senzatia de corp
As dori sa stiu pana la ce varsta se pot lua anticonceptionale?Ma numesc Elena, am 43 de ani si le iau de 10 ani, in tot acest timp corpul meu nu a suferit modificari importante, in sensul ca nu am luat mult in greutate, insa am colesterolul mare(280) simentionez ca iau Jeanine [continuare]
Am 39 ani, am facut un control egogarfic in urma unor dureri in zona inimii (intepaturi la o anumita frcventa), si a senzatiei de sufoacre. Mi-sa spus ca este din cauza stresului si a lipsei de calciu. De o saptamana am inceput sa iau calciu cu vit D, magneziu forte cu B6, o jum. de pastila de calmepan seara la culcare. Cu toate acestea, de intepaturile ca de cutit din zona inimii nu am scapat. Am si cate 3-4 crize pe zi. Nu stiu daca sa ma adresez la un medic cardiolog sau sa astept sa-si faca efectul calciul? Va multumesc, Va doresc multa sanatate Daniela [continuare]
numai beau de circa 6 ani.dar ocazinal am gustat doua trei guri.ieri seara am gustat doua guri de vin.in cateva minute am inceput sa stranut imi curgea nasul aveam mancarimi pe tot corpul si miau aparut bube pe corp.in maxim 2 ore au trecut.mi sa mai intamplat odata dar nu miau aparut bube.mentionez ca am psoriazis si folosesc unguent advantan.ceva e in neregula stiu dar nu gasesc motivulpt ca pana acum 6 ani beam mai vrecvent.ast raspuns cu stima si respect [continuare]
buna seara,am 35 ani,sunt supraponderala(am 102kg la 160 cm) si ma confrunt de cateva zile cu niste stari de rau nasoale:ma apasa ceva in partea stanga pe inima,nici nu pot sa stau pe partea stanga caci am senzatia ca ma sufoc,respir mai greu,simt nevoia sa casc si sa ragai mereu,parca ma mai usuruez asa.am facut acum 3 luni un ekg si medicul de familie mi-a spus ca a iesit bine.am pulsul mai mare (ccc 105-110) de cand ma stiu dar acum simt si palpitatii care se urca asa spre gat.cand si cand ametesc,ma apasa si in capul pieptului ca si cand as as avea o greutate pe stomac si pe inima!m-a apucat o groaza teribila de imi vine sa plang!oi avea ceva grav la inima?ce imi recomandati?analizele de sange sunt bune,le-am facut luna trecuta cand am fost internata pt. o colica renala!urasc spitalele dar vreau sa scap de starea asta de rau care imi afecteaza serios viata!zici ca acum mor,asa ma simt,daca intelegeti ce vreau sa spun.multumesc mult pt raspunsuri si pt timpul acordat [continuare]
am nevoie de ajutor...de o luna am mancarimi puternice vaginale exact inainte cu aprox. 3 zile de a avea menstruatia si o secretie branzoas fara miros....mancarimile sunt puternice dar nu am aceasta senzatie decat cateva zile...reaparand iar inainte de menstruatie, va rog ajutati-ma...tin sa precizez faptul ca am acelasi partener de 6 ani... nu folosim prezervativ pt ca am sterilet, in urma unui control la ginecolog mi s-a spus ca am anexita cronica si vaginita cronica, uneori am dureri insuportabile in parte drapta in timpul actului sexual, am luat tratament, mi-a trecut o perioada de timp dupa care mi-au aparut durerile din nou si acum...de aprox. o luna aceste mancarimi...mai vreu sa precizez ca am 2 intreruperi de sarcina si ca folosesc foarte mult creme ( nu neaparat pt. zona intima)....AM nevoie de un ajutor......VA rog din suflet... VA MULTUMESC [continuare]
Am atat nevoie de indrumare...In urma cu 2 saptamani am fost operata de apendicita si la ovar (diagnosticul fiind apendicita acuta congestiva si peritonita serica localizata - peritonita fiind cauzata de pleznirea unui chist de pe ovarul drept). Starea in care am ajuns la urgente era destul de urata: un rau generalizat in corp si varsaturi violente, febra si dureri puternice in fosa iliaca dreapta. Dupa operatie febra a persistat. Am tinut tratament cu ampicilinatimp de 7 zile, apoi am continuar cu augmentin deoarece facusem o usoara pneumonie . Am ajuns acas si lucrurile s-au linistit in schimb, de 3 zile durerile in zona ovarului au revenit si sunt violente, indentice cu cele dinainte de operatie. Ieri starea s-a inrautatit revenind si temperatura, stari de lesin, si senzatii de varsaturi odata cu durerile. Astazi am fost la chirurgul care m-a operat pentru control, dar nu a reactionat nici cum la ceea ce i-am spus. Si nu stiu ce sa fac. Sunt destul de reticenta in a relua un... [continuare]
am o intrebare ma simt foarte alert ,am senzatia ca fac totul foarte repede (miscarti ale corpului etc.) desi nu e asa, e un fel de panica, nu stiu de ce, chiar acum mi se intampla in timp ce scriu, nu am mai patit de mult dar mi s-a mai intamplat cand eram mic, ce ar putea fi? [continuare]
O sa va descriu o parte din starile mele. Sper sa nu ma intind prea mult. Un sfat mi-ar fi de mare ajutor,va rog. Am 22 de ani. De ceva timp, de foarte multi ani mai exact, am inceput sa fac vizite regulate la doctor. Mai mult pe ascuns, fara sa cunoasca niciun membru al familiei, niciunul dintre prieteni. Am facut tot felul de analize si teste posibile. Dar inca nu pe toate, si acest lucru ma ingrijoreaza. Ma tem mereu ca o sa dezvolt o tumoare printr-o parte a corpului, in special craniana sau zona pelviana. Ma ingrozesc ca as putea avea paraziti intestinali, sau mai rau, polipi de care habar nu am. Anual imi fac analizele generale, iar cateodata, in functie de cel mai mic simptom, solicit consultatie specializata. Imi petrec timpul cautand simptome si tratamentul bolilor si imi permit sa fac haz de necaz, spunand ca probabil am mai multe cunostiinte medicale decat orice alt farmacist. Pe teama capatarii unor boli grave, am inceput ( in ultimele luni) sa ma sperii de... [continuare]
Buna dimineata! Sunt tot eu, crina, si imi cer scuze k deranjez din nou... Din pacate nu pot merge la o consultatie pentru ca lociuesc intr-un oras mic si s-ar afla prea repede... Ati putea sa imi spuneti cum se manifesta acea " menstruatie peste sarcina"? Ar trebuie sa vad schimbari ale corpului meu in aceasta perioada (sa ma ingras, sa mi se mareasca sanii, sa imi creasca burtica)?... va multumesc [continuare]
buna seara, Am 28 de ani si mi se intampla cateodata ca in timpul actului sexual sa simt senzatia de uscaciune vaginala. M-am gandit la inceput ca este un rezultat al partidelor "pe fuga", insa m-am convins ca nu mi se intampla doar atunci. Ce poate fi? [continuare]
Buna ziua!Am o problema.De fiecare data cand ma asez in pat seara ma simt de parca ar fii un cutremur in corpul meu.Tootul incepe de la cap si se termina pe sira spinarii! Va rog ajutati-ma!Multumesc anticipat! [continuare]
Buna dimineata! Sunt tot eu, crina, si imi cer scuze k deranjez din nou... Din pacate nu pot merge la o consultatie pentru ca lociuesc intr-un oras mic si s-ar afla prea repede... Ati putea sa imi spuneti cum se manifesta acea " menstruatie peste sarcina"? Ar trebuie sa vad schimbari ale corpului meu in aceasta perioada (sa ma ingras, sa mi se mareasca sanii, sa imi creasca burtica)?... va multumesc [continuare]
Buna!Cam de vreo saptamana incep sa respir din ce in ce mai greu.Simt ca parca ma apasa cineva pe piet tot timpul,plus ca am senzatie de "nod in gat" si inghit tare greu.Trebuie sa i-au o gura buna de aer ca sa simt "ca am aer destul".Cateoda parca simt ca nici nu mai am aer si am senzatia de sufocare.Va rog sa imi raspunde-ti.Multumesc mult. [continuare]
acum aproximativ 2 ani lucram in italia si intr-o seara in compania mai multor prieteni am tras 2 fumuri dintr-o chestie alba (nu stiu cum se numeste nu era cocaina nu era ceva puternic care se arde in staniol si fumul in tragi in plamani)..in fine......toate bune si frumoase am ajuns acasa in care toata noaptea am avut o durere de dinti insuportabila in care nu am dormit deloc si am fumat mult(precizez am fumat tigari obisnuite).dupa o noapte de durere dimineatza nu am mai suportat si am luat un algocalmin sa ma lase durerea ,ceea ce nu sa intimplat la o jumatate de ora am mai luat si o aspirina dupa cere aproape instantaneu a inceput sa imi bata inima tare si am cazut jos fiind constient.in fine m-au luat la spital cu ambulantza le-am explicat cum s-a intimplat mi-au facut un EKG dupa care mi-au dat drumul acasa.Credeti-ma de atunci am tot felul de simtome ma simt ciudat am facut o gramada de analize nu mi-au gasit nimik doctorii.Simptomele la inceput erau foarte severe(imi... [continuare]
Acum 3 ani am suferit un atac cerebral. Am avut dubla paralizie, nu am putut inghiti nimic (nici scuipatul), am fost hranita doar prin perfuzii; am fost operata pentru tubul de hranire, corpul l-a respins. Dupa 45 de zile, mi-am revenit aproape complet. Slabisem fff mult, ajunsesem la 49 de kg de la 68 kg. Acum, am ajuns la 83 kg. Ma ingras si dintr-un pahar de apa. Chiar nu stiu ce sa mai fac. Vreo sugestie, vreun sfat, va rog? [continuare]
buna ma numesc gabriela am 44 de ani si ma comfrunt cu o problema la care nu am un raspuns mai clar. Am dureri frecvente de cap ameteli,lipsa de aer,un nod in gat si o permanenta senzatie de teama.Cand am crizele astea simt o senzatie de caldura apoi frisoane. [continuare]
buna ziua! am o problema...in urma cu 3 luni m-am jucat cu prietenul meu...eu sunt virgina. eu zic ca nu a avut loc un act sexual ca nu a ejaculat in mine si nici nu m-a penetrat(adica a facut-o foarte putin)...mi-a fost frica si am luat pastila de a 2a zi...dupa o luna am facut un test de sarcina pt ca nu puteam dormi noaptea ma tot gandeam la asta, acesta a iesit negativ, m-am linistit pt un moment iar in urma cu vreo sapt am facut altul si acesta a iesit negativ, dar totusi nu sunt linistita ma simt obosita si am senzatia ca m-am ingrasat, menstruatia e normala dureaza 4 zile si vine la timp( am citit pe net ca unele femei pot avea chiar daca sunt insarcinate)...va rog sa imi ma sfatuiti ca nu prea am liniste, toata ziua ma gandesc la asta...va multumesc [continuare]
Buna seara ! As vrea si eu o parere daca se poate. De 7 zile am facut sex neprotejat de 3 ori in aceeasi seara.( mentionez ca am facut dupa 4 zile de la terminarea menstruatiei). Acum de 4-5 zile prezint niste schimbari ale corpului... cum ar fii : sanii sunt ceva mai mari decat de obicei.,...la atingere ma dor putin( nu numai la atingere),, si sunt altfel de cum erau inainte. Ma doare spatele in fiecare zii , am o stare de somnolenta ( as dormii toata ziua) , sunt foarte balonata fata de cum eram inainte, si am dureri si in zona ombilicului . Astept un raspuns va rog frumos..Va multumesc!!! PS: De la cate zile de la contactul sexual se poate face testul de sarcina? [continuare]
Va rog sa mi dati un sfat.Sunt foarte speriata. Aveam o senzatie de usturime si o usoara mancarime si am mers la farmacie si d-na farmacista mi-a dat lomexin ovule , unul singur. L-am pus si a doua zi am inceput niste mancarimi oribile. Am crezut ca mi trece m-am spalat bine dar nimic e mai rau. M-am intors la farmacie si mi-a dat flucovim o pastila. Va rog ajutati ma cu un sfat. O fi alergie sau ce s-o fi intamplat cu mine? Cum scap acum de mancarime, acum chiar in vine sa ma urc pe periti de mancarime! Flucovim l-am luat azi dimimeata si parca s-a mai micsorat un pic senzatia de mancarime. Sunt speriata, asa ceva nu am mai patit. Va multumesc mult pentru orice raspuns! [continuare]
Am o durere in piept! Nu o am tot timpul,ci doar periodic,dar totusi destul de des. De vreo saptamana parca am tot timpul o senzatie de emotie tot timpul,ca si cum m-ar trece niste fiori la aflarea unei vesti. Nu stiu cauza declansarii acestei stari. Cand am aceasta "criza" simt ca si cum ceva m-ar apasa pe piept,nu prea tare si parca inima bate mai puternic. Ce afectiune as putea avea,ce a provocat-o si cat este de perioculoasa? [continuare]
BUNA SEARA, AS DORI SI EU UN RASPUNS CUMVA .DIAGNOSTIC MEDIC CANDIDA ,DAR NU DUPA ANALIZE ACOLO NU MI-A IESIT NIMIC ..CRED CA DUPA OCHITRATAMENT CU APA DE GURA SI ANTISTAMINICE DOUA LUNI ,SCHIMBAT TRATAMENTULLA DOUA SAPTAMANI ..SI NICI UN REZULTAT DUPA O SAPTAMANA SIMPTOMELE REVIN :DURERI IN GAT AFTE ,AM SENZATIA DE DURERE A LIMBII SI PE ESOFAG IN POZITIA CULCAT O SENZATIE DE ..HARCAIALA CA SI CUM AS FI RACITA ,TUSESC PUTIN PENTRU A SCAPA DE ASTA SI SIMT UN MIROS CIUDAT IN GAT ADICA URAT .MI-AR FI DE FOLOS UN RASPUNS MULTUMESC . [continuare]
am o intrebare!poate careva dintre voi a intalnit asa ceva. in dec 2008 mama mea, in varsta de 54 de ani a suferit un avc, fara modificari(maini,picioare,gura sau altele) a simtit o durere in spatele ochiului stang, slabiciune, furnicaturi in cot si in laba piciorului. am mers la doctor, a facut tratamentul de rigoare si a ramas cu niste parestezii. am mers la fundeni pt tratarea lor si i s-a prescris depakine chrono si fluoxatin(sper ca am scris corect) paresteziile apar in mom cand este obosita sau se enerveaza. cand se enerveaza, pe langa parestezii ii apare urmatoarea senzatie: ca un cerc pe cap, deasupra fruntii la 3 degete, plin de ace care se indreapta spre crestet. tot de atunci nu poate sa intoarca brusc capul. la o astfel de miscare ameteste imediat. o asistenta medicala i-a recomandat si un control la ureche, deoarece a intalnit cazuri de vertij cauzat de o inflamare a acesteia. in cazul in care cele descrise mai sus au fost intalnite de unul dintre voi va rog sa ma... [continuare]
Hello , de 3 zile prezint arsuri , la inceput bucale ( au debutat prin senzatia de mentolat , aparuta pe stomacul gol ) , si mai nou gastrice , in tot tractul digestiv ...am arsurile incepand din cavitatea bucala , continuate pe esofag si pana in abdomen .Gustul se modifica uneori , fiind amar , sau usor dulce , fara sa fi mancat ceva anume . In aceasta seara vad ca arsurile iradiaza in muschii spatelui si chiar in palme si tricepsi ... Mentionez ca destul de des prezint dificultate la deglutitie, dureroasa si persistenta ! Imi este cumplit de teama sa nu am un cancer esofagian sau gastric , nu am mai avut probleme pana acum si sunt genul de persoana care face indigstie ff greu !! [continuare]
Buna ziua,va rog frumos daca se poate sa/mi ziceti si mie tot ce se poate despre varicela( varsat de vant).......l/am luat de la o verisoara care l/a avut acum 2 saptamani,intre timp ei i/a trecut si m/am infectat eu.........insa la mine se manifesta mult mai grav,am avut temperatura vreo 3 zile,senzatia de mancarime este prezenta mai mereu si am mult mai multe vezicule pe intreaga suprafata a corpului.....................As dori sa stiu ce alimentatie este mai adecvata pe toata perioada varicelei....si daca exista posibilitatea sa imi ramana urme in special pe fata pentru ca am un ten foarte foarte sensibil.Va multumesc! [continuare]
Citind pe forum doresc si eu sa pun o intrebare in speranta unei lamuriri de specialitate. Am 60 de ani sint inca foarte activa, am luccrat in contabilitate 40 de ani avind functie de conducere23 ani.Amiesit la pensie(scriptic)dar in fapt cumulez inca de 6 luni aceeasi functie pentru ami preda activitatea.Ce ma ingrijoreaza in ultimul timp este insomnia de care sufar tot mai mult,senzatia ca nu am aer,cu toate ca la inima nu am absolut nimic.Nu am folosit niciodata calmante si adjuvante de nici un fel,considerind ca prin vointa poti face minuni,ba din contra am cautat sa ridic moralul altora.Acum simt ca ma depaseste ceva.Ce sa fac? [continuare]
buna am 21 ani si de 2 ani ma confrunt cu o boala daka o pot numi asha foarte neplacuta,cand ies in public ma simt foarte emotionat si asta parka imi afecteaza mersul si simt ca imi tremura tot corpul,parka mii se accentueaza foarte tare emotiile ,mai ales cand maduc sa rezolv ceva sau stau cu cineva de vorba simt ca imi tremura foarte tare capul.. si tot corpul! Aceste simptome mii se accentueaza foarte tare cand fumez,dimineata cand ma trezesc ma simt rau si am greturi....in ultimul timp ma cam ustura tare si ochii,as avea nevoie de un sfat sau de o parere fiindca nu ma pot confrunta cu problemele zilnice si stau mai mult inchis in casa.multumesc.... [continuare]
sunt medic stomatolg si lucrez de 7ani .am hernie de disc diagnosticata de vreo5 ani,cu 4 episoade acute de lombosciatica,cu dureri groaznice si blocaj total.ultima criza acum 3luni a fost cea mai puternica am stat 3 saptamani la pat si am mers la fizioterapie.am luat multe calmante,puternice de la ketonal ,midocalm pana la arcoxia,tratul si inca ceva acum nu-mi amintesc defel ca au fost destule.recunosc cu suparare pe mine ca nu fac sport,sunt putin supraponderala si lenesa dar nu am timp pt mine pt ca am o fetita de 3 ani si tot timpul meu liber de cand plec din cabinet este al ei.un pic mi-e mai usor acum ca merge la gradi.am fost la neurochirurg care zice operatie,fizioterapeutul zice sedine de-ale lor de care am facut in decurs de 5 ani de multe ori.ajuta pe moment apoi e la fel am fost la felix la bai,fiind din timisoara am mai fost la strandul cu apa termala sanmihai dar rar.sun constienta ca tb sa fac mai multe pt mine si scuza cu nu am timp e aiurea pt ca nu prea ma crede... [continuare]
Apetit sexual scazut si erectie slaba
De aproximadiv doua luni observ o scadere constanta a apetitului sexual. Nu ma mai excita situatii si stari pe care inainte le gaseam extrem de excitante/incitante (cum ar fi swingul). Partenera nu ma mai atrage din punct de vedere sexual desi are un corp superb si de cate ori am incercat am avut erectie foarte slaba si de multe ori m-am oprit in timpul actului. Aceeasi problema o am si cu alte femei. [continuare]
Pot adormi instantaneu sau a fost un soi de ratacire ?
Mi s-a intamplat ceva ciudat si parca nu am liniste de atunci. Pana nu de multa vreme ma luptam cu insomniile, dar de cateva luni, pot spune ca adorm relativ bine. IN zilele trecute am calatorit cu autobuzul. NU am avut senzatia de somn, nu simteam o oboseala anume. Priveam pe geam, ca orice pasager pana cand am ajuns la marginea orasului meu. La un moment dat, am vazut pe geam, ca autobuzul tocmai pleca din statia la care trebuia sa cobor...Am fost nevoita sa cobor la urmatoarea statie care de fapt era autogara. Ma intreb: oare am adormit instantaneu,timp de 10 minute sau s-a intamplat altceva cu mine. Nu mi s-a mai inamplat asa ceva... sa adorm fara sa simt ca imi este somn... Ce poate fi? [continuare]
Buna dimineata! In urma cu 5 sapt am suferit o criza de rinichi,am urmat un tratament insa de ceva vreme am o durere vaginala mai intensa dupa ce urinez..am mereu senzatia ca nu am urinat suficient.intrebarea mea ,ar fi daca aceea durere poate fi provocata de la eliminarea calcului renal sau pur si simplu e cazul sa consul un medic ginecolog? [continuare]


Urmareste Sfatul Medicului
Aboneaza-te la Newsletter