consola de perete consola cap pat pittura art
Durerile de cap la copii
Dr. Butila Liana Maria
Medic Specialist in Pediatrie
Ce este durerea de cap si cum se manifesta O durere de cap este durerea resimtita in fata sau capul copilului dumneavoastra. De dureri de cap sufera 25% dintre copiii mai mici si 75% dintre adolescenti. De fapt, migrenele sunt una dintre cele mai frecvente cinci boli la copii. Durerile de cap sunt foarte frecvente atat la aduli, cat si la copii si exista mai mult de 150 de tipuri. Simptome Simptomele variaza in functie de tipul de durere de cap pe care copilul dumneavoastra o are: Dureri de cap acute Simptomele cefaleei acute apar brusc si nu dureaza foarte mult. Simptomele includ: -Durere ascutita, pulsanta. -Durere in cap, gat sau fata. Dureri de cap acute recurente sau migrene Acest tip de durere de cap dureaza de la una pana la doua ore si se întampla de obicei de doua pana la patru ori pe luna. Durere care afecteaza partea din fata a capului sau ambele parti. -Culoarea palida a pielii (paloare). -stomac deranjat, greata si varsaturi. -Iritabilitate. [continuare]
Durerea de cap: 16 cauze posibile
Dr. Oancea Madalina Elena
Medic rezident Neurologie
Despre cefalee Cefaleea incadreaza toate durerile si algiile localizate la nivelul extremitatii cefalice. In cazul cefaleei este necesara determinarea localizarii, calitatii, severitatii, duratei si evolutiei sale in timp cat si a situatiilor care o produc, factori ce exarcebeaza sau amelioreaza durerea. Principalele sindroame cefalalgice primare sunt migrena, cefaleea tensionala si cefaleea tip cluster. Acestea avand caracter cronic si avand tendinta de recurenta. Orice factor care amplifica nivelul de stress poate cauza dureri de cap sau migrene. Cefaleea determinata de starile de tensiune poate fi cauzata de modificarea compozitiei chimice a creierului sau de spasmul musculaturii de la nivelul gatului, fetei, mandibulei sau scalpului. Migrena este determinata de dilatarea sau ingustarea vaselor cerebrale si se manifesta prin cefalee si tulburari vizuale, ce pot fi insotite de senzatie de greata, varsaturi si fotofobie. Factori care determina durerea de cap Durerile de... [continuare]
Tehnicile de reproducere asistata - art
Autor: SfatulMedicului
Generalitati ART este un termen general care grupeaza o serie de metode medicale (artificiale sau semiartificiale) specifice, prin care cuplurile cu probleme de fertilitate sunt ajutate sa conceapa un copil. Astfel de proceduri pot utiliza ovulele si spermatozoizii (gametii) proveniti de la cuplul respectiv sau gametii sau embrionii unor donatori. Fertilizarea prin aceste tehnici poate sa aiba loc in organismul femeii (in uter) sau in laborator (in vitro). Studii recente indica faptul ca din 1996 pana in anul 2002, nasterile de feti vii sau produsi prin ART au crescut cu 128% (in SUA, de exemplu, in fiecare an se nasc peste 45.000 de copii conceputi prin astfel de metode de reproducere). In general, ART include totalitatea procedurilor prin care sunt recoltate ovulele de la paciente, sunt puse in contact cu spermatozoizii si apoi sunt reintroduse in organism sau sunt donate unei alte femei. Reproducerea asistata presupune si administrarea unui tratament special in scopul... [continuare]
Dureri de cap in partea a dreapta a capului, ce ar putea insemna asta?
Bună ziua. Acum un an a început aceasta poveste cu durerile de cap, locația mai exactă fiind deasupra tâmplei, de-a lungul capului, în vârf (nicidecum tâmpla). Am notat pe o foita de fiecare data cand nu puteam să mă ridic datorita acestor dureri, am notat zilele in care nu puteam sa îmi citesc nici gândurile, deoarece ma durea foarte tare sau zilele in care nu ma puteam misca. Am fost la medic cu aceasta problema, mi s-a spus sa fac notite, un fel de jurnal cu aceste dureri, si daca durerile devin mult mai rele decat erau, sa merg înapoi. (Nu are niciun sens) Pe lângă asta, mi-a oferit si niște pastiluțe pentru sinusuri, pe care le-am luat pana mi-au trecut durerile in acea perioada. Toate ca toate, nu am știut ce sa mai zic, doctorul a încercat sa dea și vina pe mine spunând ca ar putea fi de la coloana, însă repet, durerile se afla în vârful capului, deci aceasta teorie mi se pare aiurea. Ma rog, acum ma aflu un an mai târziu, am încercat sa tin... [continuare]
Ce cauze pot fi? Contractura musculara totala la un bolnav la pat? I se dau lichide suficiente. dementa avansata, nu vorbeste, nu se mișcă, doar capul îl mai intoarce ca sa priveasca. Se întâmplă cand o schimbam de pampers sau când o întoarcem în pat. Multumim... [continuare]
Salut! Am implinit recent varsta de 16 ani si de 3 saptamani cand ma uit la orice ecran sau cand vreau sa ma intind pe pat pentru a dormi, simt ca sangele imi urca la cap. Totul a inceput pe 22 feb, cand steteam de dimineata la calculator, dintr-o data simt ca ma ia ameteala. Ma ridic de la calculator, iar dupa cam 2 ore imi trece. La fel a fost si ziua de marti. Miercuri, cand am vrut sa ma pun la somn, dintr-o data simt ca perna este tare, iar capul mi se incingea din cauza sangelui. Pana la urma dupa cateva ore reusesc sa adorm. In primele doua saptamani simteam presiunea asta mereu, nu doar cand ma uitam pe telefon sau ma puneam la somn. Am fost la medicul de familie, iar acesta mi-a facut trimitere la neurologie. Acolo mi s-a spus ca totul este ok, doar ca am suprasolicitare cerebrala din cauza ca am stat prea mult la calculator. Acum cateva zile an fost la urgente, unde acolo mi s-a facut un EKG si mi s-a spus ca totul este ok. Precizez ca in ultimul timp am crescut foarte... [continuare]
Bună ziua. Băiețelul meu(5ani) a călcat rău într-o piscina cu bile și a reușit sa ii fractureze(sa zdrobească) capul metatarsian la degetul 4,5 picior stâng. A stat cu ghipsul prima săptămână dar la distrus pentru ca îl baga sub el, a doua săptămâna la fel și medicii au refuzat regipsarea(inconștiență părinților de a tine copilul imobilizat la pat 3 săptămâni). Ce ne recomandati? Am primit din parte medicilor numai "laude" ca nu ii vor mai creste degetele, ca va avea un handicap, ca va calcă rău [continuare]
Durere în partea dreaptă sus aproape de capul pieptului ?
Bună ziua!Vin și eu cu o întrebare,de câteva luni experimentez o durere în dreapta sus fix sub coaste spre capul pieptului,la început a fost accentuată și îmi dădea senzație de greață și amar în gură cu reflux gastroesofagian,am fost la un gastroenterolog și m-a consultat,am făcut un CT abdominal toraco-pelvin,și rezultatul este acesta:Esofag colabat,fără leziuni parietale,Stomac distins lichidian prin indigestie de apă,cu aspect normal al pereților,Anse intestinale subțiri cu calibru și perete în limite normale,Hemoroizi interni:Rect și colon distinse prin clisma,fără leziuni suspecte pentru afectare tumorală sau inflamatorie,nu se constată diverticuli colonici,Parenchim pulmonar cu aspect în limite normale,Arbore trahro-bronșic cu aspect în limite normale,Nu se constată revărsate lichidiene pleurale sau pericardice sau adenopatii medistinale,Mare vase medistinale cu aspect în limite normale,Ficat cu dimensiuni normale omogen fără decelarea... [continuare]
Stări de confuzie și amețeală când întorc capul. ce e de făcut ?
Bună ziua, mă confrunt de ceva timp cu stări de confuzie și amețeală, și simt că are legătură cu gâtul. Dacă încerc să întorc capul înspre dreapta mă doare partea stângă a gâtului dar senzațiile acelea parcă dispar. Dacă întorc înspre stânga, simt că amețesc și mișcarea capului se simte cumva mai lent. Parcă și corpul se simte ciudat, simt o căldură ce începe de la picioare și se ridică în sus, ca și cum s-ar produce schimbări în circulație. Uneori am senzația că nu fac parte din corp sau că plutesc. Alteori e ca o ceață în minte și corp. Am o postură destul de greșită, toată viața mea mi s-a atras atenția să stau drept dar niciodată nu am ascultat. Țin să menționez că în copilărie am suferit multe căzături și lovituri la cap, care totuși nu au necesitat intervenție medicală. M-am forțat destul de tare la sală cândva, am făcut anumite exerciții ce pun o presiune mare pe gât și coloană, iar acum dacă... [continuare]
Umflătură inestetică în vârful capului ?
În urmă cu 23 de ani, m-am lovit puternic în cantul unui perete, lovitura a fost puternică , simțeam că-mi zvâcnește tot capul, de aceea am mers la spital la urgente unde s-au uitat un pic dupa care mi-au spus că m-am ales cu un cucui și dacă imi va fi rău ( ameteli, vărsături) să revin, între timp să pun gheață. Zis și făcut, nu ma avut probleme deci nu am revenit, in schimb mi-a rămas cucuiul acolo nu a dat înapoi, era tare și de mărimea unui bob de mazăre, nu i-am mai dat importanță mult timp. De mai bine de un an, acest "cucui" a început să crească și și-a schimbat textura ( mai moale și mai mobil, crește văzând cu ochii. Am fost la medicul de familie și mi-a zis că mai bine-l las așa și ma tapez un pic. Dar am parul destul de rar și în ultimul timp toată lumea ma întreabă ce am pățit și ce am acolo.La dumneavoastră vin să cer un sfat, aș putea încerca să-l operez sau e periculos? [continuare]
Salut, mentionez ca am o programare la neurolog curand, dar chiar as vrea sa mai aud o parere, multumesc. De aproximativ 6 luni ma confrunt cu ameteli constante, in urma exercitarii exercitiului de jumping jacks, gatul meu, coloana cervicala a troznit in timp ce saream. Dupa cateva zile au inceput ameteli, am durat pana mi am dat seama de la ce sunt, umbland pe la medici, facand analize, un RMN. Ajungand la neurolog in prima faza atunci mi a spus ca nu e nimic grav, si mi a dat ceva medicamente, mi a zis sa merg la masaj, am respectat spusele, fiind sigur ca nu e ceva grav am zis ca o sa treaca de la sine. 6 Luni mai tarziu si sunt mai rau, simptomele s au inrautatit. Toate simptomele sunt urmatoarele, ameteli 24/7, nu mai stiu cum e sa fii fara ele, muschii in tot jurul gatului super incordati, mai ales la ceafa, dar si in fata, in lateral pe partea dreapta, unde e durerea si mai mare s a format parca o biluta de mazare, pare a fi un muschi, daca il apas nu se desface, la rotirea... [continuare]
Mă cam doare ( puțin ) capul în zona stânga și după ureche , mai amețesc umpic când mă ridic din pat , e grav ? [continuare]
Sufar de anxietate.Am tratament foarte bun si incredere in doctorul care ma trateaza,dar nu stiu de ce in 4 luni nu am scapat de furnicaturile din cap,uneori ma incalzesc la cap alteori imi tremura.Am analizele bune,cardeologie buna,ct bun si nu pot sa inteleg ca nu pot pati nimic,tot timpul imi spune ceva,,poate o sa mori,, [continuare]
Salutare! De cateva zile am niste senzatii ciudate. Totul a inceput intr-o seara cand am simtit caldura in ceafa si cap atunci cand ma atingeam de pat sau ma atingeam cu mana. Dupa asta am inceput sa simt intepaturi si furnicaturi in tot corpul si zbatere de vene. Inca mai am acele senzatii,insa nu atat de amplificate. Stiti ce ar putea fii? Mentionez ca au aparut deoarece am o perioada cu examene si sunt foarte stresat,invat 5 6 ore pe zi si dorm 3 4 ore [continuare]
stateam intr-o dimineata la calculator(sunt programator) si brusc am simtit ca ceva e in neregula cu echilibrul meu. m-am ridicat in picioare am scuturat din cap putin ca sa imi caliberz pozitia, a fost mai ok dar am ramas cu o senzatie in ceafa ca si atunci cand aluneci pe spate cu scaunul si urmeaza sa cazi. imi smteam ceafa usoara ceva de genul. m-am dus si m-am culcat crezand ca e ceva legat de lipsa de somn/exces de cafea. cand m-am trezit aveam o senzatie de presiune in cap asemanatoare cu cea pe care o resimtit cand stam cu capul in jos mai mult. fara nici o durere doar senzatia de presiune ametelile revin si ele din cand in cand dar mai usoare decat senzatia initiala ? aveti idee unde trebuie sa merg si cam despre ce ar fi vorba ? [continuare]
Dureri de cap dupa anestezie facuta in coloana
Buna ziua! Am o durere de cap dupa 6 zile de la o operatie de apendicita , am fost anesteziat in coloana , dupa anestezie n-am miscat 6ore .Ce sa fac va rog dati''mi Dumneavoastra un verdict am mare incredere in voi credeti ca o sa treaca de la sine pe parcurs s-au o sa raman cu dureri de cap toata viata ?..Va multumesc astept raspuns. [continuare]
Buna ziua!Fetita mea de 5 luni si o sapt a cazut din pat, as dori sa stiu daca o poate afecta aceasta cazatura .Mentionez ca patul avea 50 cm inaltime,nu o doare nimic am masat-o,am fost cu ea la mediciul de familie si a consultat-o si nu are nimic,rade si se rostogoleste in continuare,doar ca mi se sperie in somn si plange. Va multumesc [continuare]
buna seara ma numesc lacramioara am 30 ani,si am o problema daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi,am niste dureri de cap si ameteli,stare de voma,nu stiu o senzatie ciudata de o vreme nu mai am chef de viata de la durerile astea daca puteti sa ma ajutati multumesc mult cu respect ll. [continuare]
Buna ziua, In fiecare zi prezint dureri de cap, moleseala, somnolenta si greturi. De asemenea, ma simt lipsita de vlaga. Precizez ca am facut un set de analize la sange si la ficatm, care au iesti ok. [continuare]
Buna daca ma puteti ajuta am 22 ani de ceva vreme mai precis de 2 luni am avut problema cu secretiile nazale+durere de cap,am fost la medicul ORL si mi-a prescris un tratament,in cele din urma secretiile nazale au disparut dar migrenele zilnice nu....ma gandeam sa fie din cauza frigului sau ceva mai grav...av multumesc daca imi puteti da nicste indicatii! [continuare]
am 34 de ani si de aprox un an si ceva ma confrunt cu aceste dureri de cap. Am fost la mai multi medici si toti mi-au dat cate un diagnostic : stare migrenoasa , spondiloza cervicala , altul imi spunea ca sangele nu circula corect. Ca tratamente : tomapyrin, mydocalm, movalis, codamin , ketorol. Ultimul tratament pe care l-am primit azi , a fost oxybral. Medicul de familie imi spune sa nu iau acest medicament ci sa iau numai ketorol. A luat cineva acest medicament ?- oxybral. Si daca da, daca a avut ceva rezultate multumesc [continuare]
De ce ma trezesac dimineata cu durere de cap, fara ca seara sa am ceva?Dupa ce ma ridic si merg pe jos la serviciu 30 minute dispare durerea de cap. De ce ma trezesc mai obosita ? [continuare]
In urma cu o luna am luat paduchi de cap si habar n`am de unde.Am incercat cu un sampon,nu a mers si mi`a picat parul foarte mult.Am incercat cu otet si nu am scapat de ei.Am auzit ca amoniacul din vopseaua de par ii omoara.Ce ma puteti sfatui? [continuare]
Buna ziua? Stie cineva de ce ma doare capul sambata si duminica? Uneori sambata, uneori duminica, uneori in ambele zile, cert este ca nu exista week-end sa nu am aceste dureri. Nu ma trimiteti la doctori caci m-am saturat de ei. De ani de zile fac tratamente peste tratamente care mi-au distrus stomacul si analize peste analize si ei tot n-au fost in stare sa-mi puna un diagnostic. M-am saturat sa tot inghit pastile. Va rog dati-mi un sfat. Ce sa mai fac? [continuare]
buna ziua am de aproximativ o luna niste intepaturi si dureri prin cap si am mers acum 2 saptamani si ceva la spital pt a-mi face analizele si mi-a iesit ca am anemia mica de 10.nu stiu daca ar putea fi din cauza aceasta durerile si intepaturile la cap.am facut un tratament de 5 zile cu Avelox si de 5 zile iau un supliment cu Fier+Vit.C+Acid Folic+Histidina.Nu am observat nici o ameliorare si in plus am o ingreunare la respiratie care ma face sa tusesc cateodata.as vrea un raspuns va rog cu parerea dvs .multumesc [continuare]
am dureri de cap care persista de 3 ani numai pe partea stanga...dupa numeroase analize am fost diagnosticata cu Sindrom cefalalgic migrenos. are reversibilitate? dupa toate tratamentele care le-am urmat nu am nici un rezultat. M-am programat la un RMN. Si mi-e frica tare.... [continuare]
de cava timp am niste dureri ingrozitoare de cap ,mai precis in ceafa,si am mers la medic,iau un tratament,dar nu ma simt bine deloc.Mi-a pus ca diagnostic "sindrom cefaleic"si ca tratament Ibalgin,Tralgit si Quarelin,dar de la aceste mediacamente am si ameteli pe care inainte nu le aveam.Le simt ca fiint niste pastile tari.Ce-as putea sa fac.Recomanda-ti-mi va rog niste ecografii,analize pe care as putea sa le fac.multumesc [continuare]
Dureri de cap(presiune), febra si hipotermie alternativ
buna ziua, va rog mult cine ma poate ajuta cu un sfat. Sotul meu acum o saptamana a spus ca are o durere puternica de cap ca o presiune apoi peste noapte ia fost frig (nu prea are probleme in general cu frigul) era inghetat tot apoi a facut febra 39.3, totul dureaza de o saptamana. A venit salvarea iar medicul de pe salvare a zis ca nu are nimic la plamani sau in gat dar ca are o infectie urinara si sa ia augumentin de 1g modafen si algocalmin (cand face febra). Ce ma sfatuiti? sau cine a mai patit ceva asemanator..... va rog! PS: tensiunea 12 cu 6 [continuare]
buna seara! sotul meu mi-a spus astazi ca in urma consumului a 200 ml vin (nu cred ca neaparat are vreo legatura, dar am zis sa va prezint toate aspectele problemei) i-a aparut o pata pe unul din ochi si nu mai vedea imaginea intreaga, lucru care a durat cam 30 minute dupa care a disparut de la sine. mentionez ca a stat in soare la un gratar de la ora 15 pana la inserare.ce sa fie oare, sunt un pic cam speriata, unde sa ne ducem la oftalmolog sau la neurolog? va rog sa ma ajutati.''multumesc [continuare]
Buna seara, nu mai stiu pe cine sa consult atata timp cat 4 medici nu stiu ce am, am 25 de ani si din septembrie am o durere de cap insotita de inflamatia tamplei in partea stanga, am fost la medic, mi-au facut consultatie la ochi-totul e bine, alergologie- nu am nimic, la neurologie primul medic- mi-a spus ca nu tine de neuro, am schimbat medicul, alt neurolog , m-a trimis la RGF. craniu-fata-profil- rez. impresiuni digitale la niv oaselor boltii craniului. M-a trimis la RMN cerebral- concluzia- aspect normal. Analize medicale CPR-5.85 (intervalul de ref. 0-5), VSH-28(6-11), distributie trombocitara-11,2 (11,5-16,5),Macrotrombicite24,7 (0-20), trombocrit-0,32 (0,13-0,28). Ma chinui de 3 saptamani si nimeni nu imi spune ce as putea avea. Poate ma ajuta cineva [continuare]
Programează-te rapid la medicii recomandați de SfatulMedicului.ro prin serviciul de programări Clickmed
Găsești peste 7500 de medici cu program disponibil
Alege medicul potrivit pentru: Medicina generala , Medicina de familie , Ecografie .


Urmareste Sfatul Medicului
Aboneaza-te la Newsletter