De ce vad mai slab cu lentile decat cu ochelari de vedere?

Afectiuni oculare
Intrebare postata de Dan cu un an in urma

Buna ziua, ca sa exemplific putin, port ochelari de vedere de foarte mult timp si de vreo luna am zis sa incerc lentilele de contact lunare. Am fost la un control la Lensa in vederea optinerii unei recomandari cu privire la dioptriile corecte pentru lentile. Am mers pe recomandarea doamnei de acolo ( am luat lentile cu 0.5 mai mult decat aveam pe ochelari, adica OS+7 si OD+6.5 ). Le-am pus dar nu vedeam la fel de bine ca si cu ochelarii, asa ca am mai marit cu 0.5, adica OS+7.5 si OD+7. Surpriza, tot nu vad la fel de bine fata de cum vad cu ochelarii. mentionez ca la distanta vad binisor, dar la laptop/apropiere nu vad la fel de bine fata de ochelari Am mers la alt control la clinica Oculus din Bucuresti. La control cu ochelarii mei ( OS+6.5 si OD+6 ) am vazut perfect si pe panoul de distanta si la apropiere. I-am dat jos si mi-am pus al doilea set de lentrile ( cu 1 mai mult la fiecare ochi fata de ochelari ) la distanta am vazut binisor dar la apropiere nici gand sa vad la fel de bine fata de ochelari. Nici Doamna Doctor nu a avut o explicatie pentru acest fenomen. A mai patit asa ceva cineva. Avweti ceva recomandari?
Multumesc frumos.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

(acum un an)

Buna ziua,

Daca doriti si opinia altui medic pentru stabilirea corecta a dioptriilor dumneavoastra, va recomandam sa va programati la un medic oftalmolog aici: https://www.clickmed.ro/medic/oftalmologie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dan (acum un an)

Buna ziua, Va multumesc pentru recomandare. Am facut deja trei controale, sincer parca nu as mai incerca inca unul. Daca as fi sigur ca o sa gasesc un doctor care sa se priceapa clar la lentile de contact ( pentru ca am observat ca marea majoritate fac masuratorile standard pentru ochelari ) as face inca un control. Recomandati-mi un doctor care sa fie specializat pe consult de genul asta.
Poate mai este cineva care a patit asemanator si imi poate da un pont cum a rezolvat. Prin America pe un forum, un doctor de acolo spunea ceva de genul ca ar putea fi un foarte mic astigmatism pe care sa lentilele de contact sferice cum am eu, sa nu it corecteze, in schimb ochelarii normali ( fiind foarte mic astigmatismul ) sa ii corecteze, chiar daca nu am cilindru pe ei.

Astept opiniile voastre.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: