Este adevarat ca raspuns medic

Anxietate Stres post traumatic
Intrebare postata de sookye cu 13 ani in urma

M am tot documentat legat de aceasta tulburare si am citit pe un site ca cei care sufera de tulburari de anxietate foarte rar pot suferi de boli psihice grave . as dori sa aflu si parerea unui specialist este oare adevarat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

yma (acum 13 ani)

Nu sint specialistul de care ai nevoie dar sint de parere ca orice tulburare anxioasa netratata degenereaza in ceva mai grav si de aici la o boala psihica nu e decit un pas .Daca gresesc cer iertare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih.dr.Gabriela Marin MPsih.dr.Gabriela Marin este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Este posibil ca o tulburare anxioasa nerezolvata sa degenereze in cazul in care persoana sufera anumite traume sau socuri emotionale puternice in tulburari psihice mai grave. Socurile emotionale pot fi de tot felul: concediere, promovare pe un post cu mai multa responsabilitate, conflicte la nivelul relatiei sau la locul de munca, boala sau moartea unei fiinte dragi, probleme in afaceri, etc. Nu exista nici-o regula pentru asta. Totul tine de echilibrul psihic al persoanei respective. Solutia? Gandirea pozitiva, increderea in sine, relaxarea, o privire mai detasata asupra vietii. Pe scurt, dezvoltare personala. :)

Psih.dr. Gabriela Marin / Cabinetul Abc Psihosucces
Telefon:0743351579
Email: [email protected]
www.Psihoterapie-Sexologie.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

sookye (acum 13 ani)

Multumesc pentru raspuns si inca o intrebare as avea se poate terapie online pe acest site? si daca da in ce conditii?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih.dr.Gabriela Marin MPsih.dr.Gabriela Marin este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Terapia online nu se realizeaza in cadrul acestui site, ci particular, prin intermediul unui cabinet de psihoterapie.
Sedintele sunt tip audio-video, dureaza o ora si pretul variaza in functie de psihoterapeut, in general 50-60Ron.
Daca doresti sa faci cateva ore de terapie, poti sa ma contactezi pe email, pentru a stabili detaliile.

Psih.dr. Gabriela Marin / Cabinetul Abc Psihosucces
Telefon:0743351579
Email: [email protected]
www.Psihoterapie-Sexologie.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Miki. MMiki. este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna seara,

O persoana care sufera de o tulburare de anxietate poate, in acelasi timp, sa sufere si de o alta tulburare (asa cum o persoana care e racita, poate, in acelasi timp, sa sufere si de hepatita, de exemplu).
Dat fiind faptul ca intrebati de anxietate, banuiesc ca in spatele intrebarii dvs se afla teama ca ati putea "innebuni" din cauza anxietatii. Deseori, persoanele care sufera de anxietate (in special tulburare de panica) se tem ca "vor innebuni" sau ca "isi vor pierde controlul", aceasta teama fiind specifica tulburarii de panica.
Tulburarile de anxietate nu se "transforma" sau "agraveaza" in schizofrenie sau alte tulburari psihotice.
Tulburarile de anxietate (care se impart in: tulburarea de panica, tulburarea obsesiv-compulsiva, anxietatea generalizata, fobia sociala, fobiile specifice, tulburarea de stres post-traumatic) sunt insa tulburari psihice, care necesita tratament specializat (psihoterapie sau / si tratament medicamentos).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sandu feraru (acum 13 ani)

Tulburarile de anxietate nu se "transforma" sau "agraveaza" Asta am vrut sa vad

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Miki. MMiki. este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua,

Cand am spus ca "nu se agraveaza" m-am referit strict la faptul ca nu devin schizofrenie. Asa cum nici daca am o raceala, aceasta nu se va "transforma" in hepatita C. Insa, asta nu inseamna ca o raceala nu se poate agrava, daca nu o tratez. Si nu inseamna nici ca sunt imun la hepatita, daca am o raceala.
Mentionez ca si tulburarile de anxietate se pot agrava, in cazul in care nu sunt tratate corespunzator.
Sa luam un exemplu: sufar de tulburare de panica si, la inceput, evit sa merg cu metroul sau cu liftul, ca sa nu mai fac atacuri de panica. Tin la mine, in geanta, si niste pastile, "in caz ca...". Daca nu urmez un tratament, pot ajunge treptat, sa nu mai pot iesi din casa, sau sa nu mai pot ramane singura in casa. Desigur, asta imi va afecta serviciul, familia, etc. Asadar, pot spune ca tulburarea mea de panica s-a agravat, din moment ce fac din ce in ce mai putine lucruri si imi afecteaza tot mai tare viata sau calitatea vietii.
Un alt aspect este faptul ca uneori tulburarile de anxietate pot fi insotite de depresie. Nimeni nu e prea vesel, atunci cand sufera, nu? Ca si o tulburare de anxietate, depresia este o boala, si trebuie tratata de un specialist!
Numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dima (acum 9 ani)

Nu va lasati inselati ca bolile psihice sunt ca celelalte. Sunt inventate, sunt votate. Psihiatrilor le lipseste prima porunca din juramantul lui Hipocrate: nu fa rau. Daca suferi de cancer si nu vrei sa te tratezi, nu te obliga nimeni. In psihiatrie te obliga, te ascunde undeva printr-o cazarma dezafectate unde nici drepturile omului nu se mai respecta. De murit nu o sa mori de boala psihica ci de frig, foame sau o banala raceala. La poiana mare au murit 80 intr-un an, morti suspecte. Doar unul a fost "razbunat" si banii au ajuns in buzunarul smecherilor. Se poate incepe usurel cu o anxietate sau depresie si se ajunge la schizofrenie, asta daca pastilele pentru anxietate nu si-au facut efectul placebo. Daca nu te linistesti, o sa iti tranteasca o bipolara mai intai. Daca nici cu asta nu merge o sa iti tranteasca o schizofrenie ca sa te linisteasca pentru toata viata. Uni psihiatrii nici nu fac diferenta intre una si alta, tratamentul e acelasi. Psihiatria nu e medicina nici pe departe. Tine mai degraba de vrajitorie si practici oculte. Un al exemplu de sarlatanie e homeopatia: iti c***a bobite de zahar si cu atata convingere incat homeopatii sunt fosti studenti la medicina. In psihoterapeuti si psihoterapia lor nu poti sa ai nici atata incredere. Exemplu e inventia lui Freud cand tragea pe nas. Dar mai functioneaza si azi: fraieri sunt. Celelalte psihoterapii sunt cam acelasi lucru. Sunt atat de diferite si totusi sunt folositoare. De ce? Efect placebo. A merge la psiholog nu e chiar asa benign. Psihologul are si un psihiatru. Dupa ce ti-a luat ceva bani, iti spune ca problema ta nu se poate rezolva decat la psihiatru. Chici ce face psihologul cand are probleme? Crezi ca aplica psihoterapia lui pe el? Nuuuuu. Apeleaza la bunul simt asa cum fac toti oamenii. Ce face psihiatrul cand are probleme? si sunt multi. Merge la un psihiatru? Nuuuuu. Nici macar nu ia medicamentele pe care le da altora: stie ce periculoase sunt. Poti sa vezi experienta celor care au patit-o cu psihiatriea pe mindfreedom. Cauta, de exemplu, David W Oaks
Iti doresc sa rezisti, viata nu e usoara. Toti avem probleme. Nu exista normal. Nu exista boala psihica.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: