Stari ciudate, oboseala, atacuri de panica, anxietate raspuns medic

Anxietate
Intrebare postata de cristitrs cu 11 ani in urma

Buna, de aproximativ 2 luni am inceput sa am stari foarte ciudate de ameteala, uneori aveam impresia ca sunt intr-un vis.Aceste stari insoteau de obicei stari de anxietate si frica.Mi se facea frica din orice si eram sensibil la zgomote inalte si miscari bruste, de multe ori deveneam nerabdator si irascibil.Am inceput sa beau ceai de sunatoare si sa iau magneziu forte cu vitamina b6 si am inceput sa imi revin treptat.Acum, dupa aproximativ 2 luni ma simt mult mult mai bine insa nu pot sa zic ca sunt 100% recuperat.Mi-e frica sa nu am vreo boala grava sau sa nu reapara simptomele.A mai patit cineva ceva de genul acesta?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (21)

ANGELA (acum 11 ani)

PTR CRISTITRS
Da eu am avut aceste stari dar mai urate si cu tot felul de simtome cu stari de panica , etc
Am facut o terapie complexa prin telfon si email Am primit multe metode si am lucrat cu terapeuta o luna Terapia este ff ieftina si ff eficienta in sensul ca scapi definitiv.Scrie-mi la angelmarc999 pe mess ca iti dau amanunte

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cabinet Lacrima Naturii (acum 11 ani)

Buna ziua. Daca sunteti din Bucuresti va putem ajuta prin reflexoteapie sau prin Biorezonanta plus un tratament natural. Imi puteti scrie pe adresa de e-mail [email protected] sau sa sunati direct la cabinet.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

jon vaduva (acum 11 ani)

sufar de anxietate si panic ,traiesc in usa vreau mai multe informatii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Adina Demian MPsihoterapeut Adina Demian este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Buna ziua,

Imi pare rau sa aud ca suferiti de stari de anxietate si stari de panica! Stiu ca ele pot fi foarte chinuitoare uneori!
De cata vreme va confruntati cu aceste stari? Cum se manifesta in cazul dvoastra? Cum va afecteaza aceste stari viata?Ati incercat sa le tratati pana acum? Daca da, prin ce metode? Ati mai facut pana acum psihoterapie?
Pentru tratarea starilor de anxietate si panica, va recomand sa apelati cu incredere la sedintele de psihoterapie cognitiv- comportamentala. Aceasta orientare psihoterapeutica este printre cele mai eficiente forme de psihoterapie in tratamentul acestor tulburari emotionale.
Chiar daca nu locuiti in Bucuresti sau in tara, asta nu este un impediment in a putea beneficia de psihoterapie. Tinand cont ca psihoterapia cognitiv- comportamentala poate fi la fel de eficienta si online ca si in cabinet, va recomand sa apelati la sedintele de psihoterapie online. Pentru mai multe detalii despre psihoterapia online, va recomand sa cititi acest articol:http://www.romedic.ro/psiholog-adinademian/articol/10628

Pentru alte detalii sau intrebari ma puteti contacta cu incredere la datele de mai jos.

Mult succes si sanatate!

[email protected]
http://www.romedic.ro/psiholog-adinademian

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

angelmarc999 (acum 11 ani)

pentru jon vaduva
Scrie-mi pe mes la angelmarc999 ca sa te pot ajuta cu starile tale

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Adina Demian MPsihoterapeut Adina Demian este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Buna ziua Cristitrs,

Imi pare rau sa aud ca te-ai confruntat cu aceste simptome de ameteala si derealizare(atunci cand ai impresia ca esti intr-un vis) si cu frica la gandul ca ai avea o boala grava. Cred ca poate fi foarte neplacut pentru tine. Ma bucur insa ca ai inceput sa te simti din ce in ce mai bine, felicitari!
Simptomele descrise de tine, sunt simptome care pot aparea intr-adevar in cadrul starilor de anxietate cu sau fara atacuri de panica. Totodata, o sensibilitate ridicata la zgomote inalte si miscari bruste din exterior, poate fi consecinta unei stari de tensiune si incordare aproape permanenta, stare care apare in situatia anxietatii.
Ai fost pana acum la vreun medic? Ti-a spus un specialist ca simptomele tale se datoreaza starii de anxietate si/sau panica?Ti-ai facut investigatii pentru determinarea cauzei ametelii? Exista in istoricul tau medical predispozitii pentru boli grave? Exista si alte simptome organice care sa te duca cu gandul ca ameteala, derealizarea ,oboseala sunt simtpmele unei boli grave? Ce altceva iti mai spui /gandesti atunci cand simti frica?
In cazul starilor de anxietate, de regula, frica conditioneaza si mijloceste reapartitia simptomelor fiziologice mentionate de tine.
Pentru ca sa inveti sa-ti gestionezi frica, sa o controlezi si sa o depasesti treptat, a.i sa dispara si simptomele, iti recomand sa apelezi la cateva sedinte de psihoterapie cognitiv- comportamentala. Cu ajutorul acestor sedinte vei intelege ce se intampla in mintea ta, cum ceea ce se intampla in mintea ta iti activeaza starea emotionala de frica si cum aceasta stare are consecinte organice firesti in organismul tau si bineinteles, cum sa depasesti aceste stari si simptome.

Iti doresc mult succes si o zi senina si relaxanta!

Psihoterapeut Adina Demian
http://www.romedic.ro/psiholog-adinademian

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristitrs (acum 11 ani)

Va multumesc pentru raspuns D-na Adina Demian.
Intr-adevar aceste stari au fost foarte neplacute si inca nu pot spune ca mi-a trecut dar ma simt mult mai bine.Starile de ameteala mi-au trecut de ceva vreme iar acuma ma simt doar dezorientat si cateodata ma simt usor rupt de realitate si am asa o frica de moarte, de faptul ca poate am o boala letala si ca n-o sa mai apuc sa traiesc o viata normala, sa am copii, sa imbatranesc, etc.Dar, repet, starile sunt mult mult mai usoare acuma.Din cat imi dau eu seama totul este la nivel psiholoic.Nu am dureri iar mai mult starile de oboseala sunt la nivel psihologic....adica nu simt efectiv oboseala fizica.
La medic am apelat doar pentru niste analize de sange pentru ca atunci imi era foarte frica sa spun cuiva ce se intampla cu mine.Analizele au iesit bune cu o mica lipsa de calciu pe care ulterior am corectat-o.
In trecut nu am avut probleme de sanatate, tot timpul am fost sanatos, pana si raceala ma prindea foarte greu.
Am si momente in care sunt putin depresiv si parca nu am chef sa fac nimic.Inainte eram foarte activ si nu suportam sa stau in casa prea mult si imi doream sa ies continuu cu prietenii, sa fiu activ.....iar acum de multe ori prefer sa stau in casa sau sa dorm si sa zic "pas" activitatilor care altadata mi se pareau de nelipsit.Ma ingrijoreaza foarte mult "NEcheful" asta.NU am avut ganduri de sinucidere niciodata sau ceva de genu (Doamne fereste)...tin prea mult la viata si sunt convins ca voi trece peste toate astea si ma voi bucura de toate ca inainte.Imi place sa gandesc pozitiv si probabil ca asta a fost unul din factorii care mi-au ameliorat starile.

Cel mai probabil pe viitor am sa apelez la aceasta psihoterapie cognitiv-comportamentala pentru ca din cate am citit e foarte eficienta.As dori insa sa vorbesc cu cineva inainte care a mai trecut prin aceste probleme si a apelat la aceasta forma de tratament.
Am uitat sa precizez in primul mesaj: varsta mea este de 24 de ani.

Va multumesc pentru raspunsuri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11607357108 (acum 3 ani)

Buns ziua
Eu sunt Elena din Olanda..eu acum un an am început din senin sa am atacuri de panica , stări de amețeala exact asa cum ați descris mai sus..la început am fost la doctorul de casa Iara dupa aceea am urmat psihoterapia cognitiv comportamentala 3 luni care nu ma ajutat deloc si chiar daca am inteles cum funcționează mintea noastra in panica si anxietate tot nu mi-au dispărut simptomele. Nu am avut probleme de sanatate mintala niciodată si mam mirat Dc totuși simt asta...
Atacurile de panica si anxietatea sau agravat pana am ajuns la urgentă unde dupa ce mi-au facut toate controalele de rigoare(inima, diabet, sânge , neurologic) doctorii mi-au dat diagnosticul.
Burnout - sindromul epuizării -din cauza stresului glandele suprarenale secreta mulți hormoni de stres.
Deci este o pb fizica care afectează si felul in care funcționează creierul(de aceea toate acele simptome de iritabilitate, anxietate, nesomn, derealizare).
Totul este de la stres ...
Burnout- cand ne-am obosit prea mult si am trecut peste granițele noastre.fara sa ne luam destule pauze sa ne recuperam bateriile. Duci mai mult decat poti cara...la un momentan sistemul stresului o ia razna.. recuperarea durează între 6 luni si 2 ani depinde de persoana, si recuperarea este cu recăderi (un pas înainte , doi inapoi).

Cum te mai simți acum? Daca ți-ai revenit , cum tii revenit?
Eu sant in starea asta de un an si deja am început sa am zile mai bune cu toate ca Ink nu mam recuperat definitv.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ilina (acum 11 ani)

Starile de panica si anxietatea se trateaza perfect printr-un complex de metode aplicate de catre pacient, singur , in liniste, Sunt metode de citire , vizualizare , echilibrare emisfere cerebrale, schimbarea gandurilor ,ascultare de muzica cu alte frecvente , imprimarea gandurilor cu altele optimiste, prin aceste metode.Eu am facut-o anul trecut, cu o terapeuta f bine pregatita in acest sens.Aceasta terapie se face la distanta prin telefon si email ,si este ieftina , anxietaea si atacurile remairevenind .Scrieti-mi la adresa de email; ilina1212 sa va dau adresa , doar cei ce doriti sa scapati definitiv de panica , anxietate , depresie .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

flory (acum 11 ani)

trimite si mie nr te rog frumos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristitrs (acum 11 ani)

Buna ziua tuturor!
Revin dupa 2 luni de la ultima postare pentru ca am reusit sa depasesc aceste stari iar acum ma simt excelent.
Vreau sa va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Nu stiu cum si de ce mi-am revenit.Am refuzat sa apelez la psiholog pana la urma deoarece am considerat ca simptomele incepeau sa se rareasca treptat si am hotarat sa mai astept iar din fericire, pana la urma a fost bine.
Va doresc tuturor sa va faceti bine si sa depasiti aceste momente ingrozitoare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 10 ani)

buna ziua, sunt curioasa daca ati apelat la terapia prin telefon si daca ati avut rezultate.
daca vreti imi puteti raspunde la adresa [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihai (acum 10 ani)

Salutare tuturor!
Si eu am experimentat acelea si simtome si inca le mai traiesc si probabil de 10ori mai intens decat multi dintre voi.
Mesajul meu pentru cei care cred ca sufera de anxietate este sa nu mai creada ca asa ceva este rau,
Vedeti voi anxietatea joaca un rol important in viata dar trebe sa comunici cu tine cu starile tale .
Incercati ca pentru o saptamana sa nu va mai intrebati de ce mi se intampla asta!sau alte intrebari de genu.
Sunt foarte multi oameni celebri care s au confruntat cu asa ceva si nimic rau n au patit
,din contra le au intales si au reusit sa faca lucruri extraordinare.
vremurile astea care le traim acuma ne imping sa gandim tot mai negativ, si cu o frica teribila.
Noi prin natura noastra suntem facuti sa intalegem orice si sa invingem tot ce vrea sa ne doboare.
Crede in tine si vei invinge teama!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Szecsi Carmen (acum 7 ani)

Buna ziua va rog sa MA ajutați MA simt f ciudat imi este teama sa nu inebunesc as prefera sa mor va rog datimi un sfat

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mari (acum 7 ani)

:)))) nu ai cum sa innebunesti, daca ai innebuni nu ai ma gandi asta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mari (acum 7 ani)

Si eu cred uneori ca visez ca nimic nu e real, dar pana la urma ma uit la detalii si imi dau seama ca totul e real si ca este doar de la oboseala cola tigari iarba in cazul unora plus multe altele, un om care innebuneste nu poate sa mai intre pe internet si sa spuna asta! si nu mai intra sa citesti nimic, o sa iti scrie pe site uri ca ai pshihoza derealizari sau alte mari p***ai :)))) stai linistit ca trece de la sine, odihneste te incearca sa iei afara sau sa faci ceva si chiar daca ai starea aia rea pe care si eu am avut o si o mai am fa o sa fie frumoasa, daca crezi ca esti intr un vis fa l sa fie frumos! o sa te ''trezesti'' la realitate fara sa iti dai seama!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elisabeta beatrice (acum 6 ani)

Eu trec prin aceste stari de 4 ani si clinic sunt sanatoasa tun...aseara dupa mult timp in care nu au mai fost asa puternice,am avut un episod urat...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1503602666 (acum 6 ani)

Buna ziua!Am citit mai sus cum multi au simptome de anxietate sau ciudate.Si eu ma incadrez in aceasta categorie dar nu stiu sigur ce am..ca e anxietate sau altceva.De multi ani in urma foarte rar simt un disconfort stanga si respiratie mai grea mai ales atunci cand incerc sa beau o bere sau. sa fumez..e doar un exemplu.Asta iarna am simtit mai accentuat,ochii cam rosii seara..iar nu mai sunt vioi si rezistent ca inainte.Obosesc repede si daca beau o bere ma molesesc..transpir foarte des noaptea mai ales.In urma unui scandal si dupa 4 ani de stres si certuri am simtit acea apasare 24 de ore .nu era durere..ceva sacaitor dar mi-am revenit.Am luat antibiotice augmentin de frica sa nu am o infectie in interior .Dupa doua luni m-am mutat in Anglia si aici a inceput cosmarul..adica imi trecea orin cap ca sunt semne de moarte.Dupa alte suparari si o noapte de bautura cu tigari..precizez..amator de aceste vicii..rarut a doua zi m-am transformat intr-o leguma.Transpiram mai ales pe frunte..picioare.maini reci.Inima batea des si accentuat..imi era foarte rau..cosmarul isi anunta prezenta.Noaptea ma trezeam transpirat..aproape leguma..o presiune in cap...sinteam ca ceva ciudat ma macina.A doua zi treptat:bolborosisme non stop,gaze,constipatie cu dearee,mainile tremurau,un lichid mobil in gat apoi vascos cu timpul si urat mirositor.Eram ca si mort,frica se instalase iar verdictul meu era:cancer sau ceva grav si nu mai scap.In doua luni de chin am reusit sa fac un test sange si ecograf...surpriza..nu au gasit nimic rau dar eu ma sinteam groaznic de rau.Am fost pe la 4 doctori si toti verdictul:sistem nervos.Nu intelegeam ce treaba are sistemul nervos cu simptomele ciudate.Si tot ei mi-au dat un alt raspuns:mergi acasa liniistit ai colon iritabil pe sistem nervos.Si in ziua de azi tot mai am asa cate ceva dar sunt mult mai bine.Cat am tinut regim..am luat probiotice,curatare colon,vitamina B si multr altele a fost ok.De ceva timp mananc dulciuri si alte minuni si de cateva zile iar a inceput usor ceva neinregula...e intradevar sistemul nervos si colon iritabil?Simt mereu o inclestarea a falcilor si un rau uneori..oricum sunt foarte agitat si ma consum

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1503602666 (acum 6 ani)

Clima poate fi un factor?E posibil sa imi fi afectat organismul?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11612282584 (acum 3 ani)

Buna seara...am de ceva timp niște stări foarte nașpa la cap ba amețeala ba slăbiciune ba niște stări efectiv fff nașpa nici nu știu cum sa le descriu...analizele sunt bune nush ce sa fac. Am nevoie de sfat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2