Ochi uscati

Afectiuni oculare
Intrebare postata de ilioana cu 14 ani in urma

Sunt purtator de lentile de contact dar acum dupa a doua naster am ochii foarte uscati iar lentilele trebuie sa le schimb chiar si la o saptamana.dimineata ma trezesc cu ochii lipiti dar si peste zi am aceeasi problema.folosesc lacrimi artificiale tears si lacrisifi dar nu imi este foarte bine,dupa fol lacrisifi mi se depune ceva pe lentila am 31 de ani si o miopie forte -14.ce pot face sa nu mai am aceasta senzatie de ochi uscat?va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Dr. Furtuna Adriana167844 (acum 14 ani)

Acest utilizator nu face parte din echipa sfatulmedicului.ro | Pentru invitatie click aici

Sunt mai multe tipuri de lentile de contact, dumneavoastra de care folositi? La cat timp recomanda producatorul sa se schimbati si cate ore pot fi purtate zilnic?

www.ophtamax.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana9 (acum 14 ani)

respect instructiunile de folosire.lentilele sunt de la acuvuesi le port 2 saptamani le scot in fiecare seara.utilizez aceste lentile de 10 ani si nu am avut pana acum nicio problema.va multumesc pentru promptitudinea cu care mi-ati raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Furtuna Adriana167844 (acum 14 ani)

Acest utilizator nu face parte din echipa sfatulmedicului.ro | Pentru invitatie click aici

Daca va treziti cu ochii lipiti probabil e o conjunctivita si la purtatorii de lentile de contact trebuie tratata fara intarziere, pentru ca exista risc de complicatii. De asemenea, daca este conjunctivita trebuie sa intrerupeti purtarea lentilelor de contact si sa va prezentati cat mai repede la un control oftalmologic.

www.ophtamax.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana9 (acum 14 ani)

multumesc pentru timpul acordat.as vrea sa va mai intreb de ce atunci cand folosesc lacrimi artificiale ma simt bine si ce lacrimi imi recomandati pt ca lacrisifi nu imi sunt prea bune?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Furtuna Adriana167844 (acum 14 ani)

Acest utilizator nu face parte din echipa sfatulmedicului.ro | Pentru invitatie click aici

De obicei purtatorii de lentile de contact au un film lacrimal modificat si de multe ori au nevoie sa foloseasca lacrimi artificiale. Aceste preparate lubifiaza suprafata globului ocular si cresc confortul pacientului.
Preparate pe care le puteti folosi: Systane, Eyestil (eventual monodoze pentru ca sunt fara conservanti si aveti nevoie sa le folositi pe termen lung), Hyabak (sunt in flacon dar fara conservanti)
Faceti totusi si un consult oftalmologic pentru a exclude si o conjunctivita care este intretinuta daca continuati sa folositi lentilele de contact

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marius (acum 13 ani)

Sunt purtator de lentile de contact...(Oasys with Hydraclear Plus).
Pot folosi picaturi Systane in timp ce le port....?(intreb asta deoarece m am interesat pe net de aceste picaturi...si am aflat ca pt purtatorii de lentile...trebuie puse picaturile inainte cu 10 minute de punerea lentilelor si seara dupa scoaterea lor.Si io as vrea sa folosesc Systane si in timp ce port lentilele deoarece mi se usuca ochii dupa 4,5 ore cu lentilele pe ochi.Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ilioana (acum 13 ani)

buna.eu am folosit pic de la renu nu mai stiu cum se numesc dar nu am fost multumita de ele.intre timp mi-am schimbat lentilele,folosesc acum1 DAY ACUVUE MOIST si sunt foarte multumita de ele.ti le recomand si tie si asa nu mai fol lacrimile artificiale

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: