Durere în partea dreaptă sus aproape de capul pieptului ?

Durere
Intrebare postata de Ionut cu 3 saptamani in urma

Bună ziua!Vin și eu cu o întrebare,de câteva luni experimentez o durere în dreapta sus fix sub coaste spre capul pieptului,la început a fost accentuată și îmi dădea senzație de greață și amar în gură cu reflux gastroesofagian,am fost la un gastroenterolog și m-a consultat,am făcut un CT abdominal toraco-pelvin,și rezultatul este acesta:Esofag cop***at,fără leziuni parietale,Stomac distins lichidian prin indigestie de apă,cu aspect normal al pereților,Anse intestinale subțiri cu calibru și perete în limite normale,Hemoroizi interni:Rect și colon distinse prin clisma,fără leziuni suspecte pentru afectare tumorală sau inflamatorie,nu se constată diverticuli colonici,Parenchim pulmonar cu aspect în limite normale,Arbore trahro-bronșic cu aspect în limite normale,Nu se constată revărsate lichidiene pleurale sau pericardice sau adenopatii medistinale,Mare vase medistinale cu aspect în limite normale,Ficat cu dimensiuni normale omogen fără decelarea unei leziuni expansive,Căi biliare nedilatate,colecist destins ciudat corporeo-fundic,perete cu grosime normală fără calculi opaci,Sistem nervos port pearmeabil și nedilatat ,Pancreas omogen fără modificări de contur,Splină cu dimensiuni și structuri în limite normale,Glande suprarenale cu aspect normal,Ambii rinichi cu poziție,morfologie și dimensiuni în limite normale fără distensie pielocaliceala,Vezica urinară în repletie,cu conținut omogen perete suplu,Prostata cu dimensiune normală omogenă,Vezicule seminale fără modificări,Nu se indentifică adenopatii abdomino-pelvine sau lichid intraperitoneal,Marile vase abdominale cu aspect normal,Spondiloliza L5 stânga,fără spondololistezis, Asta este rezultatul,și la diagnostic mi-a scris Hemoroizi interni în rest tub digestiv cu aspect normal și Spindilioza L5 stânga necomplicată

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

SfatulMedicului (acum 3 saptamani)

Buna ziua,

Dupa simptomele descrise si din rezultatele CT-ului pare a fi vorba despre o problema a sistemului digestiv, mai precis un reflux gastroesofagian avansat care cauzeaza aceste simptome, gagurile amare fiind un rezultat al refluxului gastric.

Tratamentul pentru refluxul gastroesofagian implica schimbari ale stilului de viata (cum ar fi alimentatie corecta si evitarea factorilor declansatori) si medicamente.

Modificarile stilului de viata pot include evitarea anumitor alimente si a bauturilor alcoolice, imbunatatirea posturii dupa mese, oprirea fumatului si pierderea in greutate daca este cazul.

Totusi este bine sa mergeti si la un control suplimentar la un specialist in gastroenterologie daca tratamentele sau schimbarile de stil de viata nu functioneaza sau daca simptomele persista.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Refluxul-gastroesofagian/boala-de-reflux-gastroesofagian-simptome-si-tratament_16074
sfatulmedicului.ro/Refluxul-gastroesofagian/boala-de-reflux-gastroesofagian-mai-mult-decat-arsuri-stomacale_10961
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/un-somn-linistit-pentru-bolnavii-de-reflux-gastroesofagian_10996
sfatulmedicului.ro/Refluxul-gastroesofagian/regim-alimentar-in-boala-de-reflux-gastroesofagian-si-hernia-hiatala_19302

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionut (acum 2 saptamani)

Plus ca mi-am făcut și la sânge și totul perfect,hepatita B-C negativ,și la scaun mi-a găsit Helicobacter și mi-a dat o schemă de 10 zile 5 zile nexium și amoxicilină 1000 și următoarele 5 zile mexium,metranizadol și claritocimina ,tratamentul l-am terminat și nu pot zice ca mă simt rău dar încă am acea durere este foarte mică adevărat dar încă o simt și câteodată arsuri și eructații,am un tratament care mi-au spus după ce repet Helicobacter și e negativ să-l iau e vorba de controlor,ibutin și alpha D 3,îmi puteți da un sfat oare să fie de la colecistul ăla cudat ,medicul gastroenterolog nu mi-a pus nimic despre asta mi-a spus ca sunt perfect sănătos inafara de bacteria aia plus ca nu mi-a spus de niciun regim doar să nu consum alcool,băuturi acidulate și să nu mănânc prea picant doar atât picant cred ca s-a referit ca am acei hemoroizi interni și mă deranjează la picant si iute,dar in rest nimic

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

SfatulMedicului (acum 2 saptamani)

Buna ziua,

Este bine ca ati continuat investigatiile si ca ati facut tratamentul pentru infectia cu Helicobacter pylori. Este posibil ca durerea si arsurile pe care le simtiti sa fie legate in continuare de refluxul gastroesofagian, chiar daca infectia cu Helicobacter pylori a fost tratata.

Daca medicul gastroenterolog nu a mentionat nimic despre colecist, este posibil sa nu fie o preocupare majora in acest moment. Cu toate acestea, daca durerea persista sau devine mai severa, ar fi bine sa discutati cu medicul despre aceasta posibilitate si sa va ghideze in continuare pe baza evaluarii.

In ceea ce priveste regimul alimentar, in general, este recomandat sa evitati alimentele care pot agrava refluxul gastroesofagian, cum ar fi alimentele grase, prajite, picante, citricele, cafeaua, ciocolata, menta si ceapa.
Este posibil sa fie util sa urmati o dieta cu portii mai mici si sa evitati sa mancati cu cateva ore inainte de culcare pentru a reduce simptomele de reflux.

Este important sa discuti cu medicul tau despre orice ingrijorare sau simptome persistente pe care le ai, pentru a obtine indrumare si tratament adecvat.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Refluxul-gastroesofagian/7-alimente-recomandate-pentru-refluxul-gastric_17612
sfatulmedicului.ro/Refluxul-gastroesofagian/recomandari-de-dieta-si-stil-de-viata-in-boala-de-reflux_19601
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/un-somn-linistit-pentru-bolnavii-de-reflux-gastroesofagian_10996

Va dorim multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionut (acum 2 saptamani)

Mulțumesc frumos pentru sfaturi!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: