Atacurile de panica si anxietatea

Anxietate
Intrebare postata de George84132364 cu 15 ani in urma

Salutare din nou.as vrea sa ma lamureascasi pe mine cineva.anxietatea si atacurile de panica pot provoca un infarct?azi cineva m-a speriat rau de tot zicandu.mi ca daca am anxietate pot sa fac un infarct chiar daca am 23de ani.eu nu am probleme cu inima dar ma tot gandesc in continuu daca e asa sau nu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (28)

carmen658 (acum 15 ani)

Buna Aelena50,
Ce pot sa-ti este ca atacurile de panica (din cate stiu eu), pot duce la aparitia bolilor de inima. Atacul de panica este insotit de cel putin patru dintre urmatoarele simptome: batai puternice ale inimii, neregulate sau rapide, senzatia de a nu mai putea respira, senzatia de disconfort toracic, ameteli, greata, care dureaza mai putin de 10 minute. Multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

George84132364 (acum 15 ani)

salut misi.da stiu si eu treaba asta.dar nu ca faci infarct.eu mi.am facut un ekg acum 2saptamani.e totul ok desi am anxietate de vreo2ani.dar uneori unle persoane mai si exagereaza ca sa ne sperie cred
.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 15 ani)

Nu,

Cu siguranta nu, deoarec in timpul unui atac de panica se intetesc bataile inimii datorita adrenalinei!

Numai bine!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

George84132364 (acum 15 ani)

OMNIA M-AM CONVINS SI EU MAI INAINTE.AM VB CU O CUNOSTINTA CARE ESTE MEDIC CHIRURG.A ZIS CA NU ARE TREABA INFARCTUL CU ATACURILE DE PANICA.ASA CUM AI SPUS TU SE ACCELEREAZA BATAILE INIMII CAND AI UN ATAC DE PANICA.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

criscopos (acum 13 ani)

asa e , simptomele atacului de panica se confunda cu cele ale infarctului miocardic, NU VEI AJUNGE NICIODATA DE LA ATAC DE PANICA LA INFARCT;eu sufar de 6 ani de aceasta boala si inima mi-e perfect sanatoasa, stai linistit.Multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreimaria60 (acum 14 ani)

bataile accelerate ale inimii pot duce la boala de inima.nu e normal sa ai asa tanar atacuri de panicam,dar daca ai, consulta periodic si un cardiolog.palpitatiile imbolnavesc inima si o inima slabita si bolnava in momentul unui atac de panica poate provoca un infarct.un prieten de al meu a murit dintr-un infarct de la o sperietura,dar in timp inima lui se imbolnavise si slabise.imi poti scrie pe [email protected]
sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 13 ani)

Stai linistit ,ca nu poti face un infart in timpul unui atac de panica.Ce le mai place la unii sa sperie lumea...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

erika (acum 13 ani)

intradevar,bataile inimii poate sa duca la o inbolnavire,a ei(inimii).Dar dintr-un atac de panica,nu se poate muri.Cine nu cunoaste asa bine aceste stari,mai bine sa nu comenteze.atacul de panica e o stare emotionala puternica,dar daca sti si incerci sa o controlezi,vei reusi.eu cand am starile astea incerc sa ma gandesc la lucruri frumoase,sa elimin gandurile negative,lupta cu noi este cea mai grea.sufar de atacuri de panica de 5 ani.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MARY (acum 13 ani)

Buna tuturor! Si eu sufar de atac de panica de 2 ani.Am consultat un psihiatru si un cardiolog care mi-au prescris medicamente,iar acum sunt mai bine! Eu am facut si hipertensiune arteriala,dar cu vointa si un tratament adecvat poti scapa de aceste simtome! GEORGE stai linistit nu poti face infarc ti-o spune una ce-a trecut prin tortura A.D.P.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

beatrice (acum 13 ani)

eu am facut un atac de panica foarte puternic si dupa 10 minute nu mai aveam nimic lasa lumea sa vorbeasca noi ne facem treaba noastra

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carmen (acum 12 ani)

Eu sufar de aceasta boala de doi ani dar spre deosebire de voi atacurile de panica au fost intotdeauna diferite intre ele.Mult timp mintea mea nu a vrut sa accepte diagnosticul si cred ca, inca sunt o povara pt doctorul meu.La urgente ma stiu toti din 3 spitale,dar eu inca nu sunt convinsa ca toate simptomele pe care le am sunt causate de atacurile de paica.Durerea e ,ca, pe langa atacuri am inceput sa fiu ipohondra,combinatie periculoasa,si delasatoare cu toate ca imi ador copilul imi lipseste curajul de a lupta.Cand nu am cancer pe undeva fac infarct,cand nu fac infarct mor datorita unui ictus sau cine stie ce.Sunt artista cand se vb. de ce boli as putea avea .Nu stiu daca mai este cineva ca mine si nici nu-mi doresc sa mai fie .As fi in stare sa ma mut in spital doar ca sa fiu linistita.Asta nu e viata.Specific ca nu o tragedie m-a condus la aceste probleme ci doar felul meu de a fi:nu-mi aratam niciodata suferinta,tristetea si organismul meu se razbuna.De la zambetul acela molipsitor am trecut in extrema cealalta.Nu cred ca aceasta 2boala2 ar putea avea alte efecte in afara de faptul ca te determina sa lasi viata sa curga fara sa te mai bucuri cu adevarat de nimic.De la primul semn tratati-va nu face-ti ca mine.Pupici.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 12 ani)

Buna Carmen, si eu am anxietate corelata cu ipohondrie....o combinatie deloc fericita. Cand sunt mai bine accept anxietatea, cum sunt mai rau imediat cred ca am altceva :). Eu in schimb am aceasta afectiune de 8-9 luni si sunt sub tratament de 6 luni, timp in care am cunoscut toate sectiile din toate spitalele din zona. A trecut deja ceva timp de cand am renuntat la a cauta vreo boala....si incerc sa accept lucrurile asa cum sunt. Mi-e f greu, dar nu am ce face. Am o fetita de sub un an si ea imi da multa putere. Am zile bune si zile proaste, in schimb nu vreau si nu am voie sa renunt la a ma lupta.

Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anca (acum 11 ani)

Nu poti muri intr-un atac de panica clar..un medic cardiolog mi- a explicat intregul proces prin care inima o ia la galop, e ca si cum ai face exercitii cardio...in acelasi timp inima ta este plina de adrenalina cand esti in atac..stiii ce se administreaza unei persoane ajunse la spital in infarct miocardic???adrenalina..deci este practic imposibil sa faci un infarct in acel moment !Eu sufar de aceasta afectiune de 2 ani si am facut tot felul de terapii..cea mai buna este relaxarea si reglarea respiratiei!Multa sanatate si ganduri frumoase

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ANCU (acum 11 ani)

si eu sunt exact ca tine, carmen! si e cumplit ce sa zic...tot timpul ma gandesc ca sufar de o boala incurabila desi toate analizele ies bune. inca nu ma pot obisnui cu ideea ca starile astea pot i atat de nasoale. la mine au aparut in urma unui an de stres extraordinar de mare. acum merg pe un tratament homeopat . cateodata sut bine , cateodata ma apuca iar. e cumplit!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luciano34 (acum 11 ani)

iau cipralex 20 mg pe zi in 2 prize.mai consum bere din cand in cand.ma face sa ma simt bine berea.am o intrebare ...poate cineva sa mi raspunda?se poate intampla ceva grav in timp,pot sa agravez boala?eu sufar tulburare de panica

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ali (acum 11 ani)

de la anxietate slabiciune de nu poti vorbi mult obosesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Roxana (acum 10 ani)

Am 25 de ani si la inceput am fost diagnosticata cu spasmofilie acum am ajuns sa am atacuri de panica zilnic chiar si 2 3 pe zi. Urmez tratament cu magnerot 500mg de 2 luni ma simt un pic mai bine. Incearka si tu si in plus trebuie sa te controlezi de la sine multa sanatate iti doresc din suflet

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aDI (acum 10 ani)

atunci si daca alergi faci boli de inima nu ?ca tot la valorile alea iti creste tensiunea si pulsul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aDI (acum 10 ani)

sa fim seriosi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adriana (acum 10 ani)

gabdeste-te doar ce faci in momentul prezent, ai grija sa faci ttotul cu atentie ca sa-ti iasa bine.Doar atat! Curaj!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2