Ce pot sa fac raspuns medic

Anxietate
Intrebare postata de - de ce - cu 13 ani in urma

Intrebaresunt multe de povestit, am foarte mari dureri din dragoste iubesc o femeie care nu vrea sa fie langa mine (este maritata imi spune ca vrea o viata noua dar mereu apare cate ceva) , toate astea adunate imi provoca stare de panica , nervi , nu pot sa ma controlez , da e usor cum spune lumea sa o las , sa traiesc alta viata dar nu pot , multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (28)

Medic Primar Psihiatru Simionescu Virgil MMedic Primar Psihiatru Simionescu Virgil este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Starea de indragostit nu este o traire patologica la individul normal psihic. Nici la indivizii cu diferite boli psihice starea de indragostit sau amorezat nu reprezinta intotdeauna o tulburare psihica, desi sunt multe de discutat aici. Studii foarte recente facute de mai multe centre de neurostiinte au stabilit ca neurosecretiile, activitatea electrica (eeg), neuroimagistica si metabolica a diferitelor arii si zone cerebrale din timpul starii de indragostit este identica cu cea decelata la pacientii cu tulburare obsesiv-compulsiva. Singurul care face diferenta intre aceste doua trairi diametral opuse este neurotransmitatorul numit dopamina, din nucleul accumbens (unul din nucleii cerebrali cu rol in procesarea placerii).
Concret vorbind, situatia amicului indragostit nu este de ordin patologic ci, mai degraba, relational. Dragostea se face in doi. Daca partenera dumneavoastra nu raspunde cu aceeasi intensitate sentimentelor gingase pe care le nutriti este mai bine sa va retrageti din aceasta relatie care, in timp, va poate creea o depresie psihica adevarata, uneori cu efecte imprevizibile.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

o femeie (acum 13 ani)

Dintre toate emeile din lumea asta, tocmai una deja maritata ti-ai gasit sa iubesti. Daca ea nu a divortat si te joaca si pe tine pe degete, nu cred ca-i mare lucru de capul ei. Daca acum isi inseala sotul, de unde stii ca nu-ti va face si tie acelasi lucru?
Nu cumva este cam curvulita ''''doamna''''?
Ti-a pus poalele-n cap, cum se spune pe romaneste si nu mai gandesti. E plina lumea de femei tinere, frumoase, fara obligatii si tu tanjesti la ''''bunul'''' altuia. O femeie maritata ar trebui sa fie tabu pt tine. Dar, probabil nestatornicia ei te-a facut sa incalci regulile bunului simt. Spui ca tot apare cate ceva, probabil tot inenteza motive. Cred ca-i convine sa aiba doi sau poate chiar mai multi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bella (acum 13 ani)

nu e asa.si eu sant maritata si am o rel cu un barbat si as da aproape orice sa fiu k el dar....
nu prea vrea el.acum depinde de cine iubeste in relatia asta.se pare k tu o iubesti iar ea se multumeste doar k aventura.sant realista stiu k nu am un viitor k el din cauza lui dar ce pot sa fac... il iubesc.ar fi fost mai bine sa nu-l las sa intre in viata mea...acum e cam tarziu.aveam nevoie de cineva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 13 ani)

Mi se pare mie sau unii chiar VOR sa-si complice viata!? Stiu cum e sa fii indragostit si nu ma intelegti gresit este unul din cele mai frumoase sentimente pe care le poate trai un om, mai putin sentimentul de parinte care dupa parerea mea este cel mai frumos sentiment. Dar, sa te complici cu o relatie care stii prea bine ca fericire nu iti poate aduce... deja este bataie de joc la adresa sanatatii tale mintale. Recunosc ca nu sunt in situatia domnului sau doamnei care iubesc oameni casatoriti sau invers, dar totusi sa renunti la familia ta, sa complici viata copiilor pentru ca partenerul de viata ales nu te satisface... e prea mult! La satisfactie ma refer la tandrete, alint, sex si altele. Nu se pune problema aici violentei in familie sau altele de genul asta cand nemultumirea este indreptatita.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Anisia Popa MPsih. Anisia Popa este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Asa cum spune si d.ldr. Simionescu, ,,dragostea se face in doi". Uneori, o emotie provocata de cineva intr-un context favorabil poate fi confundata cu dragostea, sau poate chiar este. In cazul persoanelor casatorite, contextul favorabil poate fi un moment in care in relatie exista o disfunctie, un viciu de comunicare cu partenerul. Consultarea unui psihoterapeut ii poate ajuta pe cei in impas sa identifice cauza, sa se regaseasca pe sine si sa ia hotararea potrivita.
Toate cele bune!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Trimite-i un mesaj la sotul ei spunandu-i ca tu esti amantul sotiei lui si da-i si cateva detalii intime despre sotie ca sa te creada, adresa ta si eventual si o poza ca sa te recunoasca pe strada si te asigur ca asa iti va fi mult mai usor sa ii pararsesti sotia. Este o metoda simpla care nu te costa nici bani si care a functionat si la alti barbati care s-au indragostit in sotiile altora.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirela (acum 13 ani)

dr ionescu....sunteti cam cinic nu credeti?omul asta are o problema,f reala ...nu e ok ca s-a intamplat asta dar ...sa-i dam in cap?.....oricum sfatl meu de incurajare este sa lase timpul ....in plus ocupati timpul....numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

yma (acum 13 ani)

Parerile sint multe,se pare si impartite.Ce fel de relatie ai de fapt cu ea?Iti da de inteles ca-si doreste sa fie cu tine dar nu se poate rupe din cealalta relatie?Ti-a spus de ce,ce motive are?Pe de alta parte,tu crezi ca merita?Sa stii ca eu te inteleg poate mai bine ca multi de pe forum pt ca am trait si traiesc in continuare o foarte adevarata si imposibila iubire si stiu ca e foarte greu.Incearca sa vezi partea plina a paharului,ceea ce e bun din toata povestea,fa-ti tu o analiza a ceea ce-ti doresti de fapt,judeca cu mintea nu cu inima.Daca poti.Eu nu prea.Mai vorbim,daca vrei.Da-mi adresa de mail daca vrei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

- de ce - (acum 13 ani)

servus Ema, a trecut destul timp sincer nu sa mai intamplat nimic doar vorbe goale ca eu sunt dragostea ,fericirea iubirea ei, a zis ca se muta iar la mine dar ........, iar a aparut ceva ........., dar sa nu ne despartim ca face ceva , asa au trecut 4 ani , de la 110 kg am ajuns la 88 kg , chiar nu pot sa scap de sitiatia asta , multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ema (acum 13 ani)

Ai grija sa nu-i atribui calitati pe care nu le are! Si eu am fost orbita de "iubire" . Am pus ghirimele, deoarece, asa cum spune si "Yma" nu am judecat cu mintea ci cu inima. A aparut in viata mea la momentul potrivit, nu-i vedeam defectele sau daca i le vedeam le acceptam.... Si cand am locuit impreuna mi s-a spart globul de cristal in care locuiam...
"Iubesc o femeie care nu vrea sa fie langa mine" tu ai spus-o!!!! Exista si iubiri adevarate in asemenea situatii, dar partenerii sunt hotarati AMANDOI. Ea tot amana, deci e nehotarata, deci nu te vrea. Sau are copii? In orice casatorie apar probleme. Daca ea e sensibila si s-a refugiat in bratele tale, tu nu trebuie sa profiti! Esti un egoist, despartind o familie cu copii.
Vrei sa te vindeci, lucreaza intai la gandurile tale. De acolo porneste totul. Lasa scenariile. Ocupati timpul cu alte activitati. Iesi cu prietenii, cunoaste alte fete, citeste, roaga-te, etc.
Ia aminte si la ce ti-a scris "o femeie" mai sus!
Bafta si personal astept sa scri ce ai mai facut!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

petre bv (acum 13 ani)

nu este chiar bine sa zici ca sunt egoist, eu nu am despartit pe nimeni Ea mia stricat viata chiar daca nu aveam o casnicie reusita , nu cred ca in viata asta numai barbati sunt cei rai, Eu chiar am nevoie de ajutor , sa nu cunoasteti ce inseamna sa fi agitat , nervos , stresat fara sa ai liniste , sa nu poti sa iesi cu prieteni si familia , mersi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

- de ce - (acum 13 ani)

servus Ema, a trecut destul timp sincer nu sa mai intamplat nimic doar vorbe goale ca eu sunt dragostea ,fericirea iubirea ei, a zis ca se muta iar la mine dar ........, iar a aparut ceva ........., dar sa nu ne despartim ca face ceva , asa au trecut 4 ani , de la 110 kg am ajuns la 88 kg , chiar nu pot sa scap de sitiatia asta , multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

zorg (acum 13 ani)

Intotdeauna scuza este "aveam nevoie de cineva ...", atunci cand cineva inseala lumea spune ca este vina ambilor parteneri, dar parerea mea este ca este vina doar a celui se simte "singur" ... daca vrem "altceva" de la viata ... putem sa gasim si fara sa il facem sa sufere cel de langa noi. Cel "nou" dupa cativa ani va fi la fel, poate chiar mai rau decat "actualul" ... cand vrei sa iti inseli partenerul/partenera gandeste-te ca, de fapt e vina ta pentru toata nefericirea ta ... tu vrei ceva "interesant" ... daca tu erai "sotul" inselat cum vedeai situatia ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

necunoscute''s caile.... (acum 13 ani)

corect

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana (acum 13 ani)

Buna

Sa iubesti o femeie maritata? Cum s-a ajuns aici? Ea ti-a facut avansuri? Simplu ii dai termen 1 saptamana ori cu tine ori cu el. Ce tu esti bataia ei de JOC??? Sa vezi ce bine o sa te simti ca alege sotul, deoarece ei au fost casatoriti recunoscuti de rude, de prieteni, pe tine te vor privii ca pe un intrus in VIATA LOR care le-a distrus cuplul. Sunt atatea fete frumoase si singure. Uita-te la piata, pe strada...cumpara flori fetelor, iesi la o cafea si ai sa vezi ca o sa uiti pe cea ”luata”. Iubesti ceva ce nu-ti apartine. Daruieste IUBIREA TA - unei femei libere, cuiva caruia sa te merite. Din suferinta sa sti ca NU O SA CASTIGI NIMIC....nici zambete pe fata, nici viata intima frumoasa si corecta....si alege DRUMUL TAU corect si ai sa vezi ce frumoasa este viata. Poate ea spune uite pe prostul asta cum a picat ...ca fraierul......deci este frumos SA IUBIM dar ATENTIE CE si pe CINE....daca au si copii faci un mare pacat sa desparti o familie in care UN COPIL are nevoie de TATA si MAMA. O zi buna si multa sanatate. Cui pe cui se scoate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

petre bv (acum 13 ani)

cum am scris la inceput sunt foarte multe de spus dar nu gasesc o solutie, nu este asa usor , e am fost casatorit chiar am si un copil, nu am stricat eu casa ei , eu incerc sa vad viata altfel sa nu fac rau la nimeni , chiar nu sunt ok cu viata, e foarte greu sa traiesti singur , va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gimi25 (acum 13 ani)

Barbati si femei, trebuie sa va stapaniti toate pornirile inimii. Nu stiti ca inima este nespus de inselatoare si deznadajduit de rea? De ce va lasati tarati de poftele inimilor voastre? Avem ratiune, si judecata; dupa acestea trebuie sa ne ghidam in astfel de cazuri. Sau vi le-ati pierdut si pe acestea? Daca in adevar vi le-ati pierdut..
In ce priveste mila si bunatatea nu vreti sa va luati dupa inima - atunci stiti sa va folositi doar judecata; dar numai cand este in folosul vostru va folositi inima.

Sfatul meu Petre este ca sa renunti imediat la gandul acesta care te trage in jos spre pieirea ta si a acelei femei. Caci Dumnezeu nu va lasa nepedepsit nici o fapta despre care El a vorbit ca nu este placuta inaintea Lui. Nu scriu ca sa te judec; ci doar iti spun un lucru care se va intampla negresit: ca asa cum vei face, tot asa ti se va si face. Sau crezi cumva ca veti primi in felul acesta binecuvantarea lui Dumnezeu? Nicidecum! Ci Il veti mania daca veti lucra dupa pornirile inimii voastre.

Nu uita: barbati si femei sunt acei oameni care lupta impotriva poftelor firii lor. Placerea este un dar, pe care Dumnezeu l-a dat tuturor oamenilor; dar aceasta se transforma in pofta atunci cand nu mai este folosita dupa scopul(planul) Sau.
Cauta sa ai mereu inaintea lui Dumnezeu si inaintea oamenilor o constiinta curata. Este suficient cat ai gresit pana aici. Dumnezeu te poate ierta; dar cauta sa nu mai inaintezi in lucrul acesta, si in oricare altul caruia nu-I este placut Lui.
Studiul Bibliei in fiecare dimineata te va ajuta mai mult decat iti poti imagina. Fii intelept, si iti va merge bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Iordache Iuliana MPsih. Iordache Iuliana este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

nu iubim pe cineva ci iubim felul in care ne simtim atunci cind sintem linga cineva,care ne impartaseste simtirea.sunt multe aspecte de clarificat,de ce ea?,poate tocmai fructul interzis?,ce simti ca-ti ofera?,cum te simti linga ea?e foarte posibil ca fiecare sa iubiti ,,separat,,ca sa zic asa ,tu gasesti ce ai mare nevoie sa ,,umpli,, la tine ,ea cauta tandretaea sau ,,artificiile,, ce s-au cam dus in casnicie...cine poate sti cu adevarat...?cel mai important lucru pentru tine arfi sa te clarifici tu cu tine,cine esti si ce-ti doresti dintr-o relatie.ulterior iti va fi mai usor sa faci alegerile.succes psih. iuliana iordache

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

camy77 (acum 13 ani)

singura metoda de a iesi din incurcatura asta ,este sa te indepartezi de ea dar o poti face numai daca gasesti pe altcineva sa o inlocuiasca,chiar daca nu o iubesti,este acolo si te face sa uiti.E simplu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

G (acum 13 ani)

Daca esti in stare sa gandesti asa, inseamna ca esti una din acele femei care nu se respecta pe sine. Ne faci de rusine! Adica sa-si bata joc de una "chiar daca nu o iubesti,este acolo si te face sa uiti". Aberant sfat, nu as fi in stare sa folosesc pe cineva, pe care nu iubesc, doar asa, ca sa uit de ex-ul.... Dar se pare ca unor femei li se pare o treaba "simpla".

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2