Sufar de anxietate? raspuns medic

Anxietate
Intrebare postata de Mussolini cu 13 ani in urma

Buna ziua,ma numesc Theodor si am 22 de ani,Acum 2 luni am avut niste probleme de sanatate datorita suprasolicitarii ,munca-facultate,si am luat diverse vitamine prescrise de medic,toate analizele mi-au iesit bine dar inca mai am o stare de somn ziua desi noaptea dorm foarte bine,am si o scadere de concentrare ..,si acum numai am servici, insa am o stare de tristete cateodata si imi vine sa plang..,si am o stare de teama tot timpul sa nu mi se intample ceva rau ,sau sa-mi vina rau din nou,astept un raspuns va rog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Iuli (acum 13 ani)

Da, suferi de anxietate. Ia niste MagneB6 in primul rand. Pe urma incearca sa depasesti singur situatia. Ia-ti o vacanta, iti va face bine. Spune-ti ca nu ai nimic, ca nu are de ce sa ti se faca rau, si ca in caz ca s-ar intampla asa ceva, nu suntem in padure, exista spitale iar jena de colegi nu are de ce sa iti fie, deoarece fiecare om nu s-a simtit bine la un moment dat. Daca chiar ti-e rau (de la stomac sa zicem) poti merge acasa etc. Totul e sa infrunti teama si sa fii ocupat, ca sa nu ai timp sa te gandesti. Simptomele tale sunt clasice. Nu te impacienta, se rezolva :) N-ar fi rau sa vorbesti cu o persoana care sa te sustina (mama, prietena, un prieten bun care sa nu rada de tine, tatal, un frate, o sora etc)
Daca totusi nu reusesti sa treci singur peste, mergi la un psiholog.
Si incearca sa nu te mai surmenezi asa. Daca nu te tine si facultate si servici, renunta la una din doua. Nu esti primul care are astfel de probleme de la suprasolicitare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Maria - Laura Cojocaru MPsih. Maria - Laura Cojocaru este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Poti consulta un psihoterapeut la tine in oras si poti rezolva discomfortul pe care-l traiesti.
Mult succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

Psih.dr.Gabriela Marin MPsih.dr.Gabriela Marin este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Theodor,
Oboseala si somnolenta poate data si de anemie sau de o stare prelungita de stres. Viata este facuta din perioade mai bune, optimiste, cand ne simtim in forta si mai plini de energie sau de perioade mai grele. Ai avut si momente bune in aceasta periaoda de care vorbesti? Cand? Ce faceai atunci? Cum poti sa sa te focalizezi mai mmult pe "partea plina a paharului" ?

Psih.dr. Gabriela Marin / Cabinetul Abc Psihosucces
Telefon:0743351579
Email: [email protected]
www.Psihoterapie-Sexologie.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mussolini (acum 13 ani)

Deci sunt unele zile cand ma simt foarte bine si am si energie ,atunci cand merg cu prietenii la plimbare mai mult ,dar cu toate astea mai am in mare parte din timp starea aceasta de somnolenta care este trecatoare ,dar dupa-amiaza cel mai mult ,si uneori ma ustura ochii si imi si lacrmeaza fara sa plang eu,in ultimul timp am devenit mai optimist pentru ca asa am fost tot timpul ,stiu ca atat timp cat sunt sanatos nu exista un lucru care sa nu il pot face ,doar ca problemele aceastea si stresul de la servici ,ca de-acolo cred eu ca mi se trage totul,ca ma cicaleau la cap niste oameni inculti care nu stiau nici macar 1% din tot ce stiu eu(sefele),m-au facut sa ma stresez si sa ma enervez plus efortul fizic decat cu 2 libere pe luna,si D-na Doctor mi-a spus ca am si ceva anemie ,mi-a dat Sargenor Supradyn si Calciu Sandoz ,care le i-au cam de 2 luni ,tot ce mai simt sunt starile acestea de somnolenta ,teama si cand este intuneric noaptea in camera vad si niste puncte,anlizele mi-au iesit de 3 ori la rand bune si am facut si Ex Cardiologic tot cu rezultat bun.Multumesc pentru sprijin.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Punctele le vedem toti in camera noaptea! Asa se manifesta vederea pe timp de noapte, e normal! In rest, si somnolenta, si teama, sunt manifestari psihice. Fie le poti depasi singur, fie apelezi la un psiholog. Foarte multi oameni sufera de ce suferi si tu din cauza stresului, a surmenarii, a societatii in care traim...asta e!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mussolini (acum 13 ani)

Multumesc pentru sfaturi ,voi face tot posibilul sa trec peste aceste lucruri,ca nu sunt singura persoana care a patit asa ceva .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Simona (acum 12 ani)

Buna ziua, sunt Simona. Am 21 de ani si anxietatea ma supara din ce in ce mai mult. Singura mea teama este aceea de a vorbi in public, in special la facultate (seminarii, cursuri). Cand vreau sa vorbesc, imi bate inima foarte rapid, imi transpira palmele, ametesc putin, tremur si vocea imi tremura si mai rau. Si din cauza asta nici nu raspund la seminarii si asta imi poate afecta media,insa VREAU sa vorbesc pentru ca sunt sigura pe ceea ce stiu. In momentul in care simt teama specifica anxietatii, incerc sa ma linistesc, sa respir, sa ma calmez. Am citit multe pe tema asta, iau si anumite remedii naturale benefice pentru anxietate (emocalm etc), dar parca in zadar. Uneori imi trece, insa revine destul de rapid si pe termen lung. Imi consuma multa energie, dar nu numai. Banuiesc ca poate fi din cauza faptului ca nu am incredere in mine, insa nu mai stiu ce sa cred. As fi apelat la un psiholog, dar cred ca sunt costuri mari. Multumesc anticipat pentru raspunsul Dvs. !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Robert Koncz (acum 11 ani)

Buna seara,ma numesc Robert si anul acesta am dat bacul.Mi-a fost foarte frica sa nu-l pic,si intr-o zii am invatzat de dimineata pana seara.Seara am facut un atac de panica,m-am speriat sa nu fie infarct si am chemat salvarea,dar pana a venit salvarea m-am linistit.De atunci nu ma simt bine,tot cred ca o sa mi se face rau,ca o sa fac infarct sau o sa mor.Am facut tratament,tebuia sa iau medicamentele 6saptamani dar le-am luat doar 4.Mi-a trecut ceva timp frica aceasta dar acum revin din nou,dar ma simt mai bine decat inainte sa iau medicamente,dar nu pot sa-mi scot din cap ca nu o sa mor si ca nu o sa fac infarct.Va rog ajutatima si pe mine cu ceva.Incerc in fiecare zii sa-mi demonstrez ca nu am nimic cu inima.Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: