Va rog frumos un raspuns raspuns medic

Afectiunile cavitatii bucale
Intrebare postata de mikydutza cu 14 ani in urma

Buna seara, dupa un lung sir de vizite pe la doctori, mama a fost de curand diagnosticata cu cancer la limba din ce am inteles, spun din ce am inteles pt ca nimeni nu ne-a explicat prea in detaliu despre ce e vorba. Acum aproape 2 saptamani a suferit o interventie chirurgicala in care i s-au extras 2 noduli din partea dreapta intre mandibula si ureche si i s-a luat si o bucata din limba, toate acestea pt biopsie.
Rezultatul biopsiei este urmatorul:
-Bloc adenopatic cu metastaza de carcinom scuamocelular keratinizat; microfocare de necroza tumorala;
- Limfonoduli cu distrofie lipomatoasa fara metastaze carcinomatoase;
- Glanda salivara mixta fara aspecte tumorale maligne; 1 limfonodul fara metastaze carcinomatoase;
-Limfonodul cu metastaze de carcinom scuamocelular keratinizat; microfocare cu necroza inflamatorie.
- Carcinom scuamocelular keratinizat G2 infiltrativ in tesutul muscular striat si tesutul adipos; prezenta invazie perineurala; tumora este ulcerata si inflamata.
Va rog din suflet daca imi puteti explica mai exact despre ce fel de cancer e vorba, in ce stadiu e, care sunt sansele de reusita si cum??? Oric edetaliu, sfat, m-ar ajuta enorm. De la doctorita am inteles ca urmeaza radioterapia....
Va multumesc anticipat si sper ca nu am gresit locul pt mesaj, este prima data cand scriu pe un forum.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

M este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

situatia este Foarte grava. este un stadiu avansat, banuesc ca problema este foarte veche dar tratata cu indiferenta si sa adresat foarte tarziu pentru a avea un rezultat bun!
de aici in colo trebue sa aveti grija sa consume foarte multe lichide , apa plata si ceaiuri..pentru a se hidrata si a elimina toxinele dupa terapia impusa de medicul oncolog.
igiena orala insistenta cu apa de gura si solutii dezinfectante, citrolin, apap cu 5 pic de alcool iodat, apa cu bicarbonat de sodiu s.a.
daca nu o sa se poate alimenta bine poe gura.. trebue sa.i puneti Gastrostoma.
cordiceps, chitosan si alte produse naturale care au efect asupra imunitatii organizmului...

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Afectiunile cavitatii bucale.

mikydutza (acum 14 ani)

Va multumesc din suflet pentru raspuns, verificam zilnic forum-ul. Imi puteti spune, ca prognostic...despre ce putem vorbi? Desigur daca va puteti da seama fara sa o fi vazut. In principiu va reactiona la radioterapie sau nu se stie cu siguranta? Imi puteti recomanda intre radioterapie in Timisoara unde suntem sau Cluj? Si o ultima intrebare, am fost sfatuita sa-i dau coenzima Q10 in doze de peste 300mg, ulei de somon si Mico Defense un medicament naturist pe baza de ciuperci chinezesti; mi s-a spus ca sunt foarte bune de luat in timpul raioterapiei si chimio.
Va multumesc din suflet, D-zeu sa va dea sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

M este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

da, puteti sa .i administrati acel medicamente.. in rest nu pot sa ma pronunt! fiecare pacient reactioneaza individual la tratament!!!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mikydutza (acum 14 ani)

Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

CORA (acum 14 ani)

Buna seara, am si eu o afectiune a limbii si nu stiu despre ce e vorba. Am limba foarte incarcata de aproape 4 luni, am facut ex. faringian si candida cu rezultat negativ, a inceput sa ma usture , marginile limbii sunt neregulate si aspre.Mi s-a recomandat sa iau nizoral 7 zile si clatiri cu apa cu bicarbonat, dar fara nici un rezultat. Ce ar putea fi? MULTUMESC MULT!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

M este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Limba este Oglinda tractului digestiv !!!
problema este mai jos.. stomac, fiere, intestin.
mergeti la Gastrologie pentru investigatii complete !!!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: