Iritatii ale pielii-va rog,un sfat de la un medic! raspuns medic

Boli de piele Iritatie minora a pielii
Intrebare postata de gina2323 cu 12 ani in urma

Buna ziua!
Va rog frumos daca se poate sa ma ajute un medic cu un sfat!

Iubitul meu(in varsta de 23 ani)are de vreo 3 ani niste bubite mici(de culoare rosie),localizate la picioare,{in zona care uneste p***a piciorului cu partea de jos a femurului (oul piciorului),pe talpa} si pe maini(in special la incheieturi si intre degete).

Iritatiile respective se inmultesc si provoaca mancarime.De curand,aceste iritatii au secretii purulente.

Am consultat un medic dermatolog,am luat tratament(o crema care continea si antibiotic) preparata in farmacie.Crema a folosit la stoparea temporala a iritaiilor,uscandu-le dar au reaparut.

In prima faza am crezut ca se produc de la transpiratie,el ac***a pielea mai sensibila,sau este posibil "sa fie pe sistem nervos"?Asta ne-a spus si medicul,dar nu stie sigur ce provoaca aceste brobonite.

Am incercat diverse creme si unguente dar fara nici un rezultat.Stopeaza mancarimea pe moment,apoi reapare.In prezent foloseste unguentul DIPROGENTA.

Mentioneaz ca aceasta iritatie nu este contagioasa,si este localizata doar la maini si picioare.

Va rog frumos sa-mi raspundeti la mesaj si sa-mi spuneti daca stiti despre ce afectiune este vorba.

Va multumesc anticipat.
O zi buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

doctora lavinia (acum 12 ani)

Buna ziua acestea pot fii si raie luate de la caini sau diverse animale , incaz de raie se necesita , spalarea de 3 ori pe zi cu apa calda , si de dat cu sprit , si propolis si albastru de mentin , nu paote fi pe sistem nervos dekat daca dnl este f stresat , in caz ca este o iritatie va recomand , spalarea foarte rara cu apa calda , unguentul p***anolol si daca nu trece , il frecati ku miere pe zona ku bubele , si ku catina .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cryyna_florina (acum 12 ani)

buna ziua am si eu odermatita de contact as dori si eu o crema sau un unguiient sa-mi recomandati

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Corneliu DOBRE MDr. Corneliu DOBRE este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Persoana are probabil un ''dishidrozis''. Prescriptia facuta de medicul dermatolog era probabil o varianta de ''triderm''. Pentru tratament trimiteti un email la [email protected]
075dermato

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli de piele.

AilynRex (acum 12 ani)

Prietenului meu i-a aparut de cateva zile o iritatie a piele sub forma a unor pete rosii .
A fost la farmacie si i s-a recomandat claritin.
A luat claritin vineri si sambata si petele rosii i-au disparut.
Azi in schimb i-au aparut din nou.
Ne-am plimbat prin tot orasul inclusiv la spitalul judetean unde o doamna doctor ,dupa parerea mea un pic cam pe alaturi fata de medicina,nu a stiut ce sa ii recomande si s-a gandit ca ar fi bine sa se interneze la spitalul de boli infectioase.
Am cautat apoi un cabinet particular ,iar domnul doctor i-a prescris doua creme si niste pastile dar absolut nici un fel de analiza.
Problema e ca intre timp aceste pete s-au extins.De la maini( brat ,antebrat)si picioare ( zona genunchilor si mai jos) pe abdomen si spate.
Care ar fi solutia in cazul acesta?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 11 ani)

buna seara. Acum o saptamana aproape 2 mi-au aparaut niste bubite mici la inceput, m-am scarpinat iar acum arata ca si cu ar fi o iritatie, in locul respectiv, mai precis pe picior zona e usor uscata. Ce inseamna asta?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ADRIANA (acum 11 ani)

BUNA SANT ADRIANA AM 33 DE ANI . DE O SAPTAMANA MA COMFRUNT CU O ALERGIE SI NU STIU CE ESTE. IMI APARE DIMINEATA PE BURTA ICI COLO APOI SUB SAN SI IN SPATELE GENUNCHILOR ARATAND CA SI CAND TE_AI URZICA APOI SPRE DUPA MASA DISPAR FARA SA IAU NIMIC.CE AR PUTEA FI . AM FOST LA DOCTORUL DE FAMILIE SI PE CAND AM AJUNS PETELE AU DISPARUT EU AM CERUT UN BILET DE TRIMITERE LA UN DERMATOLOG SA_I SPUN REACTIILE DAR RASPUNSUL LUI A FOST,,,,CE VREI SA ARATI LA MEDIC CREZI CA SANTEM LA PIATA,,,VA DATI SEAMA CA SANT PANICATA SI JIGNITA IN ACELASI TIMP.DACA CINEVA AR PUTEA SA MA AJUTE CA SA IMI SPUNA CE SA FAC CHIAR DACA LE FAC PE BANI SI NU CU BILET DE TRIMITERE DESI NU STAU PREA OK CU BANI DAR MIE FRICA SA NU AM VREO BALA CEVA .VA MULTUMESC MULT

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

amigoxt90 (acum 11 ani)

Buna Gina.

Si am aceasta problema. Tu ai reusit sa te tratezi? Asi dori daca poti sa ma ajuti sa ma tratez de ea.

Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

davide32 (acum 11 ani)

Buna. Si eu am cam aceleasi simtome si ma chinui cu antibiotice si alte medicamente.Nu am reusit cu nimic.Doar a ameliorat mancarimea dar dupa putin timp a reanceput.Imi puteti spune daca ati reusit cu ceva medicamente sau vreun tratament ceva? Sau daca poate este cineva in gradul de a ne ajuta.Va multumesc mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ade (acum 10 ani)

buna ma puteti ajuta si pe mine, de vreo saptamana am o iritatie sub sanul stang care ustura la atingere dar vizual nu se vede nimic rosu sau bubite numai ca ma ustura,am uitat sa precizez sunt insarcinata in 8 luni jumate ,sa fie cumva din cauza ca se intinde pielea?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ale (acum 9 ani)

Buna ziua,
Am si eu o problema- de in jur de o saptamana am inceput sa am mancarimi puternice ale capului si apoi au inceput sa imi iasa mici bubite in zona cefei- si continua sa ma manance si pielea si inclusiv uneori urechile. Am fost la medical de familie- dar mi-a zis ca e de la caldura si sa schimb eventual samponul (???) . Imi puteti da va rog un sfat/ o sugestie;- ce ar putea fi ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionela (acum 8 ani)

buna ziua de o luna mia esit niste bubite cu apa in ele in palma dreapta da acu mi sa estis si pe cealanta palma de la ce este multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: