30mg, Tertensif 1,5mg, Carbamazepina 400mg, Nitropector 40mg si pentru o bila mai lenesa Maganghinar(saruri organice de magneziu)3cp/zi.In urma accidentului vascular nu am ramas cu nici un fel de sechela. Avind in vedere cele de mai sus, credeti ca mai am vreo sansa sa revin la o erectie normala pentru un act sexual? Daca acestea exista ce trebuie sa fac. Cu speranta ca nu am fost penibil,va multumesc anticipat! [continuare]
Am 21 de ani, 1.87m ( inaltime ), 85kg , fac de vreo 4-5 ani sala ( forta , sala mai pe limbajul nostru ) Aici va prezint doar examenul de urina, hemoleucograma iesind cat de cat bine ( cat de cat, adica : Leucocite......10 300 /mm3 ( 4000-10000 ) si inca 2 ( Limfocite, Monocite ) peste limita ) Examen urina PH......6,5 Densitate......1037 Proteine......negativ Glucoza......negativ Corpi cetonici......negativ Nitriti......negativ Urobilinogen......negativ Pigmenti biliari......negativ Sediment: Eritrocite......49 /uL ( [continuare]
in urma cu o luna la un antrenament de forta am fortat mai tare mana si am ramas cu dureri la incheietura pumnului,durere asemanatoare celei de reumatism.Cand rotesc pumnul rapid simt ca trosnesc tendoanele iar cand fortez mana am intepaturi.Durerea este usoara insa nu cedeaza de o luna si nu pot face antrenament normal.Ce o fi si cum se trateaza ? [continuare]
buna ziua, ma numesc Alexandra si de 3 ani eu si sotul meu incercam sa concepem un bebelus, am fost la cel putin 10 medici, zicand ca am ba ovare polichistice, ba trompele infundate, probleme cu tiroida, ba numai stiu io ce. As dori sa stiu exact ce analize trebuie sa fac, de la cap la coada. Sunt foarte disperata, am nevoie de ajutor, numai stiu ce sa fac, am cheltuit foarte multi bani pentru analize si investigatii si tot degeaba. p.s sunt din Oradea, va rog daca puteti sa ma ajutati cu orice informatie, va rog foarte mult sa o faceti pe forum la Sfatul Medicului sau pe email [email protected]. multumesc forte mult si va doresc multa sanatate, astept parerile voastre. [continuare]
Buna!! Sunt baiat si am 16 ani fac sport de performanta (fotbal) si de cateva zile acuz niste "dureri in zona sanilor defapt numia in zona sanului stang..am facut cu ceva timp in urma si sala de forta..dar acum am niste "dureri" nu sunt niste dureri cum ar fi ca te lovesti de ceva sau cu ceva..sun niste dureri ca si cum ar sufla cineva pe o rana deschis...am fost la doctor si a zis ca nu am nimic la plamani sau la inima ..am facut EKG acum o luna si mia iesit normal ...si nu am tot timpul acele dureri ..durerile sunt undeva spre brat bratul stang....ce poate fii ? doctorul a zis crestere glandelor mamare si lipsa de calciu ...va rog ajutati-ma ... aa si mai simt cate odata si dureri in zona centrala a pieptului ...si un email [email protected] [continuare]
In urma unui control de rutina la medicul generalist am descoperit hipertensiune 16/9. Am inceput un tratament cu prestarium de 5mg.Acest tratament nu a fost bun inca de la inceput tensiunea fiind intre 13,5/7.5 si 15,5/9,5.Dupa 2 luni de tratament au inceput dureri de picioare (o durere nu prea mare mai mult ca o zenzatie de arsura pe tota lungimea picioarelor).Este posibil sa fie de la Prestarium?A mai folosit cineva Prestarium si a avut asemenea reactii? [continuare]
Buna ziua tuturor,ce diagnostic puteti sa-mi dati in urma acestor rezultate de analize:FT3=4,15------FT4=0,99-------TSH=8,86----am o tiroida oscilanta,daca-i pot spune asa,cand e hipo. cand e hiper, asi vrea si eu un sfat ,in urma acestor ultime rezultate de analize tratamentul este :Thiamazol 5mg la doua zile.Va multumesc anticipat [continuare]
Am 25 de ani, o fetita ca un ingeras si sunt casatorita de doi ani. Sotul meu are un libidou foarte scazut. Contactul sexual este foarte rar (cam o data pe luna) si asta mai mult la insistentele mele. De fiecare data cand aduce scuze de genul "sunt obosit, ma doare capul, sexul nu e punctul meu forte", ma simt destul de prost, mai ales ca ne iubim enorm si pot sa spun ca ma excit numai cand se uita la mine, sau ii simt mirosul cand trece pe langa mine. Vreau sa mentionez ca serviciul nu il streseaza foarte tare si munceste 6h pe zi, deci are timp si de un somn de dupa amiaza. Cauzele le cam banuiesc (fumeaza, ocazional consuma alcool, are si un pic de burtica, etc), insa ceea ce ma ingrijoreaza foarte tare este faptul ca are un testicol mult mai mare decat ar fi normal (aproape de marimea unui ou de gasca). Am incercat de multe ori sa stau de vorba cu el despre problema asta dar refuza cu desavarsire subiectul. Si ma intreb, daca el nu admite ca are o problema, cum asi putea sa o... [continuare]
Am 39 ani, am facut un control egogarfic in urma unor dureri in zona inimii (intepaturi la o anumita frcventa), si a senzatiei de sufoacre. Mi-sa spus ca este din cauza stresului si a lipsei de calciu. De o saptamana am inceput sa iau calciu cu vit D, magneziu forte cu B6, o jum. de pastila de calmepan seara la culcare. Cu toate acestea, de intepaturile ca de cutit din zona inimii nu am scapat. Am si cate 3-4 crize pe zi. Nu stiu daca sa ma adresez la un medic cardiolog sau sa astept sa-si faca efectul calciul? Va multumesc, Va doresc multa sanatate Daniela [continuare]


Urmareste Sfatul Medicului
Aboneaza-te la Newsletter