Anxietatea raspuns medic

Anxietate
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma

Ce e de facut cu frica de a merge in afara casei cu mijloace in comun?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (20)

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

Unde pot sa mai gasesc informatie despre Anxietate?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vlad26 (acum 16 ani)

//sfatulmedicului.ro/index.php?module=articles&action=listeaza&id_articol=533
//sfatulmedicului.ro/index.php?module=articles&action=listeaza&id_articol=273

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

eu am 2 ani de cand ma tratez cu antidepresive.merg si la sport de trei ori pe saptamana,dar am zile care nu pot sa ies din casa ,sunt ca o drogata,aud un zgomot in urechi,am senzatia de pierdere de echilibru ,nu stiu ce sa mai fac cu aceasta boala,ma puteti ajuta cu un sfat?,va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

si eu sufar de anxietate,atacuri de panica de aproape 5ani.Am facut diverse tratamente medicamentoase{ansilan,xanax,efectin-R),psihoterapie...dar nu mau ajutat.Imi era frica sa raman singura acasa,sa ies pe strada,si m-au ajutat f.mult rugaciunile(un preot mi-a dat niste psalmi din biblie)plus ca am fost si la niste manastiri in Moldovala Putna,Sucevita etc.Eu de atunci am simtit o ameliorare si parca gandesc mai pozitiv ceea ce e f important la aceasta boala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

si eu sufar de depresie si obsesii am facut si psihoterapie si yaga si meditatie as dori un site despre aceste afectiuni si solutii concrete

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 15 ani)

De 10 ani ma chinui cu anxietatea si evit spatiile inchise, mijloacele in comun ( cele aglomerate nici nu intra in discutie ).
De 3 ani se roaga sora mea sa merg in vizita la ea in Italia(nu ma costa nimic) si eu nu pot sa ma decid sa plec, cu ce sa calatoresc ca nici nu pot gandi la avion, autocar sau tren ( vad numai situatiile rele).Mi-am dezamagit familia si sotul si fata (14 ani) se roaga de mine si mi-e frica sa plec.
Dati-mi va rog cateva indicatii, ajutati-ma cu sfaturi ce sa fac?
Am fost si eu la psihiatru si am facut si sedinte la psiholog dar rezultatele sunt slabe.
Si chiar am o perioada buna in viata,zic eu fara stres, ma simt implinita, am o slujba buna, un copil bun, un sot bun, numai eu nu ma simt bune ptr. ei.
Dumnezeu sa ne ajute si pe noi..........

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vlasie (acum 15 ani)

eu sufar de anxietate de 18 ani insa mam vindecat intro perioada cu tranchilizante si apoi am nascut un copil vreo 2 3 ani mia fost bine dar de prin 98 am luato de la capat si voiam sa spun ca atunci mam vindecat si prin credinta mergand la biserica dar acum nu mai merg nu pot ametes si parca ma retine ceva sa ma duc stau in casa mai mult k nu am servici dar cand raman singura ma apuca starea aia tampita si inexplicabila la medic nu ammai fost de 3 ani ca mia dat xanax si a zis sa ma vindec singura si asa cred ca aceasta boala nu are leac insa eu mai am inca o problema imi displac musafirii si nici in vizita nu imi place sa merg sau mai ales sa stau mult ca mi se face rau atunci cand mie rau nu vreau sa vad pe nimeni inafara de familia mea adica sotul si copiiieu tot sper ca o sa ma fac bine da nu stiu cum doar printrominune ca mam saturatde starea asta imi vine sa nu mai iau nici o pastila nu stiu de cand nu am mai avut o stare de bine am o frica permanenta de care nu pot scapa mas apuca de baut dar nu pot k mie frica si de asta sa numi faca rau asa ca nustiu ce sa mai zic sanatate si poate intro zi domnul isi va intoarce si catre noi capul si ne va ajuta sa scapam de acet chi acaeast boala tampita

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Buna,tuturor. Eu am 22 de ani,sufar de anxietate de mai multi ani,in fiecare zi ma confrunt cu ea. Nu am gasit o solutie. iau Prozac si Anxiar,am si zile bune dar majoritatea timpului imi este furat de stari de anixietate si neputinta. Problema mea este ca oamenii din jurul meu,cei apropiati nu ma inteleg si imi fac mai mult rau dand vina pe mine...as vrea sa ne putem aduna cei care sufera de astfel de tulburari si sa gasim solutii ptr vietile noastre.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Salut ,am 24 de ani si sufar de
cele amintite in titlu de cand m-am nascut ,am o viata ratata
si mereu ma gandesc la suicid dar nici asta nu o pot face ,sunt foarte neputincios doar stau si plang si ma doare ,totu se trage din copilarie si in special de la retarzii de parintii pe care acuma ce mult ii invinovatesc ,i-am si batut,gonit de acasa sa ma lase in pace,nu mau iubit ei stiau bani ,bani si iar bani ,le doresc sa se ingroape in ei :(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am 23 de ani si sufar d acest sindrom de 5 ani,am luat xanax doar la nevoie insa starile reapar pe neasteptate.de 1 luna am inceput sa merg la psiholog si am inceput sa ma simt bine important e sa gasesti persoana potrivita,nu un om care sa te ingroape in pastile.am inteles mai intai foarte bine ce este anxietatea,acum as vrea sa incerc si hipnoza cred e o varianta foarte buna pentru k iti ofera sansa de a invata cum sa te relaxezi in momentele de criza.va doresc tuturor sanatate iar daca cineva a mai incercat vreo metoda care i a fost benefica va rog sa o postati pe forum

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Un am am urmat tratament cu Seroxat si Xanax.La iesirea din tratament toate starile de axietate au revenit.Ce este de facut?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

buna!am 22 de ani si de aprox. 3 luni am ost diagnosticata...am nevoie disperata de ajutor,medicamentele nu ma ajuta.urmez un tratament cu Xanax 0.25(3/2 tablete de 3 ori pe zi) dar am nenumarate atacuri de panica iar efectele secundare sunt foarte puternice...ce mai mare teama este ce de moarte...am nevoie de niste sfaturi... mrs.dinky22 acesta este id-ul meu.multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eugenia28109899 (acum 15 ani)

buna , imi pare nespus de rau ca treci prin situatia asta dar si eu am aceleasi probleme de una sau doua ori pe an si de abia astazi am mers la un medic psihiatru si am inceput un tratament cu care sper sa imi revin ca e foarte chinuitoare viata noastra si ii privesc pe ceilalti cu o oarecare invidie pt ca ei sunt normali si sis duc o viata asa cuma am trebui si noi sa ducem cu distractii si pofta de viata nu cu teama si lipsa de afectiune si mai ales frica de moart. Eu am 28 de ani si pana acum 4 ani nu am cunoscut stilul asta de viata dar pot sa spun ca e cumplit daca vrei sa vb cu mine si sa devenim amici poti sa intri pe id de mess fbi_sweet_boy. Iti doresc sa te faci bine si sa poti zambi. Cu respect Bogdan

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am chipurile tulburari de anxietete cine ar pute sa ma ajute sau sa ma sfatuiasca ce sa fac am 26 de ani am o sotie de 21 de ani e insarcinata in luna a 9 si as vrea SA OFER EU LA ALTI SIGURANTA SI GRIJA NU EI MIE IMI AJUNGE TOTE CELE PETRECETE PINA ACUM FRICA ETC MULTUMESC ID MEU ESTE SERGIUIONESCU26 MULTUMESC MULT ALATURI DE MIILE DE SCUZE

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Acum 2 luni am inceput sa am atacuri de panica din senin.Medicul mi-a prescris Rivotril si m-am simtit mai bine.Dar de cateva zile am inceput sa ma simt rau,si am o teama incontrolabila ca voi muri.Nu stiu ce sa mai fac.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioan Dumitrescu MIoan Dumitrescu este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Nu exista boli, ci bolnavi .
A incerca sa tratezi un caz prin corespondenta este o utopie .
Aici est adresa
INSTITUTUL NATIONAL pentru MEDICINA COMPLEMENTARA si ALTERNATIVA

Adresa : Str Panduri : 22,Bucuresti,Romania - ( langa Spitalul Panduri, Academia Militara, sector.5 ) .

Telefon Institut : 021.4102419

Dr Dumitrescu Ioan

E-mail : [email protected]

Repet fiecare boala are cauza ei, care trebuie tratata .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

vera (acum 13 ani)

cu aceasi problema ma confrunt si eu de ceva timp si caut sa aflu o rezolvare dar nu stiu ce trebuie sa fac si unde sa ma duc sa cer ajutorul .daca stie cineva ce pot face va rog sa imi spuna va multumesc vera

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

victoria (acum 8 ani)

si eu am avut aceasi problema ca voi am mers la pshiatru am spus problema fara rusine.De acea tuturor care aveti problema asta va recomand sa mergeri la pshiatru deoarece si eu am fost de curand am tot lasat timpul sa treaca am crezut ca imi voi reveni .fac tratament cu asentra dat de la medicul pshiatru si ma simt mai bine!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mirela (acum 13 ani)

Buna, ma numesc Mirela si am 25 de ani. Acum 6 luni a inceput totul, am aut o stare usoara de ameteala si o fica inexplicabila si de atunci am experimentat nenumarate stari: ameteli ,dureri in zona inimii, dureri de cap, frica, ganduri negre etc. Mi-am facut analizele la sange, inima, glanda tiroida, hepatita si altele care au iesit bine, am ramas cu acesta teama care ma coplesteste in fiecare zi, ma gandesc la ce este mai rau, am zilein care ma simt bine si am observat ca daca imi impun sa ma simt mai bine chiar se intampla dar din pacate starile de neliniste revin . Am scris acest mesaj pentru ca simnt ca am nevoie de ajutorul cuiva, nu stiu exact ce mi se intampla dar din cate am citit pe aici ar fii vorba de anxietate. Astept un raspuns , va multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tina (acum 10 ani)

am si eu anxietate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: