Ce pot face in acest sens ? Vă rog frumos să mă ajutați dacă puteți. ? raspuns medic

Anxietate
Intrebare postata de Damsa Simona cu 5 luni in urma

Bună dimineața. Mă numesc Simona Damsa si locuiesc in.Scotia de mai multi ani .In urma cu aproximativ 2 luni mi_am pierdut serviciul din cauza insomniei și anxietății. Am fost la medic de două ori mi_au dat pastile Propanolol si zopiclone ,dar situația mea s_a înrăutățit și nu mai pot dormi aproape deloc.De două ori ăm fost la medic si mi_au dat tot pastile care nu mă ajută deloc.Am o situație stresantă in familie ,pe sotul meu nu pot conta deloc ii este chiar indiferent prin ce trec ,toată ziua face scandaluri..Doresc să am din nou o viață normală.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Clinica Hope MClinica Hope este un medic autorizat SFM (acum 2 luni)

Îmi pare rău să aud că treci prin această perioadă dificilă. Insomnia și anxietatea pot avea un impact semnificativ asupra calității vieții și este important să găsești soluții eficiente pentru a le gestiona.

În primul rând, îți recomand să te adresezi unui specialist în sănătate mintală pentru a primi evaluare și îndrumare adecvată. Poate fi util să discuți cu medicul despre alte opțiuni de tratament sau terapie care ar putea fi mai potrivite pentru situația ta.

În plus, încearcă să acorzi atenție și să îți îngrijești sănătatea mintală și emoțională în mod activ. În afară de medicație, poți încerca tehnici de relaxare, precum meditația, respirația profundă sau yoga. De asemenea, menținerea unui program regulat de exerciții fizice și o alimentație echilibrată pot avea un impact pozitiv asupra stării tale de sănătate mintală și fizică.

Nu uita să îți acorzi timp pentru tine și să te implici în activități care îți aduc bucurie și satisfacție. De asemenea, este important să ai un sistem de suport solid, fie că este vorba despre prieteni, familie sau un grup de sprijin.

Nu este ușor să treci prin aceste momente, dar este important să știi că există resurse și opțiuni disponibile pentru a te ajuta să depășești această perioadă dificilă. Ai grijă de tine și nu ezita să ceri ajutor atunci când simți că ai nevoie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: