Cum se manifesta atacurile de panica?

Anxietate
Intrebare postata de ina86 cu 14 ani in urma

Mama sotului meu a fost diagnosticata cu atacuri de panica si urmeaza de vreo 8 ani tratamente pt acest diagnostic in urma carora ea spune ca nu simte sa isi fac efectul,si de multe ori nu prezinta nici un simptom aferent atacurilor de panica.Este posibil sa aiba altceva?Simptomele atacurilor de panica pot fi confundate sau pot fi asemanatoare cu alte boli?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (65)

NEAGU EVA (acum 14 ani)

Stimata doamna,
Ar fi necesar de stiut ce specialisti a consultat mama sotului dvs., ce tratamente a urmat,daca si-a facut investigatii si analize recent,si f.important, ce acuze, ce simptome prezinta.
In ceea ce priveste atacurile de panica,acestea pot apare brusc,pot avea o intensitate f. mare,si apoi pot sa dispara,aparitia si disparitia lor neac***a o cauza evidenta.In general,simptomatologia atacurilor de panica difera de la persoana la persoana,incluzand:palpitatii,intretaierea respiratiei,ameteala,furnicaturi in degete,senzatia de constrictie si durere toracica, senzatia de lesin,greata,transpiratii, vedere neclara, dificultatea de a gandi,teama de pierdere a controlului,ganduri stranii.
De aceea este necesar, a se efectua un control medical riguros care sa excluda eventualele afectiuni,boli somatice.
In cazul in care mama sotului dvs.n-a facut-o deja, va recomand si consultarea unui psihoterapeut de la dvs.din oras.

Sanatate si numai bine!
psih.pr.EVA NEAGU

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ina86 (acum 14 ani)

Va multumesc pt raspunsul la anuntul meu.As dori sa ma adaug ca,soacra mea in timpul acestor 8 ani a mers la un singur psihiatru,a facut si niste investigatii si analize,iar cel mai recent a fost cu un aparat care nu mai stiu cum se numeste,dar trebuia sa il tina pe ea 24 de ore,era legat de corpul ei si avea un cip pe care se stoca toate activitatile cardiace si nu numai in acele 24 de ore,iar rezultatul a fost dat peste cap pt ca sa descoperit ca a inversat ziua cu noaptea.Iar ultimul tratament pe care il urmeaza si acum este:Anxiar,Lexotan si Miazerin.As mai avea o intrebare:nu este posibil sa aiba probleme cardiace si nu atacuri de panica?Pt ca am citit tot felul de articole despre atacurila de panica si nu are toate simptomele respective,ea a prezentat doar palpitatii,dureri cardiace,stari de lesin atat, si in al doilea rand a consultat doar un singur specialist.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gaujeneanu eugen (acum 14 ani)

domnule doctor am si eu de citi va ani buni un atac de panica care lam facut cind eram la o virsta de 30 de ani si acum am 37 de ani . domnule doctor vreau sa va spun cum se manifesta aceasta boala la mine
.mise ia respiratia transpir rau imi amortesc miinile si mi-se pune un nod in git
si ramin fara aiercam asta este ce mi e intimpla.urmez de citi-va ani cu clomipramin de 0.25 am luat xanacx 0.25 iar acum urmez cu rivotril 2.Mg si clomipramin de 0.25 datimi si mie un sfat va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Neagu Eva MDr. Neagu Eva este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Buna seara,

Va recomand ca, in paralel cu tratamentul medicamentos, sa urmati un tratament psihologic, in urma consultarii unui psiholog psihoterapeut.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

maia (acum 14 ani)

nu stiu ce se intampla ca de cate ori merg la piata sau in alte locatii nu pot sa stau ca am impresia ca mi se face rau si sunt nevoita sa ma intorc acasa si cand ajung acasa incep sa imi revin ce poate sa fie ajutatima

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionut .. (acum 14 ani)

maia ... scrie-mi pe ionut_marius03

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

omnia (acum 14 ani)

Buna,

Atacul de panica poate fi confundat cu alte afectiuni; cel mai adesea este confundat cu afectiuni cardiovasculare: infarctul miocardic.
De ce? pentru ca simptomele sunt din cele mai dragute:
- respiratie rapida sau senzatie de sufocare;
- durere de inima;
- palpitatii;
- tremor, frisoane;
- greata sau durere de stomac;
- ameteala;
- teama necontrolata;

Simptomele atacului de panica nu trec neobservate!!! Un atac de panica poate aparea in cel mai neasteptat moment, insa persoana afectata in constientizeaza! Atacul nu este neaparat determinat de un eveniment ci poate aparea si ca rezultat al unor ganduri negative care creaza teama si panica.

Tratamntul e bazat in general pe antidepresive si consiliere psihologica.
Medicamentele administrate tin sub control simptomele si reduc gradul de severitate al acestora, insa nu pot preveni sau trata frica! In general, medicamentele recomandate sunt reprezentate de inhibitori selectivi ai recaptarii serotoninei - substanta cu rol de neurotransmitator al sistemului nervos central.

Numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ina86 (acum 14 ani)

Va multumesc pt raspunsul la intrebarea mea.Simptomele pe care le-a prezentat semanau mai mult cu ale unori afectiuni cardiace decat ale unor atacuri de panica.M-am documentat destul de mult cu diverse articole despre atacurile de panica si nu prea prezenta simptomele respective,dar am dorit raspunsul unor specialisti,de acea am intrat pe acest site.Va multumesc inca o data.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

victorita68 (acum 14 ani)

acum 18 ani am avut o problema foarte grava an familie abia acum realizez ca pentru mine a fost un soc foarte puternic.Uitam unde trebuie sa ajung sau de unde vin am fost la medic am depasit situatua peste cativa ani mi sa declansat glanda tiroida dar boala continua .Uitam unde pun unele obiecte,pe zi ce trecea deveneam tot mai trista si nu mai puteam comunica ,cu cei din jurul meu.Acum cred ca boala a avansat,la cea mai mica suparare am o greutate an piept,transpir,nu ma mai pot concentra,ami amortesc mainile si buzele si simt o stare de lesin.Intr-o zi am ajuns la urgenta mi sa facut EKG si mi sa prescris un medicament care se numeste ANXIAR .Va rog dati-mi un raspuns.Ce poate fi? Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirela murad (acum 14 ani)

De 4 luni de zile ma confrunt cu o stare foarte groaznica.Nu stiu ce s-a intamplat cu mine,am fugit de acasa,numai puteam sa ma controlez,ascultam de persoane pe care nu le cunosteam si am facut tot felu de p***ai.acum 12 zile am luat o bataie de la un prieten care m-ia mutilat fata si am ajuns intr-o stare f rea.am reusit sa ajung la copii mei si dupa 10 zile de baut numai ceai si apa am inceput sa realizez ce e cu mine.Si sa-mi dau seama ce am facut in cele 4 luni.Acum mi-e frica sa ies din casa ,tresar la orice zgomot,plang din orice,si tot timpu i-mi vine sa ma sinucid,doar cu gandul cum am putut face asemenea lucruri rele.nu-mi dau seama,ce a fost cu mine.Parca o forta negativa a pus stapinire pe mine.In aceste 12 zile m-am rugat spunindu-mi tot felu de rugaciuni ,si citinnd din biblie si incep sa-mi revina toate lucrurile rele ce le-am facut,si nu-mi dau seama cum am reusit sa le fac.Vederea i-mi fuge,tremur si acum cand scriu,nu accept sa vorbesc cu nimeni decat cu sotul meu pe care l-am suparat foarte tare cu comportamentul meu rau.Nu stiu daca pot sa repar greseala facuta,dar va spun din toata inima mea ca nu stiu ce a fost cu mine.Dumnezeu m-a ajutat prin rugaciune si credinta,sa-mi recapat mintea.dati-mi un sfat,stau inchisa in casa,nu vreau sa ies,sau cand ies sa-mi iau tigari,fug repede ca si cum simt ca vine cineva dupa mine sa ma fure .ce sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirela murad (acum 14 ani)

Am uitat sa va spun ca inainte de a face p***aile aveam o stare de frica,ma intepa la inima,faceam curatenie in casa non stop,desi era curat,ma ciubaream intr-un colt,am fugit in padure singura,gateam intr-una,nu puteam sa-mi spun rugaciunile de la inceput pina la sfirsit,nu puteam sa mai discut cu nimeni ce era in sufletul meu,taceam,si gandurile mele simteam ca nu erau clare.nu stiu ce am si acum,dar tremur toata si mi-e frica de tot ce e in jur.controlez usa daca e inchisa.Nu stiu ce e cu mine.AJUTATI_MA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrea (acum 14 ani)

buna mirela.........da ma socat cand am citit prin ce ai trecut desi nu ai amanunit dar imi pot imagina.........eu iti propun fiinf si ganduri de suicid la mijloc sa te tratezi cat mai repede......si maia les ca ai inceput bine prin credinta in Dumnezeu....rugandute dar cu adevarat sa te rogi nu numai sa te rogi ca as trebuie.....sa vrei sa faci lucrul asta.Sa ti cont foarte mult in momentul cand iti vin gandurile de suicid ca ai un copil ......copilul acela trebuie sa creasca cu amandoi parinti....nu te gandi doar la tine gandestete la el in momentul acela.......oricum fiind implicate gandurile astea iti sfatuiesc sa mergi enaparat la un psiholog.....multa sanatate si sa auzim de bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marian (acum 14 ani)

Buna ziua!Ma numesc Florea Marian,si am fost diagnosticat cu tulburare obsesiv-compulsiva.Mi-am facut profilul psihologic,la un domn psiholog,si am fost diagnosticat cu aceasta boala.As dori sa va intreb si pe dumneavoastra,inainte de a incepe un tratament,la ce sa ma astept...Am fost trimis la un psihiatru...Nu dorm bine de ani de zile...ori dorm putin ori dorm prost.Se poate vindeca?Domnul psiholog,mi-a spus ca sunt un caz tipic de aceasta boala.Am uitat sa va spun...Am 35 de ani si sunt din Timisoara...Va rog sa-mi dati un sfat...Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dana (acum 14 ani)

ma trezesc in fiecare dimineata cu o greutate in pipt in partea stinga am impresia ca ma sufoc nu stiu ce sa mai fac simt ca imi pierd mintile imi este frica sa ies afara din casa nu pot sa merg pina in oras nimeni nu ma intelege

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

radu adina (acum 14 ani)

sint mama unui baiat de 25 de ani care are un inceput de tulburare psihica ,atac de panica,zic eu ,si nu poate nici sa mearga nici sa coboare din casa ,a renuntat la serviciu lucra caservice I.T la o firma de contabilitate si nu amai fost in stare nici pina la srviciu sa mearga . am facut o multime de analize medicalecardiace O.R.L.pneumo ,intestine serologice ,microbiene,si toate au iesit bune.Cu toate astea el nu se simte bine deloc, nu stiu ce sa mai fac.L-am rugat sa mergem la un psiholog sau un psihiatru si nu vrea ,ca el nu este de psiho...
va multumesc pentru rabdare.zj2

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adriana (acum 14 ani)

si eu sufar de atac de panica incercati serotax si calmopam la mine are efect .multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Silvia (acum 14 ani)

Buna.Si tu crezi ca daca iei medicamentele astea este bn???in timp iti vor da dependenta si ce vei face????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrea (acum 14 ani)

Buna tutror......acuma de cateva zile mai exact in prima zi de craciun a avut prietenul meu un atac de panica........noi crezand ca e vorba de o problema grava de inima am chemat ambulanta am stat 1 zi inreaba in spital pana si-a revenit intr-un final si la si consultat un medic......dupa cateva seri intr-o noapte sa trezit din somn ca la fel a inceput cu palpitatii la inima, respiratie grea,transpiratii,tremuraturi,frisoane etc.....noi dinou l-am dus la urgenta la fel crezand ca e dinou o criza de inima sau ceva de genul
facandui si acolo cateva EKG-URI inima batea normal.........dupa care am intrat pe internet de m-am documentat despre aritmie extrasistolica pentru ca ce-i care la consultat cand a avut prina criza iau dat diacnoticul acesta.....desi iau dat tratament nu a vazut ameliorare.....si dupa cum va spus am intrat pe internet si am ajuns sa scriu pe google pana si boli pe baza de nervi....si am ajuns la atacurile de panica unde erau exacttate simptomele care le are el......ce vroiam eu sa va intreb defapt..........dupa cate am citit boala se vindeca la un momewnt dat...dar cum e cel mai bine......prin medicamente pe baza de plante adica am vazut foarte multe ceauiri picaturi fel si fel de chestii care te ajuta.......a incercat careva din voi asa ceva sau cunoasteti pe cievea care a incercat asta....da vreun rezultat?ptr ca nici eu si nici el u suntem adeptii medicamentelor......daca s epoate trata cat mai natural ar fi percet mie teama sa nu provoiace dependeta lor sau chiar am citit ca unele medicamente de pot aduce la ganduri de suicid.......doamne fereste la el nu e cazul dar oricum imi pun fel si fel de intrebari.....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lgabriela (acum 14 ani)

Buna Andreea,

Cea mai eficienta forma de rezolvare a atacurilor de panica este psihoterapia , si ti-as recomanda psihoterapia cognitiv-comportamentala. Desi pe termen scurt pretul ti s-ar parea mai ridicat decat o terapie medicamentoasa, pe termen lung beneficiile sunt extraordinare. Psihoterapia va rezolva direct cauza ce determina aceste atacuri. Cauta un psihoterapeut bun in orasul tau.:)
Gabriela

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 14 ani)

Buna Andrea!
Prietenul tau nu cred ca are probleme cu inima ci inceput de atac de panica....Din pacate nu prea exista tratamente pentru aceasta boala care practic te stoarce de energie...Probabil ca inainte de primul atac a suferit un soc psihic ceva...Incercati cu MagneB6 si exercitii de relaxare...iar in momentul cand simte ca va avea un atac sa respire adanc de cateva ori si sa incerce sa se relaxeze va invata astfel singur sa isi controleze atacurile.Sa nu ii fie frica ca nu moare de inima nici eu nu am murit pana acum si le am de doi ani...Medicii si alte tratamente nu fac decat sa ii agraveze starea si sa ii creeze stari de depresie si atunci va fi si mai greu de controlat. Multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 4