Senzatie de arsura usturime piele ?

Boli de piele
Intrebare postata de Adnana cu 2 ani in urma

Buna Incerc sa ma fac cat se poate de inteleasa. de aprox 4 ani . Simt arsuri pe piele . ( zona inginala si picoare pana jos in talpa) de obicei pe portiuni inceoe de sus si coboara pe picior in aprox 4 zile .. si perioada se termina cu dureri musculare durere pana in oase. Se intampla 1 data la luna... la 2 luni .. acum la 8 luni de cand am nascut simt ca se intampla tot mai des. Am cerut ceva analize de sange .. mi sa zis ca poate ca pielea e se sensibila. Usturimea e tare drureroasa si creaza un disconfort destul de mare la atingete ca si cu as fi julita sau arsa pielea e super sensibila . Nu se observa modiicari pe piele . Am incercat sa schimb sapun detergent tot . Am crezut ca poate la imbracaminte de culoare neagra .. am aruncat tot. Si usturimea tot a revenit . Am observat cateva legaturi.. ca si factori menstruatia ( absorbantele? ) efortul fizic ( stat in picioare, mers mult, exercitii fizice) si frigul . Da nu sint neaparat testate . Nu stiu ce as putea sa am . Mentionex ca pe timpul sarcinii am facut tot felul de investigatii si parca episoadele de usturime nu au fost la fel de dese . Singura chestie a fost infectie cu sreptococ de tip b sa fie asta oare , am urmat tratament antibiotic mi a disparut da probabil sa reapara ? M am ales si cu hemoroizi dupa nastere.. au vreo legatura ? . Nu stiu ce as putea sa fac . Am citit pe net simptome de genu asociate cu neuropatie periferica . Ce ma indrumati ? Ce investigatii sa fac ? Se mai confrunta cineva cu as aceva ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (15)

Admin SfatulMedicului (acum 2 ani)

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/cele-mai-bune-remedii-naturale-pentru-pielea-iritata-si-mancarimi_15200

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

LauraE (acum un an)

Buna. Recunosc simptomatologia asocierea hormonala si nedumerirea pe care o aveti cu privire la ce ar putea fi. Mentionez ca eu am aceste srnzatii neplacute din copilatie si ca vorbind cu mama mea si ea are simptomatologia de cand se stie. Ar putea fi ceva viral? Ati gadit vreun raspuns? Mai suntbpersoane care au astfel de simptome? Poate ne grupam si facand un set de analize comun descoperim ce poaye fi. Medicii dermatologi nu au stiut ce sa imi raspunda. Din ce am citit m-a trimis cu gandul la un virus de tipul varicelei/herpesului... Are cineva mai multe info pe aceasta simptomatologie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alex (acum un an)

Buna
Si eu am aceasta afectiune de multi ani a doare pielea nici nu se poate atinge, si se muta dintr-o parte in alta. Se comporta ca o arsura, dar nu se vede nimic. Doctorul zice ca poate este de la nervi, dar nu stie nici el precis. Mentionez ca si mama si fiica mea se confrunta cu asa ceva. Si apropo eu sunt barbat. Deci tine cateva zile dupa aceea dispare. Cam asta pot sa va zic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

[email protected] (acum un an)

Mihai dorohoi.la fel .usturimi la nivelul pielii pulpe partea din spate aproape de coapse exact cum stai pe scaun .apar uneori după urinare,la mers dispar, uneori apar doar la atingere ,ustura foarte tare.telef.0737201896.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum un an)

Buna ziua, si eu sunt in cautare de un raspuns. Am o senzatie de usturime arsura furnicatura - toate combinate, vine si pleaca de cateva ori pe zi, zona pieptului langa umar, nu sunt schimbari la nivelul pielii, nu e neaparat dureros, senzatia tine cateva minute. A gasit cineva vreo explicatie? Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum 11 luni)

Bună și eu caut un raspuns. am aceste senzații de 3_4 luni în zona inghinala. Partea dreapta cât 2 degete sa zic asa... Nu stiu la ce medic sa ma duc deoarece nu se observa nimic la nivelul pielii.
Elena

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Skywalk (acum un an)

Am aceeasi experienta. Pe coapsa drepta , o zona cat
O palma care ustura cand mai tare cand mai putin si care tine cateva minute sau cateva ore . Nu e niciun semn vizibil. A aparut de mai putin de o luna si nu pot face inca nicio corelatie cu vremea sau planeta Mercur sau altceva. E f neplacut..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AdiV (acum 11 luni)

Si eu simt aceasta arsura, ca si cand as fi dat cu ardei iute pe degete. Si asta cam de o luna, dupa ce am avut covid. E cineva care a avut covid si apoi i-a aparut acest simptom?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

NADIA (acum 7 luni)

B ziua, si eu sunt cu aceleasi sintome, au inceput acum 2 ani , dupa vaccinul covid, dar la mine e in fiecare zi in jurul gleznelor si urca in sus pe pulpe cand in interior cand in exterior, am facut 4 eco doopler si o gramada de analiza, chiar si electromiograma. Imi iese totul in valori normales, in schimb eu traiesc cu aceasta arsura la nivelul pielii zi de zi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1487695295 (acum o luna)

Buna seara! Si eu am aceste senzatii de arsura dupa ce am facut vaccinul anti covid pfizer. Arsurile le simt cel mai tare la nivelul spatelui si gambelor, cateodata si pe abdomen. Plus ca atunci cand le am parca am si frisoane si o stare de rau

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1487695295 (acum o luna)

Ce efecte adverse au fost anunțate după vaccinarea anti-COVID-19?

Efecte adverse cunoscute și în același timp foarte rare prezentate în raportul de siguranță întocmit de Institutul Paul Ehrlich sunt, de exemplu: miocardita și pericardita, ambele inflamări la nivelul inimii - deși la cazurile menționate încă nu s-a reușit stabilirea unei relații cauzale clare. S-au mai înregistrat reacții de șoc anafilactic, tromboze sinusale, sindromul Guillain Barré, precum și trombocitopenie și trombocitopenie imună. În raportul de siguranță lunar actualizat al Institutului Paul Ehrlich pot fi citite și alte informații, de exemplu privind frecvența acestor reacții secundare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mariana Fabian (acum 3 luni)

Am aceleași simptome ,dar mai dese,înainte erau o data la doua trei zile ,acuma in fiecare zi urmate de dureri a picioarelor.Dar cel mai rău e noaptea.Nu știu ce să fac și nici la ce medic sa merg.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dodolisa (acum o luna)

Buna. As vrea sa stiu daca ai rezolvat intr un fel acest disconfort cu amorteala. Ma intereseaza pentru ca si eu sufar teribil de asa ceva. Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dodolisa (acum o luna)

Buna. As vrea sa stiu daca ai rezolvat intr un fel acest disconfort cu amorteala. Ma intereseaza pentru ca si eu sufar teribil de asa ceva. Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11711728760 (acum 3 saptamani)

aceste arsuri in diferite locuri ale corpului au legatura cu spatele, de la zona lombara pleaca tot, inceput de hernie, etc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: