Anxietate raspuns medic

Anxietate
Intrebare postata de Claudiu cu 12 ani in urma

Buna seara! Am doar 18 ani si sufar de depresie si anxietate care se pare ca se agraveaza pe zi ce trece..sunt disperata si plang foarte mult, simt ca am ajuns la capatul puterilor, am avut multe probleme, in special in familie, parintii mei sunt despartiti de cand aveam 8 luni, eu am fost crescuta de bunicii din partea mamei, insa niciodata nu mi-a lipsit nimic, dar relatia cu parintii a fost extrem de p***a, cu mama am avut anumite conflicte care m-au marcat, am fost apoi dezamagita in dragoste, de prieteni, de persoane la care tineam..pe scurt am suferit destul de mult in viata, iar desi inainte eram considerata usor timida, de 1 an simptomele au devenit evidente..sunt mereu in alerta, tremur si ma agit fara motiv, am emotii cand sunt privita insistent de vreo persoana( fie ca o cunosc sau nu), am emotii si cand vorbesc cu prietenii, simt o teama care ma termina. Ma duc la psiholog de 2 luni, dar degeaba..vorbeste cu mine parca fara rezultat..am fost la doctora de familie care m-a trimis la psihiatru si mi-a dat sa iau 1 saptamana extraveral..spunandu-mi ca am depresie majora+anxietate, apoi am fost la psihiatru, tremuram si plangeam de frica, imi tremura capul ingrozitor si aveam furnicaturi in stomac, psihiatrul mi-a dat cipralex+anxiar si le iau de o luna..am observat ca anxiarul ma ajuta enorm, parca nu imi mai tremura capul si ma puteam controla, pana azi cand am ramas fara anxiar si am luat doar cipralex, iar cand am iesit cu fetele in oras la un suc mi-a fost foarte rau, am tremurat si m-a luat capul, imi era frica fara motiv, acum plang de nervi ca am ramas fara anxiar..urmeaza sa ma duc la psihiatru iar pe 26, sa ma vada, dar sunt disperata....va implor sa ma ajutati, va rog sa imi spuneti ce sa fac ca sunt la pamant..e pacat de mine ca sunt constienta de calitatile mele fizice, si ma privesc in oglinda plangang si gandindu-ma ca altele in locul meu ar fi fost chiar increzute daca aratau bine..iar pe mine ma strica acest caracter slab..va rog din suflet sa ma ajutati! Am citit atatea pe net despre anxietate, am citit si carti despre puterea autosugestiei, dar eu parca ma simt bine doar cand ma sedez cu ceva..inainte sa iau anxiar, mai beam o bere cand ma duceam in club si ma transformam pur si simplu..eram atat de fericita, dansam, radeam, nu mai aveam nimic, frica 0, emotii 0, eram mai mult decat relaxata...iar cand efectul berii trecea eram iarasi speriata de bombe..:((. AJUTATI-MA!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (32)

Dr. Roxana Ionescu MDr. Roxana Ionescu este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Fiind medic fitoterapeut, recomand, bineinteles, un tratament natural. Astfel, este indicata asocierea: Ulei de magneziu, aplicat pe piele de 2 ori/zi + Noni 100 ml/zi + Omega 3 , 3 caps/zi. Tratamentul trebuie urmat cel putin 6 luni. Le puteti comanda pe site-ul medicer.ro. Pt informatii suplimentare, va rugam sa ne contactati pe adresa de e-mail de pe site sau la tel 0744345926. Sanatate!
Dr. Roxana Ionescu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Anxietate.

Claudiu (acum 11 ani)

Dar credeti ca ma pot vindeca vreodata de anxietate? Va rog mult sa imi spuneti sincer, pentru ca sunt foarte trista de la o vreme...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mEMEe (acum 11 ani)

Buna Dollll, exact aceeasi problema o am si eu. Ma regasesc perfect in descrierea ta, doar ca eu am 17 ani. Simt ca nu mai suport, de un an parca nu mai sunt eu...inainte imi placea sa ies ,sa ma plimb, sa merg la cumparaturi cu prietenele etc... cu toate ca si atunci eram cat de cat timida insa eram linistita, ma puteam uita in ochii unui baiat,puteam vorbi cu el, acum nu mai suport sa ies niciunde ,mi se pare ca lumea se uita insistent la mine ,ciudat...si cum ai spus si tu,arat bine si comportamentul asta ma strica,nu mai suport...daca un baiat vine sa mi vorbeasca ma simt foarte aiurea, nu ma pot uita in ochii lui, ma comport ciudat,tremur, ma uit ori unde alt undeva,dar nu la el. Nici pe strada nu ma pot uita in ochii baietilor, mi se pare ca se uita ciudat la mine... nici macar sa merg singura pana la magazin nu sunt in stare, ma simt oribil,nu inteleg ce se intampla cu mine...ce e in mintea mea.Nici la scoala nu mai suport sa merg, nu mai vorbeste nimeni cu mine, toti se uita ciudat, treumur tot timpul, nu ma pot uita in ochii profesorilor cand explica ceva,ma uit in pamant. Macar tu iei tratament si iti mai amelioreaza simptomele, insa eu am fost de 2 ori la psiholog si am renuntat pentru ca mi se parea ca nu ma ajuta cu nimic, imi dadea doar niste sfaturi pe care le stiam si eu. Am rugat o pe mama sa ma duca la psihiatru, insa ea nu accepta sa fac tratament ,spune ca pastilele alea imi fac rau...din contra ,eu cred ca m ar ajuta foarte mult, m-as mai linistii, ea nu stie ce simt eu si nu vreea sa accepte ideea ca sunt bolnava,nebuna sau stiu eu cum....oricum ea e departe, eu stau cu bunicii ca si tine, asa ca nu are cum sa si dea seama. Simt ca cedez, trebuie neaparat sa fac un tratament pentru ca nu mai suport agitatia asta interioara, daca nu ma accepta asa cum sunt si nu accepta ca trebuie sa fac tratament,o sa ma sinucid. Deja am 2 saptamani de cand nu am iesit din casa, si am tot felul de ganduri oribile. am inceput sa ma tai cu lama pe picior, asta din dorinta de a ma sinucide,insa nici o sansa, mi e frica! oricum durerea asta provocata de lama imi distrage atentia de la agitatia din interiorul meu. Stiu ca par o nebuna, insa sunt disperata,nu mai stiu ce sa fac, parca cineva a pus stapanire pe mintea mea :((((

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Claudiu (acum 11 ani)

mEMEe, lasa-mi id tau aici sau da-mi un mesaj privat, ca eu nu reusesc:)).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cimpoerita ovidiu daniel (acum 11 ani)

cateo data ascult muzica si ma legan cu capul pe perina.an minte ami apare ca si un film cu tot ce e frumos si cum as vrea sa fiu an viitor ce credeti despre mine sat probleme grave??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cimpoerita ovidiu (acum 11 ani)

cateodata ascult ascult muzicalegananduma an acelasi timppe perina.an minteami apare ca si un film cu tot ce este frumossi cum as vrea sa derulkeze viata mea an viitor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mEMEe (acum 11 ani)

dollll, daca vrei sa-mi lasi un id sa mai vorbim,nu am cui sa-i spun toate lucrurile astea pentru ca toti ma considera o nebuna si o ciudata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

antonescua44 (acum 11 ani)

uneori asa ma simt eu , ca nu pot spune nimanui nimic fiindca toti m-ar crede o nebuna !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mEMEe (acum 11 ani)

nu stiu cum sa ti trimit mesaj:))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mEMEe (acum 11 ani)

in fine...ti-l las aici.. u_oanna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vax12 (acum 11 ani)

Observ din felul in care ai scris postarea cat de stresanta este pentru tine aceasta perioada, incarcata de sentimentul ca nu se va mai sfarsi si ca ti-a rapit o parte din personalitatea ta. Deduc ca ai fost diagnosticata cu episod depresiv si anxietate generalizata si te incurajez sa continui tratamentul recomandat de psihiatru, pentru ca antidepresivele de tip SSRI (Cipralexul) sunt cele mai eficiente pentru aceasta conditie. Au insa un mic dezavantaj, adesea neexplicitat pacientilor: efectul lor nu este imediat. De regula este nevoie de o perioada cuprinsa intre 2-5/6 saptamani pentru a vedea primele efecte, care apoi se stabilizeaza in timp prin continuarea schemei indicate de medic. Antidepresivele au rol curativ - pe termen mediu si lung scad semnificativ simptomatologia, in timp ce anxioliticele (Anxiarul) se iau pe o perioada mai scurta, ele cupand doar simptomele fiziologice ale anxietatii, dar fara a le diminua in timp. Din acest motiv esti si mai agitata de cand nu le iei, dar vei vedea ca in curand starea se va ameliora continuand cu cipralexul. Cat despre psihoterapie, mai ales in anxietate are efecte foarte bune, dar din nou, in timp. Spuneai ca psihologul "iti tot vorbeste" dar tu nu simti efectul. Terapia nu inseamna ca cineva te poate convinge ca schimbarea e posibila, ci cineva care te insoteste pe calea schimbarii. Nu stiu ce forma de terapie urmezi, dar de regula ~munca~ terapeutica o continui tu in afara sedintelor, prin sarcinile/temele pe care ti le propune si care in timp vor schimba tiparele tale de gandire si de comportament care acum probabil intretin nelinistea si tristetea. Uneori se intampla ca in primele sedinte sa creasca chiar usor simptomele neplacute pentru ca clientul parcurge un proces de constientizare si de confruntare directa a temerilor si temelor triste din viata, ceea ce, sa fim seriosi, nu ii este nimanui placut. Dar mai da-i o sansa, implica-te activ in consiliere si comunica cu terapeutul tau deschis / spune-i ce ti se pare ca nu te ajuta, pentru ca doar astfel relatia terapeutica este una onesta si un terapeut isi poate modula interventia si in functie de necesitatile tale rostite. Nu te astepta sa le ghiceasca el/ea.....oricat de talentat ar fi, sigur nu iti citeste gandurile :).
La un moment dat cineva care a trecut printr-o perioada de anxietate mi-a spus ca singurul lucru pe care nu mai vrea sa il auda e ca "va trece". Poate nici tu nu ai avea incredere intr-o astfel de incurajare. Eu iti propun, daca imi permiti, o alta abordare: nu astepta sa treaca anxietatea pentru a face lucrurile care inainte te bucurau. Chiar daca mintea iti spune de ce sa ies ca oricum nu ma simt bine, sau lucruri similare, raspunde-i ca desi stii ca s-ar putea sa nu te simti chiar 100% ca inainte, ai sanse mai mari sa descoperi ce iti face bine incercand, decat asteptand... Inchipuie-ti ca viata ta e un autobuz, in care urca dintr-o data vreo 2-3 golani si incep sa dicteze soferului - la stanga, la dreapta, in groapa, in sant. Daca ai fi sofer, i-ai lasa? Te-ai lua dupa ei? Golanii aia sunt depresia, anxietatea, tristetea. Ii lasi sa dicteze sau ii accepti ca sunt niste pasageri cu toane, dar care nu iti schimba tie ruta. Oricum vor cobori....
Si inca o scurta remarca - faptul ca ai aceste dificultati nu inseamna ca ai un caracter slab. E ca si cum atunci cand ti se strica franele de la masina arunci toata masina la Schrott in loc sa mergi la un mecanic sa ti le repare. Dificultatile psihice sunt ca un diabet al mintii. Nu cred ca ai spune unui diabetic ca are caracterul slab, nu?
Mult succes iti doresc in drumul tau, acum mai colturos el, dar sigur cu directie :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Claudiu (acum 11 ani)

Buna! Imi poti lasa te rog un id? Vreau sa vorbesc cu cat mai multe persoane care inteleg situatia grea prin care trec.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bogdan Vasile (acum 11 ani)

buna; si eu am trecut prin starile care le prezentai tu nici acuma nu am scapat bineinteles dar sa sti ca ma simnt mult mai bine. Ia incearca sa te calmezi cu niste ganduri bune pozitive constructive de vitor sau ce-ti place tie. Aratati ca esti capabila sa treci peste starile astea care le ai ca pe vitor cand o sa fi mai mare sa iti poti controla starile de emotie sau frica. daca vrei sa vorbim mai multe lasa-mi!!

ps: imi merge foarte greu tastatura scz. ca nu am scris gramatical.

O seara frumoasa iti doresc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Buna (acum 11 ani)

Scrie-mi un email pe yahoo la *** si te ajut in mod eficient si gratuit.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Claudiu (acum 11 ani)

Poftim?/:) Tu ai chef de misto? Nici nu mi-ai explicat nik clar, ce inseamna" ***" :))..daca nu ai ceva bun de zis, poti sa dispari. Aici e treaba serioasa, nu am nevoie de copii cu sfaturi din desene animate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mEMEe (acum 11 ani)

lol=))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Claudiu (acum 11 ani)

mEMEe, :x ti-am lasat azi mesaj pe mess inainte sa ies, nush dak l-ai primit sau dak l-ai citit, dar nu erai online..dar iti lasasem msj. nu am mai dat azi de tine:d.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 11 ani)

Acum 2 ani am avut depresie. Am luat rivotril si ivryx. Acum iau doar ivryx 75 una pe zi. Pot sa raman insarcinata? Am 26 de ani si imi doresc mult un copil. Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 11 ani)

Acum 2 ani am avut depresie. Am luat rivotril si ivryx. Acum iau doar ivryx 75 una pe zi. Pot sa raman insarcinata? Am 26 de ani si imi doresc mult un copil. Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sonia (acum 11 ani)

Dolll, incearca sa iti ordonezi gindurile si actiunile. Nu le face pe toate de-odata si nici superficial.
Altfel spus, cauta un echilibru in toate si poate iti va fi mai bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 2