Vedere in ceață și dublă după un incident?

Afectiuni oculare
Intrebare postata de Daniel cu o luna in urma

Bună dimineața !

Mă numesc Daniel și am 25 de ani.

Acum o săptămână am avut un incident, mai exact din neatenția unui prieten am fost lovit cu o crăcă cu ghimpi în ochiul drept, eram la o femeie la țară sa o ajutăm să "defrișeze" tot în curtea din spate, asta însemnând mulți copaci și multe crengi, în timp ce mergeam să ajungem în punctul dorit de noi, prietenul ăsta al meu a pus mâna pe o cracă flexibilă după care i-a dat drumu' și m-a izbit din plin în față.. eu fiind în spatele lui.
Din prima clipă când m-a izbit craca aceea am simțit o durere puternica și nu am mai putut deschide ochiul, incepusem sa am scurgeri nazale din cauza dureri și simțeam prezența unui obiect străin in ochi, Nu am mai stat pe gânduri prea mult și după 2 ore am plecat la spitalul județean de urgență, am ajuns la UPU după care la medicul oftamolog. În momentul în care am întrat în cabinet mi-a fost examinat ochiul drept de către medicul oftamolog circa 1 minut și îmi spune că nu am nimic, ochiul fiind foarte roșu (globul ocular) dar nu vânăt sau umflat. eu totuși i-am mai spus că simt prezența unui obiect străin sub ploapa superioară a ochiului, iar medicul mi-a spus că nu a văzut nimic.. și că nu e afectată corneea deși eu simțeam tot timpul că ceva mă "înțeapă" când mișcam ochiul. Țin să menționez că lovitura accea a avut un impact mai mare în coltul ochiului dinspre nas. În fine, asistentele mi-au administrat picături cu o seringă și mi-au aplicat un unguent după care un pansament peste ochi, iar la final medicul nici măcar nu mi-a prescris o rețetă de medicație pentru acasă, am plecat de acolo cu același disconfort teribil de durere care-mi provoca scurgeri nazale, imediat ce am ajuns acasă, m-am culcat direct fără ca măcar să mai mă schimb sau să mai mănânc, nu mai puteam să suport acea durere de fiecare dată când îmi mișcăm involuntar ochiul și care-mi provoca scurgeri nazale mai ceva dacă aș fi fost răcit.. a doua zi când m-am trezit simțeam o presiune enormă în ochi și am aveam o sensibilitate foarte mare la lumină, aveam ochiul închis și cu pansamentul pus peste el și cu toate astea nu puteam suporta nici luminozitatea tv-ului sau a telefonului, am setat obsolut tot la minimum, iar din casă n-am mai ieșit. Tot în acea zi (pe seară) nu știu cum s-a întâmplat că deodată a început să mă "ințepe" încontinuu ochiul fără sa-l fi mișcat măcar puțin, am fugit repede la baie, am dat pansamentul jos și m-am frecat la ochi cu un prosop umed incercând să trag de sus in jos pe ploapă și spre colțul ochiului și după 2 minute de frecat am simțit o "eliberare" brusc a dispărut durerea și mă simțeam de parcă am "renăscut" și când spun renăscut, chiar așa m-am simțit. De când am venit acasă și până a doua zi seara, simteam constant o "tensiune" o "presinune" in ochi incat nu mai aveam poftă de mâncare și de nimic altceva inafara de dormit (ca sa nu mai simt durerea) ma simțeam ca un bolnav țintuit la pat.. calmantele nu prea ajutau (pe care le-am cumpărat de la farmacie fără rețetă, am cerut doar calmante pentru durere.
În fine, în momentul în care am simțit ca a dispărut acea presiune, am și reușit să deschid ochiul și să-l mențin deschis fara să mai simt nici cel mai mic disconfort, doar că vedeam cu ochiul afecat foarte in ceață, total blurat și dublu chiar.. m-am tot uitat pe acel prosop circa 5 minute sa găsesc orice ce nu ar trebuii sa fie pe prosop și chiar am găsit, o bucătică foarte mică de așchie aș spune..
Eu știam și eram sigur de la bun început ca am un obiect străin în ochi, durerea, disconfortul era prea mare ca să nu fie ceva acolo.
După o zi după ce am scos acea bucățică mică de așchie, durerea și (sensibilitatea) la lumina începuse să se diminueze semnificativ și se retrăsese și din roșeață, după 4 zile de când am avut incidentul și după 2 zile de când am scos acea așchie, roșeața dispăruse aproape complet, iar sensibilitatea la lumina a dispărut 100%, iar acum după 8 zile, roșeața de pe globul ocular nu mai există, ochiul este exact la fel ca cel stâng, nu lăcrimez și nu simt nici-un disconfort doar că încă văd în ceață, să zicem dintr-un procentaj de 100%, văd cam 20% în ceață de parcă m-aș uita printr-o lentilă pătată și puțin dublu, de exemplu o subtitrare de la un film, văd text-ul de două ori (suprapus) transparent foarte puțin, un fel de blur.. dar doar când îl închid pe cel stâng și mă uit doar cu cel care a fost afectat.
Întrebarea mea este.. este posibil să-mi fi afectat retina ? stratul subțire de celule din globul ocular ? vasele de sânge ale retinei ?
În principal, care ar fi cauza vederii duble și în ceață având în vedere incidentul pe care l-am avut și având în vedere faptul că medicul mi-a spus că nu am nimic în momentul în care mi-a examinat ochiul, deși mi-am pierdut încrederea în cei de la stat după ce am fost trimis acasă cu o așchie în ochi !! țin să menționez că nu am avut absolut nici-o problema niciodată cu ochii înainte de incident și de aceea am decis să scriu aici, încep să mă îngrijorez de la faptul că după 8 zile încă văd în ceață și dublu cu ochiul care a fost afectat, chiar dacă puțin, eu îmi doresc să văd cum vedeam înainte de incident, poate necesită mai mult timp de vindecare, nu doar 8 zile, poate săptămâni.. nu am idee, de aceea întreb aici, că poate mă îngrijorez degeaba dacă necesită mai mult timp sau dacă trebuie să încerc o examinare la o clinică privată.
Vă mulțumesc pentru timpul acordat citind ceea ce am scris, am vrut să fiu cât mai explicit și detaliat. Orice răspuns este bine venit !! pentru liniștea mea și pentru a știi ce să fac de acum încolo. Mulțumesc frumos !!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum o luna)

Buna ziua,

Vederea ta dubla si in ceata dupa incident pot fi cauzate de mai multe probleme, cum ar fi corneea zgariata, inflamarea globului ocular (uveita) sau afectarea nervului optic. De asemenea, aproape orice problema care afecteaza ochii, inclusiv leziuni, poate provoca vederea dubla. Desi medicul de la UPU nu a observat nimic in neregula in momentul examinarii, este posibil ca unele afectiuni sa nu se manifeste imediat.

Retina ta ar putea fi, de asemenea, afectata. Retina este un strat subtire de celule care capturaaza lumina si o transforma in semnale electrice, care sunt apoi trimise la creier. Orice deteriorare a retinei poate afecta vederea. De asemenea, vasele de sange care hranesc retina pot fi, de asemenea, afectate.

Pentru o evaluare mai completa a starii ochiului tau si pentru a discuta despre aceste simptome, iti recomandam sa te adresezi unui specialist oftalmolog. Acesta poate sa iti ofere un plan de tratament adecvat, care s-ar putea sa includa administrarea de picaturi de ochi pentru reducerea inflamatiei sau a altor simptome.

Te sfatuim sa nu amani programarea la specialist, deoarece conditiile netratate pot provoca probleme pe termen lung.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmezi recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/oftalmologie.

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-vedere/abraziunile-corneene_3791
sfatulmedicului.ro/Inflamatiile-ochilor/uveitele-cauze-simptome-tratament_391

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: