Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

analize dermato

Boli cu transmitere sexuala (sifilisul, gonoreea, chlamydia, scabia, sida)

Boli cu transmitere sexuala (sifilisul, gonoreea, chlamydia, scabia, sida)

Actualizat la data de: 13 Septembrie 2018

Autor: SfatulMedicului

Generalitati Bolile cu transmitere sexuala sau bolile venerice sunt infectii transmise prin contact sexual (normal, oral sau anal), dar care pot fi transmise si pe alte cai. Printre mijloacele de transmitere ale acestor boli, in afara de contactul sexual, mai putem intilni: contactul cu zona infectata, contactul cu obiecte infectate (ace etc.) sau de la mama la fat etc. Aceste boli pot fi clasificate in doua mari categorii: Bolile cu transmitere sexuala majore , din care fac parte: - sifilisul; - gonoreea sau blenoragia; - sancrul moale; - granulomul inghinal; - limfogranulomatoza inghinala. Bolile cu transmitere sexuala minor e , din care fac parte: - uretritele negonococice (cele mai frecvente boli din aceasta categorie sunt provocate de chlamydii, mycoplasme,candida albicans, tricomonas vaginalis) - tricomonaza urogenitala; - candidozele urogenitale; - herpesul genital; - vegetatiile veneriene; - Molluscum contagiosum; - scabia; - pediculoza; - unele forme de... [continuare]

Infectiile vaginale micotice

Infectiile vaginale micotice

Actualizat la data de: 22 Martie 2018

Autor: SfatulMedicului

Generalitati Vaginitele micotice sunt determinate de un exces de crestere a ciupercilor in vagin. Infectiile micotice sunt foarte frecvente la femeile de varsta fertila, dar pot sa apara la orice alta varsta. Desi creaza disconfort, vaginitele micotice determina rareori probleme grave de sanatate. Cauze Vaginitele micotice sunt determinate de cresterea excesiva a ciupercilor (frecvent candida) ce se gasesc in mod normal la nivelul vaginului. Factorii ce incurajeaza aceasta crestere sunt: -antibioticele -niveluri ridicate ale estrogenului (hiperestrogenemie), cum este cel aparut in timpul sarcinii, in terapia de inlocuire hormonala, utilizarea pilulelor contraceptive cu doze mari de estrogen si in faza foliculara a ciclului menstrual -diabetul zaharat, in special daca nivelurile glicemiei nu sunt eficient controlate si tind sa depaseasca intervalul normal -un sistem imunitar deprimat -corticoterapia, administrarea prednisonului -obezitatea [continuare]

Bună ziua. Acum aprox 7-8 luni am observat pe capul penisului o pată roșie, am dat 2 zile cu cremă de gălbenele nu s-a dus, am mers la dermato-venerolog. Mi-a spus ca este o ușoară candida, am luat Itraconazol, Lomexin și Nidoflor 10 zile. Părea ca s-a calmat dar la puțin timp am început să fac ca un praf albicios constant, și pielea uscată, pare ca se exfoliază încontinuu. De atunci am folosit încontinuu creme, bepanthen, la rosch posay, acum de 10 zile folosesc Vea Lipo3 și nu pare să aibă niciun efect. Am făcut Examen analiza șanț balano preputial și Diagnostic molecular BTS, ambele au ieșit perfect. Dar în continuare pielea de pe prepuț se usucă și fac un praf albicios uscat. Când decalotez zici ca este un lipici peste. [continuare]

Buna ziua . Sunt virgina insa simt ca sunt pregatita fizic si emotional sa imi incep viata sexuala .Vreau sa fac asta fara prezervativ . Ma gandeam sa iau anticonceptionale inaintea inceperii actului sexual . Nu vreau sa raman gravida , de aceea vreau sa va adresez o intrebare . Cu cat timp inaintea inceperii actului sexual trebuie sa iau patila ? Multumesc anticipat ! [continuare]

V a rog sa ma informati cat de grav este o scurgere galbuie din penis urmata de scurgere picatiuri sange .Ce trebuie sa fac si daca e vreo metoda de tratament fara a merge la medic.Multumesc [continuare]

am de cateva luni o senzatie de usturime, mancarime in zona vaginului, si o scurgere galbuie spre maroniu. am fost la farmacie si mi s-a recomandat clorimazol si nidoflor, dar fara niciun efect. la medicul ginecolog nu am fost si am o retinere. credeti ca ma puteti ajuta? multumesc [continuare]

de ce miau aparut pete rosi pe capul penisului [continuare]

de cate ori mananc cruditati ( de ex. mere, salata verde ), ma balonez, usoare crampe, bolboroseli ), in general o senzatie acuta de disconfort.( nu am diaree ). din ce cauza am aceste probleme si exista vreun medicament ajutator ? vitaminele se gasesc in cruditati, toata lumea le recomanda dar neputandu-le consuma, ce-mi ramane de facut ? Nausia [continuare]

buna,am o intrebare, am niste bubite mici de ceva vreme,in varful pelvisului sunt de culoare rosie si sunt marunte si micute de ceva vreme nu ma dor nu provoaca mancarimii la baza,nu am dat importanta la inceput dar ....au trecut si pe urma au reaparut din nou persista incontinuare as dori sa stiu ce sunt si cum se trateaza [continuare]

Comunitate medicala

Urgent

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Boli genitale feminine

DE APROX 1 SAPT MI-A APARUT O DURERE IN ZONA GENITALA SI UNEORI MANCARIMI O ZI DOUA AM AVUT SI USTURIMI LA URINARE, NU AM SCURGERI SI NICI SECRETI ANORMALE , DE VREO 2 ZILE M-AM DAT IN ZONA GENITALA CU O CREMA NATURISTA SI MI SA AMELIORAT SIMTITOR TOATE SINTOMELE SI SENZATIA DE DICONFORT NUMAI CA IERI AM INCERCAT SA AM CONTAT SEXUAL SI NU AM REUSIT CA M-A DURUT INTR-UNA, AS DORI SA STIU CE AM? SI CU CE AS PUTEA SA MA TRATEZ? [continuare]

Comunitate medicala

Aparatul genital

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > HPV

As vrea sa va pun expun o situatie vare dureaza de ceva timp si anume: o mancarime in zona vaginala cu secretie galben alba asa destul de jenanta ;o stare de jena tot timpul precum si aparitia unor basici ,la inceput dure dupa un pic de timp se sparg ,in zona vaginului.Acestea sunt f dureroase ,mai ales cand sparg si devin rana.in acest timp sotul meu nu are nimic dar dupa o perioada aceste basici ii ies si lui pe organul genital si il ustura f tare. Durere si usturime prezenta si la contactul sexual,atat ptr mine cat si ptr el. Daca ati putea sa-mi raspundeti ptr ca sunt f ingrijorata. Multumesc .Licuta [continuare]

Buna ziua. Am si eu o foarte mare problema...acum ceva timp am avut niste condiloame genitale si le-am tratat cu condyline, momentan totul fiind in regula, insa de ceva timp i-au aparut si prietenului meu insa in zona anala. Am incercat cu acelasi condyline insa fara efect si cu o durere foarte mare. Am incercat si cu duofilm care a inceput sa dea rezultate insa durerile persista, zona fiind foarte sensibila si apar si sangerari, poate fi ceva si in interior?Am observat ca acesti negi se dezvolta destul de repede.Ce poate fi? Sau la ce medic ar trebui sa mrgem?dermatolog sau...va rog sa ne ajutati. Multumim [continuare]

buna ziua...timp de aproape 8 ani de zile am avut probleme cu acneea pe spate, am fct tot felul de tratamente fara niciun rezultat.La sfarsitul anului 2007 am fost internata la Iasi la spitalul Sf Spiridon unde mi-au gasit si "numeroase chisturi ovariene cu dimensiunea 10mm".In primavara anului 2008 am inceput tratamentul recomandat cu Roaccutane dupa care am facut peeling cu raze puva...reusisem sa scap de ele dar acum au reaparut...ce tratament pot face ptr vindecare definitiva? Au vreo legatura chisturile ovariene cu acneea dureroasa de pe spate? [continuare]

buna ziua, am si o nelamurire.am 29 de ani, o viata sexuala activa, iau niste medicamente de slabit si in urma cu o zi am facut spalaturi cu betadina diluata cu apa, precizez ca ma stiu si cu o rana pe col care e sub control, sau era...de o zi incoace am mici sangerari intermenstruale, adik exact la o saptamana inainte a-mi veni cilcu, am o mica sangerare insotita de o usoara durere de ovare. Sangerarea se vede doar pe hartia igienica iar pe tamponul zilnic sunt cateva pete maroni. poate fi vorba de o ovulatie mai "severa" sau rana aceea isi face de cap...marturisesc ca mi-e frica de mor iar la dr mi-a facut programare abia joi. [continuare]

Comunitate medicala

Ce pot s am

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Diverse

Acum 3 saptamani am facut sex oral neprotejat cu o necunoscuta. Dupa 4 zile,dimineata cand am urinat prima oara,am avut o senzatie de usturime dupa ce am terminat de urinat. senzatia a durat cateva ore,dupa care tot simteam nevoia de mers la toaleta. Am luat eritromicina 6 zile,dupa care am mers la farmacie,pentru ca aveam senzatie de urinat mai deasa,si mi sa dat NOLICIN 400,si URINEX. Dupa,7 zile,e mult mai bine. Mentionez ca nu am avut pete rosii,nu am avut bubite,sau mancarimi ciudate,iar scurgeri,ceva foarte pitin,nici macar o picatura,transparenta,dimineata atat. Daca se poate sa-mi spuneti ce as putea sa am,va rog din suflet.Mentionez,ca a 2 zii dupa actul sexual,am mers toata ziua prin ploaie,si am fost ud la picioare,pana seara,iar dupa aia urmatoarea zii,au inceput problemele. [continuare]

Comunitate medicala

Usturime

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Boli de piele

de un timp incoace am usturimi ale pielii sau parului pe picioare partea de sus spate a piciorului ce poate fii? [continuare]

Facilitati de tratament

Clinici si cabinete medicale
Clinica UltraEstetic
Estetica, Dermatologie, 0720790098
Bucuresti, Dr. Zaharia Petrescu 7, Cotroceni

buna ziua,sunt o mamica de 28 ani diagnosticata cu acnee vulgara.mi s-a recomandat sa folosesc un gel de curatare care de ceva vreme nu mai da rezultate.in afara de asta,in zona inghinala,am ca un furuncul care la cateva saptamani supureaza rau,si care are legaturi cu inca vreo 3 de acest gen.sa fie oare vreun,microb in sange?ce fel de medic sa consult:chirurg sau dermatolog?va multumesc. [continuare]

Buna ziua!In urma cu doua saptamani prietena mea a fost la un consult ginecologic in urma caruia doctorul i-a prescris un tratament cu KLION-D 100,metronidazol,nistatina,ofloxin si tantum rosa.Aceste medicamente i-au fost prescrise pentru 10 zile dupa care o luna pauza,apoi inca 10 zile de tratament.Doctorul care a prescris acest tratament i-a recomandat sa nu consume alcool si sa nu aiba relatii sexuale in timpul tratamentului. As vrea sa stiu daca putem avea relatii sexuale in luna in care face pauza. Va multumesc! [continuare]

Comunitate medicala

Buna!

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Boli cu transmitere sexuala

de doua zile imi curge un lichid alb din penis.ce as putea avea?mai am si o pata alba de 3 ani .se poate trata? [continuare]

Exista vreun pericol ca, dupa o partida de sex cu o prostituata sa fi luat vreo boala? Asta in situatia in care am folosit prezervativ la normal si oral iar in zona ei genitala nu era nimic suspect..urme cum ca ar fi avut ceva... Am citit undeva ca se pot luat BTs prin contactul organelor..dar ea parea curata si nu avea nimic in zona genitala..Vreun motiv de ingrijorare pentru mine?? [continuare]

Comunitate medicala

Tireotoxicoza?

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Candidoza

ce inseamna tireotoxicoza? mama a fost diagnosticata ? se trateaza ?va rog o informatie . [continuare]

buna diminetata! acum cam 2 sapt am fost la o autostopista si mi-a facut sex oral. toate bune si frumoase pana ce la cateva zile a inceput sa ma usture putin cand urinezx. la alte cateva zile dimineata am observat ceva lichid scurs pe chiloti in schimb nu ma mai ustura. Toate acestea of fi de la sexul oral neprotejat? Partenera mea stabila ar putea fi afectata? [continuare]

La inceputul lunii mai am facut greseala vietii mele, pe baza consumului de alcool am acceptat sa intretin relatii intime cu o prostituata. Contactul sexual (vaginal) a avut loc NUMAI cu prezervativ, dar am avut parte si de contact sexual oral fara protectie (fara prezervativ), deasemenea in timpul actului sexual am atins zonele intime atata ale ei cat si ale mele (aici am frica sa nu ma fi luat din greseala secretii vaginale de la aceasta). Din acel moment sunt distrus psihic, nu mai sunt in stare de absolut nimic cand ma gandesc ca a-si fi putut lua o BTS sau mai rau HIV. Am citit si m-am documentat despre tot ce presupune HIV si metodele de detectie. Ca sa fac testul HIV (ELISA) presupune sa astept sa treaca fereastra imunologica de 2-12 saptamani apoi sa fac testul ELISA. Deci abia dupa 3 luni ma pot linsiti dar nu de tot, dupa ce il repet la 6 luni respectiv 12 luni (abia atunci pot sa fiu impacat ca nu am nimic). De aceea vreau sa fac testul PCR. Acum vine si intrebarea... [continuare]

Comunitate medicala

Buna ziua.

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Boli genitale masculine

Ma aflu aici datorita unei probleme, acum 2 saptamani pe varful penisului [in dreapta canului prin care se trimit la exterior lichidele] anume, 3 basicute extrem de mici cat varful unui ac[aprox. jumatete de milimetru cred ca au ] albe , datorita lichidului din interior. La exterior mai am si acele basicute de grasime , cu care acestea de pe capul penisului seamana doar ca-n varianta foarte mica. Mentionez am o partenera sabila , folosim prezervativ, n-am nici o senzatie [usturime, mancarime, etc , nici mirosuri , sunt acolo si atat ] sunt destul de inestetice. Doresc un sfat , iar in caz ca stie cineva , o recomandare de unguent /medicament. O zi buna va doresc si multa sanatate. [continuare]

Comunitate medicala

Acnee

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Boli de piele

Am 17 ani si de la 12 ani ma confrunt cu acneea. Pana acum am fost la 2 medici dermatologi si am primit tratament (pastile si creme) dar nu observ rezultate. Cosurile imi apar chiar daca am facut tratamente, unele sunt mari si dureroase la atingere. Imi apar cosuri si in ureche , care sunt dureroase, se sparg usor si sangereaza mult. cosurile nu imi aprat doar in urechi si pe fata ci si pe maini , pe umeri , pe spate si mai putin pe piept. Va rog sa ma ajutati, deoarece nu mai stiu ce sa fac. [continuare]

in urma cu vre-o 2 sapt am avut un contact sexual,neprotejat,cu prienena mea,vre-o 5 zile,de 2 ori pe zi,dupa vre-o 3 zile de la aceasta perioada m-am trezit cu ceva ca o braza,pe capul penisului,nu este urat mirositoare,in schims a devenit un pic dureros decalotatul...ce ar putea fi?ce as putea lua?sau ce as putea face?va multumesc! [continuare]

Comunitate medicala

Acnee

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Boli de piele

eu am o problema cu cosurile de pe spate..vara nu este atat de mare deoarece stau la soare,se ard,ma bronzez si se acopera petele..insa pe timp de iarna nu stiu ce sa ma fac cu ele.. mi se umple tot spatele si cateva pe piept.Ma poate ajuta cineva cu un sfat cum sa fac sa scap de ele definitiv sau sa le mai raresc..(Auzisem ceva de preoxidul de benzoil..ce efecte are?) [continuare]

de ceva timp sotul meu are pielea preputului foarte iritata , si au aparut niste crapaturi de-a lungul lui, pelea este subtiata si zici ca este roasa. Nu stie cu ce sa mai dea. A dat cu Hemorzon , in prima faza , apoi de la farmacie i-a dat un unguient Sudocrem , dar era si mai rau. Apoi alta farmacie i-a dat Fucidin H crema, dar si cu asta este rau , acum a revenit la Hemorzon care totusi, zice, ca-i calmeaza usturimea care este foarte mare. Ii este rusine sa mearga la doctor . Nu a avut contact sexual cu persoane necunoscute. Ce poate sa fie. Aceste simptome au mai aparut dar mult mai slabe , iar dupa cateva zile de igiena foarte stricta si ungere cu Hemorzon, au disparut. Va rog sa-mi raspundeti urgent, de oarece acesta situatie persista deja de 10 zile. [continuare]

Sunt insarcinata in luna a noua. Acum cateva zile am observat ca unghiile mari de la picioare au inceput sa se innegreasca de la radacina, portiunea afectata extinzandu-se spre varful unghiei treptat, in fiecare zi. Ce pot sa fac, sa nu afecteze copilul din pantec? [continuare]

Buna, de citeva luni am infectie urinara,am luat antibiotice dar mia revenit din nou..ma intreb daca de fapt aceasta poate ascunde o alta infectie care se transmite sexual ?? Am usturimi si in acelasi timp sint ori constupata sau pot avea scaune de 2-3ori pe zi. Stiu k noi femeile sintem mai predispuse. nu am incredere in prietenul meu din pacate si nu stiu ce medicament sa incerc. E pt prima data cind am asa ceva si nu imi trece.. Pety35 [continuare]

Pagina 5 din 8 (224 rezultate)