OCD foarte dureros si deranjant

Anxietate
Intrebare postata de AlynLion cu 8 ani in urma

Buna ziua.

Am cam multe de zis, sper sa aveti rabdarea sa cititi tot..:(

Sufar de TOC din 2009 si de anxietate sociala(fobie sociala)si tulburarea asta (OCD-ul )m-a distrus si mancat pe interior.

Sa incep cu intrebarile si ce am de specificat:(

In primul rand ma ma intrebam daca nu exista psihologi online cu care poti sa vorbesti putin si sa iti dea cateva indicatii..strategii de lupta impotriva TOC-ului(tulburarii obsesiv compulsive)?
Exista vreo pagina de internet in care poti sa vorbesti cu un psiholog, sa il intrebi ceva si acesta sa iti raspunda in ceva timp?
(preferabil gratuit)

Sau daca nu, exista psihoterapeuti care fac psihoterapie online contra cost dar cu un pret mai redus?

Stiu ca sunt haios si ca psihoterapia eficienta nu se face online insa as avea vreo cateva intrebari strict legate de TOC, lupta si vindecarea acestei tulburari, cum sa faci fata gandurilor de tip harm la TOC si cum sa se amelioreze boala asta incat sa nu dai in altceva mai grav.As avea niste intrebari..Exista un astfel de serviciu/site/voluntariat in care poti sa vorbesti macar 1-2 ori cu un psiholog gratuit sau contra cost (dar foarte ieftin) si sa primesti raspuns la intrebarile ce te macina?

Faza e ca nu imi permit momentan fiind ele, dar nici parintii sedinte de psihoterapie la psiholog fiindca preturile sunt destul de mari si pentru TOC este necesar destule sedinte si momentan nu dispun de fonduri financiare..
Si de asta am intrebat..Exista vreun site sau ceva de genul?

O sa incerc sa vad la liceu am psiholog scolar insa din cate am aflat de la unii colegi mai vechi(eu sunt nou acolo) nu are..decat psihopedagog...nu psiholog..

Pana una alta fac o ``psihoterapie`` prin citit carti din domeniu, adica de psihologie practica si motivationale/de dezv personala dar si religioase, spirituale, duhovnicesti dar stiu ca nu se poate numi asta psihoterapie, ci doar ceva de self help, ajutor rapid, un fel de ridicare a moralului si aflarea unor principii de viata..

Mentionez ca am TOC si anxietate sociala(fobie sociala) si fac tratament deja de la dr psihiatru cu Cipralex, Anafranil, olanzapina si anxiar..
Si e greu, destul de greu, cateodata simt ca nu mai rezist din cauza obsesiilor compulsiilor care cateodata sunt foarte accentuate cateodata nu, mereu o perioada e bunicica si iar vine o perioada mai grea..Dar niciodata nu mi s-a ameliorat in mod semnificativ..si sufar tare din cauza acestei nenorocite de OCD..
Cateodata constientizez ca mi-am pierdut efectiv zile degeaba stand si TOC-aind, facand compulsii..ac***a anxietate, simtindu-ma rau, tensionat, incordat, nelinistit..

POt zice ca pastilele ma ajuta in procent de 49% doar..
Iar fobia sociala mai e prezenta cand sunt in spatii foarte aglomerate si trebuie sa iau cuvantul sau atentie e indreptata catre mine sau trebuie sa sustin un examen ceva, concurs, proiect..

TOC-nu e o tulburare grava insa foarte dureroasa si pierzatoare mare de timp..Cat timp mi-am pierdut cu TOC-ul nici nu va ganditi...

Imi vine obsesii de tip..harm..sau violente mai precis insa sunt doar eronate, false, nu le-as face niciodata, am inteles ca multi au astfel ganduri obsesii cand au TOC, sa nu mai zic de gandurile blasfemiatoare(desi cred tare in Dumnezeu) si ritualurile(compulsiile)enervante si mari pierzatoare de timp..

M-am simtit bine 1 an, apoi iar m-am simtit rau, iar inca un an bine, iar un an rau, o perioada bine iar una cu TOC accentuat...efectiv m-am saturat.
Vreau sa duc o viata normala fara TOC cum am dus-o in copilarie cand aveam sub 15 ani..o viata normala insemnand fara obsesii si compulsii si fara anxietate/si fobie sociala, frica in public, tensiune emotionalo-psihica si timorare..din acuza fobiei sociale am multe esecuri..practic te face sa fii neindemanatic..

Din cauza TOC-ului si fobiei sociale, anxietatii am amanat 3 ani de liceu! (3!)si acum ma chinui sa termin liceul(sunt in ciclul superior), eu trebuind sa fiu la facultate..Am regrete si mari frustrari din cauza asta..

Se poate vindeca OCD?Se poate lupta eficient impotriva OCD?
Materiale, carti, articole in romana sunt foarte putine despre tulburarea obsesiv compulsiva(si in engleza nu vreau ca sunt doar beginner(incepator) in limba engleza..nu inteleg limba engleza foarte bine..(am sa schimb asta)

Am luat multe suplimente naturale si naturiste, vitamine, minerale, lac***aa, passiflora, valeriana sedatif pc, ceva de la alevia, complex B, stresclin, nervocalmin si multe suplimente cu minerale, vitamine, ginseng etc dar degeaba.Am luat si suc Noni insa nu m-a ajutat cine stie ce la OCD si anxietate sociala.

Insa sunt dispus sa lupt cu TOC.Vreau sa incep.Vreau sa nu mai fiu victima TOC-ului si TOC-ul sa nu ma mai controleze pe mine..:(
Ca simt ca ma controleaza si ma domina TOC-ul..

La biserica daca ma duc si e multa lume nici nu pot sa ma gandesc la slujba si la Dumnezeu din cauza anxietatii, timorarii, tensiuni si chiar si a obsesiilor, acolo imi vin ganduri blasfemiatoare(tot de la TOC) si practic ies din biserica mai tulburat decat am intrat.
De asta ma rog doar acasa si citesc Biblia si incerc sa citesc carti spirituale si duhovnicesti(insa am multe necitite, luate si necitite)..

Pot sa spun ca TOC-ul mi-a produs cea mai mare pierdere mie, cea mai mare pagube sau una dintre cele mai mari, timpul pierdut, ani scolari amanati(3)si multa suferinta, viata sociala deloc, ingrasare de la pastilele antidepresive si multe frustrari si regrete.

Urasc TOC si vreau sa il inving..Dar cum..?Ca la mine cu pastile nu prea merge, nu prea a mers niciodata decat o ameliorare dar nesatisfacatoare, prea mica..si cu cartile nu prea merge..decat asa sa iti ridici moralul si sa afli niste principii interesante dar destul de dificil de pus in aplicare..

Deja sunt un ratat, am devenit un ratat si TOC-ul m-a transformat in asta.

Ceva sfaturi, indicatii si metode de evitare/ameliorare/confruntare/rezistenta/terapie/lupta impotriva OCD-ului aveti?

Oricum deja simt ca TOC-ul isi bate joc de mine si ma controleaza el pe mine, nu eu pe el.

Scuze ca am scris mult insa am simtit nevoia sa ma descarc cumva..:(
:)

Mai e cineva in situatia mea?

Astept sfaturile, indicatiile sau chiar mustrarile voastre..insa OCD e mai puternic decat mine vad dar vreau sa INVING!!!TREBUIE!!!

Voi cum va luptati mai PRECIS si CLAR impotriva TOC-ului ?Doar cu medicamente?

(PS:am 21 de ani si sunt baiat).

Multumesc mult, anticipat..si.. O duminica minunata va doresc.:)

Si o saptamana viitoare linistita!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Anca252106624 (acum 3 ani)

Buna! Am intrat intamplator aici..m a impresionat situatia ta. Vad ca ai scris acum 5 ani..nu conteaza,o sa ti raspund,o sa scriu:) Poate tu sau altcineva citeste si pot sa i fiu de ajutir.Si eu sufar de TOC.De cand ma stiu,doar ca nu avram un duagnostic,dar in viata mea era TOC . Si inca este,dar controlabil. Din 2005 de cand am fist duagnosticata am trecut prin muuuulti medici,muuuuuulte tratamente,cu aproape toate cele cunoscute,prin multi psihoterapeuti,psihologi,sedinte..nu vrei sa stii. Prin tot. Eram pe punctul de a merge in US ,auzisem de un medic..Cand viata mea s a schimbat. Nu brusc,ci treptat..cum? O sa ti spun exact si pe scurt(oricat de incredibil pare sau orice ar zice cineva despre mine-spun adevarul..). Printr o conjunctura,o intamplare nefericita am cunoscut un om ff credincios care treptat ,treptat nr a ajutat(pe mine si sotul meu),s a rugat ptr noi,nu stiu..Am inceput sa merg la Biserica(sunt crestin ortodoxa).Da,imi era frica de aglomeratie,ma plictiseam..dar usor,usor..Mai ieseam afara,stateam la intrare..Usor,treptat..Important e sa nu te lasi si sa mergi duminica de duminica la Sf.Liturghie,sa rezisti,sa stai,sa nu pleci. Mai iesi la inceput..ti am dpus..asa am favut. Apoi mi am facut un duhovnic,m am spovedit si dupa ce i am cerut voie m am impartasit. Dar din ce in ce mai des..am citit din Vietile Sfintilor,din Sfintii Parinti,m am rugat..Am facut toate aceste lucruri constant,luptandu ma cu ispitele(ca mi e lene,ca mi e somn)..Au trecut 6 ani de atunci. De la 10 medicamente pe zi mai iau doar un(1!!) Anafranil seara. Atat. Cum am o problema merg la parintele duhovnic si vorbesc cu el despre toate problemele si fricile. Si e gratis:) Iti spun-asta e solutia. Credinta! N a mers nimic..Viata mea s a schimbat in bine.N am povestit acum ,aici ,iadul prin care am trecut..un iad!!! Am trecut prin ce treci..cu toate-ritualuri de aparare,depresie,nervi,crize de plans,disperare,nedormit,frica,frica,frica..offf..stiu exact. Am avut multe de pierdut din cauza TOC.Si am avut si posibilitati materiale ptr a incerca ff multe (psihoterapii,terapii de tot felul,alimentatie,cate si mai cate..pe termen lung,nu asa..).Nimic n a mers. Doar mersul in fiecare duminica si de sarbatori la Biserica,spovedanie,parinte duhovnic,post,rugaciune. Asta este experienta mea. Domnul sa te lumineze si sa te ajute! Sunt langa tine si langa toti cei ce sufera❤Eu stiu prin ce treceti. Putini oameni ne inteleg..dar Dumnezeu stie si ne asteapta. Dumnezeu asteapta sa facem un pas mic si El o sa faca 10 spre noi. O sa vedeti cum lucreaza.Dar noi trebuie sa facem pasul. Nu uitati-la Dumnezeu totul este posibil!! Nu deznadajduiti!! M a ajutat ff mult si Parintele Arsenie Boca(am fost,m am rugat la Sf.Manastire Prislop,la mormantul lui..dupa o luna am ramas insarcinata-dupa o asteptare de 10 ani!!)-da,stiu cum suna..dar este adevarat!!!Nu o sa scriu aici acum totul,cat mi s a schimbat viata in ultimii ani,in bine..dar pe scurt asta am facut: mers la Sf.Liturghie in fiecare duminica sj la sarbatori,spovedit sincer(am notat si notez pacatele,sa nu le uit),post in zilele de post,Sfanta Impartasanie cu permisiunea parintelui,rugaciune,incredere in Dumnezeu! Aceasta este experienta mea ! Doamne ajuta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anca252106624 (acum 3 ani)

Mai vreau sa mentionez ca n am nimic cu medicii,ii respect,respect medicina-ma gandesc acum de exemplu la Sfantul Luca al Crimeei,un exceptional chirurg..medicamentele te ajuta,dar au asa efecte adverse: m am ingrasat,am devenit ff lenesa..iar renuntarea,chiar si treptat,e ceva asa..am incercat de multe ori sa renunt,treptat,ca la carte..a fist ingrozitor sevrajul.Eu am scris mai sus ce solutie am gasit. Desigur ca ma mai confrunt cu teama,e o lupta permanenta..dar nu se compara cu iadul de acum 10 ani,de exemplu..Nu. Si eu am ganduri urate in Biserica,dar ma lupt..nu renunta. Spune mereu"Doamne Iisuse Hristoase,Fiul Lui Dumnezeu,miluieste ma pe mine pacatoasa/pacatosul".Acum chiar am ajuns sa cunosc bine Sfanta Liturghie,am constatat ca e pur si simplu perfecta,inteleg tot,nu ma mai plictisesc. Dar trebuie sa nu te lasi! Asta am mai vrut sa mentionez! Domnul sa ne apere!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: