Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

crema fisuri anale

Simptome cancer de colon

Simptome cancer de colon

Actualizat la data de: 12 Noiembrie 2018

Dr. Georgeta Vremes
Medic primar oncolog

Generalitati Cancerul de colon nu prezinta intotdeauna simptome in stadiile incipiente. Manifestarile cancerului de colon apar, de obicei, dupa ce cancerul a progresat si se afla intr-un stadiu mai avansat. Screeningul este foarte important pentru descoperirea oricarui tip de cancer (inclusiv a celui de colon), inca din faze incipiente. Cu toate acestea, pana sa va programati la un test de screening, este esential sa cunoasteti simptomele cancerului de colon pentru a putea actiona cat mai repede posibil in directia stoparii sau incetinirii progresiei cancerului. Manifestarile intalnite in cazul cancerului de colon - Sange in scaun - prezenta sangelui in scaun este un semn frecvent intalnit in cazul cancerului de colon. Sunt necesare analize de scaun pentru a detecta sangele din scaun care nu poate fi vazut cu ochiul liber. Prezenta sangelui in scaun mai este asociata cu probleme de sanatate mai putin grave, cum ar fi hemoroizi sau fisuri anale. Amintiti-va ca in urma... [continuare]

Complicatii rezultate in urma sindromului de colon sau intestin iritabil

Complicatii rezultate in urma sindromului de colon sau intestin iritabil

Actualizat la data de: 04 Martie 2015

Autor: SfatulMedicului

Generalitati Sindromul de colon sau intestin iritabil este o tulburare functionala. Aceasta cauzeaza disfunctii ale organelor, muschilor si nervilor tractului gastrointestinal, dar structura tractului intestinal nu este afectata. Sindromul de colon sau intestin iritabil se manifesta si la nivelul colonului sau intestinului gros. Ca urmare, apar multiple simptome neplacute, disconfort si suferinta. Totusi, boala nu determina aparitia de hemoragii intestinale sau boli grave, cum ar fi cancerul. Nu s-a putut confirma stiintific prezenta niciunei legaturi dintre sindromul de intestin iritabil si boala Crohn sau colita ulceroasa. De asemenea, persoanele care sufera de aceasta conditie nu vor dezvolta cancer de colon. Complicatii in urma sindromului de colon sau intestin iritabil In functie de gravitatea bolii, posibil sa apara sau nu complicatii, ca urmare a prezentei sindromului de colon sau intestin iritabil. Intrucat multe dintre simptomele bolii sunt provocate de consumul de... [continuare]

Comunitate medicala

Probleme scaun

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Boli intestinale

Buna ziua, Acum 6 luni am avut dureri groaznice in capul pieptului, am facut endoscopie si rezultatul a fost cateva leziuni intre stomac si esofag. Timp de 1 luna am luat controloc si gastrofait si am facut iar endoscopie si rezultatul a fost ca leziunile s-au vindecat, s-a vazut niste cicatrici.Pana acum am luat, o data la 2 zile omez, nu am mai avut dureri, pofta de mancare am, nu am pierdut din greutate. Azi am avut un mare soc, am facut scaunul cu sange rosiatic, mentionez ca nu am dureri de nici un fel, doar din cand in cand mai fac diaree. Este grav, sunt foarte speriat! [continuare]

Comunitate medicala

Pierd sange la scaun

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Hemoroizi

imi curge sange la treaba mare si ma doare f tare burta mai sus un pic de buric .de c oare? [continuare]

Comunitate medicala

O problema

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Diabetul zaharat

Sufar de diabet zaharat, de tip 2, depistat din ianuarie 2011 si am varsta de 50 de ani. Tratamentul actual zilnic este 2 tablete de Siofor 1000 (dimineata si seara) si Diaprel MR, 1 tableta dimineata. Ma tratez si de hipertensiune arteriala (tot din ianuarie, cand am avut valorile de 240/120 mmcol Hg) cu Betalok ZOC 100 mg, 1 tableta dimineata si cu 2 tablete de Atacand 8 mg, una dimineata si una seara).Tensiunea s-a micsorat in urma tratamentului, acum ea oscileaza intre 140/80. Din cauza neuropatiei diabetice, am fost tratat, tot din ianuarie, cu Thiogamma 600 mg,oral, 1 tableta pe zi. Durerile de origine nervoasa din picioare (furnicaturi,senzatii de arsura,amorteli, nu s-au ameliorat,ba din contra, as putea spune ca au mai crescut, persistand mai cu seama seara, adevarul fiind ca nu prea am facut plimbari.) Cu aproximatie, cam de la jumatatea lunii iunie incoace,am devenit mai constipat, defecatia producandu-se tot mai dificil si cu durere.Mi s-a format un dop tare in zona... [continuare]

Comunitate medicala

Hemoroizi?!?!?

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Hemoroizi

buna seara ... am si eu o intrebare acum o saptamana mi-a aparut dupa cum spune doctorul hemoroizi... dar dupa cum am citit si am auzit toate lumea spune ca au dureri in pozitia de sezut. la inceput a fost deranjant .. dar dupa ce am am fost la doctor si mi-a dat unguent nu ma mai deranjeaza .. dar pe mine nu ma doare si nici nu am sangerari nici pe scaun si nici pe hartie nu vad urme de sange. poate sa fie altceva ? [continuare]

Buna seara, Din suflet va rog daca-mi puteti recomanda un tratament de regenerare cat mai rapida a mucoasei colonului, afectiune determinata de o parazitoza intestinala si o disbioza intestinala, ambele mai vechi. Se manifesta prin constipatie (scaun, in medie, la 48 ore), astenie postprandiala (in special dupa ce consum o bucatica de carne, chiar daca nu consum decat carne de pui sau peste) si, ceea ce mi se pare a fi si mai ingrijorator, prin aceeasi stare accentuata de astenie dupa ce am scaun. VA MULTUMESC. [continuare]

Am 52 de ani si de aprox. 10 ani am inceput sa ma prezint la medic din cauza urinarii tot mai frecvente. Totul a culminat acum 4 ani, cand, in urma unei infectii urinare am ajuns cu salvarea la spital. Expresia doctorului de garda a fost una de uimire referitor la cat de mare devenise prostata. Au urmat o gramada de psa si free psa. PSA a fost mereu mare, peste 10, chiar 13. Am facut tratament si intrucar nu avea loc nci o schimbare am fost trimis la biopsie, care, a iesit bine, nu era ceva malign. Am primit din nou tatament si nimic, atunci medicul mi-a spus ca analizele il indreptatesc sa ma trimita din nou la biopsie, numai ca e prea curand si nu e indicat, in concluzie mi s-a propus interventia chirurgicala, ca singura optiune ramasa. am refuzat. De atunci au trecut 4 ani. De 2 ani, au inceput durerile in zona anus-prostata (spun asta deoarece ma doare ca atunci cand am fost intepat in prostata, la biopsie), durerile au devenit tot mai frecvente si mai mari,... [continuare]

Am 25 de ani si cam de o luna de zile am o senzatie de balonare si discomfort in partea superioara a abdomenului(hipocondrul stang, epigastru si hipocondrul drept) putin mai pronuntat spre partea stanga...abdomenul este usor umflat si tare..cu bolboroseli intestinale dese care pornesc de sus si coboara in jos..nu am nici-un fel de dureri, arsuri sau crampe..doar un discomfort puternic de balonare care ma indispune..apetit scazut..scaune normale..Multumesc. [continuare]

Comunitate medicala

Cum se procedeaza:

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Hemoroizi

an urma cu aproape 2 ani mam constipat de la prea multe smochine am iesit la scaun ff gros de atunci de fiecare data cand fac scaunu sangerez va rog spunetimi ce tratament pot sa parcurg deoarece momentan nu sunt an tara si aici preturile sunt enorme va multumesc anticipat [continuare]

Buna ziua,am mare nevoie de un raspuns.Am fost constipana in urma cu o saptamana si cred ca m-am ranit la colon pentru ca de 5 zile fac cu putin sange,ce pot face va rog dati-mi un raspuns,va multumesc [continuare]

buna ziu,am si eu oproblema cu care ma chinui de vreo 5-6 ani,am 23 de ani si ma deranjeaza faptul ca o data sau mai putin pe luna am sangerari in zona rectala,am citit pe net si cam ami este frica sa nu fie cancer(doamne fereste),nu am dureri mai deloc,putin putin pe jos ma doare dupa ce(am cam observat eu) beau bere sau ceva bauturi alcoolice,dar nu sunt suta la suta convins,sangele este de culoare obisnuita.rog sa mi se dea niste sfaturi ,mersi foarte mult! [continuare]

Comunitate medicala

Hemoroizi grad ii si iii

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Hemoroizi

trebuie sa ma operez sau sa mai incerc cu tratament ...... [continuare]

de ce ma doare rinichiul si mijlocul foarte tare si de ce fecalele le fac cu sange.sunt si la menopauza. [continuare]

Comunitate medicala

Scaun cu singe

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Boli intestinale

din ce cauza poate aparea la un copil de 15 ani singe in scaun nu prezinta niciun fel de dureri sau mincarimi la nivelul fundului [continuare]

Comunitate medicala

Scaun cu sange

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Ulcer

buna ziua,scriu in numele mamei mele,50 de ani,care nu vrea sa se duca la doctor nicicum...de ceva vreme se plange de balonari,dureri in partea stanga,diaree iar ieri mi-a zis ca a avut din cand in cand scaune cu sange proaspat(cand ii aparea cate o constipatie.mentionez ca este fumatoare si face abuz de medicamente antiacid si pt migrene(codamin,ibuprofen).ma puteti ajuta cu un tratament in ideea in care refuza cu incapatanare sa vada un medic.va multumesc [continuare]

Facilitati de tratament

Clinici si cabinete medicale
Elytis Hospital
Anestezie si terapie intensiva, Chirurgie generala, Chirurgie toracica, Proctologie, Boli infectioase 0319006
Iasi, Str. Gh. Săulescu 43A
Ovidius Clinical Hospital
Flebologie, Chirurgie toracica, Chirurgie generala, Anestezie si terapie intensiva, Proctologie 0241480400
Constanta, DN 2A, Km 202+880
Comunitate medicala

Buna

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Constipatie

buna ..ma numesc Ina am 23 de ani si am o intrebare eu fac scaun o data pe saptama si in ultimu timp am observat cand fac curge sange desi eu fac foarte greu uneori simt cum ma zgarie va rog sa mi dati un sfat se poate sa am hemoroizi sau cancer/? [continuare]

Comunitate medicala

Sangerari in treaba mare

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Cancer

intrebare fac de vro 7 ani treaba mare cu sange .Ce boala oi avea. [continuare]

Sunt ingrijorat de o problema care se repeta la interval de 30-40zile.Am avut un scaun normal(nici tare,nici moale),constatand la final ca in vasul de toaleta se gaseste sange(deschis la culoare),pe hartia igienica la fel pe chilot idem.Nu am avut dureri in timpul scaunului doar dupa aprox.2 ore,dureri de stomac,gaze si o boboroseala.Am 32 ani nu fumez decat ocazional(3-4tigari pe saptamana),consum bauturi alcoolice foarte rar. Va rog ajutati-ma cu un sfat,recomandare. Multumesc Mihai [continuare]

Comunitate medicala

Problema

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Hemoroizi

Acuma seara am fost la baie si cand m-am sters am vazut ca am sange pe hartie si apa era toata cu sange. Nu stiu ce sa fac e prima data cand patesc asa ceva. [continuare]

Comunitate medicala

Ce pot avea un raspuns

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Hemoroizi

buna seara am si eu o serie de intrebari acum un an am nascut si dupa 4 luni de la nastere o perioada ma tot constipam si la un momendat ma durea cand ma puneam pe veceu si intimp ce faceam si umpleam veceu de sange practic era rosie apa din veceu nu aveam in scaut dar imi curgea practic ca la menstruatie ceva de genu dar nu tot timpul numai cand ma constipam iar acum am a inceput iar de doua zile ma duc tot constipata si ma doare cand ma duc si imi curge sange si sunt ingrijorata nu stiu ce sa fac si ce ar fi mentionez k in scaun nu am imi curge pur si simplu numai cand sunt constipata si ma doare mai tot timpul in partea dreapta sa fie oare de la colon sau ce/?ast rasp [continuare]

Buna seara!Cu 2 saptamani in urma am mai scris aici pe forum despre problema aceasta.In urma cu 1 luna,am inceput sa urinez des si aveam senzatie continua de urinare.Am fost la medicul de familie,mi a dat tratament antibiotic,am revenit la el sa mi schimbe antibioticul dupa cateva zile,am terminat si noul tratament insa simptomele persistau,Am decis sa mi fac niste analize la sange si la urina(Ex.sumar urina si Urocultura).Analizele la sange cat si cele la urina toate au iesit bune.nu este vorba de nici o infectie urinara.Am facut si un ecograf,prostata este ok,vezica urina din pacate era in semirepletie iar la rinichi medicul mi a zis ca am nisip.Tot acest medic de la ecograf,mi a zis ca s ar putea si de la frig sa am aceasta senzatie.Eu sunt destul de confuz,adica aceasta problema imi creeaza probleme in sensul ca stau tot timpul cu acest stres ca trebuie sa merg la toaleta,chiar daca ma aflu intr-un mijloc de transport sau intr-un spatiu public.Ce-mi mai recomandati sa fac?Va... [continuare]

Comunitate medicala

Bubite..

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Boli de piele

In urma cu o saptamana mi-au aparut cateva bubite pe mana(degete, incheietura mainii, una chiar si pe abdomen), sunt mici, inainte ma dureau la atingere, acum nu ma mai dor, erau rosii, acum sunt de culoarea pielii, mi-a aparut si o bubita dureroasa la atingere in jurul anusului care nu mi-a trecut nici acum insa e mai putin dureroasa , iar ieri mi-a aparut o bubita si in cerul gurii si inca una pe deget? ce poate fi? [continuare]

buna ziua.baiatul meu de 8 luni face scaun cu firisoare de sange si mucus...asta a inceput p la 6 luni...mentionez k toate analizele lui de scaun sunt bune...am fost internata si la bals dar a sp k el este bine.el e vioi,mananca cat de cat dar nu stiu ce sa mai fac...cand apare cand dispare aceasta problema...am observat k face cu firisoare de sange si mucus doar cand face diaree sau semilegat....astept si eu rasp...va rog mult [continuare]

Acum 2 zile copilasul de 3 ani a mancat afine, ziua urmatoare pe partea exterioara a scaunului si finalul scaunului erau firisoare sange rosu, astazi era sange doar la finalul cam 2 picaturi, mentionez ca prima parte a scaunului este tare . Are un scaun pe zi, ieri a avut multe gaze dar nu se plange de dureri de burta. Ma puteti ajuta cu un sfat? Credeti ca e ceva grav? Multumesc [continuare]

Comunitate medicala

Scuan cu sange

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Boli intestinale

Buna seara! Am si eu o problema si va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns. In seara aceasta am observat ca am avut scaun cu sange. Culoarea sangelui era rosu aprins, scaunul foarte tare si foarte negru. Am avut o durere a anusului si cu greu am reusit sa pot face fecale, cu toate ca simteam ca trebuie sa fac, dar m-a durut foarte tare in acel moment. Trebuie sa mentionez faptul ca de ieri mi-au aparut pe tot corpul, in special pe membrele inferioare si cele superioare, dar si pe spate, ceafa, gat etc. niste bubite rosii si destul de mari (umflate). Ma mananca ingrozitor si nu stiu ce sa mai fac. Mi-am cumparat alcool mentolat si cu acesta incerc sa imi mai potolesc mancarimea. Trebuie sa spun si ca sunt insarcinata in 18 saptamani. Ce este de facut? Sau de la ce poate fi? Multumesc pentru raspuns! [continuare]

in urma endoscopiei miau gasit BRGE gastrita cronica si colon iritabil... ca tratament bilicol duspataln nolpaza sedatif pc si kebene plus si normix si anghirol ...plus regim bineitneles.... ma surprinde ca pe diagnostic mia scris brge gastrita cronica si colon iritabil dar mia spus ca sunt tratabile.. si ca in 2 3 luni de regim si tratament va fi ok...problema este ca ma sperie colonul iritabil ma gandesc sa nu fac si colonoscopie ca a fost oribil la endoscopie nu vreau sa stiu pe partea cealalta cum va fi :( ... pareri ceva ? [continuare]

sunt speriat ca aseara am avut un scaun f tare si brusc si la sfarsit pe hartia igienica niste urme mici de sange.... si am simtit ca mi sa facut o mica rana...iar acum 10 minute am avut iarasi scaun si la sfarsitul scaunului am avut cateva picaturi de sange care au curs si pe hartie igiencia la fel ... sange ... sa fie oare de la scaunul de aseara ? ca am facut o mica rana ...sau sa ma gadnesc la altele ? :( [continuare]

Comunitate medicala

Sange dupa scaun

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Constipatie

Buna! am si eu o intrebare,in seara asta dupa ce am iesit afara am observat niste sange pe hartie.Mentionez ca nu am niciun fel de durere dar si ca ies cam la 3 zile de cand ma stiu.In ultima vreme am avut un program mai haotic si am tinut diferite diete,si mai m-a incercat cate o durere de stomac..la ce medic ar trebui sa ma adresez? si care ar putea fi motivul? [continuare]

Comunitate medicala

Ce sa cred???

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Hemoroizi

acum o luna de zile au inceput sa apara zgomote abdominale imediat dupa masa si nu stiam ce este.....am luat de capul meu ca 7 sau 8 pastile de Topacid iar dupa asta o mica parte din anus s-a umflat putin(cred ca e hemoroid)si defecatia de la 3 ori pe saptamana acum e zilnica .....hemoroidul imi da o mica stare de discomfort cand stau in fund in rest nimic......ce s-a modificat la organismul meu??? [continuare]

Pagina 14 din 34 (1000 rezultate)