Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

adenopatie mediastinala

Buna seara ! Bunicul meu in varsta de 67 de ani a fost diagnosticat cu formatiune tumorala pulmonara lobara superioara stanga, determinari secundare pulmonare, adenopatii mediastinale, leziune nodulara hepatica cu aspect suspect de determinare secundara, litiaza renala stanga...Vreau sa stiu cat este de grav si ce se poate face pentru a-l ajuta.Multumesc [continuare]

Comunitate medicala

Punctie cu ac fin

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Diverse

La controlul anual de sanatate, am facut ecografie de tiroida si zone laterocervicale. S-au descoperit diversi noduli tiroidieni, bilaterali ( cel mai mare drept cu aspect ecografic incert, cu contur posterior imprecis delimitat, cu halou hipoecogen la niv conturului anterior si calcificari mici in interior).Deci: GUSA POLINODULARA. Aceasta in cond in care anti TPO 436ui/ML(TIROIDITA), dar FT3=4,4pmol/L, FT4=11.6pmol/L, TSH=2.3microUI/mL(adica tiroida functioneaza binisor). Concluzia se pare ca ar fi ca nu e chiar de ingrijorat aceasta gusa polinodulara. DAR, ceea ce a ajuns sa ma sperie destul de tare este o formatiune LATERO CERVICAL dreapta, la nivelul polului superior al lobului tiroidian drept, sub SCM, cu dimens de 18/8.5/14 mm, hipoecogena, neomogena, cu zone aproape tronsonice in interior si cu VASCULARIZATIE BOGATA ( limfoganglion cu aspect nespecific, suspect SAU adenopatie SAU degenerescenta chistica). Mi s-a recomandat sa fac PUNCTIE CU AC FIN. Imi e frica de... [continuare]

Comunitate medicala

E grav sau nu??

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Cancer

Buna tuturor! Tatal meu are 63 de ani si a fost operat de tumoare pulmonara, si i sa facut lobectomie inf dreapta. Nu prea inteleg nimic din buletinul histopatologic nici din diagnosticul acesteia.Avem un singur oncolog in oras care se comporta ciudat, nu prea are simtul empatiei. Pur si simplu nu inteleg cat e de grav, la ce sa ma astept, daca ar putea cineva sa-mi dea un sfat mi-ar fii de mare ajutor. Buletinul histopatologic suna cam asa: Localizare: plaman drept, lob inferior Marimea tumorii 60x70x50 Aspect macroscopic: tumoare imprecis delimitata, cenusie cu zone extinse, friabile de necroza Tipul histologic: adenocarcinom, solid Grad histologic: slab diferentiat Invazie vasculara sanguina: prezenta Invazie perineurala: absenta Infiltrat inflamator peritumoral: redus Necroza: prezenta, marcata Pleura: infiltrata tumoral, lateral Nodulii limfatici(cu metastaze/nr total examinati) mediastinali superiori0/6; peribronsici 2/13; mediastinali inferiori 0/2 ... [continuare]

Comunitate medicala

Metastaze la plamani

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Cancer

Un bolnav cu diagnosticul T4N1M1(tumora pulmonara stanga localizata in segmentele 1/2 si 6, cu invazie locala pleuro-musculo-scheletala, metastaze pulmonare bilaterale si adenopatie hilara stanga) care a facut pana in prezent 3 reprize de chimioterapie are durei mari de la boala , de la boala si chimioterapie sau numai de la chimioterapie? Chimioterapia da dureri mari? [continuare]

Comunitate medicala

Tumoare

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Tumori cerebrale

Buna ziua,am si eu nevoie mare de ajutor.Mama mea este bolnava…are tumoare pe creier….a facut un RMN si am si rezultatul pe care vi-l voi cita in urmatoarele randuri.Tumoare a aparut cel mai probabil de la locul de munca (tipografie) unde sunt masinarii foarte vechi.Evolueaza foarte repede.I-a afectat déjà nervul optic si si-a pierdut vederea.Acum este internata la clinica Obregia din Bucuresti.Am vorbit cu doctorii si au spus ca riscul este extraordinar de mare de a deceda pe masa de operatie.Impreuna cu tata trebuie sa i-au o hotarare fiind necesara semnatura. RMN: Examinare:RMN CEREBRAL SI ANGIO NATIV SI CU SUBSTANTA DE CONTRAST. Rezultat:Voluminoasa masa tumorala de etaj mijlociu al bazei de craniu,ce ocupa sinusul sfenoidal si se extinde in fosa pterigopalatina stanga,fosele nazale,sinusl maxilar stang,orbita stanga,celulele etmoidale posterioare si medii,sinusurile cavernoase sis pre fosa temporala stanga.Aceasta prezinta usor hipersemnal T2 si izosemnal T1 cu... [continuare]

de o luna mi-a aparut o durere in colt la ochiul drept mai precis pe marginea osului am fost la oftalmolg mi-a dat o gramada de picaturi iar la scurt timp a aparut si o adenopatpie care mi-a zis ca e conjunctivita.Am facut tratament adenopatia s-a retras dar am observat ca la frig a aparut din nou durerea .Ce poate sa fie oare? [continuare]

Comunitate medicala

Despre tiroida

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Investigatii

va rog sa-mi dati un raspuns Ecografie glanda tiroida .Glanda tiroida asimetrica in favoarea LD. LD marit in volum ,prin prezenta unei formatiuni complexe de45/25mm ce asociaza componenta parenchimatoasa neomogena,dispusa central anterior de cca.22mm cu elemente chistice dispuse in special periferic,cu continut transonic pur.Leziunea ocupa partea centro-inferioara a nodulului iar in componenta parenchimatoasa se disting microcalcifieri.Ex.PD evidentiaza traiecte vasculare cu dispozitie anarhica.1/3 superioara a lobului prezinta parenchim normal.LS omogen de 41/12/12mm.Istm neglijabil.Latero-cervical drt.se disting 2 ganglioni de tip inflamator de 17 respectiv13mm ,iar in profunzime alti 2-3 ganglioni infracentimetrici similari tangenti la traiectul SCM. Latero-cervical stg. adenopatie similara cu un ganglion de 24mm retromandibular.C;Aspect de chist adenom LD tiroidian aparent marit in dimensiuni fata de examinarea anterioara. Testu;TSH 1,96 ia euthyrox-37,5.zi. Va rog sa-mi dati... [continuare]

concluzia doctorului la examenul TC la tatal meu a fost:formatiune latero-cervicala stanga(bloc adenopatic ?),microlacuna periventricular stanga [continuare]

Buna ziua. In 2009 am fost diagnosticata cu "gusa multinodulara normofunctionala". Am facut ecograf iar interpretarea acestuia este: In LD - chiste sub 1 cm diametru + noduli cu structura mixta, cu circulatie serinodala, cel mai mare fiind situat spre istm si masurand 2.3/1.8 cm diametru. LS - prezinta un mare nodul cu structura mixta, cu circulatie seri si slab intranodala de 3/2.25 cm diametru. Nodul in solul inferior de aprox. 2 cm diametru fara adenopatie. Am facut analizele urmatoare: Anti-TPO care a fost 10, FT1 a fost 18.1, TSH-ul a fost 0.366. Din cauza marimi scazute a TSH-ului medicul endocrinolog a zis ca nu pot lua tratament medicamentos. Am facut si scintigrafie tiroidiana iar in urma rezultatului mi s-a recomandat biopsie. Aceasta nu mi-a recomandat-o si medicul endocrinolog ramanand sa observam evolutia nodulilor. In 2010 am refacut ecograful si s-a constatat ca acestia au crescut putin in dimensiuni. Acum am facut analizele: FT4 care a fost 16.4, si TSH-ul care a... [continuare]

Comunitate medicala

Copil 4 ani

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Afectiuni ale urechii

Buna ziua, Pentru fiul meu de 4 ani as avea o rugaminte sa ma ajutati la citirea analizelor. Sambata a fost muscat de o insecta, aparand un edem local si dupa cateva ore am observat aparitia unor ganglioni in zona urechii stanga, probabil ca o reactie la muscatura(cl mai probabil tantar). Azi i-am efectuat analize de sange, avand in vedere adenopatia sesizata, si ceea ce nu parare ca normal este: MONOCITELE 9.6, MAXIM 5 ERITROCITE 5.94, MAXIM 5.3 VOLUM MEDIU CORPUSCULAR 44 TROMBOCITE 551, MAXIM 450 VSH 8, LA 1/2H, MAXIM 10 In rest Ca, Mg, Fe in limite normale. Rog un suport daca se impune consultarea unui medic specialist pediatru sau e sufucient raspunsul medicului de familie: NUROFEN 5ML/2 ORI PE ZI(FEBRA NU FACE) AMOXICILINA/2 ORI EP ZI TOATE 5 zile. Multumesc anticipat! Alin [email protected] [continuare]

bloc adenopatic tumoral paravertebral strang regiunea L3 L3 L4 cu invaziue de ureter stang invaziu muschi psoas stang osteoliza corp vertebral L4 [continuare]

Comunitate medicala

Cancer la plamani

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Cancer

ce inseamna cancer mediastinal ne operabil [continuare]

Comunitate medicala

Cancer la plamani

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Cancer

buna seara as dori si eu o informatie ce inseamna cancer mediastinal si ce sanse de vindecare ai cu acest tip de cancer [continuare]

Comunitate medicala

Chist mamar

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Afectiuni ale sanilor

am facut o echografie mamara si mi-a iesit asa. Sanul drept: structura predominent fibro-glandulara; la unirea cadranelor externe imagine chistica de 0.44/0.27cm; fara formatiuni nodulare solide intragladulare; fara ectazii ductale patologice; fara anomalii de vascularizatie intraparenchimatoase; tegumente si planuri fascio-musculare profunde fara modificari decelabile echografic; adenopatie axilara dreapta cu caracter inflamator de 1/0.54cm Sanul stang: structura predominent fibro-glandulara;fara formatiuni nodulare solide intragladulare; retroareolar inferior, mica imagine de ectazie ductala de 0.88/0.2cm, fara material ecogen in interior;fara anomalii de vascularizatie intraparenchimatoase;tegumente si planuri fascio-musculare profunde fara modificari decelabile echografic;doua mici adenopatii axilare stangi cu caracter inflamator cea mai mare de 1.24/0.47cm Ma doare doar sanul stang atat. Imi poate spune si mie cineva ce pot face mai departe? Este grav? Multumesc! [continuare]

Buna seara, dupa un lung sir de vizite pe la doctori, mama a fost de curand diagnosticata cu cancer la limba din ce am inteles, spun din ce am inteles pt ca nimeni nu ne-a explicat prea in detaliu despre ce e vorba. Acum aproape 2 saptamani a suferit o interventie chirurgicala in care i s-au extras 2 noduli din partea dreapta intre mandibula si ureche si i s-a luat si o bucata din limba, toate acestea pt biopsie. Rezultatul biopsiei este urmatorul: -Bloc adenopatic cu metastaza de carcinom scuamocelular keratinizat; microfocare de necroza tumorala; - Limfonoduli cu distrofie lipomatoasa fara metastaze carcinomatoase; - Glanda salivara mixta fara aspecte tumorale maligne; 1 limfonodul fara metastaze carcinomatoase; -Limfonodul cu metastaze de carcinom scuamocelular keratinizat; microfocare cu necroza inflamatorie. - Carcinom scuamocelular keratinizat G2 infiltrativ in tesutul muscular striat si tesutul adipos; prezenta invazie perineurala; tumora este ulcerata si inflamata. Va... [continuare]

Mama mea a primit rezultatul dupa operatia de adenopatie submandibulare stg si este..GRUP GANGLIONAR CU METASTAZA DE CARCINOM SCUAMOS NECHERATINIZAT SLAB DIFERINTIAT SI ASPECTE DE INVAZIE IN TESUTULSLAB VASCULOCONJUNCTIV EXTRAGANGLIONAR. Ce fel de cancer este si daca este bine de facut citostatice .Va multumesc [continuare]

Facilitati de tratament

Clinici si cabinete medicale
Clinica Prevencia Alunisului
Alergologie si imunologie clinica, Psihiatrie, Psihologie, Recuperare medicala, Ginecologie 0729378528
Sectorul 4, Str. Alunisului 199
Comunitate medicala

Rezultat biopsie

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Cancer

mama mea a facut o operatie de adenopatie submandibulara stg cu reusita cum spune doctorul.A fost trimis catre laborator iar rezultatul este de.GRUP GANGLIONAR CU METASTAZA DE CARCONOM SCUAMOS NECHERATINIZAT SLAB DIFERENTIAT SI ASPECTE DE INVAZIE IN TESUTUL SLAB VASCULO/CONJUNCTIV EXTRAGANGLIONAR. nu se stie de unde este provenienta ,a facut si consult ORL si nu sa gasit nimic.Doresc sa stiu daca este cancer malignsi daca de prima itentie este administrarea de citostatice.se spune ca mai sunt 3 ganglioni de dimensiunii mai mici . [continuare]

Comunitate medicala

Ct toracic

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Boli respiratorii

BUNA ZIUA.AM FACUT UN EXAMEN CT LA PLAMANI ,MA PUTETI LAMURI M-AI PRECIS CARE E STAREA PLAMANULUI MEU .VA MULTUMESCLa nivelul segmentului apical al lobului superior drept se evidentiaza arie de ftbroza cu tractiune asupra peretilor bronsici, cu dilatatii tubulare si chistice ale acestora,ce asociaza si cateva microcalcificari.In segmentul posterior al lobului superior drept,in vecinatatea scizurii orizontale,se constata prezenta unei opacitati cu diametrul de 6mm,cu contur neregulat,mai probabil micronodul fibrotic.In segmentul posterior al lobului mijlociu se evidentiaza opacitate micronodulara,de 8/4mm,cu contur neregulat,mai probabil micronodul fibrotic. Camp pulmonar stang cu aspect CT normal.Trunchiul arterei pulmonare,arterele pulmonare principale si ramurile acestora cu calibru normal,opacifiere omogena,fara trombi intraluminali.Fara adenopatii mediastinale.Fara epansament pleuro-pericardic.Ficat cu dimensiuni normale,suprafata regulata,fara leziuni focale cu aspect... [continuare]

Buna ziua.Activez in domeniul sanatati,dar problema cu care ma confrunt nu tine de competenta mea.Vin cu rugamintea ca cineva din profesionisti sa examineze rezultatele si sa mi dea un raspuns Obiectiv! S-a inceput de la o mica raceala. Facand tomografia computerizata a cutiei toracice in regim pulmonar si mediastinal cu pasul 5 mm,reconstructii 1.5mm, afisez rezultatele: -Formatiunea de volum de dimensiuni 2.5x2.0x1.8 densitatea +32UH,contur neregulat,policiclicstelat,tesutul pulmonaradiacent intact,adiacent de aceasta in formatiune de volum de dimensiuni 1.4x1.2x2.5,pleura paracostala regionala neafectata,hemitoracele sting transparent. Arborele traheo-bronsic este permiabil. Sinusurile costodiafragmale sunt libere,cordul este marit pe stinga.Ganglionii limfatici mediastinali si paratrahiale sunt hiperplaziati (pe dreapta 0.7, norma 1.3). In segmentul 5 al ficatului Focar hipodensiv 2.3cm in D. CONCLUZIE: * Semne CT formatiuni de volum in segmentul 2 pulmonar drept, *... [continuare]

Comunitate medicala

Buletin de examinare ct.

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Cancer

Buna ziua. Ma numesc Adriana si am 23 de ani. Imi poate cineva spune daca rezultatul la CT e grav. Comparativ cu examinarea anterioara se constata: la nivelul plamanului drept se pun in evidenta cel putin 2 formatiuni nodulare bine delimitate, localizate in LI, cu diametrul de aproximativ 11mm si in LS, subpleural, subcentimetrica. Mici adenopatii (cu aspect benign). subcentimetrice, mediastinale. Ficatul este omogen, fara leziuni focale in parenchim sau prize patologice de contrast. Pancreasul, splina, rinichii, glandele suprarenale sunt cu aspect normal. Nu se pun in evidenta adenopatii retroperitoneale patologice. Vezica urinara, uterul sunt de aspect normal. Va multumesc anticipat, cu stima si respect. [continuare]

Buna ziua, Am si eu probleme cu mama... Dupa o raceala puternica au aparut niste simptome: tuse excesiva, durere plaman drept, respiratie greoaie, anemie... dupa un control amanuntit la Spitalul Clinic de Pneumoftiziologie Leon Daniello au iesit urmatoarele rezultate: Bronhologie: trahee libera, pintenele traheal normal, arborele bronsic bilateral liber. Congestie, edem , secretii mucpurulente bilateral predominant bronsia lobara medie. Explorari functionale: disfunctie ventilatorie mixta, restrictie usoara, obstructie usoara pe tot arborele bronsic. Radiografie torace: opacitate macronodulara neregulata, conturata, heterogena, intensitate crescuta, proiectata infrahilar, in plan anterior de seizura oblica dreapta (lob mediu); opacitate lineara pe aria de proiectie a seizurii oblice stangi(ingrosare). Cord in limite normale. Placa de aterom calcar la butonul aortic. Computer tomograf: formatiune tumorala pulmonara in lobul mediu extinsa de la hil la pleura... [continuare]

In 2010, in urma unei mediastinoscopii, am fost diagnosticat cu TBC ganglionara, cu adenopatii mediastinale pretraheal superior, laterotreaheal drept, loja Baretty si spatiul prevascular al mediastinului cu diametre variabile, cel mai mare avand 28 mm. Am urmat tratament cu antibiotice insumand 12 luni iar in urma CT acestia sunt prezenti in continuare. Recent am terminat tratamentul si am o stare de sanatate in general buna. Ce riscuri sunt in continuare, ce alte tratamente ar trebui sa urmez? Cu stima, Alexandru D. [continuare]

Bună. Am şi eu o problemă asemănătoare. La trei luni nu am mai avut lapte decât o linguriţă la ambii sâni pe zi. Cauza a fost că de oboseală, nu mi-am golit sânii. La sânul drept am făcut mastită, o jumătate din sân erea ca o pungă de mazăre. De un an mă mulg o dată pe zi şi acum mai am vreo 5 picături la ambii sâni. Sânul drept a rămas cu un nodul, care după ecografie erea astfel: ,,structură fibroglandulară, de aproximativ 40/32 mm, bine delimitată, uşor neomogenă, cu numeroase microcalcefieri în interior. Axila dreaptă fără adenopatie." La mamografia anterioară avea altă dimensiune: 40/55 mm. Problema mea este: a) în ianuarie 3013 urmează să mă operez la sânul drept, b) nu ştiu dacă trebuie să renunţ la muls înainte de operaţie, şi cum să renunţ la muls, căci la trei zile mă înţeapă ambii sâni dacă nu mă mulg, c) ce se întâmplă dacă după operaţie rămân gravidă, d) în caz că este rău, la cât timp după... [continuare]

Ma adresez tuturor doctorilor cu specialtiate in probleme ale pielii(acneea) cu speranta ca ma puteti ajuta. De aproximativ 5 luni sufar de acnee. Totul a inceput in Februarie cand mi-au aparut cateva cosuri pe fata. Le-am spart, nestiind ca ceea ce fac nu este bine. La scurt timp dupa aparitia cosurilor si dupa spargerea acestora, a inceput sa mi se umfle un ganglion subglandulomandibular.Am stat ce am stat, crezand ca o sa scada. Ce-i drept a mai scazut dar nu suficient(si in prezent se simte la palpare, dar este mai redus fata de ceea ce era in februarie). Am fost la doctor, am facut ecografie, mi s-a confirmat faptul ca este o adenopatie subglandulomandibulara, posibil asociata cu acneeaa. De asemenea am facut analize de sange, unde mi-a iesit ca am stafilococ auriu in nas(analizele de sange le-am facut in urma cu 3 saptamani). Am fost la un medic dermatolog, am luat un medicament numit Augmentin 625 mg timp de 7 zile. Astazi se implineste cea de-a 7 zi si tot mai am acest... [continuare]

Comunitate medicala

Pneumonie

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Boli respiratorii

Buna ziua, am o fetita de 5 ani si 6luni......pe 4 noiembrie a fost diagnosticata in serv de garda al spitalului GOMOIU cu pneumonie acuta.....i s a administrat klacid 125/5ml ds int. 5,5 ml la 12 ore /7zile,,,,,eubiotic, aerosoli cu adrenalina,flixotide,nurofen,panadol si diacof +toaleta nazala....dupa terminarea tratamentului a ramas cu o tuse sacaietoare ,expectoranta,,in special dimineata si seara....copilul merge la gradinita.....am dus o si la medicul ei de fam. si , la solicitarea noastra i s a dat trim sa faca o rx torace ansamblu incl. ex rx sc....i am facut radiografia la o luna dupa tratamentul initial, la hipocrat si am primit urmatorul rezultat:ADENOPATIE HILARA DREAPTA.DESENUL PULMONAR INTERSTITIAL PERIBRONHOVASCULAR ACCENTUAT PERIHILAR DE ACEEASI PARTE..in timpul radiografiei fetita era pe tratament cu zinnat de 9 zile , dat de acelasi medic pe motiv ca nu ii trecea tusea…...VA ROG DIN SUFLET, dumneavoastra ce ma sfatuiti sa fac? NU II TRECE TUSEA... ea este vioaie... [continuare]

De multi ani (5-6) prezint in regiunea parotidiana si cea laterofaringiana stanga o durere cu caracter de jena insotita de adenopatie sensibila in sensul ca ganglionii limfatici pot fi palpate doar in cazul unei palpari insistente si profunde. Principala simptomatologie limfatica nu este tumefactia ci durerea. Aceasta durere cu caracter de jena este prezenta aproape mereu la un nivel minim insa cu episoade de acutizare determinate de expuneri la frig in mod special sau stari gripale ori raceala insa uneori fara un motiv aparent. Ganglionii sunt mobili, fara o marire marcata de volum. Unul dintre acesti ganglioni a ramas putin marit inca din copilarie (5-7 ani) si pana in present (26 de ani). In aceasta perioada de alternare a starilor normale cu cele de inflamatie am przentat uneori stari subfebrile (37-37.5 grade Celsius tempertaura axilara). Analizele de sange effectuate in ultimii ani nu au prezentat modificari. Starea mea generala se prezinta buna insa cu o usoara senzatie de... [continuare]

Comunitate medicala

Dure de san

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Afectiuni ale sanilor

buna seara ma numesc elena,am 26 ani, am si eu o nelamurire...in ianuarie am fost la o ecografie mamara si diagnosticul a fost urmatorul:in cadranul superointern mamar de partea dreapta se proiecteaza o formatiune nodulara hipoecogena,relativ bine delimitata ovalara de ap 29/9mm,cu aspect ecografic de adenofibrom.nu se constata adenopatie axilara.am fost la un ginecolog si mi-a recomandat progestogel si vitamine,dar deocamdata nici un rezultat si pe mine ma doare din ce in ce mai tare cu tot cu mana ca sunt momente cand simt ca nu o mai pot misca.ce as putea sa fac cui trebuie sa ma adresez in acest caz?si cand respir ma doare,ar trebui sa merg la un endocrinolog?am renunta si la anticonceptionale din momentul in care am aflat.dati-mi si mie un sfat va rog mult.am uitat sa precizez ca mama mea are neoplasm mamar san stang si cu metastaze,se poate mosteni?cu toate ca stiu ca nu e neaparat sa fie asa oricum astept un raspuns va multumes mult [continuare]

In urma unui tomografii computerizate a reiesit urmatorul rezultat: -Fara noduli pulmonari subpleurali cu aspect de determinari secundare.Cateva benzi de fibroza pulmonara bazala stanga.Fara adenopatii mediastinale.Fara colectii sau lichid peritoneal.Ficat cu dimensiuni crescute,cu diametrul cranio-caudal LD 20cm,cu voluminoase procese inlocuitoare de spatiu hipodense,hipocaptante,cu priza de contrast periferic cu aspect,,in cocarda,,situate in lobul drept,cel mai mare cu diametre axiale de~10\\8,5 cm-determinari secundare.Colecist destins,cu pereti subtiri,fara imagini hiperdensi.VP,vena splenica-cu dimensiuni nornale,omogen opacifiate.Splina cu ax lung12 cm,contururi regulate,fara modificari de stuctura.Pancreas cu dimensiuni normale,fara dilatatii de Wirsung,fara procese inlocuitoare de spatiu.Glande suprarenale fara modificari de forma si structura.Rinichi cu dimensiuni,structura si functie in limite normale;fara dilatatii... [continuare]

Comunitate medicala

Poate fi benign la biopsie?

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Cancer

Tatal meu, 75 ani, fara boli de tiroida, a primit azi urmatorul rezultat la CT: Glanda suprarenala stanga,marita de volum,prezinta o formatiune tumorala de aproximativ 41/40/37 mm,neomogena nativ si postcontrast,cu densitati lipidice lent progresiva,fara a se spala la 10 min.postcontrst(indice de relative wash-out 32%-aspect tumoral malign) CONCLUZII;Formatiune tumorala de SR stanga cu incarcare cu contrast de tip malign.Litiaza biliara multipla.Chiste corticale renale. Restul CT nu arata nimic patologic. Tumora era de anul trecut, era numai adenopatie cu 10 mm mai mica , medicul de fam. nu a recomandat sa scoata formatiunea, era suficient sa o tina sub observatie anuala. E intr-acevar cancer?Daca e deasupra glandei si nu in interior sunt sanse sa fie indepartata tumora fara sa se extinda in glanda propriu-zisa? E posibil sa fie benign dupa ce se va face biopsie daca e operat? Daca nu scrie TNM la CT si nici alt cancer cu alt punct de plecare nu e, e vreo sansa sa... [continuare]

Comunitate medicala

Ct toracic nativ

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Cancer

Cateva imagini de traiecte bronsice dilatate cilindric avand continut aeric, insotite de imagini de infiltratie de tip "sticla-mata" si de tip micronodular peribronhovascular si subpleural si de cateva leziuni micronodulare solide, necalificate localizate centropulmonar si subpleural in toate segmentele pulmonare. Cateva leziuni micronodulare calificate vizibile in segmentul apical al lobului inferior drept. Imagini de adenopatii mediastinale izolate, total sau partial calificate(periferic,central_ cu diametre axiale maxime 1,4 cm - pretraheal, retrocarinal si cu diametre axiale maxime 1 cm - prevascular superior,. Nu se evidentiaza imagini de revarsat lichidian intrapericardic, intrapleural. Este grav? [continuare]

Pagina 8 din 16 (473 rezultate)