sarcina extrauterina dureri de dupa operatie
Buna seara sunt foarte ingrijorata! Ma numesc Adelina am 27 de ani, pe data de 24 decembrie a fost prima zi a ultimului cm dupa calculele mele data conceperii a fost 6 ianuarie! Acum 2 zile mi sa facut o ecografie transvaginala sa vazut sacul dar nu si embrionul! Am facut 2 analize beta hcg prima având valoarea 15090 iar a2a 21366,am din nou control marti dar sunt foarte speriata! Poate cineva sa interpreteze aceste valori? O seara buna [continuare]
Cat poate dura pana trece amorteala dupa operatia l4 l5 ?
Am fost operat pe 4 martie de o recidiva la l4 l5 ,aveam o parestezia si un deficit motor respectiv nu puteam sta pe vârful piciorului stâng, cu care am rămas si dupa operație ,plus ca aveam si o imflamare a sfincterelelor,. Cat ar dura recuperarea dupa o astfel de operație?Am stat cam o lună de când a apărut parestezia pană la operație . [continuare]
Buna ziua.Sunt disperata am nevoie de o speranta cat ar fi de mica.Am deja 3 avorturi spontane si un singur copil.Am facut 6 teste de sarcina toate pozitive dar foarte slab.Vineri am fost la doctor dar a zis ca nu vede nimic.am facut testul de sange vineri (39,18)Maine dimineata fac urmatorul test sa vad daca creste valoarea.Mentionez ca nu am deloc sangerari nu ma doare nimic sanii nu sunt umflati deloc dar foarte sensibili la atingere.Credeti ca am vreo sansa sa fie ok? [continuare]
Dupa operatie fiere ma doare operatia. de ce?
Buna Seara. Am o problema. In februarie 2020 m-am operat de fiere laparascopic pentru ca aveam piatra. Am tinut regim 3 luni apoi am inceput sa mananc normal. La operatia laparascopic mi-am fost facute 4 gauri in abdomen. Gaura de sus din capul pieptului ma doare. Ma inteapa si este umflata. De la ce se poate intampla? [continuare]
Bună ziua! În urma cu 6 săptămâni jumătate am suferit o operație de ligament incrucisat anterior și meniscectomie partiala interna cu grefa din tendoanele gracilis și semitendinos se fixează cu sistem tightrope femural și cu șurub peek 9/35 mm arthrex, am început recuperarea și uneori mi se duce genunchiul în fata, e din cauza musculaturii slăbite? Si, mai simt durere sau ardere atunci când merg în partea de interior a piciorului, intre taietura mare si cea mica a operației și în partea de jos a rotulei, e normal sau e ceva grav? E încă umflat, e normal? Se mai aud trosnituri, pocnituri, e normal? Se poate rupe usor noul ligament! Ma scuzați de deranj! Va mulțumesc mult! [continuare]
am fost operat in luna ianuarie de hernie de disc L5S1.De vreo 2 saptamani am o senzatie de a urina tot timpul si un disconfort al sfincterului anal plus ca, atunci cand stau mai mult in picioare ma mai doare spatele(coloana).Ma poate ajuta cineva cu un sfat, sau ce ar putea fi? [continuare]
buna ziua! sotul meu a fost operat de hemoroizi de gradul IV si nu reusesc sa gasesc un regim alimentar pt a ii regla tranzitul.problema cu care ne confruntam nu este constipatia ci iesitu afara prea des( undeva la 4 scaune in decurs de 3 ore.mentionez ca scaunul este normal).va rog ajutati.ma cu o dieta!am tot citit pe internet ce regim trebuie tinut si nu gasesc nimic concret.m.au sfatuit fara prajeli, de condimentat nici nu mai vorbesc.AM nevoie sa stiu ce legume ii pot face pe grill, dimineata ce poate manca?VA MULTUMESC [continuare]
Ce se intimpla daca dupa operatie de chist hidatic hepatic apare febra?
Este ceva grav [continuare]
Buna ziua, In urma cu o saptamana am fost operata la ambii ochii cu laser. As dori sa stiu daca este in regula sa ma vopsesc pe par sau poate afecta in vreun fel ochii? Bineinteles ca sunt constienta ca trebuie sa am grija cand ma spal pe cap sa nu intre apa sau sampon. Insa simpla aplicare a vopselei pe par ma poate afecta in vreun fel? Multumesc! [continuare]
Este posibil sa apara o sarcină daca am sangerari dupa ce am luat pastila de a doua zi ??
Ultima zi de menstruatie a fost pe 21 mai , pe 23 mai am avut contact neprotejat si am luat pastila a doua zi dimineata la 8 ( vineri ) si cea de a doua a treia zi la 12( sambata ) , iar de miercuri noaptea am inceput sa am sangerari ( foarte abundente ) ma poate lamuri cineva de ce ? Este doar o reactie adversa ,sau ce se intampla ? [continuare]
De ce fiului meu de sase ani i s-a intarit burtica a doua zi dupa operatie??
Fiul meu a fost operat acum e zile de apenticita,dar a doua zi observ k i s-a intarit burtica,e motiv de ingrijorare? [continuare]
Ramane semn mare dupa operatia cu laser?
am un rinichi mult mai mic si este deplasat mai in fata daca asi vrea sa ma operez cu laser ramane semnul mare sau nu? [continuare]
(4010-(4013) uter leiomiomatos-noduli multipli cu zone dens celulare,fara activitate mitotica decelabila si arii largi de hialinizare densa.ovare cu chiste foliculare,corpi albicans.discrete leziuni de salpingita cronica unilaterala(4015).endometru comprimat,atrofiat. [continuare]
cum se interpreteaza existenta celulelor mesoteliale activate in tesutul prelevat ,din uterul extirpat ? MUltumesc. [continuare]
am un frate a fost operat la coloana doua saptamini in urma a inceput fizio terapia dar nu poate sa se urineze si deasemeni are probleme cu scaunele cit ar dura toate acestea [continuare]
Recuperarea dupa operatia de hernie ombilicala cu diastazis al muschilor
Buna ziua. M-am oprerat cu o luna si jumatate in urma de hernie ombilicala si diastazis al muschilor drepti abdominali si as dori sa stiu ce exercitii fizice pot face, pentru ca sunt o fire sportiva si pana in momentul operatiei mergeam de doua ori pe saptamana la sala. Medicul mi-a recomandat sa fac miscare cat de cat, pentru a impiedica atrofierea muschilor, insa mi-a mentionat mersul pe bicicleta si banda. Trebuie sa merg la gimnastica medicala pentru a tonifia muschii,trebuie sa fac recuperare sub supraveghere medicala? Va multumesc. [continuare]
Facilitati de tratament
Clinici si cabinete medicale
Ce se face in cazul in care se stenozeaza partea de intestin cusuta? Mai precis, am 10 cm de colon extirpati, la capatul sigmoidului (colectomie segmentara). Am fost operata acum 5 luni si am scaun tot mai greu si subtire. Sunt constiptata si din cauza dietei, am multiple intolerante alimentare. [continuare]
Dupa operatie poate sa recidiveze cancerul de col uterin?
eu astept sa fiu operata de cancer de col uteri n gradul 2 sunt schimbari [continuare]
Dupa operatia de fiere la un an
m-am operat de 1 an si o luna femeie si simt cum in partea dreapta mi se aduna o punga o masez si vomit ma simt ca si cu fierea exact am avut un colier de pietricele ce sa fac am 2 copi mici si sunt gravida [continuare]
Mentionez ca am fost operata acum o saptamana si tin regim alimentar timp de 2 saptamani, As dori sa stiu daca am voie sa consum cafea si ciocolata. Multumesc anticipat! [continuare]
Buna ziua!Acum 10 ani am fost diagnosticata cu luxatie de sold bilaterala congenitala si prin urmare am fost operata.Problema este ca in urma acestei interventii am cateva cicatri ci ce ma complexeaza putin(nu pot purta orice fel de pantaloni scurti,rochii sau fuste,iar la innot e destul de jenant cand toata lumea se uita pe furis la mine si se intreaba ce-am patit).As dorii informatii din experientele voastre personale(sa nu) legate de operatiile estetice.Mentionez ca am 16 ani.La aceasta varsta as putea sa ma operez? [continuare]
Am fost operat acum 4 luni de zile de peritonita. De doua zile s-a inrosit iar acum a inceput sa iasa mizereie. Este un lucru de ingrijorat sau se rezolva doar cu antibiotice. [continuare]
Buna ziua.Am 21 de ani si in urma cu 7-8 zile am primit o lovitura in gat din greseala.Am fost la medic pentru ca ma durea foarte rau,nu puteam sa inghit si simteam constant nevoia sa imi sustin gatul.Mi a recomandat diclofenac si tantum verde.De ieri insa simt o intepatura puternica,nu pot sa vorbesc (cu cat vorbesc mai mult cu atat doare mai rau) si am impresia ca am ceva in gat si oricat de mult as inghiti nu se duce,ceea ce ma impiedica si sa mananc.S a mai confruntat cineva cu aceasta problema?Sunt ingrijorata pentru ca incepe facultatea in curand si nu pot nici sa vorbesc. [continuare]
M-am operat pe 05.07.2015 , acum o saptamana . Am voie sa fumez o tigara-doua acum? Am varsta de 14 ani . Multumesc anticipat ! [continuare]
Buna seara. Acum 2 ani de zile m-am operat de unghie incarnata la piciorul stang la degetul mare . Totul a fost ok . Ce vreau eu sa aflu si daca totul merge bine , este daca unghia mi-a crescut corect. In momentul de fata are o lungime cu 30% mai mica decat o unghie normala si este groasa si in latime cam cu 40% mai mica ca unghia normala . Eu cred ca nu a crescut bine si am capatat o infectie sau ceva . [continuare]
Cat dureaza refacerea dupa operatia de prostata, operat chirurgical?
Buna ziua, tatal meu a fost operat de curand de prostata chirurgical si nu cu laserul datorita faptului ca prostatat era foarte marita. medicul a spus ca au scos 180 gr de acolo. A stat trei zile la reanimare apoi a fost mutata la salon. Are 60 de ani, sufera de diabetul- face insulina, si tensiune pe deasupra. De 5 zile este on salon dar nu are forta sa se miste sau sa se ridice in picioare. Este normal? Are de asemenea moralul la pamant. Astept cu nerabdare un raspuns. Va multumesc anticipat! [continuare]
Buna ziua ce pot manca dupa operatia laparoscopia exploratorie?
Am facut laparoscopie exploratorie si mi sa gasit mici aderente si trompele infundate [continuare]
Programează-te rapid la medicii recomandați de SfatulMedicului.ro prin serviciul de programări Clickmed
Găsești peste 7500 de medici cu program disponibil
Alege medicul potrivit pentru: Ginecologie , Ecografie , Mamografie , Infertilitate .


Urmareste Sfatul Medicului
Aboneaza-te la Newsletter