Hepatita C/B, contact cu sange???

Hepatita
Intrebare postata de maria2898 cu 5 luni in urma

Bună seara,
Tatăl meu a fost diagnosticat cu hepatita C și B în urma unei operatii.
În seara asta am fost atât de inconștienta încât l-am pansat fara manusi, menționez ca am niște răni deschise la mâini (din cauza ca îmi rup mereu pielitele).
A fost puțin sânge pe vata, din cauza panicii nu îmi aduc aminte dacă a întrat ceva la rana, oricum după 2-3 minute am mers și m-am spălat.
Oare exista riscul sa ma fi infectat cumva?
Va mulțumesc pentru eventualele răspunsuri

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 5 luni)

Buna ziua,

In ceea ce priveste contactul cu sangele infectat cu hepatita C si B, riscul de infectare este relativ scazut, dar nu poate fi exclus complet. Hepatita C si B se transmit in principal prin sange infectat, dar exista anumite conditii care trebuie indeplinite pentru ca infectarea sa aiba loc.

Daca ranile dumneavoastra sunt mici si superficiale, sansele de a fi infectata sunt mai mici, deoarece virusul hepatitic nu se transmite usor prin pielea intacta. Cu toate acestea, daca sangele infectat a intrat in contact direct cu rana dumneavoastra si s-a produs o posibila expunere a mucoaselor sau a tesutului conjunctiv, exista un risc mai mare de infectare.

In cazul in care exista un risc de infectare cu hepatita C/B, medicul va poate recomanda teste de sange specifice pentru a verifica daca ati fost infectata sau nu. Aceste teste pot fi efectuate la cateva saptamani sau luni dupa incident pentru a evalua in mod corect starea dumneavoastra.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/boli-infectioase

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Analize-de-laborator/analize-de-sange-utilizate-in-patologia-hepatica_17586
sfatulmedicului.ro/Hepatite-virale/tipuri-de-hepatita-cum-se-transmite-fiecare-tip_19344
sfatulmedicului.ro/Hepatite-virale/hepatita-virala-c-etiologie-simptome-factori-de-risc-mod-de-transmitere-_643

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: