sarcina extrauterina dureri de dupa operatie
Buna seara Am avut fimoza,dupa o luna si ceva m-am dus la consult (spre rusinea mea) Operatia a decurs ok,anestezie locala , m-a durut foarte tare(eu sunt mai sensibil) Am fost pansat primele 3 sau 4 zile , in tot acest timp mare discomfort si dureri, timp de o saptamna ma jena foarte tare in timp ce mergeam,uneori ma durea,am fost la consult de 5 ori pana acum. Operatia am facut-o pe 25.septembrie.2017 iar la ultimul control ( pe 6 octombrie) medicul a spus ca imi poate scoate atele dar o sa doara sau le poate lasa sa se topeasca (unele s-au topit deja).Am ales sa se topeasca si citind tot felul de chestii pe net nu am gasit raspunsul. Cand o sa pot avea act sexual ? O sa existe durere in timpul actului sau la ejaculare.Cand am erectie tot mai exista durere (banuiesc ca din cauza atelor). O sa am o viata sexuala normala?Sunt foarte speriat,acum nu ma mai jeneaza si nu am dureri(foarte rar doar la erectie). In cat timp se vor topii atele si cum sa-mi "reincep" viata... [continuare]
Despre cavernom(hematom( . dupa operatie?7?
Acum 2 luni tatal meu a suferit un accident vascular dupa care ni s-a spus ca trebuie operat pt a indeparta un cavernom(hematom). Operatia a decurs bine dar mai are dureri de cap ce parere aveti? Va multumesc. Operatia a fost facuta la Institutul national boli neurovasculare nr9 [continuare]
Buna ziua puteți sa ma ajutați și pe mine cu niste răspunsuri va rog pe data de 31 și 1 Ianuarie am avut contact neprotejat cu prietenul meu , ciclul meu menstrual este destul de neregulat , pe data de 13 mi a venit menstruația care a durat 5 zile , câteva zile după mi au crescut sânii , sunt mai sensibili la atingere deși nu ma dor am Avut mici dureri in partea de jos a abdomenului dar doar intr o zi și au durat câteva minute , câteodată ma doare capul , sunt destul de obosita și am Amețeli din când in când si crampe , poate sa fie și vorba de stres ? Am făcut 2 teste de sarcina barza pe data de 18 24 și 29 Ianuarie și toate au iesit negative , dar eu ma simt in continuare așa poate fi de la faptul ca trebuie sa mi vina Menstruația? Se mai pune problema de o sarcina ? Am citit și depsre sângerare peste sarcina și ma gândeam sa nu fie vorba de o sarcina ectopica . [continuare]
Pot purta ocazional lentile de contact dupa operatia cu lasik?
Buna ziua. In urma cu 7- 8 ani aveam o miopie de -18 (ochi drept) si -15 (ochi stang). La dreptul am facut implant de cristalin iar la stangul operatie cu laser (lasik). In urma acestor interventii am ajuns la o miopie mai "pamanteana", adica -3,50 si -5. Inainte de aceste interventii am purtat lentile de contact iar dupa deoarece miopia este mult mai mica port ochelari. Nu am mai pus lentile de contact deci de vreo 8 ani dar anul acesta imi doresc sa port ocazional lentile si nu stiu daca este indicat dupa aceste interventii. Imi puteti da un sfat? MUltumesc [continuare]
Buna ziua, acum 2 luni m am operat de monturi la piciorul stang, am inceput kinetoterapie dupa 6 saptamani, iar acum dupa 2 luni si ceva inca nu m am recuperat, nu pot indoii la maxim degetul mare de la picior, am durere, articulatie talpii la fel a ramas blocata, cum reusesc sa ma recuperez mai repede ? Nu pot sta pe varfuri, nu stiu ce sa fac sa imi revin inapoi , de tocuri nu mai zic ca nici nu le pot incerca… [continuare]
Sarcina la o luna dupa un avort intern..am nevoie de sfaturile dvs.
Buna ziua..acm o luna am suferit un chiuretaj in urma unui avort intern .Dupa 2 sapt. de pauza de la avort dupa recomandarea medicului.... am facut sex neprotejat si am ramas insarcinata exact la o luna de la avot. Ce sanse am ca sa duc fara probleme sarcina pina la capat....si ce riscuri ar exista? Cu siguranta sunt sau au fost multe doamne in situatia mea...as avea nevoie de sfaturile voastre ...daca cunoaseti asemenea cazuri. Va multumesc anticipat [continuare]
Revenirea la locul de munca dupa operatia de apendi
buna seara pe data de 8.11.2011.am facut operatie de apendicita,cu anestezie rahie,am medical pana pe data de 25.11.2011,,initial la exterior operatia arata ca se vindeca,dar pe interior simt inepaturi.intrebarea mea este:dupa aceasta perioada de medical e nevoie sa imi iau inca o sapt de medical ca sa ma refac mai bine(mentionez ca lucrez intr-un mare magazin de incaltaminte si este totusi efort),sau nu mai este nevoie? va multumesc! astept rasp dv cu respect liliana [continuare]
Am suferit o operatie de ulcer perforat in urma cu 3 luni. Datorita faptului ca am urmat regimul alimentar, am renuntat la fumat, nu am consumat alcool, nu am depus efort fizic timp de 2 luni (+concediu medical) recuperarea a evoluat favorabil. Intrebarea mea este daca acum, dupa 3 luni, in curand 4, as putea efectua efort fizic mai intens(cum ar fi schiatul), daca nu ar dauna procesului de vindecare. Sunt contraindicate exercitiile fizice? multumesc mult [continuare]
Buna ziua.Numele meu este Dana,am 38 de ani si de la sfarsitul lunii august anul trecut am o problema ORL care imi da mari batai de cap.totul a debutat ca o simpla raceala...stranuri dese si puternice,secretii apoase abundente si nas ingundat.dupa aproximativ o luna am mers la medicul de familie care mi-a recomandat initial medicatie antialergica,dupa care prednison.dupa o luna de tratament nu s-a observat nici o ameliorare.Am mers la medic orl,dupa toate testele pentru alergie,care au iesit negative,am fost trimisa la o clinica orl din apropiere.Diagnosticul celor de la clinica a fost deviatie de sept,sinuzita cronica,cornete nazale iflamate.Drept pentru care am fost operata in luna noiembrie la clinica respectiva.Problema este ca nici pina in ziua de astazi nu se vede vreo schmibare..in bine.Am exact aceeasi simtomaologie ca si inainte,in plus durere localizata la frunte,maxilare,nu simt nici un fel de gust si miros.Stranut tot timpul,foarte multe secretii apoase,ochi... [continuare]
Este normal sa am așa dureri insuportabile după schimbarea pansamentului ?
Am ajuns in urgente cu o arsura de gradul 2 lor o suprafața mare a piciorului stâng ( am scăpat o oala de lichid fierbinte pe mine ), mi-au curatat stratul de piele si m-au bandajat, doua zile mai tarziu m-au chemat la schimbarea pansamentelor. Menționez ca durerile au fost suportabile pana sa îmi schimbe pansamentul. După am fost avertizata ca voi avea dureri mai severe dar se vor liniștii după 15-20 de min. Au trecut 6 h si durerile sunt din ce in ce mai puternice. Simt ca îmi arde locul ăla si ma ustura încât plâng continuu. Este normal sa ma doară in acest fel? Nu m-au pansat corect sau care poate fi explicația ? Calmantul nu si-a făcut efectul, locul este foarte fierbinte si nu s-a umezit deloc pansamentul cum o făcea in zilele anterioare. Va rog sa ma ajutați cu un răspuns. Mulțumesc frumos ! [continuare]
Cum pot sa fiu sigura ca sarcina a fost intrerupta dupa un avort chiurotaj. ?
Am făcut întrerupere de sarcina avort chiuretaj ,la 2 zile a apărut menstruația a durat 12 zile după 14 zile am avut iarăși menstruația și în luna martie am deja o săptămână întârziere,menționez nu am avut relații sexuale. [continuare]
Cum scap de inflamația și durerea de după procedura de ligaturi hemoroidale??
Acum o săptămână am avut ultima intervenție (din serie de 4) de ligaturi hemoroidale pentru hemoroizi interni de gradul 3, la Laurus. Toată săptămâna am stat în pat 90% din timp. Durerile au fost inițial intense, rezolvate cu Nurofen Forte și Doreta. După 3 zile, acestea nu au mai avut efect. Momentan iau Detralex zilnic și folosesc cremă de gălbenele (făcută acasă, din flori uscate și ulei de măsline). Un hemoroid intern este foarte inflamat, a ieșit în afară și este foarte sensibil și dureros la atingere, blocând anusul (nu poate trece nici gaz, nici scaun). Am făcut băi calde zilnice (de 2-3 ori). Am încercat să nu forțez scaunul (dar din cauza inflamației, e imposibil). Ce aș mai putea face? [continuare]
Efecte secundare dupa operatie de histerectomie
sunt operata de 6 luni de histerectomie totala dar am dureri si usturimi de la buric pana la operatie. Poate cineva sa ma ajute cu un raspuns? [continuare]
Mama mea a facut operatie de cataracta acum 15 zile la OD unde are si glaucom. A fost sub supraveghere medicala 5 zile. In biletul de externare scrie ca este totul OK si urmeaza medicamentatie cu cate 4 pic./zi de Tobradex si Indocollyre. Pana cand ar trebui sa-si puna aceste picaturi si de ce roseata din ochi inca nu a disparut, din contra ori sunt eu paranoica ori mi se pare ca i s-a accentuat. La conssult medicul a chemat-o dupa 2 luini. [continuare]
Durere abdominala dupa actul sexual
Buna seara. Am o teama..Dupa ce am intretinut relatii sexuale cu prietenul meu m-a apucat o durere ingrozitoare in partea inferioara a abdomenului, simteam ca ma doare si inauntru si in jurul coccisului. Durerea m-a tinut aproximativ 2 ore dupa care m-am mai calmat dar inca ma doare daca ma incordez iar cand urinez simt o durere inauntru vaginului. Mentionez ca mi se intampla frecvent din cauza unor pozitii sexuale sa am dureri vaginale. Ce as putea avea? Multumesc anticipat [continuare]
Dureri mari dupa incetarea anticonceptionalelor! urgent!!!
Am o problema!!! Dupa ultimul CM , la recomandarea medicului in urma fibrinogenului marit, am intrerupt anticonceptionalele pe care le iau de 3 ani (acum 3 ani am nascut prin cezariana) Stodette. Asta se intampla acum o saptamana in urma. De aproximativ 4 zile am dureri din ce in ce mai mari de burta si spate, mai mari decat le aveam in timpul CM, azi au devenit si mai dureroare, abia pot sta in picioare, in fund si abia pot merge. Testul papanicolau si controlul ginecologic de luna trecuta au iesit bune. Poate fi un efect de la intreruperea anticonceptionalelor, poate fi o raceala de ovare sau ar trebui sa fac si alte investigatii si daca da, care ar fi acestea??!! Tin sa precizez ca durerea se estompeaza cat de cat la nospa si supozitoare cu diclofenac. Mai am si ameteli sau dureri de cap usoare. Va rog astept raspuns URGENT!!! Sunt foarte panicata! Multumesc anticipat! Laura. [continuare]
Facilitati de tratament
Clinici si cabinete medicale
Buna ziua ! Am efectuat o operatie de colon in urma cu o luna si a-si dori sa-mi spune-ti si mie , dupa cat timp pot face un control sau ce analize imi sunt necesare ca sa vad situatia dupa aceasta operatie ? Cu stima , George N [continuare]
Sa va povestesc pe scurt: eu si cu sotul meu facem mereu dragoste neprotejat.. ultima data mi-a venit ciclul in martie, apoi in aprile deloc. Am facut 2 teste de sarcina, am cumparat de la magazin, care mereu imi ieseau o line si a doua a aparut, dar nu se inrosea, era spre roz mereu .. apoi am tot asteptat, cu speranta ca imi va veni ciclul, dar nici urma. Am mers la ginecolog, unde acolo mi-a luat sange si mi-a facut control ultrasale la ultrasale nu s-a vazut nimic, dar la sange mi-a spus ca e putin catre pozitiv si ca trebuie sa repet acest teste dupa o saptamana. In saptamana aceea mi-a venit ciclul si scurgerari de cheaguri .. mi-a trecut ciclul dupa 4 zile, apoi am mers iar la ginecolog. I-am spus ce am patit, ca mi-a venit ciclul, dar ea mi-a mai facut iarasi testele de sange si ultrasale, iar la ultrasale nu mi-a iesit nimic, ca totul e ok, dar la sange iar mi-a iesit pozitiv si de atunci sunt tot la ginecolog si nici ea nu stie ce poate fi. Va rog, cine ma poate ajuta? [continuare]
Buna ziua. cat e recomandat sa mergi zilnic dupa operatie?
Sunt operat la l4 l5 de 2 saptamani jumatate si dupa o saptamana de la operatie am inceput sa ma plimb circa 30-45 de minute pe zi fara plimbatul pe care il fac prin casa. De ieri o inceput sa ma doara piciorul cam tare. Oare am fortat prea mult ca am mers atata pe jos? As tot merge la cate o plimbare zilnica dar imi e frica sa nu imi fac mai mult rau. Ma puteti ajuta cu un sfat? [continuare]
Recomandari dupa operatia de scoatere a tiroidei
Buna ziua, Mama mea a fost operata la Parhon, in data de 19 Mai 2012. I-a fost scoasa toata tiroida. Ce se intampla dupa aceasta procedura: -prin ce stari poate trece? -care sunt cremele care ii pot accelera cicatrizarea taieturii? -exista vreun pansament specific pentru taietura? -este posibil sa nu poata dormi dupa aceasta operatie? daca "da", cat timp va avea starea respectiva? -care sunt schimbarile care vor avea loc ? -are voie la soare? -exista si tratamente naturiste care pot fi luate o data cu cele de la medic? Daca da, ce anume? Multumesc si sanatate! [continuare]
Nasul arata ca un rat de porc dupa operatie, va ramane asa?
Acum 3 zile mi-am facut o operatie de deviatie de sept cu o corectie a varfului nasului. Din nefericire dupa ce mi-am scos mesele si m-am trezit a doua zi dimineata am ramas inghetat in fata oglinzii. In loc de nas acum am un rat de porc,pur si simplu. Varful nasului este foarte sus iar narile sunt aproximativ rotunde si se vad privind din fata exact ca un rat. Am primit asigurari din partea medicului ca in timp,odata cu dezumflarea, va "cadea" si varful nasului cativa milimetri si ca in general asa se face, adica ti-l ridica mai mult ptr ca este stiut ca in timp va cadea un pic, devenind asa cum imi doresc. Eu chestia asta nu prea o pot accepta ptr ca varful este prea sus. Sunt atat de trist,frustrat si dezamagit de noul nas... Oare sa cred ce spune doctorul sau ma incurajeaza facandu-ma sa mai las sa mai treaca timp pana m-oi obisnui cu el asa si ma voi resemna? O zi faina tuturor [continuare]
Buna ziua!am o fetita de 2 ani ,si de la varsta de 1 an si 9 luni este in colectivitate.Din acel moment a inceput calvarul in 3 luni i-am dat de 4 ori antibiotic pe gura si o data a fost injectabil.A facut otita medie supurata de 2 ori in 3 saptamani.Medicul orl-ist a spus ca are polipii foarte mari si ca trebuie operata.I-am facut operatia si acum,dupa 2 saptamani a inceput iarasi cu febra si o usoara tuse.De asemenea i-am facut analiza sideremiei si a iesti 22 iar media era intre 25 si 101 unitati.IAcum face tratament cu fier si de 2 zile am inceput sa ii da si bronho-vaxom.Este posibil ca aceasta febra si tuse sa fie o reactie la medicament? Inainte sa o bag in colectivitate i-am dat diverse siropuri de imunitate dar fara rezultat. VA rog dati-mi un sfat!ce as putea face sa nu mai raceasca.Din pacate nu pot sa o retrag de la cresa pentru ca nu imi permite stuatia. [continuare]
am avut 2 operatii de varicocel STANG, ultima in spitalul din Zalau, operat de raposatul Dom Doctor TOTH (odihneasca-se in pace), si pana acum juma de an nu am avut probleme. De jumatate de an, am inceput sa am dureri la testiculul drept, am inceput sa vad o mica umflatura si am crezut ca este varicocel drept de data aceasta. Mentionez, ca din cate mi-a explicat domnul doctor toth, el a intervenint in zona abdomenului, a legat o vena ca sa vindece varicocelul, banuiesc ca a avut succes. In Februaria anul acesta am fost la un control urologic la spitalul din localitatea mea, Zalau, si doctorul m-a trimis sa fac un ecograf, unde zicea ca toate sunt in limitele fiziologice normale, deci nu e varicocel (sunt cazuri can ecograful poate fi interpretat eronat???). Am dus rezultatul doctorului urolog, si mi-a prescris VOLTAREN, supozitoare. Am luat tratamentul, dar acum am dureri dupa ejaculare, pret de cateva minute. Se poate sa fie totusi Varicocel drept? Ce sa fie, preblema incepe sa ma... [continuare]
Buna ziua, m-am operat de apendicita pe 14 mai si dupa o sapatamana mi-au fost scoase firele, pot pleca pe 7 iunie la mare ?pot face baie sau doar sta la plaja . Nu am avut complicatii la operatie si nici dupa.Va multumesc [continuare]
buna ziua am facut o operatie de varicocel dupa ce mam operat ma tot intepa inima si imi da niste batai mai mari asa simt eu .Intrebarea este sa imi fi cauzat ceva de la operatie de imi da golurile acelea in piept si palpitati de inima va multumesc [continuare]
Problema epididim stang dupa operatie varicocel
Buna seara, M-am operat de varicocel in februarie acest an, operatie clasica, ca cea de apenticita. La cateva zile a inceput sa ma doara testicolul stang (partea pe care am suferit si operatia) , dupa un set de analize am descoperit ca am klebsiella (nu stiu de unde ca sunt foarte obsedat de igiena, fac sex protejat etc.) Acum am capul epididimului umflat , se simte ca un nodul (am facut tomografie si mi s-a spus ca nu este nimic canceros). Din februarie, de cand m-amk operat si pana acum am luat urmatoarele antibiotice:tavanic, augumentin, biseptol, zinat, si cedax si nici o ameliorare (virusul tot este prezent). Testicolul este un umflat, pietrificat, epididimul este si el umflat si capul epididimului este ca un nodul tare la pipait, ma jeneaza la cea mai mica atingere(ma inteapa) si ma doare cu tot cu picior pana la genuchi, inclusiv genuchiul. Am fost la urologi(doctor urolog Popa din Ploiesti, doctor urolog Sabau,profesorul Jinga de la Panduri Bucuresti, Urolog Voinea... [continuare]
Buna ziua!De cateva zile am fost externata din spital dupa o operatie de eventratie supra si subombilicala in care mi s-a montat plasa de intarire. Din spital mi s-a spus sa tin regim alimetar cam o saptamana bazat pe multa apa,iaurt si supe strecurate,sa nu fac efort si cam atat.Am totusi nelamuriri,nu vreau sa recidivez si sa sufar o noua interventie.As vrea sa stiu daca trebuie sa port centura?Daca trebuie sa dorm intr-o anumita pozitie,adica mai am voie sa dorm intr-o parte pana cand pasa se prinde?Precizez ca sunt si foarte slaba,medicul a spus ca am numai 2mm de tesut adipos,exista riscul ca plsa sa nu aiba in ce sa se prinda?In speranta ca voi gasi raspunsuri va multumesc anticipat! [continuare]
Bureri dupa operatia de hernie de disc cervicala
Am fost operat de hernie de disc cervicala pe 28 octombrie si de atunci ma doare gatul in spate sus aproape de cap. Poate sa fie din cauza cage sau sunt muschii ca noaptea nu pot sa dorm de dureri. Doctorul spune ca nu este de la operatie dar nu stiu ce sa mai cred. [continuare]
Pot face infiltratii in coloana dupa operatie de hernie de disc ?
Va salut, numele meu este Ionel M.si am 27 de ani. am fost operat acum 1 an si o luna de hernie de disc L5 L4 , aveam dureri foarte mari pe piciorul stang. acum am dureri in zona lombara si se duce pe piciorul drept , la 4 luni de la operatie sotia a nascut si am fost nevoie sa ridic copilul , poate sa fie aceasta o cauza de recidiva? Operatie nu as mai vrea sa fac , am fost operat la spitalul Municipal din Bucuresti de Pr.Dr. Iacob Gabriel, am mai auzit de aceste infiltratii in coloana ca au efect , sunt oare recomandate in cazul meu ? ce pret are aceasta interventie ? Sunt oarecum disperat ca viitorul copilului meu depinde de mine si eu nu`s in stare sa ridic 10 kg de jos fara sa am dureri .Va multumesc aniticipat !!!! [continuare]
Programează-te rapid la medicii recomandați de SfatulMedicului.ro prin serviciul de programări Clickmed
Găsești peste 7500 de medici cu program disponibil
Alege medicul potrivit pentru: Ginecologie , Ecografie , Mamografie , Infertilitate .


Urmareste Sfatul Medicului
Aboneaza-te la Newsletter