adenopatie mediastinala
Ce este chistul bronhogenic si care sunt optiunile terapeutice
Autor: SfatulMedicului
Ce este chistul bronhogenic Chistul bronhogenic este un tip de tumora mediastinala. Mediastinul este o parte din cavitatea toracica, fiind un spatiu cu potential mare de afectiuni severe. Acesta contine organe vitale precum inima si traheea. Chistul bronhogenic se poate dezvolta la nivelul traheei, a bronsiilor sau bronsiolelor. Prevalenta Chisturile bronhogenice sunt tumori congenitale, ceea ce inseamna ca sunt prezente de la nastere. Simptomele pot debuta la orice varsta, insa cele mai multe cazuri sunt descoperite atunci cand pacientii au varsta cuprinsa intre 30 si 40 de ani. Statistic, acest chist este regasit mai frecvent in randul barbatilor. Chistul bronhogenic este un chist rar, intrucat 5% pana la 10% dintre tumorile mediastinale sunt reprezentate de el. Semne si simptome In multe cazuri, pacientii cu un astfel de chist nu au simptome. In general, simptomele apar atunci cand unul sau mai multe chisturi bronhogenice cresc suficient de mult in dimensiuni pentru a pune presiune... [continuare]
Boala kawasaki
Dr. Iancu Marilena
Rezident Medicina de Urgenta
Ce este boala Kawasaki Boala Kawasaki sau sindromul Kawasaki este un sindrom acut febril, vasculitic manifestat in copilaria timpurie. Tulburarea mai este numita si sindromul ganglionilor muco cutanati. Boala a fost pentru prima data descrisa de Dr. Tomisaku Kawasaki in 1967, care a raportat 50 de cazuri distincte ale bolii depistate la copii. Acesti copii au prezentat febra, eruptii cutanate, limfadenopatie, inrosire a conjunctivei oculare, inflamatie a buzelor si cavitatii bucale, eritem si edem al mainilor si picioarelor. Este o afectiune ce provoaca inflamatie in capilare, artere si vene. Avand in vedere ca afecteaza mult arterele coronare, moartea subita este des intalnita in aceasat afectiune. Cauze Cauza bolii Kawasaki nu este pe deplin inteleasa, dar vinovata de declansarea bolii se presupune a fi o infectie. Infectie - Simptomele bolii Kawasaki sunt similare cu cele ale unei infectii provocate de o bacterie sau un virus. Totusi, pana in prezent nu a fost... [continuare]
Am 28 de ani si de aproximativ 2 luni mi-au aparut un zona submandibulara 3 ganglioni. m-am speriat foarte tare si am fost la un dentist care mi-a descoperit ca aveam o masea infectatata inclusiv o parte din os.Am luat tratament dar ganglioni nu au disparut.Am fost la un consult ORl apoi,doamna doctor care m-a consultat mi-a spus sa nu imi fac griji ca nu este absolut nimic anormal dar mi-a dat sa fac o ecografie cervicala.Am fost si am facut ecografia in care mi-au aparut ganglioni iar rezultatul a fost:adenopatie de dimensiuni 7,3*4,5 si 5,8*3,2 fara modificari patologice.A doua zi insa imediat dupa ecografie mi-a mai aparut in ganglion tot in zona mandibulara dar mai jos(cred ca este landa o vena,este la fel de mic si ca si ceilalti este mobil si nedureros).Tin sa precizez ca de la o vreme mah jeneaza stomacul uneori dimineata am ceva stare de greata,parca obosesc mai repede am sensatia ca ametesc cateodata.Am observat ca in alta parte nu mai am ganglioni inflamati.Sunt foarte... [continuare]
buna seara! as dori sa stiu ce inseamna adenopatie inflamatorie in regiunea submandibulara fara abces .....multumesc [continuare]
Ce tratament se recomanda pentru cancerul de col uterin?
Carcinom scuamos cheratinizant al colului uterin si metastaze ganglionare LA: 2ggl pozitivi, st.IVB. Radio-chimiotratat in 2009. In 2012 CT evidentiaza adenopatie retrocrurala de 1.8 cm si adenopatii lomboaortice de 1,9 cm. S-a efectuat chimioterapie 6 cicluri cu Paclitaxel+Carboplatin. Rezulta remisie partiala. Mai am alte sanse de tratament, care sa dea rezultate mai bune? [continuare]
IRM Abdomen cu substanta de contrast:Microleziuni chistice cu semnal lichidian,bine delimitate,fara priza de contrast,localizate la nivelul segmentelor 2 hepatic-5 mm,4 hepatic-4 mm,8 hepatic-5,5 mm si respectiv 7 hepatic-9 mm si respectiv 5mm.In rest parenchim hepatic cu morfologie,arii de semnal si priza de contrast normale.Cai biliare si vena porta cu calibru normal;Splina,pancreas,parenchim renal,suprarenale cu aspect IRM normale,nativ si post-contrast.Mici chisturi lichidiene ,bine delimitate ,localizate la nivel medular renal stang,cu diametre de 9,5 mm si respectiv 10,5 mm.Functii renale secretorii si excretorie normale bilatera .Fara colectii lichidiene libere peritoneale.Fara blocuri adenopatice semnificative abdominale [continuare]
Buna ziua! Am 36 ani , in urma cu cca 2 sapt mi-a aparut o durere la sanul stang mai exact langa mamelon, azi am facut ecografia si arata asa: San stg - formatiune ecogena neomogena imprecis delimitata 15.1/ 12 mm semnal Dopller prezent. San drept - fara formatiuni si ectopii ductale patologice. Ambele axile fara adenopatie axilara [continuare]
de aproximativ 2 luni ma dor sanii! in urma unei ecografii mamare, am primit urmatorul rezultat: ämbii sani cu structura predominant glandulara. fara leziuni atipice vizibile ecograf. sanul stang prezinta par... omogena bine determinata de 0,5 cm. in cadranul infero extern alta leziune de 0,9 cm cu aceeasi caracteristici. axila stanga cu adenopatie de 2,5 cm net conturata cu sinusul central hiperecogen. axila dreapta libera. ce trebuie sa fac? multumesc! [continuare]
Buna ziua! Am 21 de ani si sunt studenta. Apelez la dvs pentru a ma linisti in privinta unei probleme care ma macina de vreo luna incoace... pe 8 martie am avut un contact sexual neprotejat cu un tip pe care il cunosc de ceva vreme, am vorbit destul de mult timp de luni bune, aveam si cunostinte comune. El mai mare, doctorand. Recunosc ca in acea perioada sufeream destul de mult (treceam printr-o despartire in urma unei relatii de 3 ani...) si simteam nevoia de a ma distrage. El, la fel, singur, proaspat despartit si uitati asa am hotarat sa incepem un fel de relatie si am intretinut, asa cum am zis mai sus, o relatie sexuala neprotejata la inceput de martie (a fost un pic fara). Eu stiam ca el mai vorbea cu diverse tipe pana sa incepem sa comunicam mai des si chiar si in ziua cand ne-am intalnit (inainte de a incepe acitivatatea propriu-zisa) mi-a recunoscut ca a mai facut sex cu cateva fete in decurs de ultimele luni, dar sa nu ma ingrijorez pentru ca a fost atent, au fost fete... [continuare]
Cancer de vezica urinară și multipli mici noduli pulmonari ?
Buna seara, As dori sa înțeleg dacă bunica mea in urma investigațiilor are metastază sau nu încă. Are tumora vezica urinară - adenocarcinom al vezicii urinare (am înțeles de la doctorul oncolog ca este gradul 4 și chimo nu este indicată data fiind vârsta pacientei). Rezultatul radiologic este de multipli mici noduli pulmonari bilaterali suspecți pentru determinări secundare. Adenomegalii mediastinale și hilare bilaterale cu aspect nespecific. Asta înseamnă ca are și la plămâni? Ce se poate face in situația aceasta? Are 85 de ani. Răspunsul dumneavoastră o sa fie foarte apreciat. Mulțumesc, Cu stima, Oana L [continuare]
buna seara as dori si eu o informatie ce inseamna cancer mediastinal si ce sanse de vindecare ai cu acest tip de cancer [continuare]
Ce înseamnă la ieșirea din spital limfomoduli mediastinali de aprox 13 mm [continuare]
Adenopatii mediastinale paratraheale drepte in loja Barety și în ferestre aorta pulmonara și infracarinare de până la 1,4 cm.Arie de fibroza pulmonara apicoposterior LSS însoțită de tractionari pleurqle și bule de enfizem de diametrul maxim al bulelor de 2 ,4 cm . [continuare]
Ct torace nativ și cu substanța de contrast! despre ce este vorba? ce este de făcut?
Masa tisulară relativ bine delimitata, cu contur neregulat și discrete prelungiri spiculiforme în parenchim, dezvoltată pe topografia segmentului apical LIS placată larg pe scizura oblică (ușor tracționată segmentar) și pleura laterală (in dreptul arcurilor postero-laterale ale coastelor 7 și 8 și a spațiilor intercostale 7-8 și 8-9) iodofilă, neomogenă ( cu arii de necroză centrală) diametrul transversal 73mm. Fără leziuni expansive pleuro-pulmonare drepte LSS. Absenta ADP hilare, mediastinale, supraclaviculare cu caracter tumoral. [continuare]
La ce medic specialist trebuie sa merg pentru mai multe investigatii??
Buna ziua!In urma unei ecografii mamare mi s-a descoperit adenopatie de 1 mm la axila stanga.Medicul care mi-a facut ecografia mi-a spus ca e posibil sa fie de la epilat.As vrea totusi sa fac mai multe investigatii deoarece zona a inceput sa devina dureroasa si transpiratia in acea zona este destul de mirositoare.La ce specializare ar trebui sa merg? [continuare]
Să mă îngrijorez de acest rezultat al ct-ului pulmonar?
Discrete modificări în ,,geam mat" apicale bilateral-obs. reacție de hipersensibilitate Micronoduli subpleurali de 3mm cu caracter sechelar Modificări fibrotice ușor bilateral Rest de țesut timic mediastinal [continuare]
Facilitati de tratament
Clinici si cabinete medicale
Bună ziua,aș dori ce înseamnă acest rezultat?
-Doi micronoduli pulmonari "în gema mat" de 2mm,respectiv 3mm segment anterior lob supetior drept -Leziuni fibrotice paramediastinal antero-inferior stâng -Adenopatii mediastinale cu urmatoarele dimensiuni:maxime si localizari:15/9mm,respectiv 11/8mm paratraheal superior drept,18,5/11mm paratraheal inferior drept,10/7mm loja Barety [continuare]
Radiografie pulmonara??puteti sa imi spuneți ce este pe înțelesul nostru ?
Bună ziua, am facut ex radiologic torace, rezultatul este :plamani expansionati la peretele toracic fara focare de condensare pulmonara decelabila în prezent, discreta accentuare a desenului pulmonar interstitial difuz, bilateral,fara colectii pleurale. Silueta mediastinala în limita normala.Cord,aorta cu aspect radiografie normal. [continuare]
In urma efectuării CT de către o ruda de gradul 1 s-a primit următorul rezultat : Pulmon stâng cvasicomplet opacifiat, expansionat la nivelul LSS cu compresie și devierea structurilor mediastinale , fara plan de clivaj grăsos cu arcul aortic , mai probabil în context tumoral , cu bronhia lobara superioara comprimată complet , in aceste condiții fiind dificil de apreciat dimensiunile tumorii fata de focarele de atelectazie ..recomandare Ct cu substanță de contrast ...focar de atelectazie bazal stânga. Pulmon drept și parenchim pulmonar restant de la nivelul LIS cu multiple leziuni nodulare cu diametru de pana la 3 cm parahilar -aspect sugestiv de det sec Adenopatii mediastinale dificil de apreciat pe examinare nativa Colecție pleurala stânga în cantitate mica Fără leziuni osoase suspecte. [continuare]
Buna ziua, Pe data 03-06-2011 a fost operata de tiroida. Va rog frumos sa imi explicati in masura posibila rezultatul anatomopatologic. Diagnostic HP: 1) Carcinom papilar sclerozant difuz multifocal; focar panlobar lst de 4/2,5 cm cu invazia tesutului fibroconjunctiv peritiroidian si focar istmic de 0,6/0,5 cm; arii stromale intinse cu metaplazie osteoida 2) Bloc adenopatic pariistmic cu metastaza izostructurala si arii stromale de metaplaze osteoida;2 limfoganglioni adiacenti cu aspect reactiv 3) Fragment timic cu lipodistrofie 4) Fragment glandular PT cu lipodistrofie 5) Blocuri andenopatice laterocevicale stingi cu masive metastaze izostructurala cu arii stromale cu metaplazie osteroidal arii de microangloinvazie 6) 7 limfogangloini reactivi Cod morfologic M: M8350/3 Stadialitate post chirurgicala PT: PT3m Statialitate post post chirurgicala PN: PN1b Stadialitate agregata ST : ST4b Grad Diferentiere G: G1 Alte date de tip prognostic: R1,V1 P.S Mentionez ca... [continuare]
Ibusinus, comprimate filmate
Ce este Ibusinus, comprimate filmate si pentru ce se utilizeaza Indicatii Ibusinus este indicat ca antiinflamator, analgezic, antipiretic si decongestionant pentru caile respiratorii superioare si sinusuri. Determina decongestionarea naso-sinusala si ameliorarea simptomatologiei din cadrul sinuzitelor si afectiunilor respiratorii. Se recomanda in tratamentul sinuzitelor, rinosinuzitelor, afectiunilor respiratorii si in tratamentul simptomatic al gripei. Mod de administrare Adulti, varstnici si copii in varsta de si peste 15 ani: Doza initiala recomandata este de 2 comprimate filmate. Daca este necesar tratamentul se va continua cu 1 sau 2 comprimate filmate la 4 ore. Doza maxima recomandata este de 6 comprimate filmate in 24 de ore. Durata tratamentului: se recomanda ca tratamentul sa nu depaseasca 5 zile. Copii cu varsta sub 15 ani: Nu trebuie administrat la copii cu varsta sub 15 ani. Atentionari si precautii Contraindicatii: - pacienti cu hipersensibilitate la... [continuare]
Alergorom, picaturi oftalmice/nazale, solutie
Ce este Alergorom si pentru ce se utilizeaza Alergorom picaturi oftalmice/nazale este indicat in tratamentul simptomatic sau profilactic al afectiunilor oftalmice de cauza alergica si in tratamentul rinitelor alergice sezoniere sau perene usoare pana la moderate. Mod de administrare Utilizati intotdeauna Alergorom exact asa cum v-a spus medicul dumneavoastra. Trebuie sa discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur. Doza uzuala recomandata in administrarea oftalmica este de 1 picatura in fiecare ochi de 4-6 ori pe zi iar in administrare nazala este de 1 picatura in fiecare nara de 4 ori pe zi. Dupa ameliorarea simptomelor, doza poate fi scazuta, prin prelungirea intervalului dintre administrari. Nu modificati doza administrata fara sa va adresati in prealabil medicului dumneavoastra. Se recomanda continuarea tratamentului pana la disparitia completa a simptomelor. Tratamentul profilactic al rinitei alergice sezoniere trebuie sa inceapa cu 2-3... [continuare]
Carcinom microrelular pulmonar t4n3m0 + completari recente ...
Sotia mea are 44 de ani, 57 kg, fost fumator. A fost diagnosticata in ianuarie 2008 cu carcinom microcelular pulmonar mediastinal-dreapta, T4N3M0. A urmat tratamentul constand in polichimioterapie si radioterapie pulmonara concurenta, plus iradiere profilactica "whole brain" si radioterapie totacica. Remisia a fost completa, reluaindu-si activitatea la inceputul anului scolar (este profesor - fizica). In martie 2010 a avut o recidiva localizata retroperitoneal in apropierea ficatului. Din nou polichimioterapie 8 sedinte, avand ca rezultat din nou remisia completa. Tratamentul a fost finalizat pe 22.10.2010 prin exament CT cap, torace, pelvis - nici un semn de ingrijorare. In data de 22.01.2011, dupa vreo doua zile in care a fost... mai putin energica decat de obicei, a acuzat durere de cap si de spate, tratate cu un Nurofen si, la recomandarea medicului de familie, am demarat si Augmentin 1g/12 ore. A dormit si dupa, la interval de vreo 2 ore, a acuzat faptul ca vede cu ochiul... [continuare]
Am fost diagnosticat cu "bronsiectazii bazale bilaterale" , fara adenopatii mediastinale , cavitati pleurale libere , dar arbore bronsic largit la baza. Substanta de contrast nu evidentiaza formatiuni inlocuitoare de spatiu intrapulmonare.Insa din cind in cind am o tuse seaca fara secretii asa cum citesc despre aceste bronsiectazii , cam cit o pot duce cu aceasta boala? In familie nu am avut pe nimeni cu aceasta boala si de racit nu am fost racit la plamini decit in urma cu 8 ani. Ma tot intreb cum m-am putut lipi de boala asta. M-am chinuit o zi intreaga sa dau sputa pt analiza si mi sa spus ca am un pneumococ , pt care iau tratament cu zinnat- erdomed si ketoconazol.. Din cind in cind ma apuca cite o tuse seaca de o jumatate de ora de i-mi vine sa-mi scuip si plaminii , plus ca simnt tot timpul ca in plaminil drept i-mi hirie ceva.Cu toate aceste medicamente luate nu vad nici o ameliorare a tusei. Tusesc in special cind dau de aer rece. Nu stiu ce as mai putea face . Insa ce e... [continuare]
daca cineva s-a comfruntat cu o situatie de scadere generala a imunitatii(slabire,ametiala,lipsa de aer,imposibilitatea de a manca si a se ridica...) pe fondul aparitiei unor ganglioni mediastinali,insa fara o diagnosticare clara a unei boli(limfom sau boalaHodghin),chiar infirmate in urma ex.anatomopatologic, va rog sa-mi spuneti ce tratamente ar putea fi utile intr-o astfel de situatie,in special pentru ridicarea imunitatii si intarirea fizica.va multumesc anticipat. [continuare]
bloc adenopatic tumoral paravertebral strang regiunea L3 L3 L4 cu invaziue de ureter stang invaziu muschi psoas stang osteoliza corp vertebral L4 [continuare]
Azi am primit un diagnostic si sunt destul de ingrijorata.Tare mult as vrea sa-mi explicati mai bine,care sunt pasii care trebuie sa ii urmez. "Sanul stang,prezinta,in santul mamar,inferior,la ora 6,un nodul patologic,de forma neregulata,aflandu-se in raport direct cu fascia pectorala. In axila stanga,se evidentiaza,doi ganglioni mariti,atipici cu aspect eco de adenopatie.Unul are 23/12 mm.Celalalt are 12 mm si este situat la varful axilei. Sanul drept,cu fragmentare omogena al tesutului glandular in toate sectoarele.Rare chisturi,de 2-4 mm,cu perete normal si continut seros. Concluzie:1.Nodul patologic in santul mamar inferior stang,cu adenopatii axilare,avand scor Birads=5. Va multumesc anticipat si astept cu nerabdare un raspuns. Cu respect, Simona Baschir. [continuare]
va rog sa-mi dati un raspuns Ecografie glanda tiroida .Glanda tiroida asimetrica in favoarea LD. LD marit in volum ,prin prezenta unei formatiuni complexe de45/25mm ce asociaza componenta parenchimatoasa neomogena,dispusa central anterior de cca.22mm cu elemente chistice dispuse in special periferic,cu continut transonic pur.Leziunea ocupa partea centro-inferioara a nodulului iar in componenta parenchimatoasa se disting microcalcifieri.Ex.PD evidentiaza traiecte vasculare cu dispozitie anarhica.1/3 superioara a lobului prezinta parenchim normal.LS omogen de 41/12/12mm.Istm neglijabil.Latero-cervical drt.se disting 2 ganglioni de tip inflamator de 17 respectiv13mm ,iar in profunzime alti 2-3 ganglioni infracentimetrici similari tangenti la traiectul SCM. Latero-cervical stg. adenopatie similara cu un ganglion de 24mm retromandibular.C;Aspect de chist adenom LD tiroidian aparent marit in dimensiuni fata de examinarea anterioara. Testu;TSH 1,96... [continuare]
Buna ziua.In iunie anul trecut am fost diagnosticata cu mastoza fibrochistica,cu adenopatie axilara inflamatorie la sanul stang.Am 23 ani.Mi s-a recomandat doar diclofenac gel pt dureri si consult la cerere deoarece am folosit progestogel 3 luni si durerile s-au intensificat.Dupa ciclul menstrual luna aceasta,la vreo 3 zile mi s-a umflat din nou sanul,am intepaturi in zona superioara si simt durere in zona subratului,in sus inspre gat si in brat.Bratul ma doare la miscare iar mamelonul sanului imi este orientat inspre zona subratului.Este ceva obisnuit pt mastoza fibrochistica sau ar trebui sa imi fac griji?Multumesc [continuare]
Buna seara, dupa un lung sir de vizite pe la doctori, mama a fost de curand diagnosticata cu cancer la limba din ce am inteles, spun din ce am inteles pt ca nimeni nu ne-a explicat prea in detaliu despre ce e vorba. Acum aproape 2 saptamani a suferit o interventie chirurgicala in care i s-au extras 2 noduli din partea dreapta intre mandibula si ureche si i s-a luat si o bucata din limba, toate acestea pt biopsie. Rezultatul biopsiei este urmatorul: -Bloc adenopatic cu metastaza de carcinom scuamocelular keratinizat; microfocare de necroza tumorala; - Limfonoduli cu distrofie lipomatoasa fara metastaze carcinomatoase; - Glanda salivara mixta fara aspecte tumorale maligne; 1 limfonodul fara metastaze carcinomatoase; -Limfonodul cu metastaze de carcinom scuamocelular keratinizat; microfocare cu necroza inflamatorie. - Carcinom scuamocelular keratinizat G2 infiltrativ in tesutul muscular striat si tesutul adipos; prezenta invazie perineurala; tumora este ulcerata si inflamata. Va rog... [continuare]
Programează-te rapid la medicii recomandați de SfatulMedicului.ro prin serviciul de programări Clickmed
Găsești peste 7500 de medici cu program disponibil
Alege medicul potrivit pentru: Alergologie .


Urmareste Sfatul Medicului
Aboneaza-te la Newsletter