Sufar de anxietate ce pot sa fac raspuns medic

Anxietate
Intrebare postata de alexacj cu 13 ani in urma

Buna
Sufar de aceasta boala de mai bine de 5 ani . am incercat sa o tratez medicamentos dar nu prea mi-a reusit iar doctorul mi-a recomandat ca e mai bine fara medicamente , ca eu trebuie sa lupt cu mine pentru a iesi din situatia asta. Am reusit o perioada dar s-a reintors. Mie f greu pentru ca nu mai sunt eu, nu mai pot face o gramada de lucruri pe care as vrea sa le fac din cauza ca nu pot sa ies neinsotita din cauza fricii de a nu pati ceva , nu pot sa circul cu mijloacele de transport pentru ca automat survin atacuriile de panica , in care simt ca mi se face rau, pulsul creste , ma iau ametelille, ..., E abslout groaznic, Incerc sa ma controlez , rar reusesc dar am ajuns in punctul in care nu mai pot de una singura sa fac fata. M-am saturat efetiv sa tot trebuiasca sa depind de cineva mai ales ca acu mi s-a oferit si un post in strainatate . imi doresc atat de mult sda pot pleca dar ma impiedica cu desavarsire problema mea . Nu stiu efectiv ce sa mai fac la cine sa apelez ca sa ma ajute .

Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (113)

Psih. Nicolae Nedea MPsih. Nicolae Nedea este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna,
anxietatea si atacurile de panica se pot trata cu succes printr-o psihoterapie.
Pentru mai multe detalii puteti citi comentariile de pe forum sau puteti veni la cabinetul unde imi desfasor activitatea.
Mult succes!

Cabinet psihoterapie Nicolae Nedea-Bucuresti
-Raspund la intrebari pe: www.psihologpsihoterapeut.ro
-Articolele mele: http://spiritcenter.ro/author/psih-nedea-nicolae/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

Ionescu (acum 13 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 13 ani)

si eu sufar de anxietate,am incercat toate tipurile de tratament,medicamentos,homeopatic,asta pe o perioada de zece ani.Dac poti scrie-mi si mie te rog,pe adresa de email:[email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmen (acum 13 ani)

[email protected] si eu am aceasta problema si as vrea sa stiu cum ai reusit sa scapi de ea, te rog. multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 13 ani)

as dori si eu sa aflu o modalitate de a scapa de anxietate si atacuri de panica,eu ma lupt cu problema asta din2007,iau in f zi medicamentul Alpazolam,multumesc anticipat,adresa mea de e-mail, [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

monatamas (acum 13 ani)

Dana te rog daca poti sa ma ajuti si pe mine,am si eu aceeasi problema,anxiete

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina (acum 13 ani)

Dana, te rog trimite-mi si mie tratamentul asta antianxios si depresiv.
[email protected]

Mersi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lia (acum 13 ani)

dana te rog daca ma poti ajuta si pe mine [email protected] )

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionut (acum 10 ani)

lasa aprazolam cadevii dependenta si eu am atacuri foarte dese am luat si eu ca tn si simpomele se agravase nu puteam sa merg p drum sincer am lasat tot deoparte uite id meu mihaela si vb suciu_ionut_87

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vezi toate raspunsurile
Psih.dr.Gabriela Marin MPsih.dr.Gabriela Marin este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Alexa,
Cea mai eficienta metoda de rezolvare a atacurilor de panica si a agorafobiei este psihoterapia cognitiv comportamentala.
Din ce ne povestesti vad ca atacurile de panica s-au complicat si cu teama de a iesi din casa neinsotita.
In Cluj este o scoala foarte puternica de psihoterapie. Nu perde timpul, apeleaza la ajutorul specialistilor de acolo si in cateva sedinte vei fi vindecata.
Psihoterapia iti va oferi tehnicile corespunzatoare pentru a face fata singura situatieiilor care iti provoaca teama si de a le pune in prcatica oricand doresti.
Mult succes!

Psih.dr. Gabriela Marin / Cabinetul Abc Psihosucces
Telefon:0743351579
Email: [email protected]
www.Psihoterapie-Sexologie.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 13 ani)

Doamna dr.Gabriela Marin, eu am suferit o depresie in 2009, am facut un an si jumatate terapie, m-am facut bine, mi-a fost foarte bine, dar din pacate dupa doua luni de la terminarea terapiei bolala a recidivat, acum urmez tratament medicamentos deoarece terapia care am facut-o prima data nu a mai dat rezultate, va rog sa-mi spuneti daca puteti de ce asa repede a recidivat. Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih.dr.Gabriela Marin MPsih.dr.Gabriela Marin este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Maria,
Ce tip de terapie ai urmat?

Psih.dr. Gabriela Marin / Cabinetul Abc Psihosucces
Telefon:0743351579
Email: [email protected]
www.Psihoterapie-Sexologie.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 13 ani)

ascultam inregistrarea unor exercitii de relaxare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih.dr.Gabriela Marin MPsih.dr.Gabriela Marin este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Maria,
Imi pare rau sa aud ca un an si doua luni nu ai facut decat sa asculti inregistrarea unor exercitii de relaxare. Asta nu prea seamana a psihoterapie de calitate.
Ascultai exercitiile de relaxare acasa sau la cabinet?
Nu le facea impreuna cu tine, live psihologul?
Ce lucrai la cabinet?
Ai invatat despre modelul ABC care sa te invete cum sa gandesti, in asa fel incat sa poti combate in mod eficient gandurile negative?

Psih.dr. Gabriela Marin / Cabinetul Abc Psihosucces
Telefon:0743351579
Email: [email protected]
www.Psihoterapie-Sexologie.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 13 ani)

La cabinet ascultam exercitiile, dar nu life cu psihoterapeutul, inregistrate, altceva nu faceam mai discutam despre problemele care le aveam si imi spunea eventual cum sa procedez. Nu am auzit de modelul ABC. Exercitiile erau pentru intarirea psihicului, crestrea bunei dispozitii, pentru a putea trece peste emotii. Asta este la momentul respectiv mi-au facut bine acum sunt in tratament cu pastile.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

monatamas (acum 13 ani)

Buna ziua, ma numesc Mona am 32 de ani, sit mama a doi copii si am o problema care pare a fi pe baza psihologica.In urma cu 6 ani dupa prima nastere, am facut o depresie, pe care am tratat-o cu tratament dat de doctorita de familie, XANAX.Nu pot sa zic ca am tratat-o pt. ca dea lungul anilor revenea, dar in timp sa mai ameliorat situatia.Aveam perioade cind ma lua cu ameteala si slabiciune, perioade caretineau doua trei saptamini, dupa care asa cum aparea asa si dispareau.Anul acesta in vara am facut o criza, mi-au amortit mainile, limba, aveam calduri, imi ardeau obrajii dar nu aveam febra, simteam o presiune in timple si ceafa, nu puteam sa respir cum trebuie simteam ca nu imi pot lua aer suficient, ma simteam slabita si ametita, aveam impresia ca ma prabusesc, tremuram toata si eram foarte agitata.Am fost la spital, miau facut analize de singe, ekg, radiografie la plamani, nimic, totul era in regula.Mi sa spus ca este o criza de anxietate, dar eu stiu ca, crizele, trec, insa mie nu mia trecut(o luna) si timp de patru zile mergeam de urgenta la spital, si tot acelasi diagnostic l-am primit(pe atunci eram in SPANIA).Am slabit intr-o luna de zile de la 46 de kg. la 39 kg.Am venit in Romania, am fost la doctorita de familie, i-am aratat rezultatele analizelor, i-am descris simptomele ce le aveam, mia spus si ea acelasi lucrui, ca e anxietate.Am facut vitamine injectabil pt. ca eram foarte slabita.Mi-am revenit greu, insa am zile cind asa din senin ma ia din nou cu calduri, imi amortesc mainile, simt o presiune in ceafa, ametesc, ma simt foarte slabita si simt ca ma prabusesc, si ma simt foarte agitata.Am facut toate analizele, cit si testul de hormoni, analize de tiroida, am apelat la o doamna doctor de interne, care mia recomandat ce analize sa fac, toate miau iesit bine.Am intrebato daca nu cumva ar trebui sa fac si alte investigatii, mia spus ca nu este necesar deoarece daca aveam ceva, nu ieseau bine analizele recomandate de dinsa, insa eu tot nu ma simteam bine deloc.Din noiembrie fac un tratament dat de o doamna doctor psiholoaga, mia dat serlift 1 pastila pe si si anxiar tot o pastila pe zi, am facut tratament o luna si jumatate, dar miau revenit simptomele, mi sa schimbat tratamentul cu venlafaxina 75 gr in combinatie cu anxiar dar de data aceasta o jumatate de pastila, deoarece mi sa zis ca trebuie incet sa eliminam anxiarul din tratament, insa dupa 2 luni de tratament miau revenit starile de agitatie, nu stiu ce sa mai cred.Am citit pe internet tot asa pe forumuri ca sint multe persoane care au aceasta boala(caci e o boala)de ani de zile si cu fel si fel de tratamente nu au reusit sa treaca de ea, sper sa nu fie valabil si in cazul meu, sint totusi tinara, am de crescut doi copii care au mare nevoie de mine, dar cind ma simt asa, nu pot sa am grija de mine darmite de ei.Doamna Gabriela va rog frumos daca se poate sami dati si mie niste sfaturi pentru ca nu mai stiu ce sa fac,intradevar dintre toate simptomele a revenit doar agitatia,insa este normal sa apara dupa atitea luni de tratament?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

parerea mea (acum 13 ani)

La noi in tara nu exista psihoterapeuti profesionisti. Functie de subiect terapia poate dura 10-20 de ani din viata. Nu merita riscul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ilie (acum 13 ani)

Eu aceasta problema mi-am rezolvata facand o investigatie cu biorezonanta si urmand tratamentul recomandat.Am platit totul undeva la 250 lei dar mi-am rezolvat problema cu tratament natural Incercati si daca va este de folos va las un nr.0766488202

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexacj (acum 13 ani)

Ilie spunemi te rog ce tratament ai urmat sau unde?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 6