Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

consola de perete consola cap pat pittura art

Buna, am 25 de ani si de 2 ani trec prin diverse stari care m-au dat peste cap, stari carora medicii nu le gasesc o cauza In principiu, pot enumera urmatoarele: In general starile mele de rau se caracterizeaza astfel: - rau brusc fara sa fac ceva anume: efort sau ceva; - De multe ori se intampla sa ma trezesc din somn cu bufeuri in cap/urechi urmate de puls foarte rapid, ameteli, stare de voma, stare de lesin, tremurat, maini transpirate; - In general merg des la toaleta dar in timpul crizei merg din 5 in 5 min si elimin foarte mult - De 2 ani de cand s-a intamplat prima criza nu imi trec zbaterile de muschi, acestea sunt zilnice si apar in zone diferite ale corpului; - Mai tot timpul ma simt confuza, aeriana, parca sunt pe alta planeta, nu sunt 100% concentrata, chiar ma fortez sa ma concentrez si la munca... - De cativa ani sesizez in campul vizual niste “musculite”/umbre care se vad mai bine la culori deschise, cand ma uit pe cer le vad sclipicioase chiar; dar in ultimii 2... [continuare]

Bună ziua.In urma cu 4 ani am fost diagnosticata cu depresie atacuri de panica si tulburări de anxietate. Am luat zooloft, astoret și haloperidol timp de 4 ani. Acum de o luna am scăpat de tratament la recomandarea medicului. Dansa a zis ca sunt ok dar nu știu din ce cauza simt ca îmi explodează capul si am o presiune foarte mare in cap dar nu de durere habar nu am ce e simt ca mi se intuneca tot capul și simt un gol în tot corpul și ma tine asa 3 /4 zile. Ideea ii ca și când am luat tratament de depresie tot asa am simțit o data pe luna am făcut tot felul de analize și nimic acuma am făcut și un ct tot nimic . Nu mai știu ce sa fac simt ca înnebunesc când am stările astea. Acuma zici ca se repeta tot mai des starea de rău am senzația ca amețesc am fost și la neurologie și mia zis ca sunt ok . Ziceți mi va rog ce sa fac. Acuma nu mai simt depresie si nici atacuri de panica nu mai fac sunt ok doar ca nu știu ce sa fac când am starea asta. Ajutați-mă... [continuare]

Bună! În ultima perioadă mă confrunt cu oboseală, adorm și mă trezesc obosită. Pe parcursul zilei pot să am dureri de cap și amețeli. Am făcut analiza de sânge și am primit așa rezultate: hemoglobina eritrocitară medie - 26,2 (norma e 27,0-34,0) concentrația de hemoglobină eritrocitară medie - 31,8 (norma 32,0-36,0) PDW Indici de anicitoză a trombocitelor - 17,8 (norma 8,0-16,5) Restul indicilor sunt în normă. Ce este asta și ce aș putea face, pentru a aduce la normal aceste indice și pentru a scăpat de oboseală și amețeli? [continuare]

Buna ziua. Sunt Andreea am 25 de ani, de un an sunt in Spania. De duminica seara a inceput brusc durerea cand stateam in pat. Se simte ca si cum cineva mi ar da cu un ciocan in cap. Doare tare cateva secunde apoi trece de tot, apoi iar si iar la fel. Durerea este fix in acelasi punct, de la crestetul capului un pic in dreapta, in mijlocul capului. Luni am luat un vimovo cu care nu mi a trecut, iar azi am luat ilvico care este un paracetamol cu cafeina. Inca continua loviturile. Medicul meu de familie din ro mi a zis sa merg la neurolog. Aici sunt inscrisa la un medic de fam de stat, iar pana ajung eu la neurolog aici posibil sa mai treaca vreo luna, doua. Poate a mai patit cineva asemanator si stie ce ar putea fi? [continuare]

Buna! Am 25 ani si 70kg iar in urma cu 7 zile m-am trezit la 6:00 AM dupa o ora si jumatate de somn cu mancarimi pe corp in zona gatului si tremurat. M-am pus inapoi in pat ca sa ma linistesc dar simteam ca si cum inima imi bate tot mai incet. M-am speriat si m-am ridicat sa ma misc ca sa cresc pulsul iar apoi am avut senzatia ca nu pot sa trag aer in piept. Eu presupun ca am facut atac de panica si am mers la urgenta unde mi-au facut EKG, luat tensiunea si niste analize in sange. Totul a iesit bine. Am mers acasa si am mancat o masa mica care alta data nu ma satura dar dupa aceasta am simtit ca eram plin si balonat in zona intestinelor. Mi-am reglat programul de somn(ma culc la 22:30 - 23:00 si ma trezesc la 8:00-9:00) iar tremuratul si mancarimile au disparut. O durere de cap care a inceput aproximativ acum 1 luna si era foarte slabuta a devenit acum tot mai puternica si mai persistenta. In acel moment m-am oprit din baut cafea. Ieri am fost la control la medicina interna... [continuare]

Comunitate medicala

Dureri de cap

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Migrena

buna, am aproape 21 de ani si in urma cu aproape 10 ani am fost lovita de o masina.de atunci am ramas cu dureri de cap si uneori ameteli.am fost pe la medici dar se pare cea nu am gasit inca medicul care sa asculte si sa dea atentie simtomelor mele.am avut si o experienta neplacuta cand o doamna doctor neuro-psihiatru mi-a dat anti depresive dupa o coinsultatie in care numai dansaa vorbit.in urma acelui tratament starea de sanatate mi sa inrautatit,fizic si psihic!!!acum au mai aparut niste probleme mi se umfla mainile si imi tremura!!!sunt zile in care nu ma pot ridica din pat.ce sa fac ce medic sa consult??? Cu respect Raluca [continuare]

Comunitate medicala

Pata rosie pe fata

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Boli de piele

sotul meu are o pata pe fata de cca 7-8 ani care in timp s-a marit.am fost la dermatolog si ne-a spus ca e o chestie care nu se vindica ci doar se poate preveni aparitia altor pete pe corp.ia dat un tratament cu un unguent,dar dupa vreo 2 ani aeealasi fel fe pata ia aparut si in cap.vreau sa spun ca unde are pata nu ii mai creste nici par nici barba.ce ar putea sa faca? [continuare]

Comunitate medicala

Dureri de cap de la soare

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Migrena

Am 23 de ani si din luna ianuarie ma confrunt cu o problema care mi`a schimbat radical viata,am dureri de cap foarte puternice in special dimineata cand ma trezesc abia ma pot ridica din pat de durere,aceasta durere este in general in lateral si am senzatia ca cineva imi strange capul intr-o menghina,tin sa precizez faptul ca mi`am RMN,EEG si au iesit bine,control la ochii,am mers la ORL ,la 2 neurologi care sunt cei mai buni din Constanta din cate am auzit DOCU AXELERAD ANI si HANCU ANCA,doamna Docu mi`a spus ca din punct de vedere neurologic sunt bine iar doamna Hancu la fel si ca trebuie sa iau CALCIU LACTIC si MAGNEZIU + B,am pierderi foarte mari de memorie ,pot spune ca nu mai sunt in stare nici sa citesc ceva daramite sa mai invat ceva,medicul de familie mi`a dat tratamentul urmator:MOVALIS,CAVINTON,PANADOL,OMEZ si NEUROMULTIVITA,pot spune ca m`am simtit un pic de tot mai bine in acea perioada,tin sa specific faptul ca ma odihnesc suficient de bine,de mancat mananc bine... [continuare]

Comunitate medicala

Dureri de cap de la soare

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Migrena

Am 23 de ani si din luna ianuarie ma confrunt cu o problema care mi`a schimbat radical viata,am dureri de cap foarte puternice in special dimineata cand ma trezesc abia ma pot ridica din pat de durere,aceasta durere este in general in lateral si am senzatia ca cineva imi strange capul intr-o menghina,tin sa precizez faptul ca mi`am RMN,EEG si au iesit bine,control la ochii,am mers la ORL ,la 2 neurologi care sunt cei mai buni din Constanta din cate am auzit:DOCU AXELERAD ANI si HANCU ANCA,doamna Docu mi`a spus ca din punct de vedere neurologic sunt bine iar doamna Hancu la fel si ca trebuie sa iau CALCIU LACTIC si MAGNEZIU + B,am pierderi foarte mari de memorie ,pot spune ca nu mai sunt in stare nici sa citesc ceva daramite sa mai invat ceva,medicul de familie mi`a dat tratamentul urmator:MOVALIS,CAVINTON,PANADOL,OMEZ si NEUROMULTIVITA,pot spune ca m`am simtit un pic de tot mai bine in acea perioada,tin sa specific faptul ca ma odihnesc suficient de bine,de mancat mananc bine... [continuare]

Comunitate medicala

Durere de cap

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Diverse

Buna ziua , am o intrebare daca puteti sa ma ajutati cu parerea D-voastra sau sfatul . Tatal meu are o durere de cap atunci cand tuseste , nu este racit si nici nu are ceva boala care sa ii provoace tusa sau durerea de cap , pastile nu foloseste de nici un fel , insa atunci cand ii vine sa tuseasca sau se ineaca si tuseste simte o durere de cap . Aseara in timp ce conducea ( el fiind sofer pe camion ) cu ochiul stang a vazut doar o pata neagra , ca si cum i-ar fi acoperit ochiul cu un obiect de culoare neagra . Pot fi aceste simptome din cauza oboseli ? pentru ca conduce atatea ore si pauza care o face este foarte mica ? sau este vorba de altceva ? Daca poate si un medic sa raspunda as fi un pic mai linistita , oricum Va multumesc anticipat la toti [continuare]

Buna seara . Am 47 de ani sunt stabilit in Italia si de mai bine de 1 an si jumatate am dureri de cap,ameteli si uneori stari de voma.Am lucrat ca vopsitor intr-o fabrica si de anul trecut din mai nu mai lucrez in acel post ca m-au oprit cei pentru care lucram.Am mers pe la doctori neurologi,m-au consultat si mi-au spus ca neurologic nu am nimic.Anul trecut am in iulie am facur rezonanta magnetica la care mi-au descoperit ca am avut un infarct cerebral.In octombrie anul trecut am fost internat in spital la sectia de neurologie:mi-au facut analize,m-au consultat,le-am spus povestea mea de 4-5 ori,am fost consultat si de medici de munca care mi-au spus ca boala care o am nu are nici-o legatura cu locul de munca.Dupa 10 zile mi-au facut externarea cu diagnosticul de;cefalee cronica tensiva si hipertensiune arteriala si m-au trimis la un centru de cefalee care m-a luat in evidenta din octombrie si mi-au spus ca nu poate fi exclusa si o migrena .si mi-au dat sa urmez un tratament ... [continuare]

Buna ziua, Am o problema care ma chinuie de ceva vreme si nu stiu cum sa o mai scot la capat. In urma cu 2 luni am inceput sa simt ca o apasare pe gat care devenea foarte intensa. M-am dus la ORL si mi-au dat Azitrox (poate am amigdalita). Durerea nu a incetat si am inceput sa simt o apasare f puternica in urechi (dinspre exterior spre interior). In ultima perioada am dureri puternice de cap (in zona cefei) ca o presiune foarte mare si imi intepeneste gatul (ca si cum imi apasa cineva pe cap in jos) si maxilarul/mandibula. Am facut o tomografie si a iesit bine, analizele de sange la fel. Doctorii au zis ca poate este de la stres, dar este o durere continuua (singurul moment in care inceteaza este cand stau intinsa in pat). [continuare]

Buna ziua, Am 67 ani si azi dimineata la 5,45 cand m-am trezit am incercat sa ridic capul din perna ca sa ma scol din pat dar nu puteam parca se invartea totul cu mine.Am incercat de vreo doua ori sa ma ridic din pat dar nu puteam caci se invartea totul cu mine .Am asteptat vreo 10 min dupa care m-am ridicat din pat si in cursul zilei nu am mai avut dureri de cap. Imi puteti sugera despre ce ar fi vorba si ce sa fac daca mi se mai intampla? [continuare]

In perioada copilariei m-am lovit la cap destul de urat, n-am avut pierderi de cunostinta, greata, vomitaturi sau alte probleme, dar m-am lovit destul de des, am ramas si cu un semn in frunte m-am lovit la 3 ani de o bordura si am ramas cu acel semn de asemenea m-am mai lovit la scoala mi-am spart capul de vreo 7 ori aproape sa nu exagerez, asta pe o durata de cativa ani in total. Acum observ ca ma concentrez destul de greu la invatat, nu pot fi atent mai deloc si nu reusesc sa fac de multe ori fata invatatului. Am tras si o loviturila cand m-am aplecat cu capul de perete, sa fie aceasta ceva care sa imi afecteze memoria sau altceva? Va spun sincer ca nu pierd timpul degeaba si am de asemenea un program foarte strict de invatat, sa nu pierd vremea, dar vad ca toate se prind greu de mine sa fie aceasta cauza? Din cauza loviturilor la cap? [continuare]

buna ziua,la inceput mia iesit pe capul penisului intro parte o pata albuie dupa care a inceput sa se decojeasca si ramanand rosiatica si sa se intinde care dupa 2,3 zile mia aparut si un lichid galbui.este ceva grav?ce tratament as putea folosi?spalaturi cu ceai de musetel ajuta?va multumesc [continuare]

Buna seara! De aproximativ 5-6 ani de zile am dureri de cap care se manifesta doar in perioada menstruatiei, Aceste crize tin aproximativ 4 zile, am dureri foarte mari de cap,pulsatii in zona cefei, ochii mi se innegresc ,sunt foarte slabita si nu pot sa ma ridic din pat. Am efectuata si analize medicale daar nu a iesit nimic. Diagnosticul pe care mi la pus un neurology a fost DISTENIE NEUROVEGETATIVA SI MIGRENA. Urmz un tratament cu SIMOVANE-1/zi, MIGORLIN-1/zi ,FASCONAL-1/zi si Calciu complex forte -2/zi. dar crizele mele tot continua sa apara si nu mai stiu ce sa fac. Va rog indrumati-ma ,spuneti-mi ce sa fac. [continuare]

Deasupra penisului,(nu pe cap,nu dedesubt) mi-a aparut o pata de culoare alba ,ca si cum s-ar exfolia,care se extinde din ce in ce mai mult.Nu stiu de la ce e si daca stie cineva care a mai avut sau a auzit cum se trateaza,exita vreo crema ceva?Sau trebuie sa merg la un control? [continuare]

Comunitate medicala

Durere de cap

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Migrena

Buna ziua! Ieri cand m.am trezit , m.am dat jos din pat iar dupa ce am facut 2 pasi am simtit ceva la cap( ca si cum ar bate inima in piept tare) , nu stiu daca m.am facut inteles dar precizez ca nu a fost durere sub nici o forma, nici ameteli nu am. Sunt doar un pic ingrijorat pentru ca s.a repetat si astazi dimineata. Cineva mi.a spus ca poate fii din cauza scaderii/cresterii presiunii atmosferice, variatiile bruste de temperatura. Va multmesc si astept un raspuns cat mai concret! Stima [continuare]

Buna ziua,am 13 ani si de curand ma macina o problema serioasa.De ceva timp mi-a aparut pe lateralul capului penisului,o albeata ce ar semana cu grasime si tot odata ca niste cosulete.Pata este alba si este fixata ,dupa cum am mai spus,pe lateralul capului penisului,nu ma mananca,nu ma doare,nu ma ustura,nu imi provoaca nimic,doar ca ma ingrijorez asupra acelei pete.Pata are mai multe cosulete micute albe si grase,iar mie mi se pare ca capul penisului cam miroase,dar nu foarte mult.Va rog sa ma ajutati,am o problema?Va trece de la sine? Imi amintesc ca am mai avut odata pata,dar apoi mi-a trecut,acum iar am. Multumesc anticipat! [continuare]

va rog sa ma ajutati si pe mine bebelusul meu are 4 luni si o saptamana l-am luat pe la 4 dimineata lanaga mine pentru ca el se trezeste si papa si am zis ca e mai bine asa ca oricum eram singurei si eu am grija daca e cu mine in pat...spre dimineata pe la 6 mam dus la toaleta iar bebe dormea l-am inconjurat cu perne dar el in fractiune de 1 minut cat a durat la mine a cazut si l am auzit plangand... m-am dus repede la el era cu fata in sus plangea..dar a cazut pe gresie:(((.. l am dus repede afara si intr-un minut sa linistit nu a vomitat...dupa si a revenit la normal l-am pipait peste tot si nu are nici un cucui si nici o umflatura.. din cate am auzit sa nu il lasam sa doarma..dar el e mic si trebuie sa isi faca somnul...mentionez ca de la cazatura a trecut 48 de ore baiatul se invarte, rade isi tine capul in sus atat ca nah e mofturos cateodata in timpul zilei pentru ca ii este somnic..mananca si doarme?? sa ma ingrijorez?? va rog sa imi raspundeti ca sunt foarte ingrijorata... [continuare]

Bună ziua. De ceva timp resimt o înțepătură puternică pe mijlocul capului, presiune pe ceafă și senzația că urmează să mi se înfunde urechile. Pe lângă asta, înțepături în mâini și în degetele picioarelor. La început au fost doar furnicături subtile în vârfurile degetelor, însă acum simt înțepături pe aproape toată mâna. Vreau să povestesc un lucru deranjat de acum câteva seri. Cu aproximativ o ora-două înainte de culcare am resimțit înțepături în limbă și senzația că ar fi amorțită. Când m-am întins în pat, am simțit o presiune pe ceafă, ca și cum ar fi ”înfundată”. Îmi bătea inima foarte tare și aveam impresia că o să mă sufoc. Pe lângă asta, gâtul se simțea umflat. Nu știu exact cât a durat dar mi se întrerupea respirația, ca și cum s-ar bloca inima. Episoadele se repetă odată la câteva seri, când mi se face foarte greață, nu pot respira prea bine și, în ciuda faptului că stau întinsă, simt... [continuare]

De aprox 4 zile simt un disconfort in spatele urechii drepte pe pilea capului, nu se vede nicio umflatura , o mica f mica pata rozalie atat. Nu este o durere de cap ci mai mult de scalp, Senzatia e de usturime, Luni merg la doctor dar pana atunci m-ar fi interesat parerea voastra. [continuare]

Bună, de curând mi-a apărut aceasta pata pe capul penisului. Nu ma mănâncă, nu ma doare, nu ma ustura când urinez, deci nu am probleme de genul. Ma spăl des deci de igiena nu se pune problema. Din ce cauza a apărut aceasta pata, ce este și cum pot scăpa de ea? Menționez ca o am cam de o luna iar în urma cu doua săptămâni părea ca dispare. Zilele acestea a apărut din nou. Menționez ca nu am întreținut relații sexuale. Mulțumesc, anticipat! [continuare]

Buna ziua, am 23 de ani si va cer disperată ajutorul. Anul trecut am fost diagnosticata cu tahicardie sinusala. Urmez tratament de 3 luni cu concor 2.5 mg., cate o pastilă pe zi dimineata. Înainte să mi se gaseasca tahicardia, aveam mici probleme cu respiratia, si credeam ca e din cauza pulsului. Simțeam că nu primesc suficient aer dar episoadele erau de scurtă durata. În prezent nu mai am probleme cu pulsul, însă alaltăieri seara stăteam linistita in pat cand dintr-o dată am simtit o presiune in cap, si un val de căldură, apoi am simtit efectiv ca nu am aer. Mi-a trecut in cateva minute. Azi-noapte însă m-am trezit brusc si am simtit ca nu pot respira, ca si cum as respira in gol..si nu primesc suficient oxigen. Nu am mai putut dormi deloc, doar in mici reprize. Dimineata am avut aceeași stare, simțeam că nu respir calumea, simțeam din nou presiune in cap in episoade de câteva secunde, si o stare de rau. Am luat si magnerot dar nu stiu cat ajuta. Mentionez... [continuare]

Salut. Recent am fost diagnosticat cu colecistita acuta alitiazica fara calcuci dar cu peretii ingrosati. Nimic grav pana acum pentru ca toti medicii spun ca nu este de operat. Am mai citit si eu ca se poate trata medicamentos de un medic gastrolog. Ultima criza de fiere s-a manifestat cu dureri puternice de cap (frunte si superior) cu stari de amorteala si voma. De atunci mai am unele dureri de cap cand pun barbia in piept. Simt o presiune in frunte, ulterior o durere cu urechi infundate etc... Am facut si Computer Tomograf la cap si nu a iesit nimic. Spuneam sa nu fie vreo sinuzita ceva, dar nu. Posibil aceste durere si presiune in zona fruntii sa vina de la medicamentul "metocopramid" (sau cum se scrie corect)? Sau sa fie tot din cauza fierii? [continuare]

Buna ziua...ma numesc Ramona si am 24 d ani...tin sa precizez k d cateva zile am niste dureri de cap f puternice care nu imi dau pace deloc...pe langa asta mai sh ametesc sh am stari d voma...Nu mai stiu ce sa fac...Nu ma pot concentra...l medic nu am ajuns ink pt k nu pot sa stau in picioare...Nu ma pot ridica din pat...va rog sa ma ajutati cu un sfat...va multumesc... [continuare]

Buna ziua. In fiecare dimineata, pentru cateva ore, ma doare spatele pe coloana intre omoplati cand misc capul. Nu imi pot intoarce capul prea mult in parti ca durerea este mare. Acum cateva luni aveam in fiecare dimineata durere de umeri cand ma trezeam, acum durerea s-a mutat mai jos pe coloana si se resimte cand imi sucesc gatul. Mentionez ca de 1 an de zile am diferite dureri articuare care vin si pleaca sau care stau mai mult. Doctorii cred ca as avea artrita desi la analize in martie anul trecut, totul a iesit bine, tiroida, colesterol, inclusiv factorul reumatoid. Ieri am facut iar un set de analize astept raspunsul in 3 saptamani. De asemenea mainile in zona degetelor au inceput sa imi amorteasca seara cand ma pun in pat, iar dimineata bratul manii stangi este amortit pentru cateva ore. Locuiesc in Anglia si totul decurge greu aici. As aprecia niste sugestii de analize, teste sau remedii. Multumesc frumos [continuare]

Buna ziua! De marti am in continuu dureri surde ( se simt mai mult ca presiuni) pe partea stanga laterala a capului. Nu ma impiedica sa imi desfasor activitatea de zi cu zi, dar este oarecum tot timpul prezenta. Mentionez ca sufar de anxietate si depresie severa si am internalizat aceasta durere. Imi este frica in permanenta ca am ceva grav. Plang tot timpul si sunt cu psihicul la pamant. Nu mai ies din casa atat de des si ma sperii daca imi amorteste/ am furnicaturi la piciore sau brusc am “purici” la ochi din cauza unei tensiuni mici/ ridicari bruste din pat. Ma simt si putin ametita, nu cat sa simt ca imi pierd echilibru. Nu mai stiu ce e in mintea mea si ce e boala. Nu am luat decat MagneB6 toata saptamana dar tot imi reapare disconfortul pe partea stanga laterala, mai ales seara. In jur de 26 August am mai avut o saptamana in care am avut dureri minore de cap, concentrate in mare parte tot pe partea stanga cu cateva oscilatii. Nu stiu ce sa ma fac. Abia am implinit 20... [continuare]

Buna ziua, In luna iulie 2019, tatal meu a fost internat in spital pentru crize convulsive la domiciliu: Epicriza- pacient sechelar de AVC cu hemipareza stg in 2017, dementă vasculara nespecificata. Ex. Clinic general febra 38 grade TA 140/80mmHg, AV 135b/min, SO2 -95% Ex. Neurologic: conștiient, cooperant, cu episoade de confuzie și agitatie motorie, deficit motor hemicorp stang, redoare de ceafă, mioclonii. S-a efectuat CT cerebral, cu sedare. S-a efectuat punctie lombară, cu sedare, și s-a infirmat dg de meningo-encefalită. In cursul internării s-a administrat antibiotic ( cefort si Ciprinol), vitamine, hidratare. Tratament la domiciliu Levetiracetam 500mg x 2zi Pramistar 600mg x2zi Eficef 200mg – 1 cp/12ore timp de 5 zile Cifran 500mg - 1 cp/12 ore timp de 5 zile Aciclovir 200 mg – 1cp/8ore – timp de 10zile. Menționez ca pana la aceasta internare tatal meu se ridica singur din pat si facea si cativa pasi, era foarte linistit. La cateva ore dupa punctie... [continuare]

Pagina 4 din 34 (1000 rezultate)