Lentilele cu cilindru afecteaza vederea in cazul in care nu ai astigmatism?

Afectiuni oculare
Intrebare postata de Andreea cu 2 ani in urma

Bună ziua. Ieri tocmai am ridicat prima pereche de ochelari de vedere, pt. miopie. În prealabil, am făcut 2 controale optometrice (la optometrist, nu la medic oftalmolog), în urma cărora am primit diagnostic relativ apropiat.

La primul control diagnosticul a fost O.D. - 0,50, O.S. - 0,75, DP 59, fără valori pt cilindru și ax (deși pe „bonulețul” cu mai multe valori atașat rețetei - nu știu cum se numește, nefiind familiarizată cu domeniul oftalmologiei până în prezent - la secțiunea AVERAGE apare R -0,25, CYL -0,50, AX 158 și L -0,75, CYL -0,75, AX 23).

La al doilea control (efectual în altă parte, la aproximativ 10-14 zile după primul) diagnosticul a fost O.D. -0,25, CIL -0,50, AX 159 și O.S. -0,75, CIL -0,50, AX 23, cu DIP 59.

După ce am testat mai multe variante de lentile, la al doilea control mi s-a recomandat cilindru pentru claritate și am acceptat, neștiind exact ce înseamnă. Ulterior, în urma unui research pe internet, am aflat că lentilele cilindrice se folosesc în cazul astigmatismului și că astigmatismul se manifestă prin vederea neclară atât la distanță, cât și de aproape. În cazul meu, vederea de aproape și intermediară nu manifestau nicio problemă, încețoșarea apărând doar la distanță.

După o zi de purtare a ochelarilor, constat că după ce îi dau jos parcă văd oarecum încețoșat și la apropiere, lucru care nu se întâmplase niciodată înainte. Știu că este necesară o perioadă de acomodare, însă îmi fac probleme, deoarece îmi este teamă ca, încercând să o remediez, să nu îmi stric de fapt vederea.

Este posibil ca, în cazul în care de fapt nu am astigmatism, ochelarii cu cilindru să îmi dăuneze și să îmi afecteze vederea? Doamna de la cabinet mi-a spus că nu, ci dimpotrivă, în timp se poate ajunge la diminuarea sau eliminarea necesității cilindrului în lentilă.

Cum ar fi indicat să procedez? Să continui să port ochelarii?

P.S.: De asemenea, pe ambalajele celor două lentile am descoperit niște înscrisuri care mă cam induc în eroare. Pe una scrie S: - 0,75 C: - 0,50, iar dedesubt S: -1,25 C: +0,50 (aceste două valori m-au indus în eroare, în ideea să nu-mi fi aplicat din greșeală dioptrie de -1,25 în loc de -0,25, la fel ca și cilindrul cu plus). Pe ambalajul celeilalte lentile scrie S: -0,25 C: -0,50, iar dedesubt S: -0,75 C: +0,50.

Nu îmi dau seama dacă lentilele care au fost aplicate sunt în concordanță cu cel de-al doilea diagnostic (pe baza căruia au fost comandate) și dacă îmi pot dăuna vederii. Menționez că lentilele au toate tratamentele și specificațiile incluse (blue block, antireflex 2x7 straturi, rezistență la zgârieturi, superhidrofobic, protecție UV, protecție PC, transmisia luminii 98-99% și că lucrez în domeniul editorial, deci petrec foarte mult timp citind de pe ecrane.

Aștept răspunsurile dumneavoastră pentru a ști dacă ochelarii mei sunt adecvați sau dacă ar trebui să acționez în vreun fel. Mulțumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Admin SfatulMedicului (acum 2 ani)

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Inflamatiile-ochilor/folosirea-incorecta-a-lentilelor-de-contact-si-infectiile-oculare_14037

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 2 ani)

Mulțumesc pentru răspuns. Însă nu este vorba de lentile de contact, ci de ochelari. Voi merge la un control, dar m-ar ajuta să știu cum ar fi indicat să procedez în perioada de până la efectuarea controlului - să port sau nu ochelarii respectivi, deși este posibil să nu am astigmatism?

Mi se pare că vederea mi s-a mai alterat în cele câteva zile de când îi am, deși nu i-am purtat permanent în această perioadă.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: