Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

consola de perete consola cap pat pittura art

Comunitate medicala

Pata pe frunte

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Boli de piele

Prietenul meu are o pata mare pe frunte deasupra ochiului drept cam de 7 cm inaltime si grosime cam 3-4 cm e inchisa la culoare un maro inchis,are ca simtome dureri de cap foarte puternice,alergic la sintetic si oboseste repede....a fost la un control si a primit un tratament dar ia zis sa mearga sa faca un tomograf?e posibil cumva sa aiba cancer de piele sau melanomul? [continuare]

Buna ziua! Desi ma confrunt cu simptome extrem de generale ce pot indica probabil diverse boli, va scriu din disperare de cauza. Nu am reusit sa gasesc o explicatie si implicit o solutie pentru ceea ce mi se intampla de ceva timp si simt ca nu mai pot reveni la normal. Va multumesc anticipat. De o saptamana ma confrut cu urmatoarele simptome: transpiratie excesiva nocturna (in zona pieptului si cefei, preponderent), durere de cap (iau Nurofen si nu cedeaza decat rar), durere puternica in zona cefei si mijlocului. De asemenea ma duc foarte des la baie (aproape 7-10 ori pe noapte) si am insomnie. Incerc sa nu beau apa noaptea, dar mi se usuca gura, incat simt ca mi se lipeste limba de cerul gurii. Nevoia de apa apare si ziua; in total beau aproape 3-4 litri/24 ore. Am dedus ca durerile de ceafa si mijloc ar veni din cauza faptului ca ies transpirata din pat spre baie, insa este doar o deductie. Ceafa si mijlocul ma dor foarte tare, la fel si capul. Urina este de culoare deschisa, nu... [continuare]

Ma doare foarte tare capul si simt o presiune foarte puternica in lateral,in general aceasta durere este foarte puternica atunci cand stau in soare,dimineata cand ma trezesc si seara inainte sa ma culc...Am facut un RMN care a iesit foarte bine,am fost la oflalmolog si acolo mi`a spus ca nu e din cauza ochilor....am mers la neurolog si mi`a spus ca nu am nimic la cap pentru ca daca as fi avut ar fi iesit la RMN,medicul de familie mi`a recomandat sa iau Betaserc...am luat o perioada de timp dar fara nici un rezultat,apoi tot medicul de familie mi`a dat alt tratament cu :Neuromultivit,Movalis,Omez,Panadol si Cavinton...care a avut acelasi rezultat si nu s-a observat nici o schimbare in bine...pot spune ca durerile sunt foarte puternice,nu ma mai pot concentra deloc,am dureri musculare si de multe ori simt furnicaturi in talpa,am avut unele momente cand imi amorteste piciorul stang de la genunchi in jos....am avut un moment cand m`am ridicat din pat sa merg pana la bucatarie si am... [continuare]

prima oara mi-a aparut o pata rosie dupa un sex protejat(dar mi-a facut si oral neprotejat,eram ametit) ok nu am dat importanta a trecut a 2 zi.Dupa alt contact mi-a aparut aceiasi pata.Iar nu am dat importanta,a trecut a 2a zi.Ultimul contact a fost neprotejat si eram ametit spre beat...evident nu simteam prea mare placerea dar am continuat si incepea sa ma doara ca numai puteam dar eu vroiam sa ejaculez,intr-un final m-am oprit ca nam mai putut(nici nu am ejaculat) si m-am dus la baie si am vazut 2 pete rosii..rosu inchis pe capul penisului.Nu am dat importanta..mi-au trecut,dar azi iar mi-au aparut acele pete si nu am avut nici un contact..nu ma mananca,nu am scurgeri nu ma deranjeaza cu nimic.Ce as putea sa am?! [continuare]

Comunitate medicala

Lovire la cap

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Anxietate

acum 2 zile si eu la spate langa ureche am alunecat si am dat cu capul de perete si a doua a treia zi tot simt greata si putina ameteala ce ar putea fi? [continuare]

Comunitate medicala

Durere ingrozitoare de cap

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Migrena

buna ziua..de cateva zile ma doare ingrozitor de tare capu doar in partea din spate(la ceafa)cand ma las jos, sau ma ridic (din pat sau de pe scaun) durerea se accentueaza si ametesc foarte tare.am incercat ieri sa iau ibuprofen in speranta ca imi va trece, dar degeaba ..inca ceva suspect am observat..casc foarte des si nu pot citii..nu pot scrie bn ..defapt orice fac si ma concentrez nu pot, pentru ca ametesc foarte tare si ma doare.imi puteti spune despre ce poate fi vorba?..mi-e frica sa nu am ceva ff grav la cap..va multumesc anticipat! [continuare]

Buna ziua.Va cer ajutorul deoarece mi se intampla ca la o anumita perioada de timp sa am niste ameteli puternice care nu se mai opresc.De cateva ori am asteptat sa se termine stand in pat.,dar din pacate acum vreo 2 luni nu miam mai revenit si a trebuit sa sun la ambulanta.Am fost dus la neurologie,dupa cateva analize de la urgenta(tensiune si ceva cardio) mi-au zis ca am simptom vertiginos.M-au trimis dupa la gastrologie,la ORL,OFTALMOLOGIE si mi-au zic cei de acolo dupa cateva analiza rapide ca ameteala nu este provocata nici de la ochi nici de la ureche,etc.Ieri am fost la piscina si dupa 2 ore fiind poate nemancat dimineata si innotand putin am lesinat(cap greu,transpiram foarte tare,varsaturi)Mi-am revenit pana la urma in sensul ca am inceput serviciul dar tot am o senzatie de greutate in cap.Multumesc frumos si astept cu nerabdare parerile dumneavoastra [continuare]

Cred că sunt 2 sau 3 luni de zile de când îmi vâjâie capul mai exact seara când mă pun in pat aud un sunet in cap precum un bâzit ,ca și cum s-ar auzi o mașină cu motorul pornit ,indiferent de poziția capului eu aud acest bâzit.Care credeți că este cauza?Pe lângă acest lucru mă simt obosit ,parca nu mă satur de somn.Multumesc anticipat ! [continuare]

Am 24 de ani si de 4 ani in fiecare iarna-primavara am dureri insuportabile de cap zilnice cate 3-4 ore. Am fost diagnosticata cu migrena cronica insa eu tot nu cred ca nu exista nici o sansa sau tratament din care durerea sa dispara.La analgezice nu mai cedeaza, am fost la biorezonanta, tratamente peste tratamente...nimic. Va rog ajutati-ma caci simt ca nu mai pot duce o viata asa de dureroasa. Nu pot sa ma ridic din pat in fazele cand am dureri, stau dopata toata ziua, sunt nervoasa, nu imi intra nimeni in voie, la servici nu mai zic, va rog ajutati-ma [continuare]

Comunitate medicala

Pata pe creier

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Tumori cerebrale

va rog sa-mi spuneti si mie dak ´´o pata pe creier´´este considerata o tumoare cerebrala.in urma cu o luna,i-am facut mamei un RMN la cap,a fost la medic si i s-a spus k are o pata pe creier.i s-a dat tratament,si dak nu se vindeca in 8 luni de zile,se va intervenii chirurgical.va multumesc,roxy22 [continuare]

fetita mea are 5 luni si azi a cazut jos din pat , a cazut pe burta si s-a lovit la cap intr-o parte, s-a inrosit si i s-a umflat putin...sunt foarte speriata, i-am pus o compresa rece. este ceva grav? sunt ingrijorata. [continuare]

de ceva vreme, poate cativa ani, mi-a aparut o pata neagra-vinetie pe capul penisului si pe pielea preputului, nu stiu ce poate fi, o fi grav? [continuare]

Am facut tratamente, acupuncturi, tot felul cand eram copil, dar fara rezultat, dupa care am cedat si m-am consolat.Ce credeti ca m-ar face bine? Exista vreo posibilitate? Poate vreo interventie chirurgicala? [continuare]

Comunitate medicala

Durere de cap

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Migrena

buna ziua, de cca 2 ani ma lupt cu durerile de cap . Acestea apar dimineata sau din senin peste zi. Sunt dureri puternice imi simt ceafa sub tensiune si am impresia ca am tensiunea marita ceea ce nu este de fiecare data tensiunea este buna in schimb pulsul tot timpul este de 24-25 in 15 secunde. Cand ma ridic de pe scaun imi pulseaza ceafa o simt calda , nu vad bine si ametesc. Mi-am facut analizele. Au iesit bune fara infectii in corp dar cu anemie din cauza fierului si vit. B12 . Am luat fier si acid folic 1 luna si B12 injectabil 2 saptamani. Mentionez ca si in timpul tratamentului durerile erau aceleasi. Nu mai suprt durerea asta de cap imi vine sa ma dau cu capul de pereti. De la ce am dureri de cap? Unde ma indrumati sa merg ? De unde sa incep? va multumesc! [continuare]

Comunitate medicala

Durere de cap

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Meningita

Din nou va deranjez cu aceasta intrebare..Am mai postat cu 2 saptamani in urma o intrebare..atunci aveam dureri de cap..fara nici un alt simptom..timp de 2 saptamani am avut dureri de cap dar care dispareau cu calmante..am luat piafen..paracetamol si aspirina..insa azi m-am simtit foarte rau..adica..durerile de cap nu sunt mai puternice dar persista..e ca o senzatie de amorteala..si imi pulseaza .. in partea inferioara deasupra cefei..am luat calmant degeaba..si ma simt extrem de slabita..imi vine sa vomit..nu am vomitat pana acum dar nu pot face nimic//am stat in pat toata ziua..dumneavoastra ce credeti?sensibilitatea la lumina nu pot sa imi dau seama ..febra nu am..ma simt calda dar nu am febra..nu inteleg exact cum sa verific daca am gatul "intepenit"..va multumesc [continuare]

Comunitate medicala

Lovitura la cap

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Diverse

Buna ziua, Va rog frumos ajutati-ma si pe mine cu un sfat. Am fost in banchet pe 13, 14 si 15 ianaurie in Poiana Brasv. Sambata, 14 ianuarie am cazut de pe un colac pe partie, adica intr-un damb, colacul s-a rasturnat iar eu am venit chiar cu capul in zapada. Cu mine mai era o alta persoana care a venit normal, in fund nu a avut nimic. Nu mi-am pierdut cunostinta, nu am avut nimic, doar m-a durut capul toata ziua. De duminica a 2-a zi nu m-a mai durut, doar ca a inceput sa ma doara gatul. Mai intai pe o parte si apoi pe ambele parti. Luni 16 ianuarie am avut niste treaba pe afara, si mi-a fost foarte frig, inghetasem. Am ajuns acasa si seara am inceput sa tremur, dardaiam de imi clantaneau dintii in gura. Ceaiuri fierbinti, fervex, ACC, modafen....de toate. Mi-a ajuns temperatura la 40 de grade celsius. Iar eu muream de frig cu 3 paturi pe mine. Marti dimineata nu m-am mai putut ridica din pat (asta fiind ieri) am mers doar de 2 ori pana la baie. Nu mai suport deloc... [continuare]

In primul rand, buna ziua! Am 18 ani si cam de sambata spre duminica m-am trezit ca mi-au aparut bubite rosii pe abdomen.Luni mi-au aparut si pe maini.Toate bune si frumoase, stiam ca este probabil rubeola am mers la medic si mi s-a confirmat banuiala.Marti nu mai aveam bubite pe maini, iar pe abdomen s-au retras aproape de tot.In momentul de fata nu mai am numai pe piept intr-o cantitate nesemnificativa.Mi s-a recomandat sa iau Ibuprofen si de cand am inceput sa iau m-au apucat niste dureri de cap de imi vine sa ma urc pe pereti.Aceste dureri nu sunt permanente ci numai cand imi misc capul sau stau in picioare.Acum intrebarea mea este:Durerea asta se trage de la Rubeola sau e total altceva?Mentionez ca nu am nici febra, ci doar nas infundat.Multumesc! [continuare]

Comunitate medicala

Durere de cap

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Migrena

Buna ziua! De vreo doua saptamani ma doare foarte tare capul in spate la baza craniului.Daca stau in pat nu ma doare dar daca stau mai mult in picioare ma doare chiar foarte tare,si cand imi misc capul am ameteli.Oare din ce cauza doare? Va multumesc! [continuare]

Buna, am fost diagnosticata cu uter fibromatos si mi s-a propus extirparea dar deocamdata am refuzat.In schimb am niste dureri de cap goraznice, mai ale sin perioada menstruatiei,incepand chiar cu o zi,doua inanite si drand pana la 3-4 zile.Aceste dureri sunt atat de puternice incat nu ma pot ridica din pat,indiferent de ce calmante iau.Ma intreb ce ar trebui sa iau si daca ra fi bine pana la urma sa scot uterul ca sa scap de toate problemele.Va rog sa imi dait un sfat [continuare]

Comunitate medicala

Dureri de cap severe

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Diverse

Buna ziua! Sunt o studenta in varsta de 21 de ani iar principala problema cu care ma confrunt sunt durerile severe de cap periodice. Am aceasta problema inca din perioada liceului cand credeam ca este vorba despre crize de fiere, deoarece acestea se desfasurau exact simptomatic exact ca si o criza de fiere. Pe parcurs, am realizat ca durerile mele cauza de presupusele crize de fiere sunt distincte fata de durerile care simt ca ma innebunesc. acestea debuteaza dimineata,ma trezesc cu ele de regula..au un nivel moderat, iar pe parcursul zilei se intensifica. Ma doare intotdeauna una din tample si simt o durere in fundul ochiului . Tin sa mentionez ca port ochelari pentru miopie,dar am doar 0,25 respectiv 0,5 dioptriile. Durerile sunt foarte puternice,iar in unele momente simt intensificari de parca m-ar lovi ceva in cap,dupa care revine la durerea obisnuita. Pe parcursul serii aceste dureri se intensifica in asa fel incat nu stiu ce sa mai fac sa nu le mai simt. Problema cea mai... [continuare]

Am 24 de ani..si am ameteli usoare..un echilibru nu prea bun dureri usoare de cap in zona fruntii..tensiunea mi-am luat-o si era 129 - 79 mmHg(nici nu stiu ce sa spun de ea exact)doar ca aceste simptome nu imi dau pace..stau tot timpul stresat ca as putea pati ceva..in vara anului trecut am avut niste sangerari nazale foarte dese..si am fost la Otl-ist si mi-a spus doar ca am niste vase de sange fragile..dar cu aceleasi simptome..le aveam si atuncea..Chiar nu stiu ce as putea lua..(am luat pan'' acuma Magneziu..Calciu..Multiminerale de la A-Z..dar simptomele persista..mana amrotita picior..palpitatii la inimia(am facut un test nu am absolut nimica la inima anul trecut)..nas infundat mereu..pe partea stanga..(cu o usoara deviatie de sept)..cu toate astea nu ma simt in putere..si asta ma nelinisteste pe mine..care pan''acuma ceva timp nu aveam nimica..eram perfect normal..daor ca in ultima vreme (1-2 ani)..am un stil de viata..aiurea in sensul ca stau la pc foarte mult nu fac miscare... [continuare]

Comunitate medicala

Dureri de cap

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Diverse

Buna seara! De 2 zile am dureri in zona capului in spate in partea stanga, aproape mijloc, se accentueaza pe seara, cand ma pun in pat...de la ce ar putea fi? Mentionez faptu ca am mers la un cardiolog acum 2 luni, tensiunea a fost OK dar am lipsa de calciu si magneziu. Am urmat tratamentul timp de o luna... [continuare]

Buna . De trei saptamani incoace am dureri zilnice de cap . Mentionez sa spun ca sunt niste dureri ciudate , cateodata ma doare fruntea , cateodata in spatele capului , cateodata in mai multe locuri in acelasi timp ... Nu sunt sigura de la ce sunt,insa cert este faptul ca intensitatea durerii creste si scade , insa durerea nu dispare . De asemenea,cunoscutele pastile pe care le luam cu totii in cazul durerilor de cap (paracetamol sau ibuprofen) , nu functioneaza deloc . Nu sunt foarte puternice,rareori mi s-a intamplat sa fiu nevoita sa ma pun in pat pt ca nu eram buna de nimic din cauza acestor dureri . Insa sunt enervante , si din cauza lor , nu ma pot concentra sa fac nimic . Mentionez ca am 17 ani , si nu am avut niciodata probleme grave de sanatate . Poate fii din cauza stresului cumva ? In acest moment trec prin niste momente foarte grele , impreuna cu familia mea . [continuare]

Comunitate medicala

Durere de cap

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Migrena

Am si eu o intrebare ma poate ajuta cineva,,,..de doua spatamani ma doare capul foarte tare..cu tot cu ochiii si fata...imi tot picai urechile...iar cand ma dau josdin pat simt cami cade capul jos:( .. si sunt si fff nervoasa....poate fi vorba de o migrena sau e ceva mai grav? [continuare]

Buna ziua! Am si eu o problema si nu stiu exact cu ce sa o tratez. De cateva zile am observat o sensibilitate a ochilor la lumina, dureri de cap ( occipital si zona tamplelor), stare de ameteala, dureri de ochi, sensatii de voma, cateodata tiuit de urechi si amorteala a palmei drepte. Precizez ca am 24 de ani, fac sala in mod regulat, am un regim alimentar corect. Ma sperie faptul ca ieri eram in supermarket si am avut brusc aceste simptome + faptul ca nu mai vedeam cu ochiul drept. Aveam o "pata", luminite, negru, dungi...nu stiu exact sa le explic. Ma poate ajuta cineva cu o explicatie daca a avut ceva asemanator? [continuare]

De ieri am observat ca pielea de pe capul penisului in anumite locuri se descuameaza (desprinde), lasand o pata rosie. In acelasi timp prietena mea a observat o schimbare a secretiei vaginale care a devenit destul de consistenta si are un aspect branzos, avand totodata mancarimi/usturimi. Eu am doar aceste pete rosii fara dureri, mancarimi sau vreo secretie ciudata... ce ar putea fi? Si unde ar trebui sa ma duc pentru aceasta problema? Va rog ajutati-ma. [continuare]

Acum 6 zile adica luni m-am operat de apendicita. N-am avut nimic pana miercuri. De miercuri de cand am iesit din spital nu-mi pot tine capul pe umeri de durere cand ma ridic din pat. Am incercat cu fasconal, quarelin,nurofen,cafea, ness, lichide multe si tot degeaba. Nu pot sta in picioare mai mult de 5 minute. Daca stie cineva vreoun remediu sau a patit cineva la fel si a reusit sa-si revina va rog dati-mi un sfat. [continuare]

Comunitate medicala

Lovitura cap

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Ametelile si vertijul

Bună seara, am şi eu o întrebare: aseară m-am lovit din greşeală de pat cu capul (în sensul că am paturi suprapuse şi când m-am ridicat din pat, m-am lovit şi preţ de câteva minute am văzut negru în faţa ochilor) şi acum am mâna dreaptă amorţită şi ameţeli. îmi puteţi spune de ce şi ce aş putea să fac? [continuare]

Pagina 3 din 34 (1000 rezultate)