picaturi oftalmice pentru stafilococ coagulazo negativ
Buna Ziua. Am fost diagnosticat cu stafilococ epidermidis si trichomonas vaginalis in urma cu doua luni am urmat tratamentul prescris de medicul urolog cu Metronidazol si Tavanic, am repetat analizele respectiv spermograma si spermocultura cu rezultat normospermie iar la spermocultura stafilococ epidermidis coagulazo pozitiv. am fost din nou la medic pentru ca resimt o senzatie de apasare si discomfort in zona genitala si medicul mia precizat faptul ca stafilococul epidermidis face parte din flora saprofita si nu e o problema. Din cate am mai citit si eu pe net intradevar asa este dar in stare saprofita stafilococul epidermidis este coagulazo negativ mie la analize imi apare coagulazo pozitiv deci ce trebuie sa fac ? va multumesc [continuare]
Buna ziua, Am 27 de ani si am un istoric destul de incarcat in aceea ce priveste prezenta anumitor bacterii in nas si/sau gat, inca de mica. Banuiesc ca am un sistem imunitar destul de slab, deoarece in copilarie nu era iarna (uneori si primavara) sa nu racesc cel putin o data si destul de sever (cu nas infundat, febra, tuse care am tinea cam 7-10 zile, dupa ce imi trecea raceala). Pentru o imagine completa mentionez ca am fost depistata de mai multe ori cu Stafilococ auriu hemolitic coagulazo pozitiv in nas, dar si cu Streptococ betahemolitic de grup G in gat. Nu imi mai amintesc exact, dar cel putin o data mi s-a dat tratament cu antibiotic impotriva lor. Adica, in ianuarie 2003 a fost depistat Streptococul si la repetarea analizelor in august 2003 atat streptococul cat si staphylococcul erau absenti. In iulie 2008, aparea din nou staphylococcul, insa in gat s-a mentionat flora normala saprofita. De aceasta data medicul de familie mi-a zis sa nu fac tratament. Problemele... [continuare]
Vaccinare streptococica si stafilococica
Fetita mea de 5 ani a fost depistata in urma cu 2 ani cu streptococ betahemolitic A si stafilococ auriu (in acelasi timp). Pentru stafilococ am urmat tratament cu Gentamicina conform antibiogramei 7 zile, iar pentru streptococ cu Klacid (claritromicina)7 zile. Dupa 2 saptamani am repetat exudatul si a iesit negativ; am crezut ca am scapat, dar nu a fost asa. Istoria s-a repetat cam la 3-4 luni de atunci, de fiecare data dupa ce a mers la gradinita. Ultima data, acum 2 saptamani.... acelasi rezultat la exudat. Tratament Gentamicina conform antibiogramei 7 zile, iar pentru streptococ cu Ospen (penicilina) 10 zile. Credeti ca ar trebui sa o vaccinez impotriva streptococului si stafilococului auriu sau exista alte tratamente? In cazul vaccinului, unde se poate face si in ce conditii? Multumesc! [continuare]
Cum se trateaza stafilococul auriu la bebelusi?
Buna ziua ! Am un bebe de 7 luni si....a fost diagnosticat cu stafilococ coagulazo pozitiv. Se poate trata un bebe asa de mic? [continuare]
acum 2 luni am facut un exudat nazal , mi a iesit stafilococ auriu am luat tratament iar dupa o saptamana de tratament simteam o ameliorare dar nu a trecut de tot dupa tratament am facut iar exudatul iar la el mi a iesit stafilococ auriu negativ nu mai aveam bacteria simptomele sunt nas semi infundat , cand respir pe gura simt sputa sus in gat , muci din nas imi vin pe gura , [continuare]
Ascus?am avut tratament pentru 3 luni si după aceste 3 luni tot ascus a ieșit ?
1. Examen BABES-PAPANICOLAU in mediu lichid -Secretie Vaginala Date clinice: UM: Durata ciclului: /zile Nasteri: Avorturi: Leucoree Metroragii Cauterizari Hormonoterapie: Contraceptive hormonale Tratament substitutie Altele Terapie chirurgicala col/uter: Histerectomie totala Histerectomie subtotala Conizatie Altele Status hormonal: Ciclu Sarcina Menopauza Lauzie Alaptare Aspectul colului: Cu leziuni vizibile Fara leziuni vizibile CLASIFICARE BETHESDA Satisfacator pentru evaluare , celule endocervicale prezente ; absente Satisfacator, limitat de: Prezenta importanta de hematii, Prezenta importanta de PMN (polimorfonucleare), Altele Nesatisfacator pentru evaluare I. Negativ pentru leziuni intraepiteliale sau malignitate - NLIM Infectie: Trichomonas vaginal , Candida , Vaginoza bacteriana , Actinomicete , Virus herpes simplex , Altele Alte modificari nonneoplazice: Modificari celulare reactive asociate cu:... [continuare]
Interpretare rezultat secretie uretrala
Buna ziua, Va rog sa ma ajutati sa inteleg rezultatul microbiologic de mai jos: --- Microbiologie: Secretie uretrala-cultura (luata de pe preput si spatele preputului) Rezultat: Flora saprofita: Stafilococi coagulazao - negativi, Difterimorfi, Enterococcus spp - cateva colonii Micologic: negativ --- mam dus sa fac anilizele pt. ca mi-au aparut mici bubite pe preput, ma scarpina rar dar este cand simt ca am acolo ceva, am facut si urocultura care a iesit negativ. Am incercat Canesten dar fara rezultat. Ce as putea sa fac sa scap de bubitele astea? Ma infiora numele de Enterococcus, este ceva grav ? trebuie sa iau Antibiotice (normal dupa antibiograma)? Am o cunostinta la facultatea de medicina care mi a zis sa aplic gentamicina cateva picaturi dimineata si seara in spate la preput... multumesc pentru raspuns! Alexandri [continuare]
Buna ziua. Am fost la spitatul de oftalmologie martea trecuta pentru ca ma durea pleoapa de sus de la ochiul drept si se umflase. Doctorul mi-a spus ca am salazion si mi-a dat tratament cu picaturi oftalmice Netildex. A trecut o saptamana, am urmat tratamentul cu netildex, nodulul s-a mai retras si pleoapa nu mai e umflata...Totul arata ok. Vreau sa stiu daca mai trebuie sa continui tratamentul cu netildex si pentru cat timp? Nodulul nu s-a retrat complet inca il mai simt cand ma ating cu degetul, dar nu e deranjant. Pot sa raman cu el sau trebuie sa ma operez neaparat ca sa-l scot? E posibil ca acest nodul sa se imflameze din nou sa mi se umfle din nou pleoapa? Va multumesc. [continuare]
Mega cisterna magna si dedublare de sept pellucid
Buna ziua. Fetita mea are 10 ani si, in urma unui examen RMN, i s/a diagnisticat mega cisterna magna si dedublare de sept pellucid. Am facut aceasta investigatie dupa ce fetita s/a plans de dureri de cap in zona fruntii, dureri de ochi si o amorteala a mainii drepte si a obrazului drept. Amorteala s/a instalat dupa 10 minute de la administrarea unei substante oftalmice pentru dilatarea pupilei intr/un cabinet de oftalmologie. Am mai consultat un medic neurolog care spune ca aceste simptome nu au legatura cu rezultatul examenului RMN. Este posibil ca fetita sa fi amortit in urma unei reactii adverse la picaturile oftalmice? Multumesc mult! [continuare]
acum ceva vreme am folosit gel igiena intima din comert si cam de atunci mi se trag problemele de care nu reusesc sa mai scap in ciuda tuturor investigatiilor si tratamentelor medicale;ulterior am intrat la menopauza indusa chirurgical ,ultimele investigatii arata cam asa:leucocite relativ frecvente,mucus prezent,coci gram + in diplo(examen secretie)si stafilococ coagulo - negativ MRS si enterococ(examen bacteriologic) ;dupa ultimele investigatii nu am mai facut nici un tratament ;nu am contact sexual de dupa operatie pentru ca-mi este imposibil din cauza durerii, iritatiei locale,prurit etc.ce-mi recomandati pentru ca sunt disperata [continuare]
Dureri, senzatii de nisip in ochi, arsura, usturime
Buna ziua, ma numesc Dan, sunt din Bucuresti si am aproape 23 de ani. Am doua mari probleme la ochi, nu sunt sigur daca au legatura intre ele: - simptome caracteristice sindromului de ochi uscat (senzatie de nisip in ochi foarte frecvent, uneori senzatie de arsura, usturime). Simptomele nu se amelioreaza aproape deloc la tratament cu lacrimi artificiale (am incercat Oculotect-fluid, Trium, Eyestil, Systane, Optive si Hyabak). Simptomele acestea par mai accentuate daca nu e lumina scazuta in camera. De asemenea, la vant si aer conditionat. - dureri la nivelul ochilor. Par mai accentuate in partea de sus a ochiului. Tind sa cred ca aceste dureri au legatura cu muschii ochiului, deoarece erau mai puternice cand am folosit alte lentile, cateva luni (dupa o reteta de ochelari mai veche). Nu gasesc explicatia, dar picaturile Hyabak par sa amelioreze mult aceste dureri - efectiv nu le mai simt, decat rareori (desi aceste picaturi sunt pentru ochi uscat, nu pentru dureri oculare).... [continuare]
Buna ziua ! Sunt racita de 3 zile . De cand sunt racita simt ca si cum am urechile infundate (ca si atunci cand esti la inaltime) . Astazi cand mi-am suflat nasul (mentionez ca am uitat sa tin gura deschisa cum ar trebui ) mi-a pocnit urechea si sa infundat . Am inghitit si nu am mai avut nimic , doar senzatia de urechi infundate de cand am raceala . Am intrebat un doctorul de familie si mi-a spus ca e din cauza racelii deoarece am nasul foarte infundat . As vrea sa stiu daca picaturile Olynth pentru nas infundat ma vor ajuta , si daca imi va trece ? Va multumesc. [continuare]
Ce inseamna control intern de beta-globina low-pozitiv si control intern de beta-globina high-pozit?
Rezultatul investigatiei pentru HPV: L1 - negativ pentru HPV Nu s-a detectat prezenta ADN - HPV. control intern de beta- globina low - pozitiv control intern de beta- globina high - pozitiv [continuare]
Din ce cauza mi s-a oprit brusc menstruatia?
Buna ziua! Sambata dimineata mi-a venit ciclul intr-o cantitate destul de abundenta pentru prima zi iar la cateva ore am luat niste picaturi Agvador pentru calmarea durerilor iar apoi la jumatate de ora am inceput sa vomit si am avut o diaree destul de severa. Si sa revin la menstruatie, pe mine ma tinea in general 7 zile ca acum sa ma tina doar 3 zile. Pana sa imi vina am baut 10 zile niste plicuri antiinflamatorii pentru ca la un ecograv transvaginal mi-au iesit ovarele putin inflamate. Este posibil sa fiu insarcinata avand in vedere ca am si vomitat sau este din lipsa fierului si de la oboseala. Va multumesc anticipat! [continuare]
Buna ziua, mă deranjează ochii uscați și vederea încețoșat cum pot trataă ?
Totul sa inceput cu inflamarea pleoapei apoi a apărut vederea încețoșat și când privesc de departe o lumină, în centrul ei văd un punct negru și asta numai la ochiul cu problema. Și dimineața când mă trezesc nu pot deschide ochiul simt o senzație de uscăciune și mă ustură. Am consultat medicul oftalmolog și zice că am alergie in ochi și o vezicula cu lichid și mia dat picături pentru alergie dar nu sa schimbat nimic. Am făcut și test pentru alergie e negativ. Ce poate fi? [continuare]
Legatura intre pneumococ si bronhovaxom?
Buna ziua! Este posibil sa-i apara baietelului meu streptococ la exudatul faringian din cauza administrarii de bronhovaxom? Precizez ca el este sanatos, fara dureri in gat, febra sau tuse si nu raceste foarte des. I-am dat 10 zile augmentin Bis cate 4 ml/ 12h si la repetarea exudatului i-au aparut pe langa pneumococ( inca prezent) si hemofil sp si stafilococ coagulazo-pozitiv. Va rog sa-mi spuneti daca este posibil ca acel pneumococ sa fi aparut in urma bronhovaxomului. Va multumesc! [continuare]
Buna ziua, Interactioneaza Vigamox, picaturi oftalmice, cu anticonceptionalele Logest, le scade efectul? Multumesc, Corina [continuare]
Buna ziua, Imi puteti spune va rog frumos ce inseamna toate aceste lucruri? Sunt foarte ingrijorata. In urma examenului Papanicolau am obtinut rezulatatele. Mentionez ca am 22 ani si ca acesta este primul examen Papanicolau facut. Anomalii ale celulelor epiteliale: = Da ASC-US: = Da Celule endocervicale prezente: = Da Descriere citologica: = Examen citologic obtinut in mediu lichid , etalat monostrat ,colorat dupa metoda Papanicolau si evaluat dupa sistemul Bethesda 2001 ( revizuit 2014 ) .Frotiul comporta celule malpighiene superficiale cianofile si orangeofile fara anomalii nucleare, cu reactie inflamatoare redusa. Relativ moderate celule intermediare cu anizocitoza si anizocarie . Celule cilindrice endocervicale prezente . Concluzie : ASC-US(celule scuamoase atipice de semnificatie nedeterminata) Frotiu satisfacator pentru evaluare: = Da Negativ pentru leziuni intraepiteliale sau malignitate: = Nu [continuare]
Boala muscaturii de pisica: simptome si tratament
Dr. Livia Claudia Todireasa
Medic specialist medicina de familie
Generalitati Boala ghearei de pisica sau a zgarieturii de pisica este o afectiune cauzata de muscatura sau zgarietura de pisica, ce transmite bacili mici gram negativ, aerob. Afectiunea este produsa de Bartonella henselae sau Afipia felis. Rezervorul bolii este pisica, in special puii de pisica mai mici de 6 luni, iar puricii sunt vectorii ce transmit boala intre pisici. Poarta de inoculare ramane cea cutanata, iar predispusi sunt copiii mici deoarece, din joaca, pot fi zgariati sau chiar muscati. Incidenta bolii Este una dintre principalele cauze ale prezentei ganglionilor mariti, persistand in special la copii si adolescenti, de aceea mai este numita si limforeticuloza benigna de inoculare. Frecventa bolii ca periodicitate are un indice crescut la inceputul toamnei sau sfarsitul iernii, asociata cu perioada de inmultire a mamiferelor si contactul cu puricii din timpul verii. Contagiozitatea bolii Transmiterea afectiunii nu are loc de la o persoana la alta, dar exista... [continuare]
Sepsisul, o complicatie grava a infectiilor bacteriene neonatologice
Dr. Butila Liana Maria
Medic Specialist in Pediatrie
Ce este sepsisul neonatal Sepsisul la nou-nascuti sau sepsisul neonatal este o afectiune medicala grava care apare atunci cand un copil mai mic de 28 de zile are un raspuns care pune viata in pericol la o infectie. Infectiile bacteriene sunt cea mai frecventa cauza a sepsisului neonatal. Etiologie Debutul sepsisului neonatal poate fi: • Devreme (≤ 3 zile de la nastere) • Tarziu (dupa 3 zile) • Sepsis neonatal cu debut precoce Sepsisul neonatal cu debut precoce Acest tip de sepsis rezulta de obicei din organisme dobandite intrapartum. Majoritatea copiilor au simptome in decurs de 6 ore de la nastere. Cele mai multe cazuri sunt cauzate de streptococul de grup B (GBS) si organisme enterice gram-negative (predominant Escherichia coli). Sepsisul cu Haemophilus influenzae a fost identificat si la nou-nascuti, in special la nou-nascuti prematur. Alte cazuri de sepsis neonatal pot fi cauzate de bacili enterici gram-negativi (de exemplu, Klebsiella) si anumite... [continuare]
Endocardita infectioasa la copii – cauze, simptome si metode de tratament
Dr. Istrate Victoria
Medic specialist in Pediatrie
Ce este endocardita infectioasa Endocardita infectioasa(El) este o infectie a stratului interior al inimii, cunoscut sub numele de endocard, si poate implica si valvele cardiace. Aceasta afectiune este cauzata de bacterii sau, mai rar, de alte microorganisme, care intra in sange si se ataseaza de endocard sau de valvele cardiace. La copii, endocardita infectioasa poate aparea in special la cei cu anomalii cardiace congenitale, dispozitive cardiace implantate sau la cei care au suferit interventii chirurgicale cardiace. Germenii pot patrunde in sange prin proceduri dentare, interventii chirurgicale, catetere intravenoase sau chiar prin infectii cutanate. Endocardita infectioasa infectie a endocardului si/sau valvelor cardiace implica formarea de trombi/vegetatii care poate duce la deteriorarea tesutului endocardiac si/sau valvular. Rara la copil comparativ cu populatia adulta. Morbiditate si mortalitate crescuta. Cresterea aparenta a... [continuare]
Supravegherea si controlul infectiilor nosocomiale in unitatile sanitare
Autor: SfatulMedicului
Ordin 994/2004 MINISTERUL SANATATII - privind aprobarea Normelor de supraveghere si control a infectiilor nosocomiale in unitatile sanitare Avand in vedere: prevederile Legii nr. 100/1998 privind asistenta de sanatate publica, cu modificarile si completarile ulterioare, vazand Referatul de aprobare al Directiei generale de sanatate publica si inspectia sanitara de stat nr. O.B 9009 /2004 in temeiul Hotararii Guvernului nr. 743/2003 privind organizarea si functionarea Ministerului Sanatatii, cu modificarile si completarile ulterioare, Ministrul Sanatatii, emite urmatorul: ORDIN ARTICOLUL 1 Se aproba Normele de supraveghere si control al infectiilor nosocomiale in unitatile sanitare, prevazute in anexele I-V, care fac parte integranta din prezentul ordin. ARTICOLUL 2 La data intrarii in vigoare a prezentelor norme, se abroga Ordinul ministrului sanatatii . nr. 984/1994, pentru aprobarea Normelor privind organizarea supravegherii, prevenirea si controlul... [continuare]
buna ziua. in urma cu 2 ani am fost gasit cu stafilococ in gat,iar acum o luna mi-a gasit streptococ.am luat tratament ospen una la 12 ore, dar mie imi vine mereu sa scuip si imi vine mereu o flegma in gat care o scuip de culoare alba si e lipicioasa..iar pe langa asta am avut niste dureri de rinichi si ma ustura cand urinam.am luat ciprinol si mi-a trecut,dar acum ma ia febra cam in fiecare zi si transpir des..si am niste dureri musculare... si mi-a iesit si o pata mica pe penis....poate sa fie de la streptococ? are ceva daca fac sport deoarece sunt sportiv de performanta?! Va multumescc [continuare]
buna seara. locuiesc in barcelona, am axietate generalizata, s-au m-ai bine spus o am de vreo 5 ani, atacurile le faceam o data la 2 luni, s-au la o luna, dar acum de 3 saptamani le am in fiecare zi, si dureaza ore in care ma simpt foarte rau. de o saptamana am fost la un medic psihiatru de aici, mi-a dat tratament cu trankimazin 0,5 mg de doua ori pe zi, si citalopram de 20 mg, luat jumatate o data pe zi. m-am simptit cat de cat bine 2 zile, iar astazi au revenit starile de rau, nu stiu ce sa m-ai fac s-au ce sa m-ai cred. vreau sa stiu daca v-oi scapa de starile astea vreodata, daca imi voi reveni, ca simpt ca nu m-ai pot lupta. am uitat sa spun varsta , am 44ani, si locuiesc singura in barcelona toata familia mea e in tara. va rog sa ma sfatuiti ce pot sa fac sa scap de aceasta boala insuportabila. va multumesc [continuare]
Am fost diagnosticata de catre dermatolog cu acnee vulgara si mi s-a prescris yasmin si unguente locale: retin a, isotrexin, zynerit, skinoren.... Am urmat tratamentul peste 3 ani si acnee s-a ameliorat . Insa am observat ca-mi apareau cosuri in aceleasi locuri (se vindecau si dupa o perioada apareau exact in acelasi loc). Dermatologul mi-a recomandat sa merg si la un ginecolog. Am facut asta si nu am probleme cu chisturi pe ovare. Acneea apare pe fata (mai putin), pe piept si foarte mult pe spate. Acum de cand am renuntat la yasmin imi apar si pe scalp. Si parul se ingrasa foarte repede, dupa doar 1 zi. Am incercat o gramada de sampoane si niciun rezultat. Ce-mi recomandati? Sa consult si un endocrinolog? [continuare]
Acnee vulgara la 28 ani?
buna ziua,sunt o mamica de 28 ani diagnosticata cu acnee vulgara.mi s-a recomandat sa folosesc un gel de curatare care de ceva vreme nu mai da rezultate.in afara de asta,in zona inghinala,am ca un furuncul care la cateva saptamani supureaza rau,si care are legaturi cu inca vreo 3 de acest gen.sa fie oare vreun,microb in sange?ce fel de medic sa consult:chirurg sau dermatolog?va multumesc. [continuare]
Picăturile oftalmice vigamox pot fi folosite pentru tratarea urechii?
Bună ziua,acum ceva timp am fost diagnosticată cu otită acută și am urmat un tratament prescris de medic care conținea și picături auriculare Otis.După ceva timp în care am folosit tratamentul acela a început să mă doară urechea așa că m-am dus la control și medicul mi-a spus că otita s-a agravat și s-a perforat timpanul așa că mi-a dat un alt tratament cu anumite picături care conțin numai antibiotice dar problema era că acest medicament nu se mai găsea în farmacii,așa că farmacista mi-a recomandat Vigamox și a spus că are aceași substanță și poate fi folosit și în ureche.Problema este că Vigamox sunt picături oftalmice și am citit prospectul iar acesta spune să se folosească strict pentru ochi. Așa că nu știu ce să fac să nu-mi agravez problema urechii.Menționez că sunt răcită în acest moment iar medicul mi-a spus că în caz de răceală să am mare grijă să nu se infecteze urechea și să fie mai rău. Dacă m-ați putea... [continuare]
Stafilococ sau alceva?
buna ziua ! in legatura cu stafilocoul auriu este posibil sa ai o infectie in corp a tesuturilor fara a face febra si cu analizele de sange bune?( hemoleucograma , fibrinogen , preoteina c reactiva , analize de urina, materii fecale (coprocultura , coproparazitologic, fungic) ecograf abdominal ( se vad doar niste gaze0) sau ce analize sa fac ale tesutului in special pentru a vedea daca este sau nu inf stafilococica. de o jumatate de an ma confrunt cu o eruptie pe piele si nu stiu de unde provine( plus diferite simptome in tot corpul din cap pina in picioare)...sau poate sa fie vb de alta inf bacteriana, micotica . etc..a tesuturilor?... [continuare]
Rinita atrofica/ stafilococ auriu meticilino-rezistent
Buna ziua! Am mare nevoie de ajutor! De aproximativ un an am probleme cu nasul...In august anul trecut am mers la medicul de familie, care mi-a recomandat un exudat nazal. Ca sa fiu mai sigura, am facut analiza in doua laboratoare diferite in acelasi timp. Rezultatele unui laborator au evidentiat stafilococ auriu meticilino rezistent, celalalt meticilino-sensibil (insotit de o antibiograma). Medicul de familie a ales totusi sa ia de bun rezultatul mai favorabil, asa ca timp de jumatate de am am facut toate tratamentele posibile cu fiecare din antibioticele mentionate pe antibiograma. Vreau sa va spun ca nici cu unul din ele nu a trecut, ba dimpotriva, problemele s-au agravat... Am ajuns in situatia in care nasul mi-e distrus in totalitate...Am rani adanci, sangerande si foarte dureroase, dureri extraordinare de cap si de nas, chiar si de zona maxilara...am ajuns in starea in care nu mai suport. Asta m-a determinat sa merg iarasi la medicul de familie si sa iau o trimitere la... [continuare]


Urmareste Sfatul Medicului
Aboneaza-te la Newsletter