Puncte albe raspuns medic

Afectiuni oculare
Intrebare postata de Topark cu 13 ani in urma

Cam de un an de zile am observat ca mi-a cam scazut claritatea vederii, insa nu am dat prea mare importanta acestui aspect. Astazi stand pe malul unui lac si ac***a numai albastru in jur, am observat niste puncte albe care se miscau ca niste musculite in orice directie m-as fi uitat. Ce ar putea fi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (21)

lisette (acum 13 ani)

buna Topark. ceea ce spui tu sunt semne ale cataractei.eu te sfatuiesc sa mergi la un medic oftalmolog cat mai repede care te va consulta.daca este vorba de cataracta trebuie sa o sti din timp.fugi la medic.multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Cataracta apare fie din nastere, fie in urma unui trumatism, fie la batranete. Asa ca lisette, daca nu te pricepi, te rog sa te abtii de la comentarii. Punctele albe miscatoare sunt normale la luminozitate mare. Este prima data cand le observi? Daca le vezi tot timpul (subliniez, TOT timpul), pot reprezenta o problema retiniana. Punctele albe sunt insa ultima ta problema, nu am inteles cum adica ti-a scazut claritatea vederii de un an si NU AI DAT IMPORTANTA?!! Ti se pare normal asa ceva?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Topark (acum 13 ani)

Pai n-am dat imporanta pentru ca vad destul de bine incat sa nu fie nevoie de ochelari si am mai avut si o lunga perioada de atacuri de panica si nu prea stiam ce sa mai cred. Punctele albe (sau cercuri cateodata) nu le vad tot timpul ci doar in anumite conditii cand sunt anumite culori pe fundal.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Radu Iulian Burcin MDr. Radu Iulian Burcin este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Daca sunteti o persoana tanara atunci este posibil sa aveti niste condensari mici in corpul vitros (o "gelatina" care se afla in fata retinei) care creaza senzatia de musculite. Ele se misca cu deplasarea ochiului, uneori dispar pentru ca ies din axul vizual, alteori isi modifica forma (virgule, puncte). Puteti lua vitreoxigen cps efervescente 1 tb pe zi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Afectiuni oculare.

dana (acum 13 ani)

buna seara. am 28 de ani si de mai bine de un an ma chinui cu aceste ''''musculite''''. de curand am fost la doctor si mi-a prescris acest vitreoxigen. exista vreo sansa ca acestea sa dispara?sau raman cu ele amintire? se poate interveni chirurgical asupra lor?
multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Radu Iulian Burcin MDr. Radu Iulian Burcin este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Aceste condesari in vitros poarta numele de degenerescenta vitreana. Ele dispar intr/o zona si apar in alta. Nu se pot trata chirurgical.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Topark (acum 13 ani)

Deci trebuie sa le suportam toata viata?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Radu Iulian Burcin MDr. Radu Iulian Burcin este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

da

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Topark (acum 13 ani)

Offf...Exista sanse sa se agraveze cu timpul si sa duca la o diminuare considerabila a claritatii vederii sau poate chiar la orbire? Pentru ca in forma actuala sunt suportabile, dar daca se mai si intensifica fenomenul nu stiu daca cat de bine o sa fac fata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Radu Iulian Burcin MDr. Radu Iulian Burcin este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Nu diminueaza vederea si nici nu duc la orbire.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dana (acum 13 ani)

exista vreo legatura intre aceste condensari in vitros si tensiunea ridicata, 23 ? campul vizual nu a iesit tocmai bine, apare undeva o pata, urmeaza sa fac si o tomografie a nervului optic? este riscanta? momentan urmez un tratament cu picaturi cosopt.
va multumesc pentru raspunsuri

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Topark (acum 13 ani)

Multumesc pentru raspunsuri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Radu Iulian Burcin MDr. Radu Iulian Burcin este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Nu exista nicio legatura intre degenerescenta vitreana si glaucom. Ac***a tratament cu Cosopt inseamna ca ati fost deja diagnosticat cu glaucom. Urmarirea acestuia se face prin masurarea tensiunii oculare (corectata cu pahimetria) si prin camp de vedere computerizat. Tomografia nervului optic sau HRT este o investigatie suplimentara care studiaza fibrele nervului optic si poate fi utila atat in stabilirea diagnosticului cat si in evaluarea progresiei bolii. Daca aveti venituri mici puteti fi urmarit foarte bine si numai cu tensiunea oculara si campul de vedere (10 de ani glaucomul a fost urmarit si tratat dupa aceste standarde). Daca aveti venituri mai mari atunci va puteti permite HRT care argumenteaza si mai mult datele obtinute prin campimetrie. Tensiunea de 23mmHg sub tratament cu Cosopt arata ca tratamentul este insuficient sau nu puneti corect picaturile. Mergeti la opftalmolog pana cand va da un tratament sub care tensiunea oculara sa fie sub 15-16mmHg.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dana (acum 13 ani)

in urma unui control tensiunea a fost de 23 mmHg la OS si 18 mmHg la OD(simteam ca ochiul stang pulseaza/se zbate); dupa acest control a fost prescris tratamentul cu Cosopt doar ptr OS. am aproape o saptamana de cand pun picaturile, in luna septembrie voi relua controlul pentru a verifica daca tensiunea a scazut.
va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Radu Iulian Burcin MDr. Radu Iulian Burcin este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Daca tensiunea oculara este mai mare la un prim control atunci se mai controleaza inca odata la 1-2 saptamani. Bineinteles tensiunea este corectata cu pahimetria (grosimea corneei). Daca aveti cornee cu grosime de 600 de microni atunci tensiunea dvs este de 21mmHg. Daca nu aveti modificari pe campul de vedere si la fundul de ochi atunci diagnosticul este de hipertensiunea oculara si nu necesita tratament decat daca valoarea este peste 27mmHg. Nu este bine sa incepeti tratamentul din prima daca nu este clar stabilit diagnosticul de glaucom. Consultati inca o opinie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dana (acum 13 ani)

va multumesc. sper sa iasa bine tomografia si sa nu fie glaucom.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

chip (acum 13 ani)

Eu am o problema mai ciudata .Am facut o operatie cu laser in 2006 reusita(vad mai bine decat inainte cand purtam ochelari),totul bine pana in 2008 cand am fost diagnosticat cu hipertiroidie cu exoftalmie si prin martie 2009 vazand ca ochii nu se mai retrag am luat 2 saptamani niste picaturi(oftamesone) pt ochi sa scap de exoftalmie pana cand am inceput sa vad cerculete ca si niste curcubee in jurul oricaror surse de lumina si desi am mers la cateva cabinete oftalmologice nimeni dintre doctori nu mi-a gasit nimic suspect ,de abia dupa 4 zile la un cabinet mi-a facut o masuratoare de tensiune intraoculara si era de 48 la un ochi si 52 la celalalt si de atunci iau in continuu cosopt de doua ori pe zi.Campul vizual nu a fost afectat deloc si nici alte probleme.Dupa ce imi pun cosopt imediat am tensiune de 12 la ambii ochi,dupa 12 ore am cam 20 Un dr oftalmolog mi-a spus ca este glaucom secundar declansat de oftamesone si s-ar pute sa treaca.Dar de curand am fost la control si mi s-a spus sa mai vin peste un an si sa pun in continoare la fel cosopt.Campul vizual a iesit mai prost dar am inteles ca nu intotdeauna iese la fel si medicii mi-au spus ca nu e nici o problema dupa toate testele.Ce ma framanta pe mine e daca am intradevar glaucom sau doar o tensiune intraoculara mai mare,cum as mai putea sa aflu acum?Daca nu imi puneam oftamesone care cred ca a influentat mult atunci si nu vedeam cerculete posibil sa nu fi ajuns in situatia asta?Sa fi avut o influenta si operatia laser?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sonia (acum 11 ani)

cat timp trebuie luat tratament cu vitreoxigen. Mi-a fost prescris pentru musculite dar nu mi s-aspus cat luni-ani trebuie luat. Se fac pauze? Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ciprian (acum 11 ani)

mi s-a recomandat 2 luni tratament. cate 20 pe luna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marcel danciu (acum 9 ani)

buna in ce stare mai esti cu ochii ?.eu o sa imi fac cu laserul sa scap de musculite ,Da-mi un mesaj la 0764446251 sa vb mai bine daca vrei .o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2