Proces inlocuitor de spatiu hepatic ?

Boli pancreatice si de ficat
Intrebare postata de Utilizator11711184199 cu o luna in urma

Bună ziua. Va rog sa ma ajutați cu interpretarea rezultatelor unui eco abdominal.
Ficat: dimensiuni lsh 5.1cm. Cu structura difuz neomogena, cu o plaja discret hiperecogena imprecis delimitata,localizata subcapsular în ldh, reflectivitate normala, atenuare posterioara absenta.
Iar ca diagnostic(acesta mă sperie): în observație proces inlocuitor de spatiu hepatic.
Am 40 de ani, stare generala bună, doar ca am avut stări de greață și de vomă, în doua nopți m a trezit din somn aceasta stare. Nu sunt fumătoare, nu consum alcool, am un stil de viata normal, poate puțin prea sedentar. Mulțumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

SfatulMedicului (acum o luna)

Buna ziua,

Rezultatul ecografiei sugereaza o anormalitate in structura ficatului, ceea ce ar putea implica o serie de afectiuni, de la un chist simplu sau un hemangiom (tumora benigna a vaselor de sange) pana la o tumora maligna. Diagnosticul de "proces inlocuitor de spatiu hepatic" este un termen sub care pot intra mai multe afectiuni, mai ales de natura tumorala. Aceasta inseamna ca o portiune din tesutul hepatic a fost inlocuita cu alt material. In aceasta situatie, este nevoie de metode de investigatii suplimentare pentru a stabili cu exactitate despre ce este vorba.

Incercati sa nu va speriati pentru ca multe dintre aceste anomalii pot fi nefaste, dar necesita totusi investigatii ulterioare pentru a exclude posibilitatea unui diagnostic grav.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Ficatul-si-caile-biliare/7-semne-care-arata-ca-ai-probleme-cu-ficatul_15846
sfatulmedicului.ro/Ficatul-si-caile-biliare/insuficienta-hepatica-si-leziuni-ale-ficatului-semne-si-simptome_8514

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11711184199 (acum o luna)

Mulțumesc pentru răspuns. Astăzi am fost la medic internist, dansa mi a spus ca ținând cont ca nu am slăbit, am stare generala bună nu ar trebui sa ma speri și ca ar trebui sa mai așteptăm pt ca și dacă ar fi tumora ar fi într un stadiu incipient. Iar ca acel proces inlocuitor de spatiu hepatic poate însemna tumora dar nu neapărat maligna, sau poate însemna o hepatita, o stenoza hepatica. Dar pt liniștea mea mi a dat de făcut un set de analize de sânge, între care și marker tumorali și rmn abdomen și pelvis. Cumva vorbele dânsei m au liniștit dar în același timp m au speriat și mai tare. Iar cea ce ați spus dumneavoastră"aceste anomalii pot fi nefaste" ma sperie și mai tare. Maine fac analizele de sânge iar pt rmn încă aștept sa găsesc loc. Sunt îngrozitor de speriata, nu ma mai pot gândi la nimic altceva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11711184199 (acum o luna)

Revin cu rezultatele analizelor. LDH 230, fosfataza alcalina totala 42, colesterol total 233 acestea sunt cele în afara limitelor, celelalte sunt în regula. Markerii sunt CEA <0.50, CA19 9 22,4, AFP 1.15, CA 72-4 0.24, iar hemoragii oculte negativ. Mai este urgent realizarea unui RMN sau mai pot aștepta? Pe biletul de analize scrie ca un rezultat negativ nu exclude existenta unor afecțiunii și ca pot fi rezultate fals negative. Se poate ca aceste analize sa fie "fals înregistrate" și totuși sa fie o problema în organismul meu? Mulțumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

SfatulMedicului (acum 4 saptamani)

Buna ziua,

Este important sa discutati aceste aspecte cu un medic, deoarece el va putea oferi cea mai buna interpretare si indrumare in functie de istoricul dvs. medical si de alte informatii relevante.

In general, atunci cand se face referire la necesitatea unui RMN sau a altor investigatii suplimentare, este bine sa urmati recomandarile medicului. RMN-ul poate oferi imagini mai detaliate si poate ajuta la stabilirea diagnosticului si a stadiului exact al afectiunii.

In ceea ce priveste analizele de sange, rezultatele lor pot fi influentate de diversi factori, inclusiv de alte afectiuni medicale sau de medicamentele pe care le luati. Este posibil ca anumite rezultate sa fie fals negative sau fals pozitive, de aceea este important sa fie interpretate in contextul general al starii tale de sanatate si al altor investigatii.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/rmn

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Imagistica-si-endoscopia/importanta-imagisticii-in-diagnosticare_16109
sfatulmedicului.ro/Imagistica-si-endoscopia/tot-ce-trebuie-sa-stii-despre-rezonanta-magnetica-nucleara-rmn_16816

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: