Despre anxietate și atacuri de panica sau boli de inima ??

Anxietate
Intrebare postata de Mada cu 10 luni in urma

Buna seara! De vreo 7 luni mă confrunt cu atacuri de panica ( stări de sufocare, crampe abdominale, furnicături, dureri in piept stări de greata), mă lasă iar mă lua depinde aveam o perioada in care făceam 3 4 atacuri pe zi după s-au mai rărit și ajungeam sa nu mai fac așa des.. o perioada chiar deloc. După am avut o perioada nașpa în viața în care m-am supărat extrem de tare încât mă luase cu dureri in piept, stări de voma fara voma doar așa îmi venea din stomac, tensiune mare, diaree, sufocare, înțepături in mâna stângă, furnicături etc. Am avut câteva zile și mi-a trecut după Intr-o seara acum o săptămână mă înțepa prin degetele de la mâna stângă și mă panicasem foarte tare încât am ajuns iar la aceste simptome și de o săptămână nu mă lăsa deloc greata, sufocare înțepături ba în spate ba în piept crampe și tot ce am mai zis mai sus. Am ajuns la urgente și mi-au făcut acea electrocardiograma (sper că zic bine) și aveam tensiunea buna, saturația și mi-au găsit o tahicardie cu BRD dar a spus că e posibil sa fie pe fond de panică și anxietate și am primit un tratament cu Vitamax, vitamina C, fiole de Calciu și sedativ PC. Întrebarea mea este cum scap de gândurile negative sunt non stop agitată și zic mereu "Daca pățesc ceva?/Daca am o boala? Daca e ceva grav?/ Daca am ceva la inima? Daca ... Daca și întrebările pe fond de panica continuă și gândesc doar negativ și nu știu cum să rezolv aceasta problema cer și eu un sfat, va rog din suflet fara hate eu cer o părere poate mă liniștesc și aflu daca a mai trecut cineva prin așa ceva. Vă mulțumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Mada (acum 10 luni)

Am uitat să menționez că și tușesc in timp ce mă ia starea aia și îmi vine sa vomit,am și diaree mă iau toate stările pe moment ..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lucian mark (acum 7 luni)

buna sper ca treci cu bine peste aceste momente urate ... si eu trec prin depresie....e greu ..
e un centru de consiliere gratuit :
Centrul Social de Psihoterapie TFH

cauta pe net se face si consiliere fizica cat si virtuala.

ps daca doresti sa comunicam : lucian83.27@....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: