Hipermetropia

Afectiuni oculare
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma

As dori sa stiu daca baietelul meu de 7 ani as putea sa-l operez?are 4,50

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

andreea27296471 (acum 16 ani)

nu se poate.Baietelul meu are 6,80 la dr. si 4,50 la st.dupa 18 ani se va putea opera

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

daca am 4 si 4.5 ma pot opera?
si daca da ce fel de operatie se necesita,am 21 ani.Pls un raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am hipermetropie medie-astigmatism od si strabism divergent cu ambliapie usoara-os si vad rau chiar cu ochelari.ce s-ar putea face?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am un baietel de 5ani si 4 luni.are hipermetropie, cu ochiul drept vede pana la randul 7, iar cu ochiul stang pana la randul 10. poarta de 1 an de zile ochelari cu lentile sferice de +0.75. ultimul control a fost facut in ianuarie 2009.
Va rog sa-mi dati un sfat daca pot sa fac ceva in legatura cu dezvoltarea muschiului ochiului drept, deoarece am impresia ca este putin mai mic decat ochiul stang.In septembrie 2009 am facut 10 sedinte legate la cabitetul de ortoptica,dupa care merge in fiecare saptamana o data sau de 2 ori la cabinet . Poarta pansament ocluziv 2 zile pe ochiul stang cate 4 ore si 1 zi pe ochiul drept.
va multumesc .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

fiica mea in varsta de 7 ani a fost diagnosticata cu astigmatism hipermetropie si a primit ochelari cu dioptrii de +0,50 pentru distanta .Intrebarea mea este fiind la o varsta foarte frageda se va vindeca? Va multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am varsta de 18 ani si am hipermetropie , ma deranjeaza lumina soarelui exista vre-o cale de a scapa de ochelari? va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Am un baietel in varsta de 2 ani jumatate care a fost diagnosticat cu hipermetropie. Are dioptria +4 si mi s-a spus ca s-a nascut cu aceasta afectiune a globului ocular. Rog persoanele care sunt in masura, sa-mi dea un raspuns in legatura cu posibilitatea de a se vindeca. Poarta deja ochelari, iar peste o luna trebuie sa mergem din nou la control. Se poate corija doar prin purtatul ochelarilor, si daca da, in cat timp?
Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 14 ani)

buna seara va rog am si eu o problema
de circa 25 de ani am fost operata de histerectomie subtotala si de atunci am tulburaride vedere care se manifesta la inceput cu o vedere mai sp***a si dupa aceea la circa 4 metri se observa mai multe linii neregulate argintii care se apropie de ochi treptat
acest lucru dureeaza circa o jumatate de ora dupa care vad la fel complet normal
va rog sa-mi spuneti ce ar putea fi ca nu mai stiu cum sa fac
vreau sa va spun ca am si o hipoacuzie neurozensoriala bilaterala
de la ce poate fi aceste tulburari de vedere care se manifesta asa
de la faptul ca nu am avut ciclul sau de la ureche
va multumesc pentru raspuns
stan vasilica

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

claudia ungureanu (acum 11 ani)

am fost diagnosticata in 2008 cu hipermetropie mica si iafc am fost la multi doctori din bucuresti nimeni nu mi da nici un raspuns nu mai stiu unde ce sa fac da ca ma ajutati sa mi da ti un sfat ceva poate stiti ceva am 22 ani multumesc mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Codrut P. (acum 10 ani)

Eu m-am operat de hipermetropie cu iLASIK. Am 24 de ani si aveam si dioptriile stabile in ultimul an asa ca nu a fost nicio problema. Recuperarea a fost rapida si usoara, datorita faptului ca interventia se face numai cu laser. Dupa operatie n -am mai purtat ochelarii, iar vederea mi s-a imbunatatit de la o zi la alta, chiar din ziua interventiei. Recomand interventia celor care se confrunta cu hipermetropia!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

miki (acum 8 ani)

Am la un ochi o problema din naștere. Cu celălalt văd perfect. Medici mi-au zis că am hipermetropie Acuta. Nici cea mai mare dioptrie nu mă ajuta să văd bine. Ce credeți mă pot opera ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: