Clickmed
programare rapida la medic

Chiar așa stări nasoale sunt la scăderea dozei de frontin? raspuns medic

Anxietate
Intrebare postata de MihaP cu 2 luni in urma

Am reușit să scad doza de la 0.35 la 0.25 ,dar iarăși mă confrunt cu stări nașpa de pe data de 2 decembrie și nu reușesc să îmi revin,oare așa de mult durează până mă acomodez cu noul gramaj?Psihiatra mi-a recomandat sa i-au carbamazepina,dar sincer îmi este frica de alte reacții.Sa continui așa până îmi revin iarăși?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului (acum 2 luni)

Buna ziua,

Scaderea dozei de Frontin (alprazolam) poate avea efecte secundare si poate duce la simptome de sevraj, cum ar fi stari de anxietate crescuta. Este posibil sa dureze ceva timp pana cand organismul se adapteaza la noul gramaj. Este important sa discuti cu psihiatrul tau despre aceste simptome si sa primesti sfaturi specifice pentru situatia ta. Carbamazepina este un anticonvulsiv care este, uneori, prescris pentru anxietate, dar este important sa discuti cu medicul despre toate preocuparile si temerile tale cu privire la acest medicament. In final, este esential sa urmezi recomandarile si sfaturile psihiatrului tau in ceea ce priveste tratamentul tau.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/psihologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Anxietate-si-atac-de-panica/simptomele-si-tratamentul-tulburarilor-de-anxietate_16485

Este bine că ai reușit să reduci doza medicamentului, dar înțeleg că te confrunți încă cu stări neplăcute. Este posibil să dureze un timp până te acomodezi la noul gramaj. Psihiatrul a recomandat carbamazepina, dar înțeleg că îți este frică de posibile alte reacții. Discută cu psihiatrul despre îngrijorările tale și explorează împreună opțiunile disponibile pentru a te ajuta să te simți mai bine.

×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz

Raspunde

×
×
Felicitari! Raspunsul a fost postat cu succes! Felicitari! Raspunsul a fost editat cu succes! Felicitari! Raspunsul a fost sters cu succes!
Se incarca...

Cauta

Nu ai gasit ce cauti? Cauta intrebari similare sau adauga o intrebare noua.

Adreseaza o intrebare!

Comunitatea SfatulMedicului este pregatita sa raspunda la intrebarea ta!

Adreseaza o intrebare

Raspunsurile oferite prin intermediul site-ului sunt de natura educationala si informativa si nu pot fi considerate, in nici o situatie, ca fiind asimilate unor consultatii sau analize medicale de specialitate.

Datorita insusi modului in care functioneaza comunicatiile intermediate de internet, o consultatie medicala amanuntita nu este posibila, prin urmare, informatia medicala prezentata de site-ul nostru nu trebuie folosita ca alternativa a consultului medical realizat in persoana de un medic specialist.

SfatulMedicului.ro, precum si toti colaboratorii ale caror sfaturi sunt recepţionate prin sfatulmedicului.ro, nu pot fi considerati raspunzatori pentru nici un prejudiciu/pierdere de orice fel. Pentru a putea utiliza site-ul SfatulMedicului.ro trebuie sa fiti de acord cu Termenii si conditiile.