Herpes simplex...nu mai suport raspuns medic

Boli de piele Otita externa cu herpes simplex
Intrebare postata de Maria cu 14 ani in urma

Buna seara , dle dr.
De aprox.2 luni mi-a aparut pe abdomen niste bubite rosii in forma de cerc , apoi a devenit o pata mare rosie...medicul dermatolog a spus ca este herpes simplex si am urmat un trat. cu aciclovir tb.+crema si isoprinozin.In loc sa ma vindec, pata sa marit si nu stiu ce sa mai fac pt ca am dureri si arsuri in interiorul abdomenului.
As dori sa stiu ce analiza sa fac pt ca sa aflu diag.Poate fi candida? sau altceva? cred ca voi schimba medicul pt a afla si opinia altui specialis.Dv. ce parere aveti? ce trat. ar tb sa urmez sa scap de aceasta boala?
Va multumesc si va doresc numai bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Dr. Dermato MDr. Dermato este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Aveti dreptate, este putin probabil sa fie vorba despre un herpes simplex. Evolutia herpesului se intinde pe o perioada de 1-2 saptamani; 2 luni este deja prea mult, cu atat mai mult cu cat evolutia este de extindere centrifuga (s-a marit). Ar fi indicat sa cereti si parerea unui alt medic dermatolog care sa vada aspectele descrise de Dv, intrucat pot fi mai multe afectiuni precum o ciuperca ca pielii, granulom inelar, s.a. Va doresc multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli de piele.

Maria (acum 14 ani)

Multumesc mult dna dr .Credeti ca e ceva grav? ce este granulomul inelar??

Sanna,merci mult.Nu cred ca e micoza, eu nu am pisica, desi tin la animalute, ma tin departe de ele.Poate e candida?!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sanna (acum 14 ani)

Maria, am avut si eu simptomele tale, diagn dat de specialist a fost tot de herpes simplex, dar surpriza! eu aveam o micoza, luata de la o pisica(micosprium), iar aspectul clinic era asemanator cu herpesul. rotund, delimitat ......poate e aceiasi situatie si la tine, deci schimba dermatologul si cere un raclaj al zonei, ex la UV, pt a se vedea limpede ce este dar si pt.a exlude alte afectiuni.foarte important este sa nu iei tratamente dupa ,,ureche'!! Sanatate multa!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 14 ani)

La rec. altei dne. dr. dermatolog am facut ex. micologic si rez. este-tinea corporis nu herpes simplex pt care am fost trat. timp de 2 luni.

Dna dr. va multumesc pt raspuns si pt urari.Va doresc multa sanatate .
SARBATORI FERICITE!

Sanna,ai avut dreptate, cred ca am luat-o de la o vecina care are 3 ciini in casa.Trat. facut a fost dat de un medic dermatolog din spital.Acum am fost consultata de o alta dna dr. care desi este f ocupata,este asistent universitar, si-a facut timp si pt mine.Sint f multumita ca am aflat diag. corect si voi face trat.indicat in aceasta boala.Sanna iti multumesc si te pup.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum 14 ani)

Buna seara si LA MULTI ANI in noul an ! Vin si eu cu o problema de sanatate care ma streseaza la maxim. De 2-3 saptamani a inceput sa ma usture pielea de pe cap si sa am mancarimi atat pe cap cat si pe gat si umeri iar cel mai rau este ca imi cade parul foarte mult. Va rog mult sa-mi dati un sfat sau sa-mi spuneti ce madicamente ar trebui sa folosesc! Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Simona (acum 11 ani)

buna dimineata !eu am doar o pata rosie pe abdomen si nu am nici dureri,nici arsuri...ce ar putea fii ??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: